Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Paroubek: Policie ovlivňuje volby
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 JOSEF KOPECKÝ
Strana:                1
ID:                    MF2006053106483381

Paroubek: Policie ovlivňuje volby 
Tajná zpráva Kubiceho hýbe politikou * Premiér: Je to gangsterismus ODS * Topolánek: To je absurdní tvrzení

Praha - Ze zprávy detektivů, která naznačuje prorůstání organizovaného zločinu do politiky, se stala třaskavá předvolební směs.
Premiér Jiří Paroubek včera kvůli zprávě elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, podle níž měli někteří politici ČSSD nadstandardní kontakty s kriminálním podsvětím, ostře zaútočil nejen na ODS, ale i na policisty.
„Část policie se snaží rozhodnout volby pomocí estébáckých metod,“ zlobí se Paroubek. Kvůli zprávě, kterou dal poslancům šéf speciálního policejního útvaru Jan Kubice, si včera premiér brzy ráno do vládní Kramářovy vily svolal kompletní vedení ČSSD a také všechny volební lídry. A zhruba po hodinu a půl trvající poradě vydal prohlášení nazvané „Braňme demokracii proti pučistickým praktikám ODS!“.
Zprávu, kterou předložil Kubice, považuje Paroubek za komplot ODS a části policie. „To, co se stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost,“ řekl premiér.

ODS: Je to zoufalé

„Tvrzení Jiřího Paroubka o dlouhodobě organizovaném spiknutí a pučistických praktikách považujeme za absurdní a zoufalé,“ ohradil se lídr ODS Mirek Topolánek.
Sociálním demokratům vadí, že Kubice prezentuje jako jasnou věc, že se špičky této strany snaží zastavit či zbrzdit vyšetřování korupční kauzy biolíh, v níž už policie pozatýkala několik členů ČSSD.
Na třech desítkách stran zprávy jsou také popisovány různé, policií vyšetřované verze vraždy podnikatele Františka Mrázka. Včetně té, že na „odklizení“ podnikatele spojeného s ústeckou Setuzou a zároveň vlivného muže českého podsvětí mohl mít zájem dokonce i sám premiér. A to proto, že Mrázek sbíral kompromitující materiály na něj i na některé další politiky. „Jsou to informace, které detektivové získali při domovních prohlídkách různých mafiánů, jsou to informace uměle vytvořené,“ zlehčoval včera ministr vnitra František Bublan informace, které poslancům předložil Kubice.

Klaus: Rychle vyšetřit!

Informacemi, které přinesl poslancům šéf speciálního policejního útvaru, je velmi zneklidněn prezident Václav Klaus. „Trvá na tom, aby všechna tam vyslovená vážná podezření o propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní administrativy byla vyšetřena rychle, nestranně a bez jakýchkoli politických tlaků,“ tlumočil včera prezidentovo stanovisko jeho mluvčí Petr Hájek. Prezident nechce do kauzy vstupovat nyní, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. Bezprostředně po nich však chce požádat premiéra a ministra vnitra, aby ho informovali o dalším postupu vyšetřování. Zprávou detektivů i postupem, který zvolil Kubice, když s ní seznámil rovnou poslance, se dnes bude zabývat také vláda. „Bude pozvána nejvyšší státní zástupkyně a budeme postupovat přesně v souladu se zákony této země,“ nechtěl včera Paroubek předjímat, zda vláda bude chtít, aby policejní prezident odvolal Kubiceho nebo zda dojde k dalším změnám v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Ministr Bublan včera řekl, že Inspekce ministra vnitra zahájila vyšetřování, zda zveřejněním zprávy a postupem, který zvolil Kubice, nedošlo i k trestnému činu. „Bomba“, kterou svou zprávou odpálil Kubice, může mít vliv i na výsledek voleb. „Mohlo by to znamenat pokles volební účasti v případě těch lidí, kteří nebyli pevně rozhodnuti, a také to může znamenat propad hlasů pro sociální demokracii,“ míní politolog Tomáš Lebeda.
Pokračování na str. A2

Pokračování ze str. 1
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubice při slyšení před poslanci uvedl, že jeho jednotka řeší zároveň tři případy, v nichž pociťuje politický tlak. Kromě vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka jde o kauzu korupce ve státní správě v souvislosti s chystaným přimícháváním biolihu do pohonných hmot a o podvody při obchodech s ropnými produkty.
Paroubek se chce proti tvrzením, která předložil Kubice, bránit i u soudu. „Budou podány žaloby,“ řekl včera s tím, že již dal pokyn svému právnímu zástupci. Na adresu Kubiceho i ODS zvolil velmi ostrá slova. Šéfa policejní jednotky označil za „lháře a hnusného člověka“, ODS za „politickou pakáž“.
Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek naopak zdůraznil, že osmileté vládnutí ČSSD končí bezprecedentním propojením organizovaného zločinu, státní správy a části bezpečnostních složek. „Je to nejvážnější ohrožení politické a bezpečnostní stability České republiky od roku 1989,“ uvedl Topolánek.
Politici ODS odmítají podezření, o němž včera mluvili sociální demokraté, že Kubice byl na ataku na jejich stranu dopředu domluvený s lidmi z ODS. „Viděl jsem ho poprvé v životě v pondělí na jednání výboru ve Sněmovně,“ dušoval se místopředseda ODS Ivan Langer.
„Není žádný důvod vinit dosud bezúhonného policistu z politického spiknutí,“ zastal se Kubiceho předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a řekl, že křesťanští demokraté se zasadí o to, aby nebyla kauza zametena po volbách pod koberec.
I Paroubek slibuje, že vše bude řádně vyšetřeno. „Mě nepřekvapuje, že pánové Pitr nebo Krejčíř na mě vyráběli kompromitující materiály. Já po těch lidech jdu a půjdu, pokud budu předsedou vlády,“ prohlásil premiér.

Foto popis| Jan Kubice


Titulek:               Boss Drnovic si u Mrázka kupoval beztrestnost
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Jižní Morava
Autor:                 (vha)
Strana:                1
ID:                    MF2006053106503732

Boss Drnovic si u Mrázka kupoval beztrestnost
Praha, Vyškov - Šéf drnovických fotbalistů Jan Gottvald patřil k lidem, které měl zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek vydírat. Ten Gottvaldovi údajně tvrdil, že se o něj zajímá policie, a sliboval, že mu za „určitou částku“ zajistí beztrestnost. Gottvald pak Mrázkovi postupně předal celkem přes sedm milionů korun.
Boss drnovických fotbalistů a někdejší místopředseda fotbalového svazu to nedávno uvedl do protokolu detektivům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jeho výpověď je nyní součástí veřejné zprávy, kterou šéf útvaru Jan Kubice předal brannému a bezpečnostnímu výboru Poslanecké sněmovny.
„Nabyl jsem přesvědčení, že Mrázek ze mě pouze vytahuje peníze a že policie na mě žádné věci nemá,“ uvedl Gottvald mimo jiné do protokolu. „Hovořil (Mrázek) o člověku s velkým vlivem v tajných službách a udělalo to na mne dojem, že kdybych se do nějakých problémů dostal, byl by osobou, která by mi mohla pomoci,“ vysvětlil, proč mu úplatky dával. Poprvé milion korun, podruhé 500 tisíc, potřetí 800 tisíc.
Akdyž pak byl skutečně trestně stíhán za směnečné operace ve společnosti Setuza, které šéfoval, a tři měsíce strávil ve vazbě, dal mu ještě pět milionů. Později chtěl peníze po Mrázkovi zpět, ten mu je ale nevrátil.
Krajský soud před dvěma lety Gottvalda odsoudil, ale vyměřil mu třímilionovou pokutu. Původně byl podezřelý z pěti trestných činů, ale ve třech ho soud zprostil viny a dva překvalifikoval z podvodu na porušování povinnosti při správě cizího majetku. „Já už se k tomu nebudu vyjadřovat, už jsem všechno řekl,“ uvedl včera Jan Gottvald.
Při policejním výslechu, jehož záznam se podařilo MF DNES exkluzivně získat, mimo jiné sdělil, že se s Mrázkem seznámil již v roce 1982 v bučovické Mototechně, kde býval vedoucím. Stýkali se i po roce 1989. Naposledy GottvaldMrázkovi telefonoval v den jeho smrti.

(Viz Beztrestnost... str. C4)

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava


Titulek:               Paroubek: Je to pravicový puč! Topolánek: Mafie spoluvládne!
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 LUKÁŠ DOLANSKÝ
Strana:                1
ID:                    LN2006053106483206

Paroubek: Je to pravicový puč! Topolánek: Mafie spoluvládne!
PRAHA Tak vyhrocený závěr předvolební kampaně Česká republika ve své krátké historii ještě nezažila.
Dva dny před volbami se vrcholní politici vzájemně napadají z pučistických praktik, „estébáckých“ metod či spolčení s mafií.
Další vyhrocení sporu mezi pravicí a levicí rozpoutalo pondělní vystoupení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Podle jeho zprávy údajně ministr vnitra František Bublan a premiér Jiří Paroubek ovlivňují vyšetřování některých citlivých kauz - například případu biolíh či vraždy podnikatele Františka Mrázka.
Podle Paroubka jsou taková obvinění nehorázná. Včera veškerou vinu svedl na ODS. „Je to politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz,“ komentoval včera zveřejnění Kubiceho závěrů premiér Jiří Paroubek. Podle něj se ODS za pomoci některých „spřátelených“ policistů pokouší zvrátit výsledek nadcházejících voleb.
To ale ODS odmítá. Podle předsedy strany Mirka Topolánka celý skandál jen ukazuje na to, že osmileté vládnutí ČSSD končí bezprecedentním propojením s organizovaným zločinem. „Zapletli se do korupce a stali se součástí organizovaného zločinu včetně nájemných vražd. To, co se nyní děje, je od roku 1989 nejvážnější ohrožení politické a bezpečnostní stability ve státě,“ vzkázal Paroubkovi Topolánek. Do předvolební hádky se včera vložil také prezident Václav Klaus. „Je to nesmírně znepokojující. A myslím, že lidé kroutí hlavami a nevěří, že by něco takového bylo vůbec možné. Je naprostou povinností tuto věc bleskurychle zodpovědět, vyřešit, prostě z toho vyvodit zásadní závěry.“
Prezident tvrdí, že nehodlá do předvolebního boje zasahovat. I proto si premiéra a ministra vnitra na Hrad pozve až po volbách a „vážně“ s nimi pohovoří.
Podle politologů je závěr letošního souboje skandální. „Ať už je v právu ODS, nebo ČSSD, znamená to, že jedna z nich se dopustila něčeho absolutně neomluvitelného,“ říká politolog Tomáš Lebeda. Podle něj jde o manipulaci voleb toho nejhrubšího zrna, což je velmi špatné, nebo jsou obvinění na adresu ČSSD pravdivá, a to je ještě horší.

