Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Pondělí devětadvacátého května, vítám vás u poledních zpráv.
Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost má dnes projednávat aféru související s vyšetřováním korupční kauzy biolíh kolem bývalých členů ČSSD. Premiér Jiří Paroubek v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že chce, aby jednání probíhalo v přímém televizním přenosu. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka ale veřejné být nemůže kvůli projednávání tajných nebo důvěrných informací. Jednání by mělo začít zhruba za půl hodiny a ve sněmovně už je kolega Jiří Hynek. Jirko, dobré poledne. Už se ví, jaké materiály šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubice poslancům předloží?

Jiří HYNEK, redaktor
--------------------
Hezké poledne. Tak, Jan Kubice řekl, že má důkazy o tom, že kauza biolíh je politicky ovlivňována. Z toho, co zatím víme, tak Jan Kubice předložil poslancům troje dokumenty. Za prvé je to vyhodnocení odposlechů bývalého šéfa úřadu vlády Pavla Přibyla. Z toho vyplývá například to, že Přibyl čile komunikoval s bývalým premiérem Stanislavem Grossem, ale také se špičkami české policie. Dále poslanci dostali výslech drnovického podnikatele Jana Gottwalda. Z tohoto výslechu vyplývá, že tento podnikatel v podstatě se přiznává k tomu, že dával úplatky policii, a to přes zavražděného podnikatele Mrázka. No, a třetí sada dokumentů svědčí o tom, že do údajné trestné činnosti spojené s podnikatelem Mrázkem jsou také zapleteni tři policisté z Útvaru pro odhalování korupce. To, jaké informace ještě šéf ÚOOZ Kubice poslancům předloží, se neví. Předpokládá se ale, že to budou informace, které povedou k dalším odhalením korupce v policii.

Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Jiří, bude celé jednání sněmovního výboru veřejné, je už rozhodnuto?

Jiří HYNEK, redaktor
--------------------
V tuto chvíli o tom rozhodnuto není. Z toho, co poslanci chtějí, to vypadá, že veřejné bude. Pro už se vyslovila ČSSD a také KSČM. Je to podle neoficiálních informací. ČSSD má zhruba za dvacet minut právě k tomuto tématu mimořádnou tiskovou konferenci tady v Poslanecké sněmovně. Pokud by ale to jednání bylo veřejné, tak například opoziční ODS namítá, že nebudou probrány ty důležité a utajené informace.

Kateřina BLECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Jiří, do sněmovny díky za informace.