Více informací na straně 3

Foto popis| Jsem nevinný. Podnikatel Václav Kočka včera důrazně popřel, že by měl cokoliv společného se smrtí podnikatele Františka Mrázka. Tato verze se objevila ve zprávě, kterou v pondělí poslancům předložil šéf speciální policejní jednotky Jan Kubice.
Foto autor| Foto LN - Hynek Glos


Titulek:               Sabotáž vyšetřování? To nikdy! Šlo o fotbal
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 VÁCLAV DRCHAL, ROBERT MALECKÝ
Strana:                1
ID:                    LN2006053106483209

Sabotáž vyšetřování? To nikdy! Šlo o fotbal
PRAHA O kauzu biolíh a vraždu podnikatele Františka Mrázka vůbec nešlo. „Měli jsme plné ruce práce s organizací „Operace Andersen“ - pětidenního fotbalového zájezdu do Dánska,“ tvrdí Jaroslav Hlaváč z Inspekce ministra vnitra.
Právě jeho ale šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice považuje za prodlouženou ruku ČSSD, která měla bránit došetření Mrázkovy smrti a korupční aféry biolíh.
Kubice svá tvrzení opírá o v pátek uniklé odposlechy, na kterých si Hlaváč opakovaně sjednává schůzky s blízkým přítelem expremiéra Stanislava Grosse Pavlem Přibylem.
Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1
Hlaváč ovšem rozhodně popírá, že by vyšetřování obou případů jakkoliv bránil, a tvrdí, že se s Přibylem bavil výhradně o fotbale.
„Šlo o fotbal. Já to osobně nazývám operace Andersen. Mám i fotku, na které jsem já, Pavel Přibyl a dalších čtrnáct lidí se sochou Hanse Christiana Andersena. A opravdu nevím, že by někde jinde než v Kodani byla jeho socha,“ řekl včera LN Hlaváč.
Fotbalový tým vyjel z Prahy 4. května ráno a vrátil se 8. května večer. „Sehráli jsme dva zápasy s kodaňským klubem B93. První jsme vyhráli, ten druhý prohráli,“ hájí se policista Jaroslav Hlaváč.
Hlaváčovu fotbalovou verzi potvrdil i ministr vnitra František Bublan. „Ano, ptal jsem se ho na to a on mi to vysvětlil skutečně tím fotbalem. Doložil to i nějakými fotkami, že byli skutečně kdesi v Dánsku na nějakém turnaji,“ připouští Bublan.
Zájmem o fotbal Hlaváč odůvodňuje i ty styky s Přibylem, které následovaly po návratu z Dánska. „To je případ i té schůzky z 19. května u Technického muzea. Kdyby byla nasazena sledovačka, tak by bylo jasné, že si z toho auta pan Přibyl odnášel jedno dévédéčko, na kterém byl záznam z té Kodaně,“ vysvětluje Hlaváč.
Přibyl, který stojí v čele policejní tělovýchovné organizace, nechtěl včera věc rozebírat. Ovšem i on se nedávno k fotbalové variantě uchýlil. „Asi jsem mu dával nějaké věci na fotbal, míče, štulpny a tak,“ vysvětlil Přibyl v pátek serveru Aktuálně.cz, proč se scházel s expremiérem Grossem.
Jako šéf jednoho z odborů Inspekce ministra vnitra Hlaváč až do pátku prověřoval dva Kubiceho podřízené, kteří se prý dopustili podvodů s cestovními příkazy. To přitom podle Kubiceho názoru nemělo jiný účel než ochromit jeho tým a zabránit vyšetření Mrázkovy vraždy a aféry biolíh.
Ministr Bublan takové interpretaci nevěří ale přesto Hlaváče z vyšetřování v pátek odvolal. „Chci, aby to šetřil někdo jiný. Bude to dělat jiné oddělení, abychom vyloučili jakékoliv podezření,“ řekl včera LN Bublan.

***

Zájmem o fotbal Hlaváč odůvodňuje i další styk s Přibylem, po návratu z Dánska. Podle něj mu pouze na schůzce předal DVD se záznamem z fotbalového zájezdu.


Titulek:               Aféra Kubice ovládla kampaň
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 Jindřich Šídlo
Strana:                1
ID:                    HN2006053106462691

Aféra Kubice ovládla kampaň
Prezident je informacemi silně znepokojen. Kubice: Nátlak na mé lidi se neustále stupňoval, nemohl jsem už dále mlčet

PRAHA, 31. 5. 2006

Česká politika se pouhé dva dny před volbami dostala do tak vyhrocené situace, v jaké ještě nikdy ve vrcholící kampani nebyla.
Premiér Jiří Paroubek obvinil nejsilnější opoziční stranu z »pučistických praktik«, které mohou vést k policejnímu státu.
Šéf ODS Mirek Topolánek kontroval tvrzením, že sociální demokracie svým propojením s organizovaným zločinem způsobila »nejvážnější ohrožení politické a bezpečnostní stability České republiky od roku 1989«.
Silná slova obou politiků jsou dozvukem pondělního vystoupení šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho, který ve sněmovně obvinil špičky ČSSD ze snahy bránit vyšetřování korupčních afér a nájemných vražd.
V celé aféře je v tuto chvíli jistá jediná věc: do voleb se pravdu o Kubiceho tvrzeních o politickém tlaku, ale ani o Paroubkově verzi o »dlouho připravovaném spiknutí« Kubiceho s ODS nedozvíme.
To ostatně potvrdil i včerejší vstup prezidenta Václava Klause do celého příběhu. Prezident prohlásil, že je informacemi »silně znepokojen«, a požádal premiéra a ministra vnitra Františka Bublana, aby ho informovali o stavu vyšetřování. Ale až po volbách.

Kubice zůstává. Zatím

Kubice zatím v čele ÚOOZ zůstává. Jeho postup, který za »nestandardní« označuje i stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer, ale bude mít dohru.
Premiér Paroubek včera prohlásil, že se kvůli němu sejde s nejvyšší státní zástupkyní. »Pan Kubice je lhář, křivopřísežník a hnusný člověk,« řekl premiér.
Policejní prezident Vladislav Husák zřídil zvláštní analytickou skupinu pod vedením šéfa své kanceláře, která má všechna detektivova tvrzení prověřit.
A do třetice: Kubicem se na podnět ministra Bublana začal zabývat i odbor vnitřní kontroly Ministerstva vnitra.
Proč se ale vlastně zkušený policejní důstojník Kubice k takovému kroku odhodlal těsně před volbami? Zvlášť když v jeho zprávě, kterou předložil poslancům, přímé důkazy o politickém ovlivňování nenajdeme?
»Ten nátlak se neustále stupňoval a záměr byl jasný a čitelný: aby moji lidé nemohli dělat svoji práci,« říká Kubice.

Tři nepřímé důkazy

Z jeho dřívějších vyjádření a zprávy pro poslance vyplývá, že hlavní pohnutky byly tři.
Za prvé: odstavení mluvčí útvaru Blanky Kosinové. To se podle plukovníka Kubiceho stalo na přání premiéra.
Za druhé: třítýdenní váhání státního zástupce Martina Omelky (který případ nečekaně převzal od svého kolegy) se souhlasem k prohlídce sídla, před nímž byl v lednu zastřelen podnikatel František Mrázek.
A za třetí: stejný žalobce potvrdil informace Ministerstva vnitra, které oznámilo, že dva detektivové vyšetřující vraždu Mrázka jsou podezřelí - nikoliv ještě obvinění -z falšování cestovních příkazů. To Kubice považoval za jasné zastrašování - zvláště když na veřejnost uniklo jméno jednoho z podezřelých detektivů. Sám Kubice tvrdí, že právě vyšetřování jeho mužů bylo poslední kapkou, po níž se rozhodl jednat.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

PROČ SE VELITEL ELITNÍ JEDNOTKY ROZHODL NYNÍ PROMLUVIT A CO ŘEKL

V celém případu hraje totiž velmi důležitou roli Kubiceho šest let stará osobní zkušenost, o níž v pondělí mluvil i před poslanci: případ jednoho z jeho někdejších nejbližších spolupracovníků Zdeňka Macháčka.
Macháček, expert na ruskojazyčné mafie a šéf zásahu proti ní v restauraci U Holubů z roku 1995, byl v létě 1999 zatčen a obviněn z údajného vydírání. O dva a půl roku později byl plně očištěn: soud konstatoval, že se Macháček stal obětí komplotu, na němž se podílela i inspekce Ministerstva vnitra. Kubice případ považuje za úspěšnou odvetu mafie: znechucený Macháček policii nakonec opustil.
Jedenáctileté působení a zkušenosti plukovníka Kubiceho se tak protly s předvolebním časem.
»Co jiného jsem ale mohl dělat?« říká Kubice. »Že bych chtěl volby ovlivnit, je prostě nesmysl.«
Pro pravici - například už citovaného Jana Vidíma - jsou takové pohnutky pochopitelné.
Sociálním demokratům ale takové argumenty nestačí.
»Nic z toho prostě nedokazuje politický nátlak,« říká poslanec ČSSD Petr Ibl, který Kubiceho také v pondělí vyslechl. »V případě paní Kosinové jde o tvrzení proti tvrzení, policejní prezident říká něco jiného. Postup žalobce Omelky by si zasloužil prošetření, ale ani to není politický nátlak. A ten nejvyšší státní zástupkyně vyloučila i v případě vyšetřovaných policistů,« vysvětluje své stanovisko Ibl.
Sociální demokraty ale především rozčílilo, že se v tajné zprávě, kterou policista předložil poslancům, objevily i některé na první pohled nedůvěryhodně působící informace.
»Za hnusnou lež« premiér označil tvrzení, že »měl k dispozici« nezletilou dceru svého přítele, agenta StB Bohumila Ďurička.
»I vám za vlády ODS hrozí veřejné ostouzení, při němž budou pomocí pomluv vláčet vás i vaše rodinné příslušníky bulvárním tiskem ve snaze zastrašit vás, společensky vás zničit a případně vás i bez důkazů soudit,« stojí ve včerejším vyjádření premiéra Paroubka k případu.
I poslanec ODS Jan Vidím uznává, že se tato informace neměla dostat na veřejnost. »Proto byl materiál pana Kubiceho utajen,« říká poslanec Vidím.
Proč se ale vůbec takové tvrzení v materiálu objevilo?
Policisté materiály tohoto typu objevili při prohlídce u podnikatele Tomáše Pitra, partnera zavražděného Františka Mrázka.
»To byla právě prohlídka, kterou státní zástupce Omelka tak dlouho odmítal povolit,« říká Vidím. »A to jsou právě ty materiály, které policie nikdy neměla najít.«
Kubice o konkrétním obsahu své zprávy odmítá hovořit. »Nemohl jsem podezřívat poslance, že poruší zákon a zpráva se dostane na veřejnost,« říká pouze.

2 DNY DO VOLEB
Co chtějí čeští učitelé str. 2
Co je v Kubiceho zprávě str. 3
ODS chce dát poštu i železnici
na burzu str 4
Reportáž: Volby v Kaplici str. 5
Komentář: Velké pro a proti str. 10

Kontakty, o nichž vypovídají materiály předložené Janem Kubicem

Jan Kubice, šéf útvaru pro boj s organizovaným zločinem

Tomáš Pitr podnikatel, spolupracovník Mrázka, podezřelý z daňových úniků

Radovan Krejčíř podle jedné verze ÚOOZ nechal zavraždit Mrázka

František Mrázek, podnikatel, zavražděn 25.1.2006, měl dobré vztahy s Bárkovou

Jakub Konečný, podnikatel, od roku 2005 pohřešován, mohl být zavraždén. Údajné mel podepsat směnku na 60 miliónů pro ČSSD

Stanislav Gross, expremiér, bezpečtnostní expert ČSSD

Libuše Bárková, podnikatelka, blízká přítelkyně rodiny Grossových

Pavel Přibyl, bývalý šéf Úřadu vlády, nyní ředitel Unie tělovýchovných organizací Policie ČR

Jiří Kubín, spolumajitel bezpečnostní agentury Lenia, zavražděn 13.3.2006. V úzkém kontaktu s Přibylem

Jiří Paroubek, premiér

Františk Bublán, ministr vnitra

Policisté a úředníci Ministerstva vnitra

Ladislav Husák, policejní prezident

Václav Kuthan, zástupce ředitele Správy hl. m. Prahy Policie ČR

Vladimír Zimmel, ředitel finanční policie

Miroslav Brych, ředitel Úřadu pro vyšetřováni korupce a finanční kriminality

Jaroslav Hlaváč, vedoucí odboru inspekce Ministerstva vnitra

Fakta...

* Hovory mezi Pavlem Přibylem a vrcholnými představiteli české policie: policejním prezidentem Ladislavem Husákem, ředitelem finanční policie Vladimírem Zimmelem či vedoucím odboru Inspekce Ministerstva vnitra Jaroslava Hlaváče
* Telefonické odposlechy v úplatkářské kauze lobbisty Františka Vybírala
* Zdokumentovány např. rozhovory s Janem Hanáckém, ředitelem kabinetu místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha
* Kontakty s Josefem Lázničkou, tajemníkem Státního fondu dopravní infrastruktury, bývalým poradcem premiéra Zemana Miroslavem Šloufem a dalšími

...a ničím nepodložená tvrzení

* Na odstoupení Stanislava Grosse z pozice premiéra měl mít vliv František Mrázek
* Tvrzení Mrázkova přítele Jiřího Shrbeného, Tomáše Pitra
a »osoby z příbramského podsvětí
* Roberta Hrabého, že vražda Mrázka má politický motiv
* Poznámky Františka Mrázka nalezené v kanceláři Tomáše Pitra o tom, že rodina Kočkových mluvila o zavražděni Mrázka
* Tvrzení Libuše Bárkové, že po smrti podnikatele Jiřího Kubína jí Stanislav Gross vzkázal po svém právním zástupci, že nyní je na radě ona
* Informace o tom, že Paroubek měl »k dispozici* nezletilou dceru přítele Bohumíra Ďurička
Osobní i telefonické kontakty Pavla Přibyla s vrcholnými představiteli Českě policie a bývalým premiérem Stanislavem Grossem ve zpraví ÚOOZ dokládají výňatky i policejních odposlechů.
Informace o známostech a kontaktech podnikatelky Libuše Bárkově zpráva DOOZ opírá o osobni výpověď a svědectví Bárkově. K osobě zastřeleného Jiřího Kubína poznamenává, že byl »valmi úzkým kontaktem Pavla Přibyla«.

Foto autor| Foto archiv HN

Foto popis| »Je to politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz,« řekl na tiskové konferenci premiér Jiří Paroubek.
Foto autor| FOTO: ČTK

O autorovi| Jindřich Šídlo, www.ihned.cz/sidlo


Titulek:               Paroubek: ODS se chová gangstersky
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 
Strana:                1
ID:                    PR2006053106575590

Paroubek: ODS se chová gangstersky
Vlastní zpráva

Za politický gangsterismus včera označil nařčení ODS a plukovníka Jana Kubiceho na adresu špiček soc. demokracie předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek. Obvinil ODS z pučistických praktik.
Paroubek včera uvedl, že v právním státě nerozhoduje o kauze poslanec či policista, ale dozorový státní zástupce. „Já bych řekl, že to, co se tady stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz. To jsou slova, která mě nejvíce napadají v souvislosti s posledním činem, špinavým činem ODS,“ řekl Paroubek.
V Kramářově vile za ním při těch slovech stálo přes 20 čelních soc. demokratů - ministrů poslanců, volebních lídrů a kandidátů, šéfů krajů.

Slíbil prošetření

V oficiální výzvě lidem, aby přišli volit a postavili „hráz snaze ODS zmocnit se vlády“ a svobody, Paroubek slíbil, že ČSSD nechá po volbách vše prošetřit.
(Pokračování na str. 2

(Pokračování ze str. 1)
Tedy veškerá obvinění, která v posledních dnech zazněla i „nezákonné praktiky, které byly použity při zfabrikování“ obvinění.
„Fackami a lží chtějí vyděsit a zmást lidi v naší zemi,“ prohlásil premiér o ODS, která podle něj obviňuje své politické odpůrce bez důkazů, skandalizuje je, a nedává jim možnost se bránit. „Vyzývám vás proto - braňme společně demokracii před pučistickými praktikami ODS!“ apeloval na veřejnost Paroubek.
Paroubek trvá na tom, že Kubice sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost předložil smyšlenky a neprokázal, že by premiér, ministr vnitra či policejní prezident politicky ovlivňovali vyšetřování kauzy biolíh nebo jiné kauzy.
„ODS jenom ukazuje, jak bude se svými oponenty zacházet po volbách, pokud je vyhraje. Kriminalizovat politického protivníka a využívat spřátelených policistů. To je cesta k policejnímu státu,“ prohlásil Paroubek, podle něhož „část policistů se snaží rozhodnout volby pomocí estébáckých metod“.

Špinavost první třídy

Premiér poté v Olomouci označil pondělní vystoupení Kubiceho za blábol, za který „by se měl Jan Kubice stydět“. O případném postupu vůči Kubicemu chce dnes Paroubek jednat s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou. Premiér ale už řekl, že ve věci budou podány žaloby. „Dal jsem svému právnímu zástupci pokyn, aby postupoval podle práva,“ řekl.
Na pozdějším mítinku v Ostravě se premiér vyjádřil slovy: „Chtěl bych také říci, jakou společnost si představuje soc. dem, jakou společností budou Čechy a Morava za čtyři roky, za deset patnáct let. Především by to měla být společnost liberální, kde nebude docházet k té nenávisti, kterou vidíme tak často v očích představitelů ODS. Já myslím, že ty útoky ODS přes koupené policisty, to je prostě něco neuvěřitelného, to je špinavost první třídy. Přes to se musíme přenést k tomu, co je důležité pro obyčejné lidi, a takový program my chceme dělat.“
Předsedu Sněmovny Lubomíra Zaorálka rozhněvalo, jakou roli v případu sehrál sněmovní výbor: „Nemůže rozhodovat o tom, kdo je podezřelý nebo méně podezřelý.“

Konec koalice s ODS v Praze?

V soc. dem. sílí hlasy po ukončení spolupráce s občanskými demokraty na úrovni měst, krajů a obcí. To by se mohlo týkat i Prahy, kde jsou obě strany už léta v koalici. Paroubek však včera uvedl, že to je předčasná úvaha. Nicméně podle důvěryhodného zdroje svolává na dnešní ráno šéfy krajských výborů ČSSD.
Paroubek s Topolánkem se dnes večer střetnou v televizi Prima.

Foto popis| Představitelé ČSSD na včerejší mimořádné tiskové konferenci v Kramářově vile v Praze.
Foto autor| Foto PRÁVO - Michaela Říhová


Titulek:               Kočka: S vraždou Mrázka nemám nic společného
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 Martin Kavka
Strana:                1
ID:                    PR2006053106575594

Kočka: S vraždou Mrázka nemám nic společného
Včera byla napadena jeho vnučka

Organizátor pražské matějské pouti Václav Kočka včera odmítl, že by měl cokoliv společného s lednovou vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.
Proti spekulacím, které byly obsaženy v tajné zprávě, již šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice v pondělí předal sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost, se chce bránit u soudu. V Kubiceho dokumentu se píše: „Vražda Mrázka byla provedena osobou Kočka.“
„Je to vyložená lež. Žádného Mrázka jsem neznal...,“ řekl evidentně rozrušený Kočka. „Je to zorganizovaná věc. Nevím kým, chtějí poškodit ČSSD nebo jiné strany,“ dodal a vyhrkly mu slzy do očí.
„Nikdy jsem nebyl ve věci, tj. ve vraždě podsouvané mně či mé rodině, vyslýchán, vyšetřován nebo obviněn. To, co je zveřejňováno, je pro mne šok. Důsledky zasáhly celou mou rodinu,“ uvedl Kočka v prohlášení, které předal médiím.
(Pokračování na str. 2)

(Pokračování ze str. 1)
Jeho advokát Josef Lžičař pak doplnil, že po zveřejnění informací byla terčem útoku Kočkova vnučka. „Stalo se to v úterý ve škole,“ uvedl advokát bez bližších podrobností.
Kočka se proto hodlá bránit všemi právními prostředky. „Některé výroky lze označit za pomluvy. V tak krátkém čase je ale nemožné zjednat nápravu, proces bývá velice dlouhý a po roce či dvou už to nikoho nezajímá. Slina však na člověku ulpí,“ řekl Lžičař, podle něhož je nemravné, když unikají informace týkající se osob, které se nemohou bránit.

Není to žádný měkkýš

Lžičařovy advokátní schopnosti včera ocenil Jiří Paroubek, když o něm řekl, že to „není žádný měkkýš“.
Nařčení, jemuž čelí, připisuje Kočka probíhající předvolební kampani. „Jsem nesmírně zklamán ze špinavé předvolební hry vyvolané osobami, které mne i mou rodinu použily jako zástupný problém v politickém boji,“ stojí v Kočkově prohlášení.
Kočka také popřel informace, že by pracoval jako poradce premiéra Jiřího Paroubka. „Žádný poradce nejsem. Jsem místopředseda ČSSD na Praze 7. To, že s Paroubkem mluvím, je proto, že je to můj nejvyšší předseda,“ řekl Kočka ke svému vztahu s premiérem .
Zároveň upozornil, že není podnikatelem, nýbrž zaměstnancem pražského Výstaviště.

Foto popis| Václavu Kočkovi vyhrkly včera na tiskové konferenci slzy.
Foto autor| Foto ČTK - Stanislav Zbyněk


Titulek:               „Udělal bych to znovu“
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Události a politika
Autor:                 jinou možnost. JAROSLAV KMENTA
Strana:                2
ID:                    MF2006053106483387

„Udělal bych to znovu“
KUBICEHO ZPRÁVA. ČSSD a ODS se vzájemně obviňují z manipulace voleb.

Šéf ÚOOZ Jan Kubice tvrdí, že nechtěl ovlivnit volby, ale zachránit kauzy

* Praha - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice je po jedenácti letech ve vedení tohoto útvaru na „odstřel“. Dnes bude o jeho osudu jednat vláda.

V pondělí jste významně vstoupil do předvolební kampaně. Ve vaší zprávě, kterou jste předal poslancům, jsou těžká obvinění proti vládní ČSSD. Ono to skutečně vypadá, jako kdybyste chtěl ovlivnit volby...

* Ne, to jsem skutečně neměl v úmyslu. Všechny nestandardní kroky, na které jsem poslance upozorňoval, se bohužel odehrávaly v posledních dnech. Nemohu za to, že je před volbami. S varováním, co se děje, jsem nemohl čekat. Musel jsem se zastat svých podřízených. Hrozí jim vykonstruované stíhání.

Vy jste přesvědčen, že se někdo snaží účelově odstavit vaše klíčové detektivy od práce, a znemožnit tak došetření kauz biolíh a Mrázek?

* Za tyto své kluky dávám ruku do ohně. Jsou nevinní. Jsem přesvědčen, že jejich případ bude nakonec odložen. Na tisíc procent. Víme, co se kolem odehrávalo.

Z vaší zprávy vyplývá, že jste odposlouchávali přítele Stanislava Grosse Pavla Přibyla a že je to jeden z lidí, kteří se snažili odstavit vaše lidi z vyšetřování. Podle této verze by Přibyl musel ovlivnit inspekci ministra, ale i státní zastupitelství?

* O tom jsem přesvědčený. A podotýkám, že jeden z důstojníků mého týmu, kterého prověřuje inspekce, má prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Kdyby něco provedl, nemohl by ji získat. Tento důstojník vede tým Pokr, kde se v rámci vyšetřování kauzy Mrázek vyšetřuje ještě dalších třicet pět vražd. V jiné kauze vyšetřuje škody v řádu miliard korun. Nahlédl do největších průšvihů posledních let.

Ve vaší zprávě, kterou jste předal poslancům, jsou některé důkazy, hlavně o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Ale v jiných pasážích připomíná zpráva spíše povídání z ulice. Neměl jste poslancům předat raději jen „tvrdé“ a nezpochybnitelné důkazy?

* Je tam jasně napsáno, z čeho zprávy vycházejí. Jsou tam informace, které si Mrázek, když ještě žil, koupil za obrovské peníze. Pracujeme v prostředí organizovaného zločinu. To nejsou žádné panenky Barbíny.

V pondělí na výboru z vás byli ministr vnitra i policejní prezident dost nesví. Jak jste tu situaci vnímal? Stali se z vás téměř nepřátelé.

* Byla to nestandardní situace. I já jsem byl dost zelenej.

Jste připraven na možné odvolání?

* Co můžu dělat. Jsem policista, musel bych to respektovat.

Když vidíte, jaký otřes v politice jste způsobil, udělal byste to znovu?

* Udělal. Mrzí mě to, ale neměl jsem

„Za své kluky dávám ruku do ohně. Jsou nevinní.“ Jan Kubice

Foto popis| EMOTIVNÍ KOČKA. Podnikatel Václav Kočka podle jedné z policejních verzí stojí za vraždou Františka Mrázka. Když dostal otázku, zda kontroverzního podnikatele znal, rozplakal se. „Žádného Mrázka jsem nikdy neviděl,“ řekl se slzami v očích.
Foto autor| FOTO: MAFA - JAN ZÁTORSKÝ


Titulek:               Paroubek: Policie ovlivňuje volby
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Události a politika
Autor:                 JOSEF KOPECKÝ
Strana:                2
ID:                    MF2006053106483392

Paroubek: Policie ovlivňuje volby
Tajná zpráva Kubiceho hýbe politikou * Premiér: Je to gangsterismus ODS * Topolánek: Je to absurdní

Praha - Ze zprávy detektivů, která naznačuje prorůstání organizovaného zločinu do politiky, se stala třaskavá předvolební směs.
Premiér Jiří Paroubek včera kvůli zprávě elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, podle níž měli někteří politici ČSSD nadstandardní kontakty s kriminálním podsvětím, ostře zaútočil nejen na ODS, ale i na policisty.
„Část policie se snaží rozhodnout volby pomocí estébáckých metod,“ zlobí se Paroubek. Kvůli zprávě, kterou dal poslancům šéf speciálního policejního útvaru Jan Kubice, si včera premiér brzy ráno do vládní Kramářovy vily svolal kompletní vedení ČSSD a také všechny volební lídry. A zhruba po hodinu a půl trvající poradě vydal prohlášení nazvané „Braňme demokracii proti pučistickým praktikám ODS!“.
Zprávu, kterou předložil Kubice, považuje Paroubek za komplot ODS a části policie. „To, co se stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost,“ řekl premiér.

ODS: Je to zoufalé

„Tvrzení Jiřího Paroubka o dlouhodobě organizovaném spiknutí a pučistických praktikách považujeme za absurdní a zoufalé,“ ohradil se lídr ODS Mirek Topolánek.
Sociálním demokratům vadí, že Kubice prezentuje jako jasnou věc, že se špičky této strany snaží zastavit či zbrzdit vyšetřování korupční kauzy biolíh, v níž už policie pozatýkala několik členů ČSSD.
Na třech desítkách stran zprávy jsou také popisovány různé, policií vyšetřované verze vraždy podnikatele Františka Mrázka. Včetně té, že na „odklizení“ podnikatele spojeného s ústeckou Setuzou a zároveň vlivného muže českého podsvětí mohl mít zájem dokonce i sám premiér. A to proto, že Mrázek sbíral kompromitující materiály na něj i na některé další politiky. „Jsou to informace, které detektivové získali při domovních prohlídkách různých mafiánů, jsou to informace uměle vytvořené,“ zlehčoval včera ministr vnitra František Bublan informace, které poslancům předložil Kubice.

Klaus: Rychle vyšetřit!

Informacemi, které přinesl poslancům šéf speciálního policejního útvaru, je velmi zneklidněn prezident Václav Klaus. „Trvá na tom, aby všechna tam vyslovená vážná podezření o propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní administrativy byla vyšetřena rychle, nestranně a bez jakýchkoli politických tlaků,“ tlumočil včera prezidentovo stanovisko jeho mluvčí Petr Hájek. Prezident nechce do kauzy vstupovat nyní, krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. Bezprostředně po nich však chce požádat premiéra a ministra vnitra, aby ho informovali o dalším postupu vyšetřování. Zprávou detektivů i postupem, který zvolil Kubice, když s ní seznámil rovnou poslance, se dnes bude zabývat také vláda. „Bude pozvána nejvyšší státní zástupkyně a budeme postupovat přesně v souladu se zákony této země,“ nechtěl včera Paroubek předjímat, zda vláda bude chtít, aby policejní prezident odvolal Kubiceho nebo zda dojde k dalším změnám v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Ministr Bublan včera řekl, že Inspekce ministra vnitra zahájila vyšetřování, zda zveřejněním zprávy a postupem, který zvolil Kubice, nedošlo i k trestnému činu. „Bomba“, kterou svou zprávou odpálil Kubice, může mít vliv i na výsledek voleb. „Mohlo by to znamenat pokles volební účasti v případě těch lidí, kteří nebyli pevně rozhodnuti, a také to může znamenat propad hlasů pro sociální demokracii,“ míní politolog Tomáš Lebeda.
Pokračování na str. A2

ČSSD viní ODS z praktik pučistů
Pokračování ze str. 1
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubice při slyšení před poslanci uvedl, že jeho jednotka řeší zároveň tři případy, v nichž pociťuje politický tlak. Kromě vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka jde o kauzu korupce ve státní správě v souvislosti s chystaným přimícháváním biolihu do pohonných hmot a o podvody při obchodech s ropnými produkty.
Paroubek se chce proti tvrzením, která předložil Kubice, bránit i u soudu. „Budou podány žaloby,“ řekl včera s tím, že již dal pokyn svému právnímu zástupci. Na adresu Kubiceho i ODS zvolil velmi ostrá slova. Šéfa policejní jednotky označil za „lháře a hnusného člověka“, ODS za „politickou pakáž“.
Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek naopak zdůraznil, že osmileté vládnutí ČSSD končí bezprecedentním propojením organizovaného zločinu, státní správy a části bezpečnostních složek. „Je to nejvážnější ohrožení politické a bezpečnostní stability České republiky od roku 1989,“ uvedl Topolánek.
Politici ODS odmítají podezření, o němž včera mluvili sociální demokraté, že Kubice byl na ataku na jejich stranu dopředu domluvený s lidmi z ODS. „Viděl jsem ho poprvé v životě v pondělí na jednání výboru ve Sněmovně,“ dušoval se místopředseda ODS Ivan Langer.
„Není žádný důvod vinit dosud bezúhonného policistu z politického spiknutí,“ zastal se Kubiceho předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek a řekl, že křesťanští demokraté se zasadí o to, aby nebyla kauza zametena po volbách pod koberec.
I Paroubek slibuje, že vše bude řádně vyšetřeno. „Mě nepřekvapuje, že pánové Pitr nebo Krejčíř na mě vyráběli kompromitující materiály. Já po těch lidech jdu a půjdu, pokud budu předsedou vlády,“ prohlásil premiér.

Foto popis| Jan Kubice

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               Předem zinscenovaný diskreditační pokus
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (nek)
Strana:                2
ID:                    HA2006053106452607

Předem zinscenovaný diskreditační pokus
Poslanec Alexander Černý (KSČM) o jednání branně-bezpečnostního výboru

PRAHA - Na průběh pondělního zasedání branně-bezpečnostního výboru sněmovny, na němž ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) plk. Jan Kubice v předvečer voleb zveřejnil závažné informace vedoucí až k destabilizaci našeho politického života, jsme se včera zeptali přímého účastníka tohoto jednání, člena výboru, poslance Alexandera Černého.
Ten za velice podivný označil již samotný způsob svolání výboru. První informaci o jednání dostal od předsedy výboru Jana Vidíma (ODS) v pátek odpoledne s tím, že byl údajně požádán plk. Kubicem, ředitelem ÚOOZ. V tu dobu ale Vidím, jak řekl Černý, neměl dostatečný počet souhlasů od poslanců, aby mohl svolat celý výbor. »V průběhu soboty a neděle jsem se přes sdělovací prostředky dozvídal, že by snad mělo nějaké jednání probíhat. V pondělí v 10 hodin jsem dostal pozvání na jednání výboru, které mělo začít ve 13 hodin. Již to samo o sobě je nestandardní, nezvyklé,« řekl Černý a pokračoval: »Před jednáním jsme ve změti novinářů, kteří projevili o jednání obrovský, nebývalý zájem, slyšeli, že pan Kubice chce až na jednání výboru předložit závažné informace, které v podkladech, jež jsme dostali, nebyly. Celé jednání výboru probíhalo jako předem zinscenovaný pokus o politickou disktreditaci ČSSD«.
Alexander Černý Haló novinám řekl, že v první, veřejné části jednání výboru nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ujistila, že ani ona, ani prokurátoři, kteří mají na starosti případy závažných kriminálních kauz - Antropoid, POKR a Loreta - nemá sebemenší informaci, že by probíhal nějaký pokus, nátlak či jakákoli jiná snaha o ovlivňování průběhu vyšetřování těchto kauz ze strany politiků.

Snaha ovlivnit vyšetřování

»Marně jsme se ptali pana ředitele, jak si vykládat věty, kterou napsal ve veřejné části pro jednání výboru, a sice, že ‘v poslední době došlo ze strany Policejního prezidia ČR, Ministerstva vnitra ČR a předsedy vlády ČR k určitým omezením činnosti útvaru. Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz’,« dodal Alexander Černý. Jak dále uvedl, během celého jednání nepadl jediný seriózní důkaz, který by opravedlňoval kohokoli něco podobného tvrdit. Černý k tomu doslova řekl: »V otevřené části se plk. Kubice odvolával na to, že nemůže hovořit, protože jde o utajované skutečnosti. Pan Vidím po celou dobu jednání s výborem spíše manipuloval, než aby ho řídil. Nakonec se rozhodl onen materiál, označený jako důvěrný, přečíst před přítomnými novináři. A to i přesto, že dr. Vesecká upozorňovala, že jde o otevřené případy, jejichž vyšetřování stále probíhá, a tudíž může být ohroženo. Poté, co bylo jednání výboru uzavřeno a opakovaly se otázky, které měly objasnit podstatu problému, plk. Kubice opět nepředložil žádný relevantní důkaz a nebyl schopen na žádnou z položených otázek kvalifikovaně odpovědět«.

Tiskový mluvčí Kubiceho?

Podle Černého se často dokonce stávalo, že Vidím vystupoval spíše jako tiskový mluvčí pana Kubiceho. »Měl jsem dojem, jako by pan Kubice byl naprosto nekompetentní. Naprosto neprofesionálně se uchýlil k tvrzení, že je přecitlivělý a vytýkal Inspekci ministra vnitra, že vyšetřuje některé jeho podřízené v souvislosti s podezřením ze spáchání trestné činnosti. Vrcholem neserióznosti ze strany ÚOOZ bylo tvrzení přítomného mjr. Vlase o tom, že pikantérie mají v záloze. Na opakovaný dotaz, co tím myslel, ale neodpověděl,« řekl poslanec KSČM, podle něhož důvěrná zpráva, kterou pan Kubice vydával za analýzu, není nic jiného než účelově sestavený kompilát, jehož cílem je disktreditovat představitele ČSSD, a bohužel i KSČM, použitím jeho jména v souvislosti s tím, že zná jednoho z vyšetřovaných, pana Vybírala. K tomu Alexander Černý našemu listu řekl: »Do obchodních záležitostí pana Vybírala jsem nikdy žádným způsobem nezasahoval a o věcech, z kterých je obviněn, jsem neměl ani sebemenší tušení. Jen holý fakt, že ho znám, zneužili k tomu, aby se pokusili vytvořit dojem, že se snad na věcech, z kterých on je obviňován, nějak podílím.«
Zajímalo nás, o co v tomto velkém divadle podle poslance Černého vlastně šlo. Ten nám řekl, že »vzhledem k tomu, že v průběhu jednání výboru místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) dával najevo novinářům, že by mu nevadilo, kdyby informace z důvěrné zprávy otiskli, tím, že ji nechal například otevřenou na stole, aby si ji mohli ofotit, stejně tak souhlasil s tím, když se rozhodl pan Vidím zprávu přečíst, nemohu se ubránit dojmu, že celé jednání výboru bylo předem zinscenováno tak, aby se důvěrná část naprosto nepodložených a neprofesionálních tvrzení plk. Kubiceho dostala čtyři dny před volbami do sdělovacích prostředků,« uzavřel Alexander Černý.


Titulek:               Únik informací: výhoda pro podezřelé
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (apb, jt, tim)
Strana:                2
ID:                    PR2006053106575596

Únik informací: výhoda pro podezřelé
PRAHA - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice policistům zkomplikoval práci. Vyzrazení informací z vyšetřovaných případů, k němuž došlo únikem důvěrného dokumentu předaného poslancům, mělo dostat do výhody podezřelé.
„Podivuji se nad jednáním pana Kubiceho. Zveřejněním informací se podstatně ztíží prověření podezřelých skutečností. Došlo tak minimálně k upozornění prověřovaných osob,“ řekl šéf Finanční policie Vladimír Zimmel.
O tom je přesvědčen i bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk. „To, co pan Kubice udělal, bude mít negativní dopad na další průběh trestního řízení. Na práci policistů a dozorových státních zástupců,“ míní Fenyk.
Advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Josef Doucha Kubiceho postup obhajuje, má ale výhrady k úniku informací. „Pokud necítil oporu u ministra vnitra, tak asi nic jiného dělat nemohl. Problém je, že informace z výboru pro obranu unikly na veřejnost, to považuji za velmi závažné a ohrožující některé lidi, kteří jsou ve zprávě zmíněni,“ řekl Právu.
Podle něj jde přitom o běžné tzv. operativní rozpracování případu. „To si neklade za cíl shromáždit důkazy, s nimiž by šlo jít k soudu, jde jen o shromáždění informací, se kterými se posléze dál pracuje,“ vysvětlil Doucha. Dodal, že v každém obdobném rozpracování jsou i některé poznatky, které se později vyloučí.

Od Grosse dostal informace

Douchovy závěry potvrdil Zimmel, který měl upadnout podle dokumentů Kubiceho do podezření z nekalých styků zmínkami o schůzce s expremiérem Stanislavem Grossem.
„Asi před měsícem jsem s ním skutečně měl schůzku. Zprostředkoval ji Pavel Přibyl. Obsah se netýkal žádné z kauz, které šetří ÚOOZ. Dostal jsem informace, které se týkaly možného ovlivnění jedné z kauz, kterou finanční policie prověřuje. A také o snaze diskreditovat mou osobu. O obsahu schůzky a opatřeních jsem informoval své dva náměstky a svého nadřízeného Jana Švejdara,“ vysvětlil Právu Zimmel.
Advokát Jiří Teryngel označil Kubiceho aktivity za „řízený únik informací“ podle scénáře předvolební akce. „Zveřejnilo se něco z toho, co policie ví. Citlivé informace. Dokazování to ale úplně nezmaří. Vždycky zůstanou nějaké stopy.“
Důrazně se ohradil proti označování obhájců za mafiány v Kubiceho dokumentech. „Nebezpečí prorůstání organizovaného zločinu do státní správy je vážné. Ale to, že obhájci dělají svou práci a jsou za to označováni za mafiány, je velmi vážné nebezpečí. Nikdy se jako advokát nepropůjčím k tomu, abych se stal pomocníkem orgánů činných v trestním řízení, jak to bylo v politických procesech před více než padesáti lety,“ zdůraznil advokát.

Pitr: Jen hámotiny

Hodnotu Kubiceho sdělení poslancům zpochybnil podnikatel Tomáš Pitr, spolupracovník zavražděného podnikatele Františka Mrázka.
„Dokumenty, které u mě při prohlídce policisté našli, jsem měl u sebe v tašce. Asi jednou jsem je prolétnul před 2 nebo 3 měsíci, pořádně jsem je nečetl. Byly to takové policejní hámotiny, zápisky z policejních jednání a tohle všechno policie odnesla. Ale podrobně jsem to nestudoval, takže přesně nevím, co odnesla,“ řekl Pitr Právu.


Titulek:               Pan Kubice vyrobil politický pamflet
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 Pavel Blažek
Strana:                2
ID:                    PR2006053106575600

Pan Kubice vyrobil politický pamflet
BÝVALÁ NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZÁSTUPKYNĚ MARIE BENEŠOVÁ ŘEKLA PRÁVU:

* Seznámila jste se s písemnostmi, které ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice předložil poslancům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost?

Znám, co bylo zveřejněno v médiích a na internetu. To, co pan Kubice necelý týden před volbami poslanci Vidímovi předal, je politický pamflet.

* Domníváte se, že Kubice postupoval v souladu se zákonem, když prezentoval závažná obvinění, aniž předložil důkazy, aniž respektoval služební postup a informoval státní zastupitelství?

To by měli především vyhodnotit v rámci policie, ministerstva vnitra a státního zastupitelství, co všechno pan Kubice porušil. Porušil určitě řadu interních předpisů a může se jednat i o trestnou činnost. Osud této kauzy však nechci předjímat.

* Myslíte, že jde o precedens?

Jestliže kterýkoli významný policejní důstojník obejde vše, co mu ukládá služební povinnost a zákon, tak jde o vzpouru. Jde o velmi nebezpečný precedens. Pokud to panu Kubicemu projde, pak si v budoucnosti bude moci dovolit každý policejní šéf cokoli. A budeme mít anarchii místo právního státu. Chtěla bych vidět pana poslance Ivana Langera, až bude vytouženým ministrem vnitra, co si počne, až mu budou policisté dělat to, co provedl pan Kubice a co nyní obdivuje. Chodit s politickými pamflety a nepodloženými obviněními do sněmovny za opozicí pár dnů před volbami.

* Vy si myslíte, že pan Kubice je mužem pana Langra a ODS?

Myslím si, že pan Kubice patří do policejní stínové struktury pana Langera. A podle toho, co se děje a dělo, dobře fungující stínové struktury, která, jak se domnívám, pracuje v utajení pro pana Langera už léta. Kdyby tomu tak nebylo, tak by Kubice se svými písemnostmi šel za svými nadřízenými, za státním zástupcem nebo přímo za nejvyšší státní zástupkyní. Neudělal to.

* Jaké měl podle vás pan Kubice motivy k tomu, že šel za předsedou sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Janem Vidímem, který je stejně jako poslanec Langer členem ODS?

Z toho, co mi policisté kdy řekli, se domnívám, že lidé z tajné struktury poslance Langera zaznamenají kariérní vzestup, pokud se pan Langer dostane do křesla ministra vnitra.

* Může mít vyzrazení informací z policejních spisů týkajících se vyšetřovaných závažných kauz záporný dopad na vyšetřování?

Určitě. Vyzrazení prověřovaných informací je pro každého vyšetřovatele podpásovka. V právním státě, tedy u nás podle paragrafu 174 trestního řádu, dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení vykonává státní zástupce. Pan Kubice se zasloužil o to, že státního zástupce suplují všichni jiní a o dozorovém státním zástupci není slyšet, jak se k věci postavil. Na sněmovní výbor nebyl zřejmě ani pozván.

* Jednání sněmovního výboru se aktivně účastnila i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Sehrála podle vás, její předchůdkyně ve funkci, z hlediska obrany zákona kladnou roli?

Jednání jsem se neúčastnila, takže nemohu hodnotit. Udivilo mě, že s sebou nevzala dozorové státní zástupce. To bych určitě udělala. Z toho, co přinesla média, mě udivilo, že důrazně nevystoupila v okamžiku, kdy poslanec Vidím prohlásil, že veřejně přečte dokument pana Kubiceho označený stupněm utajení důvěrné. Řekla pouze, že pokud se dokument bude číst, že se omlouvá, tedy odejde. Místo, aby poslance umravnila, řekla, že se dopouštějí nezákonnosti, a okamžitě je poučila o trestní stránce věci. Její postoj nechápu. Kdo jiný má dbát na dodržování zákonů, když ne nejvyšší státní zástupce?

Foto popis|


Titulek:               Jak mafie prorostla do ČSSD
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Téma dnes
Autor:                 JAROSLAV KMENTA
Strana:                3
ID:                    MF2006053106483393

Jak mafie prorostla do ČSSD
KUBICEHO ZPRÁVA. Jaké případy popsal šéf detektivů v dokumentu, který rozdal poslancům.

Praha - Když letos v březnu pozatýkala policie čtveřici významných sociálních demokratů a obvinila je z korupce v kauze biolíh, postavil se premiér Jiří Paroubek před kamery a řekl: „Ti lidé nemají v ČSSD co dělat. Jsou to takoví šibalové.“
Jestli ho tehdy slyšel ředitel zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice, musel se tomu smát.
Z odposlechů, které jeho útvar v kauze biolíh pořídil, je totiž zřejmé, že ti „šibalové“ jsou kromě korupce podezřelí i z toho, že se stýkají s ruským organizovaným zločinem. A podle Kubiceho jsou dokonce ukázkou toho, jak mafie prorůstá do státní správy a do politiky.
V důvěrné zprávě, kterou Kubice předal v pondělí do Sněmovny brannému výboru, přinesl i velmi solidní důkazy. Klíčovou osobou v takovém propojení je sociální demokrat, olomoucký lobbista František Vybíral. Policie z odposlechů zjistila, že se stýká s jakýmsi Jurijem Heřmánkem, který je „v úzkém kontaktu s vůdčími osobami ruskojazyčného uskupení zvaného Solncevská mafie“. (Solncevská mafie je jedna z největších a nejobávanějších zločineckých struktur na světě.)
„Heřmánek zajišťuje pro členy této organizace na území České republiky veškeré logistické zázemí,“ píše se v Kubiceho zprávě. A přes Vybírala pak ruská mafie hledala podle detektivů možnosti, jak zde vyprat špinavé peníze. Vybíral byl v těsném kontaktu s vysoce postaveným členem ČSSD Janem Hanáčkem. Ten byl dokonce ředitelem kabinetu ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. A Vybíral přes Hanáčka hledal státní zakázky, do kterých by mohla „jeho skupina“ investovat peníze.
Hanáček za to také od Vybírala dostával podle policie peníze. Z odposlechů je dokonce patrné, že Hanáček o ně u Vybírala doslova „škemral“. „Franto, je prosím tě možné příští týden 7 až 10 tisíc?“ napsal Hanáček v SMS zprávě Vybíralovi loni 3. listopadu. „Franto, nejpozději v pondělí bych potřeboval 30 tisíc. Můžu s tím počítat?“ píše Hanáček o pár dní později. Oba se pak domlouvali na ovlivnění zakázky na výstavbu jedné budovy Úřadu práce nebo na finančních operacích ve státním podniku Lesy ČR.
Policie znamenala, jak Vybíral dostal od Lihovaru Kolín 15 milionů korun na korupci za ovlivnění zakázky na přimíchávání biolihu do benzinu. Jeden milion korun od Vybírala dostali dva další členové ČSSD z ministerstva dopravy Ludmila Schwarzová a Josef Láznička. Vybíral pak přes Schwarzovou domlouval kolínskému lihovaru podporu u bývalého ministra průmyslu a obchodu Miroslav Grégra. (Schwarzová, která se s Grégrem velmi důvěrně znala, byla donedávna i v širším vedení ČSSD.) Z korupce byli obviněni právě Vybíral, Schwarzová, Láznička i Hanáček.
Jiný druh „šibalství“ je naopak podle důvěrné zprávy blízký bývalému vedoucímu Úřadu vlády Pavlu Přibylovi, který je dlouholetým přítelem expremiéra Stanislava Grosse. V Kubiceho zprávě se píše, že Přibyl koordinoval způsob, jak ovlivnit vyšetřování detektivů ÚOOZ, kteří rozplétali právě kauzu biolíh. Přibyl je dnes sice už „jen“ jedním ze šéfů Unie tělovýchovných organizací policie, ale detektivové z odposlechů zjistili, že si telefonoval a scházel se s důstojníkem Inspekce ministra vnitra Jaroslavem Hlaváčem. Ten nyní vede vyšetřování dvou důstojníků ÚOOZ, kteří pracují právě na kauze biolíh a na vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka. Za to, že si prý nepřesně účtovali služební cesty (jde o desítky korun), jim hrozí obvinění.
Detektivové mají podezření, že Přibyl se s inspekcí domluvil, aby byli klíčoví důstojníci ÚOOZ „účelově kriminalizováni“. „Sled těchto událostí začal zejména po prověřování Stanislava Grosse,“ píše se v důvěrné zprávě.
A na důkaz toho přináší Kubice ve zprávě výtahy z odposlechů Přibyla. Z nich je patrné, že si Přibyl často volal s Grossem, se šéfy speciálních policejních útvarů, ale dokonce i s policejním prezidentem Vladislavem Husákem.
Detektivové tak „slyšeli“ i svého nejvyššího nadřízeného, jak si minulý týden v úterý 23. května domlouvá v pracovní době schůzku s Přibylem. „Husák sděluje Přibylovi, že za deset minut přijede za Přibylem do objektu Unitop v Praze 7,“ píše se ve zprávě.
(Husák MF DNES sdělil, že vysvětlení „je jednoduché, protože jel jen na poradu organizačního výboru mistrovství Evropy v atletice“.)
Schůzky Přibyla s Hlaváčem z Inspekce ministra vnitra jsou vedeny v konspirativním duchu. „Do KFC na Smíchově se mi moc nechce. Tam chodí úoozeťáci,“ říkal Hlaváč do telefonu Přibylovi. („Úoozeťáci“ je slangový výraz pro důstojníky z Kubiceho ÚOOZ).
V dalších částech tajné zprávy už nejsou tak podložené informace. Většina se jich týká vyšetřování Mrázkovy vraždy.
Detektivové v nich naznačují, že získali z podsvětí zprávy o tom, kdo si vraždu objednal a kdo ji mohl vykonat. V této souvislosti zmiňují i premiéra Jiřího Paroubka a jako vykonavatele „osobu Kočka“. Jde však o nepodložené informace.

„Přibyl koordinoval způsob, jak ovlivnit vyšetřování detektivů ÚOOZ.“
Kubiceho zpráva

Foto popis|


Titulek:               Jaké motivy mají Kubice, ODS a ČSSD?
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Téma dnes
Autor:                 (km)
Strana:                3
ID:                    MF2006053106483394

Jaké motivy mají Kubice, ODS a ČSSD?
Praha - Proč vystoupil šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice ve Sněmovně? A jaké motivy mají ČSSD a ODS?

ÚOOZ

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice tvrdí, že nechtěl ovlivnit předvolební kampaň. Tím, že přišel do Sněmovny a předal poslancům zprávu o vyšetřování kauzy Mrázek a biolíh, chtěl jen zajistit nezávislost vyšetřování a ochránit své podřízené. Těm prý hrozí účelová kriminalizace, aby případy nebyly vyšetřeny. Tvrdí, že pro řešení případu neměl oporu u nadřízených a ve vedení resortu, proto šel za poslanci.

ODS

Nejsilnější opoziční strana využila situace a šéf branného výboru Jan Vidím (ODS), jehož Kubice minulý týden v pátek oslovil, svolal na toto pondělí mimořádné jednání výboru. Tam Kubice přinesl i tajnou zprávu o všech kauzách, která pak unikla na veřejnost. Poslanci ODS řekli, že situace je vážná a že vše nasvědčuje tomu, že se ČSSD snažila bránit vyšetřování.
ČSSD

Sociální demokracie se hájí, že nikdo z jejích špiček nezasahoval do nezávislosti vyšetřování kauz biolíh a Mrázek. Premiér Jiří Paroubek naopak začal tvrdit, že jde o cílený útok na jeho stranu před volbami. Myslí si, že se ředitel ÚOOZ Jan Kubice „spikl“ s ODS, aby poškodili ČSSD. Důkazy pro to ale nemá.


Titulek:               Klíčem ke kauzám je vražda
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Téma
Autor:                 ROBERT MALECKÝ
Strana:                3
ID:                    LN2006053106483220

Klíčem ke kauzám je vražda
Zločinci a státní správa - Těsně před volbami zpráva ukazuje na propojení politiky s podsvětím

ANALÝZA

Kriminalisté mají čtyři vyšetřovací verze vraždy podnikatele Františka Mrázka. Věří, že její objasnění může pomoci rozkrýt i kauzy biolíh a Čepro.

PRAHA Operace Antropoid, Pokr a Loreta. Tak nazývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu trojici kauz, které jeho ředitel Jan Kubice popisuje ve své zprávě pro poslance branně-bezpečnostního výboru. Ve skutečnosti se policie soustředí na klíčový bod, který všechny tyto kauzy spojuje. A tím je lednová vražda podnikatele Františka Mrázka.
Samotné vraždě se tým kriminalistů věnuje v operaci Pokr. Antropoid se týká objasňování vražd v takzvané solncevské ruskojazyčné mafii, korupce ve státní správě v souvislosti s biopalivy a dále například událostí kolem Pozemkového fondu a Lesů ČR.
Policisté pracující na akci Loreta se snaží rozkrýt pozadí podvodu na společnost Čepro. Při vyšetřování Mrázkovy vraždy se policie soustřeďuje na čtyři hlavní vyšetřovací verze. Dvě z nich označuje jako méně pravděpodobné, dvěma věnuje zvýšenou pozornost.

Msta za nájemné vraždy objednané Mrázkem

Jako nepravděpodobnou označuje policie možnost, že motivem vraždy Mrázka byla msta za další jím objednané vraždy. V Kubiceho zprávě pro poslance se doslova říká, že sice nebyla vyloučena, jeví se ale jako málo pravděpodobná. Policie se přitom opírá o způsob provedení vraždy a znalost osob, které za ní mohly stát. Jde prý o kriminálně závadné osoby, které by měly strach Mrázka jako respektovanou osobu zabít.
Dvě varianty se točí kolem potravinářského gigantu Setuza. Ta podle policie méně pravděpodobná zmiňuje jméno uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, který mohl mít s Mrázkem dlouhodobé neshody v obchodních zájmech.
V zásadě se ale kriminalisté věnují při vyšetřování této verze více jménu podnikatele Tomáše Pitra, který stojí za Setuzou.
Podle zprávy by zavražděním Mrázka vznikl Pitrovi prostor k podnikání a velmi pravděpodobně by se dostal i k finančním prostředkům za případný prodej Setuzy. Pitr ovšem jakýkoli podíl na vraždě popírá.
Právě u Pitra se před dvěma týdny našly Mrázkovy materiály, o něž se část Kubiceho zprávy opírá. „Měl jsem ty dokumenty u sebe v nějaké tašce. Jednou jsem je prolít, asi tak před dvěma nebo třemi měsíci, pořádně jsem je nečetl,“ říká Pitr. Zajímavé je, že nešlo o Mrázkovy rukou psané poznámky, ale o policejní materiály. „Byly to zápisky z různých policejních jednání. Všechno policie odnesla,“ uvádí Pitr. Právě v materiálech zajištěných při domovní prohlídce u Pitra nalezla policie materiály vedoucí ke čtvrté vyšetřovací verzi. Podle ní mohou být motivem vraždy Mrázkovy podnikatelské aktivity a úzké vazby na vlivné osoby z kulturní a politické sféry. Tato varianta se podle kriminalistů jeví jako velmi pravděpodobná. Policie během šetření této verze provedla řadu výslechů osob z Mrázkova okolí i z podsvětí. Mrázkův přítel Jiří Shrbený uvedl, že vražda má politický motiv, protože podnikatel disponoval kompromitujícími materiály na vlivné osoby. Zpráva dále zmiňuje Roberta Hrabého, osobu z příbramského podsvětí s údajnou úzkou vazbou na fotbalového bossa Jaroslava Starku. Podle Hrabého se v podsvětí hovoří o tom, že za vraždou stojí lidé kolem premiéra.

Gross měl vzkázat Barkové: Teď jsi na řadě ty

V části zprávy věnované „politické stopě“ je zmiňována i rodinná přítelkyně Grossových Libuše Barková, která stojí před soudem kvůli pojišťovacímu podvodu. Mrázek se s ní údajně znal od roku 2002 a chtěl prý po ní, aby mu za desetimilionový úplatek zprostředkovala kontakt se Stanislavem Grossem. To Barková údajně odmítla.
Ověřit tuto informaci nebo její případný podíl na aféře je obtížné. Sama odmítá minimálně do voleb cokoli komentovat, odkazuje rovněž na probíhající soudní řízení. Policistům ale při výslechu Barková potvrdila, že byla od roku 2005 vydírána, i to, že jí kdosi zasílal výhružné textové zprávy. Zpráva tvrdí, že když soud rozhodoval o jejím vzetí do vazby kvůli možnosti útěku do Dominikánské republiky, kdosi jí doporučil, aby opustila republiku. V den vraždy se Barková měla s Mrázkem sejít, ten ale schůzku zrušil. O dva měsíce později, když byl zavražděn i podnikatel Jiří Kubín, měl Gross Barkové prostřednictvím jejího obhájce vzkázat, že nyní je na řadě ona. I Kubínova vražda souvisí s „politickým“ motivem: podle policie měl být úzkým kontaktem bývalého šéfa úřadu vlády a Grossova člověka Pavla Přibyla. Pro ČSSD a známé osobnosti měl podle zprávy ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho „zajišťovat odposlechy“.

***

Za nepravděpodobnou má policie možnost, že motivem vraždy Františka Mrázka byla msta

„Motivem vraždy mohly být Mrázkovy podnikatelské aktivity a úzké vazby na vlivné osoby z kulturní a politické sféry“

Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner


Titulek:               Kubice: Nejsem rád, že mám terč na zádech!
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 David Hluštík
Strana:                3
ID:                    BL2006053106452388

Kubice: Nejsem rád, že mám terč na zádech!
PRAHA - Dlouholetý šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice si vypracováním zprávy o propojení podsvětí na politiky zadělal na problém. Nemohl si ale pomoct.

* Proč jste prezentoval tajné policejní spisy na branně-bezpečnostním výboru sněmovny?

Dozvěděl jsem se, že státní zástupce začal veřejně komentovat podezření mých podřízených ze závažných trestných činů. Ti lidé se pohybují mezi nájemnými vrahy, pozůstalými a miliardáři a najednou byli zpochybněni. To je něco neslýchaného.

* Naznačil jste, že za tlaky na útvar, kterému velíte, stojí mimo jiné premiér Jiří Paroubek...

Samozřejmě na tom stále trvám.

* Bojíte se o svůj život?

Je to prostředí vrahů a nájemných vrahů. Nemám radost z toho, že mám na zádech namalovaný terč.

* Myslíte, že se vyšetřování případů po slyšení před výborem pohne?

K tomu, aby se dala vyšetřovat organizovaná trestná činnost je potřeba politická podpora. Jestliže vyšetřujeme vraždu pana Mrázka, následně dalších 35 vražd a tunelování firem s miliardovým majetkem a tu podporu necítím, tak je to zlé.

* Zůstanete u policie?

Zatím sedím na své židli. Nic jsem neudělal a jsem v takové situaci, že ten krok bych udělal znova.

Policejní prezident Vladislav Husák včera potvrdil, že Jan Kubice zůstává nadále šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Husák také zřídil speciální tým, který všechny kauzy prošetří. Zároveň ministr vnitra František Bublan nechal jeho postup prověřit oddělením kontroly. Podle něj pochybil hlavně únikem informací na veřejnost.

Foto autor| Foto ČTK


Titulek:               Kubice: Nejsem rád, že mám terč na zádech!
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 David Hluštík
Strana:                3
ID:                    BL2006053106452457

Kubice: Nejsem rád, že mám terč na zádech!
PRAHA - Dlouholetý šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice si vypracováním zprávy o propojení podsvětí na politiky zadělal na problém. Nemohl si ale pomoct.

* Proč jste se prezentoval tajné policejní spisy na branně-bezpečnostním výboru sněmovny?

Dozvěděl jsem se, že státní zástupce začal veřejně komentovat podezření mých podřízených ze závažných trestných činů. Ti lidé se pohybují mezi nájemnými vrahy, pozůstalými a miliardáři a najednou byli zpochybněni. To je něco neslýchaného.

* Naznačil jste, že za tlaky na útvar, kterému velíte, stojí mimo jiné premiér Jiří Paroubek..

Samozřejmě na tom stále trvám.

* Bojíte se o svůj život?

Je to prostředí vrahů a nájemných vrahů. Nemám radost z toho, že mám na zádech namalovaný terč.

* Myslíte, že se vyšetřování případů po slyšení před výborem pohne?

K tomu, aby se dala vyšetřovat organizovaná trestná činnost je potřeba politická podpora. Jestliže vyšetřujeme vraždu pana Mrázka, následně dalších 35 vražd a tunelování firem s miliardovým majetkem a tu podporu necítím, tak je to zlé.

* Zůstanete u policie?

Zatím sedím na své židli. Nic jsem neudělal a jsem v takové situaci, že ten krok bych udělal znova.

Policejní prezident Vladislav Husák včera potvrdil, že Jan Kubice zůstává nadále šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Husák také zřídil speciální tým, který všechny kauzy prošetří. Zároveň ministr vnitra František Bublan nechal jeho postup prověřit oddělením kontroly. Podle něj pochybil hlavně únikem informací na veřejnost.

Foto popis|

Regionální mutace| Blesk - Čechy


Titulek:               Kubice žalobce neinformoval
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 
Strana:                3
ID:                    PR2006053106575604

Kubice žalobce neinformoval
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká v pondělí poslance sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost osobně a důrazně upozornila, že dokumentace, kterou šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice v pátek a v pondělí předal předsedovi výboru Janu Vidímovi, vznikla bez jakékoliv součinnosti se státní zastupitelstvím.
„To znamená, že nebyla předložena žádnému státnímu zástupci. Materiál obsahuje jednak vlastní úvahy ÚOOZ a jednak se jedná o informace z konkrétních spisových materiálů, které se dotýkají konkrétních trestních věcí, které nejsou ukončeny,“ informovala poslance Vesecká. Připustila, že Kubice za nestandardní postup nese odpovědnost.
„Nicméně i policejní orgán je současně samostatný a odpovídá tedy i on za průběh vyšetřování, a proto pokud jsou ze strany policejního orgánu poskytnuty informace, které pocházejí z konkrétní trestní věci, potom i samozřejmě poskytovatel této informace si nese vlastní odpovědnost za průběh dalšího řízení, dalšího šetření i po poskytnuté informaci,“ řekla.
Vesecká zdůraznila, že nemá od dozorových a dohledových státních zástupců žádné informace o tom, že by na ně byl vykonáván politický či jiný nátlak. „Na státní zástupce tak, jak zde mám materiály, není kladen žádný nátlak, není působeno žádným způsobem ze strany politických vlivů a ze strany policejních orgánů,“ sdělila poslancům. Upozornila, že státnímu zastupitelství nemůže být nic známo o tom, zda byl na policisty vyvíjen nátlak, pokud to policista (Kubice) státnímu zástupci nesdělí.

Foto popis| Renáta Vesecká


Titulek:               ÚOOZ dál vyšetřuje kauzy, Kubice zůstává ve funkci
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (jt, ťas)
Strana:                3
ID:                    PR2006053106575605

ÚOOZ dál vyšetřuje kauzy, Kubice zůstává ve funkci
PRAHA - Jan Kubice i přes své pondělní vystoupení na půdě parlamentu ve funkci šéfa ÚOOZ zůstává. Včera to Právu potvrdil mluvčí policejního prezídia Roman Skřepek. Útvar bude pod jeho vedením vyšetřovat případy pronikání organizovaného zločinu do státní správy i nadále.
Policejní prezident Vladislav Husák však podle Skřepka zřídil ještě v pondělí večer speciální analytickou skupinu, která se má informacemi o údajně ovlivňovaných kauzách zabývat. „Skupinu vede ředitel kanceláře policejního prezidenta a jsou v ní i pracovníci státního zastupitelství,“ poznamenal Skřepek. Dodal, že jedním z hlavních úkolů skupiny bude zjistit, jestli bude možné pokračovat v prověřování všech vyšetřovacích verzí, o kterých se materiál zmiňoval. „Zveřejnění citlivých policejních informací totiž mohlo vyšetřování narušit. Zda k tomu došlo bude nyní tato skupina zjišťovat,“ vysvětlil Skřepek. Výsledky její práce však podle něj nelze očekávat v nejbližších hodinách ani dnech. Konečnou zprávu dostane na stůl Husák a zřejmě i ministr vnitra František Bublan.
Husák se také ještě po pondělním jednání výboru setkal s Kubicem a dalšími policejními důstojníky. Zajímal se, co je třeba udělat, aby vyšetřování uvedených kauz mohlo pokračovat. „Od vedení ÚOOZ nezaznělo nic, co spadá do kompetence policejního prezídia, tedy to, co by pan prezident mohl pro vyšetřování udělat,“ řekl mluvčí prezídia pro ČTK.
Mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová sdělila, že Kubiceho postup nyní prověřuje také odbor vnitřní kontroly a bezpečnostní oddělení policejního prezidia. „Zjišťují, zda pan Kubice dodržel všechny vnitřní mechanismy a předpisy,“ řekla Kovářová. Na jejich výsledcích prý bude také záležet, zda ministr Kubiceho za jeho nestandardní postup potrestá. Bublan včera řekl, že šéf ÚOOZ vychází z neověřených informací získaných z domovních prohlídek mafiánů.
Inspekce ministra vnitra se zabývá trestním oznámením na pracovníky ÚOOZ, kteří údajně poskytli veřejnosti analýzu odposlechů.
„Ministr vnitra František Bublan dále hodlá požádat o výsledky vnitřní dozorové kontroly na Městském státním zastupitelství v Praze, kterou nařídila nejvyšší státní zástupkyně,“ dodala Kovářová.


Titulek:               Kočka od poutě bojuje proti lži
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Metro
Rubrika:               Z domova
Autor:                 SON, ČTK
Strana:                4
ID:                    ME2006053106596109

Kočka od poutě bojuje proti lži
Stojí za vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, takové nařčení padlo na hlavu Václava Kočky, organizátora pražské Matějské pouti. Proti tvrzení se nyní hodlá právně bránit.

Spekulace pocházejí z tajné zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterou jeho ředitel Jan Kubice předal poslancům sněmovního branného výboru.

Pouze zábava

„Poskytoval jsem lidem vždy zábavu včetně charitativní činnosti, avšak nejsem vrahem či organizátorem vraždy podnikatele Mrázka. Já i moje rodina jsme nesmírně rozhořčeni útokem, který vůči mně prostřednictvím médií vede skupina osob, která sleduje vlastní politické cíle. Je to proto, že zbývá pár dnů do voleb,“ uvedl Kočka v prohlášení na včerejší tiskové konferenci.
Kočkovým právním zástupcem je známý advokát Josef Lžičař. Kočkovi doporučil, aby se k záležitosti zatím veřejně nevyjadřoval.

Dobrá kočka, která nevraždí

Kočka prohlásil, že nikdy nebyl ve věci Mrázkovy vraždy vyslýchán, vyšetřován či obviněn. Kočka má v rejstříku trestů pouze záznam z roku 1968 kvůli dopravní nehodě.

Foto popis| NEJSEM VRAH, tvrdí organizátor Matějské poutě.
Foto autor| SON/SXC. HU


Titulek:               ČSSD a ODS sa obviňujú zo všetkého
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Pravda
Rubrika:               Svet
Autor:                 (am, ČTK)
Strana:                7
ID:                    PE2006053106462905

ČSSD a ODS sa obviňujú zo všetkého
PRAHA, BRATISLAVA - Českí politici vylievajú na svojich súperov v závere kampane vedrá špiny. Koncu predvolebného boja dominujú drsné slová a nemilosrdné údery. Nielen politické, ale aj skutočné.
„Je to politické gangsterstvo, zákernosť, zbabelosť, sarajevský syndróm, podraz," vyhlásil včera na adresu kauzy biolieh premiér Jiří Paroubek. V tomto prípade je „namočených" niekoľko bývalých aj súčasných členov jeho ČSSD. Podľa šéfa útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Jana Kubice vyšetrovanie kauzy, v ktorej ide o korupciu pri chystaných štátnych zákazkách na výrobu biopalív, ovplyvňuje policajné prezídium, ministerstvo vnútra a Paroubek.
ČSSD tvrdí, že všetko proti nej zinscenovala ODS, keď Kubice prišiel s údajnými dôkazmi tesne pred voľbami. Občianski demokrati vraj využívajú políciu na pučistické praktiky a eštebácke metódy, ktoré povedú k policajnému štátu. „Fackami a klamstvami chcú zmiasť ľudí v našej krajine," vyhlásil Paroubek.
„Dávno už nejde len o aféru s bioliehom, ale aj o ďalšie závažné prípady, ktorých vyšetreniu sociálna demokracia bráni spoločne s komunistami. Zaplietli sa do korupcie a stali sa súčasťou organizovaného zločinu vrátane nájomných vrážd. To, čo sa tu teraz deje, je od roku 1989 najvážnejšie ohrozenie politickej a bezpečnostnej stability v štáte," kontroval premiérovi predseda ODS Mirek Topolánek. Podľa neho sa už na to slušní policajti nemôžu pozerať.

Drsný vrchol

„Kauza biolieh je poriadne drsný vrchol kampane," povedal pre Pravdu Lubomír Kopeček, politológ z Masarykovej univerzity v Brne. V Česku sa živo špekuluje o tom, či kauzu skutočne účelovo naštartovali politici. Ak áno, vyzerá to tak, že nad ňou veľmi rýchlo stratili kontrolu. „Určite sa to premietne do volebných výsledkov, ale dá sa len ťažko povedať ako. Je takmer nemožné v tejto chvíli určiť, či aféra potvrdzuje, že vláda ovplyvňuje prácu polície, alebo ide len o predvolebný ťah. Oba tieto varianty sú veľmi zlé, hoci ten prvý by bol, samozrejme, oveľa horší. Ale ani ten druhý, vťahovanie polície do predvolebnej kampane, nie je práve šťastný," tvrdí Kopeček. Podľa neho si politici v boji o parlamentné kreslá vymieňajú ostré slová, ale táto kauza je predsa len niečo, čo presiahlo bežné české pomery.
Súhlasí s ním aj Jan Bureš z Karlovej univerzity. „Najmä z juhu Európy poznáme veľmi tvrdé osočujúce kampane, ale v našich podmienkach je toto už niečo neobyčajné," povedal Bureš pre Pravdu.
Obaja oslovení politológovia za zhodli na tom, že aféra môže najmä znížiť volebnú účasť. „Ľudia môžu byť znechutení, ale aj zneistení. Oslabuje sa ich dôvera v demokratické inštitúcie. Aj v prípade, že obvinenia sú pravdivé, ale aj keď sú vykonštruované a majú slúžiť určitej politickej strane, aby len poškodila súpera," tvrdí Bureš.
„Určitú časť voličov, najmä tých, ktorí by volili sociálnych demokratov, môže aféra odradiť od účasti na hlasovaní," myslí si aj Kopeček.

Útok na kandidáta

V Česku však nepadajú len drsné slová, ale aj skutočné údery. V noci na včera neznámy páchateľ napadol kandidáta na poslanca za ČSSD v Pardubickom kraji Miroslava Váňu. „Bolo to bez slov, dve rany a koniec. Nedokážem si to vysvetliť," povedal Váňa. Podľa jeho slov ho udreli tupým predmetom do hlavy a domov sa doplazil.
Počas predvolebnej kampane neznámi útočníci napadli poslanca za KSČM Jiřího Dolejše, policajt zbil kandidátku na poslankyňu za zelených Kateřinu Jacquesovú a Miroslav Macek uštedril zaucho ministrovi zdravotníctva Davidovi Rathovi. „Máme tu slovné útoky, ale aj fyzické, aj zosmiešňovanie politikov na základe vzhľadu. Emócie jednoznačne prevážili," opísal stav na politickej scéne dva dni pred voľbami Bureš.

Foto popis| Líder ČSSD Jiří Paroubek (vľavo) a predseda ODS Mirek Topolánek hovoria v kauze biolieh niečo iné.
Foto autor| FOTO: ČTK


Titulek:               Hledět a vidět
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Publicistika
Autor:                 Pavel Verner
Strana:                9
ID:                    PR2006053106575630

Hledět a vidět
Sloupek

Hledět na věc je něco jiného než vidět věc, v tom se většina z nás jistě shodne.
Na co že to hledíme? Na rozklad českého státu, jehož správa je prorostlá zločinem a jehož personální oudy - premiér, ministr vnitra, policejní prezident - brání policistům zločiny vyšetřit. Prohlásil to šéf útvaru ustanoveného pro odhalování organizovaného zločinu plukovník Jan Kubice.
A co že to vidíme? Vidíme drby a obvinění pronesené před poslaneckým výborem, které Kubice nepodložil žádnými důkazy. Vidíme Vidíma, předsedu toho výboru za ODS, který na otázky poslanců odpovídal častěji než nejistý Kubice.
Hledíme na šéfa ÚOOZ, který brání své podřízené vyšetřované ministerskou inspekcí pro podezření z korupce a podvodů. Vidíme však také plukovníka mimořádného postavení, který na otázku ohledně dokumentů údajně kompromitujících premiéra odpoví, že žádné neviděl! Na základě jakého vidění tedy sepsal své výbušné podezření?
Hledíme na bojovníka proti mafiím, jenž ze zoufalství obešel nadřízené a šel se svěřit poslancům. Vidíme ale hlavně datum - několik dní před volbami - kdy tato bomba explodovala. Mohlo to vrátit paměť lidoveckým členům Vidímova výboru, neboť i jejich strana čelila pokusu o „odbouchnutí“ těsně před volbami. Myslím tím případ Josefa Bartončíka v roce 1990, kdy o jeho načasovaně objevené mravní nezpůsobilosti promluvil v televizi Jan Ruml, ačkoli tehdejší volební zákon nedovoloval ten den už žádnou propagandu.
V těchto dnech jde o moc, protože jde o Moc. ČSSD obviňuje ODS z pučistických praktik, ODS viní sociální demokraty, že chtějí rozbít základy státu. Prezident je znepokojen, jenže opět stranicky, čili samotným podezřením, nikoli jeho nedoložeností.
Hledíme na apokalyptický skandál v zemi, kde organizovaný zločin, státní správa a politika jedno jsou. Vidíme ale dryjáčnické představení, které má zapůsobit na voliče a které je spíše od voleb může odradit. Vyšetřování organizovaného zločinu pak nemůže nic víc ohrozit, než jeho zneužití v předvolebním politickém zápolení.
Hledíme na razantní propagandistický nájezd ODS. A vidíme za tím dlouhodobý strach, dokumentovaný Topolánkovými slovy z rozhovoru s Dalíkem o zmrdech uvnitř, kteří si dovolili odstřelit člověka blízkého předsedovi. To není obava jen ze soc. demokratů, komunistů či zelených, ale taky z těch v ODS, kteří by v případě volebního neúspěchu „posarajevskou“ garnituru docela určitě vystřídali.

Foto popis|


Titulek:               Plukovník Kubice ve službách ODS
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Publicistika
Autor:                 Zdeněk Jičínský
Strana:                9
ID:                    PR2006053106575632

Plukovník Kubice ve službách ODS
V těchto volbách jde opravdu o hodně, i když si to možná mnoho lidí, kteří nechtějí jít k volbám, ani neuvědomuje nebo nepřipouští.
Sociální klid a politická stabilita, které zajistily v průběhu osmi let vlády soc. dem., resp. vlády vedené soc. dem., lidi ukolébávají v pocitu, že se v ČR nemůže stát nic vážného, co by mohlo tento poměrně příznivý stav ohrozit. Po volbách tomu tak být nemusí.
Jde o to, zda v nich zvítězí dosavadní linie vývoje české společnosti, která na základě hospodářského růstu se má i nadále vyvíjet jako společnost sociálně soudržná v duchu zásad sociální solidarity, což garantuje ČSSD. Nebo zda se bude vyvazovat z vazeb sociálního státu a fungovat na principech tvrdého individualismu jako společnost sociálně bezohledná, kde bude bohatnout menšina bohatých (rovná daň ODS) a menšina chudých bude chudnout.
To je základní dilema, o kterém budou voliči v těchto volbách rozhodovat, byť je často skryto v houštině nejrůznějších slibů na jedné straně, na druhé straně pak ve spleti různých afér, jež pravicová média vydávají za podstatu současné české politiky v režii soc. dem.
Když ODS v poslední době zjistila, že její náskok ve voličské přízni před ČSSD klesá a vyrovnává se, neváhá sahat k prostředkům, které nejen že vybočují z rámce normální volební kampaně, ale zacházejí za hranice právního státu, a tak jeho základy ohrožují.
Mám na mysli podivné divadlo, které v intencích a zřejmě na objednávku ODS předvedl vysoký policejní důstojník Jan Kubice. Ten se obrátil na branný a bezpečnostní výbor Sněmovny s tím, že může dokázat, že státní správa je prorostlá zločinem a že může prokázat, že Paroubek, Bublan a Husák maří vyšetřování závažných kriminálních případů. Slova Mirka Topolánka, který Jiřího Paroubka obvinil v Primě ze spojení s pražským podsvětím, mají zřejmě tento původ.
Plukovník Kubice jednal v rozporu se všemi právními předpisy, jež upravují fungování policie jako organizovaného ozbrojeného sboru, který má chránit bezpečnost státu a jeho občanů. Žádný příslušník policie se nemůže obrátit na parlament a jeho orgány bez souhlasu svého nadřízeného a bez souhlasu ústavně odpovědného ministra s ním nemůže vůbec jednat. To je elementární podmínka normálního chodu této ozbrojené složky státní moci. Jinak hrozí její dezorganizace a rozklad.
Pokud Kubice snad dospěl k přesvědčení, že své názory nemůže služební cestou uplatnit a že jsou to věci tak závažné, že o nich nemůže mlčet, měl opustit řady policie a vystoupit se svým stanoviskem před veřejností. To však neučinil, protože nic takového neměl a nemá v úmyslu. Jedná jako exponent ODS, a proto, aby jí pomohl v jejím zoufalém volebním zápase učinil to, co učinil.
Jestliže ODS a její zástupci v branném a bezpečnostním výboru, zvláště jeho předseda Vidím, toto jednání, jež je v každém případě zcela neprofesionální uvysokého policejního důstojníka, vítají a oceňují, pak sami jednají proti principům právního státu.
Toto není nevýznamná formální stránka vystoupení Kubiceho na půdě orgánů Sněmovny, jak by se snad mohlo někomu zdát. Přesto však nechci zůstat pouze u ní a aspoň stručně se chci zastavit u zprávy, kterou Kubice výboru předložil. Ta obsahuje zvláštní změť informací nejrůznějšího druhu z činnosti jeho policejního útvaru a z různých kruhů podsvětí. Možná, že některé informace mohou přispět k vyšetřování trestné činnosti. V žádném případě však zpráva neobsahuje nějaké konkrétní důkazy o údajném spojení Paroubka se zločinným podsvětím, ani důkazy o tom, že Paroubek, Bublan a Husák nějak ovlivňovali či dokonce ohrožovali práci policistů z útvaru řízeného Kubicem.
V tomto smyslu plně souhlasím s reakcí předsedy vlády Paroubka na tvrzení Kubiceho, který je označil za typicky estébácké praktiky a manýry a odsoudil je. Kubice se v tomto případě opravdu choval jako náčelník neblaze proslulé 2. správy StB, jež měla za úkol boj proti vnitřnímu nepříteli. V tomto případě se pro něho stal vnitřním nepřítelem předseda vlády demokratického právního státu Paroubek. A to je opravdu na pováženou.
Když člověk tuto zprávu čte, má opravdu zvláštní pocit, kdyby to nebylo tak vážné, bylo by to až komické. Ale vzhledem k tomu, kdy tato zpráva byla předložena, komu byla předložena a kdo ji předložil, potom to opravdu k smíchu není a kladou se vážné otázky.
Jak je možné, že v této zprávě mj. příslušník policie uvádí, že „spolupráce se státním zástupcem je hodnocena ze strany policejního orgánu jako velmi dobrá“. Tak tomu bylo za starého režimu, kdy StB měla ve vztahu k prokuratuře a soudnictví dominantní postavení. U nás jsou snad nyní mezi policií a státním zastupitelstvím vztahy jiného druhu? Takových otázek, jež vyvolávají důvodné pochybnosti o profesionalitě příslušníků útvaru, který Kubice řídí, je mnoho.
Tato akce Kubiceho a ODS je hanebná a opravdu ohrožuje základy demokratického právního státu u nás. Proto se právem klade otázka, zda takto chce ODS vládnout po volbách.
Občané jako voliči by se měli nad záměrem ODS, takto poškodit politického protivníka, zamyslet a v pátek a v sobotu pro sebe z toho vyvodit závěr.

Foto popis|

O autorovi| (Autor je poslanec ČSSD)


Titulek:               Má bláto znechutit voliče?
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Publicistika
Autor:                 Lukáš Jelínek
Strana:                9
ID:                    PR2006053106575634

Má bláto znechutit voliče?
Šéf elitních policistů je buď hloupý, nebo najatý. Jak jinak si vysvětlit, že s analýzou, jež má objasnit propojení státní správy s podsvětím, Jan Kubice přišel těsně před volbami? Navíc krátce poté, co obdobným slovníkem hovořil o stycích ČSSD se zločinci předseda opoziční ODS Mirek Topolánek.
Pokud si Kubice - nedej bože -nevymýšlí, udělal nápravě poměrů medvědí službu. Jakmile si jeho analýzu zmuchlají politici do papírové koule a začnou s ní předvolebně čutat, sotva někoho přesvědčí, aby ji bral vážně. Z tohoto pohledu logicky působí gesto premiéra Paroubka, který slíbil, že když mu dají občané důvěru, všechno řádně prošetří. A také postoj prezidenta Klause, jenž se prý do věci zakousne až po volbách.
Pravdy se do voleb nedobereme. S tím ostatně nikdo ani nepočítal. Pohybujeme se totiž v osvědčeném schématu. Nic není tak politicky výbušné jako odhalení spojení toho či onoho veřejného činitele s gangstery. Když selhávají jiné prostředky politického zápasu, nastoupí kriminalizace protivníka. Stačí pár podezření, dezinterpretací a špinavá lavina fičí.
Opozice, která je zproštěna nevděčného úkolu obhajovat svůj zmatený ekonomický a sociální program, si mne ruce. Stejně jako vypečený klan všemožných Krejčířů, Kožených a Pitrů.
Historie zaznamenala i případy, kdy se provinění politiků prokázalo. Leč z kauzy biolíh se česká Watergate nejspíš nevyklube. Proč? Čiperná snaha některých (z řad ČSSD i ODS) být stále „v obraze“ a mít kamarády všude pod žádný paragraf nespadá. Nadto žijeme v zemi, kde se zná každý s každým. Kdo se kdysi v nějaké souvislosti neobjevil v materiálech Státní bezpečnosti či nyní jeho jméno nefiguruje v policejních odposleších, ten snad jako by nebyl. A tak to, co Kubice položil na stůl, nemůže neskončit v typické národní bramboračce. Zatímco stoupenci ODS a ČSSD „vědí své“, ostatní jen utrousí, že politika vždy byla svinstvo.
Skutečným záměrem těch, co vtáhli Kubiceho do předvolební války, je snížit volební účast a utvrdit nerozhodnuté voliče v názoru, že nejlepší je sedět doma. Doplatila by na to hlavně soc. dem., která se do značné míry opírá o vlažné příznivce. Zato modrá i rudá opozice se bude moci na aktivitu svých věrných spolehnout. Zdá se, že Topolánkovo vedení ODS je pro vítězství ochotno provést cokoli. Pohoříli, smete je energická vlna občanských demokratů z regionů, nasupená neproduktivním lelkováním současných lídrů mimo vládu. Přestože Topolánek stínový kabinet rozpustil, prozradil, že jeho členové zůstávají kandidáty na ministry. Bojovat mají o co: když se jimi nestanou teď, tak již nikdy. Například Vlastimil Tlustý, jenž více než s ekonomy je vidět s hvězdami fotbalu, by rád obsadil finance, privatizátor středočeských nemocnic Petr Bendl dopravu a privatizátor všeho dalšího (dálnic a železnic zejména) Martin Říman průmysl.
Zlatým hřebem je Ivan Langer, mířící na ministerstvo vnitra a už dnes komunikující se spřátelenými policisty ostošest. Hledání epicentra nejčerstvější aféry proto není nikterak obtížné.
Závěr letošní kampaně se stal smutnou ukázkou toho, co vše lze použít k získání vavřínů. ODS přitom v amoku zapomíná, že při házení bláta po ČSSD se nakonec umaže nejvíc sama.

Foto popis|

O autorovi| (Autor je poradce předsedy Sněmovny)


Titulek:               Závěr z Kubiceho aféry: Je třeba odstavit Paroubka
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Daniel Kaiser
Strana:                10
ID:                    HN2006053106462747

Závěr z Kubiceho aféry: Je třeba odstavit Paroubka
Nejdřív premiér Jiří Paroubek a po něm i všudypřítomná politoložka Vladimíra Dvořáková v České televizi (pondělní Události a komentáře) usoudili, že »aféra biolíh« a vystoupení plukovníka Kubiceho před poslanci patří k politické kampani ODS.
Nechme teď stranou, že Jan Kubice reagoval na razii provedenou ministrovými lidmi zhruba před dvěma týdny a že politoložka neporadila, jestli se měl plukovník proti inspektorské razii ohradit půl roku před jejím konáním, aby neovlivňoval kampaň.
Že aféra biolíh s takovou silou propukla těsně před volbami, má naopak svou hodnotu: konečně se mluví o tom, jak skandálně vládní činitelé ovlivňují práci policistů.

Stále stejný scénář

Tento seriál na pokračování začal brzy po nástupu ČSSD k moci. V roce 1999 odstavili nadřízení šéfa protikorupční služby Evžena Šírka za to, že prý se z domova připojoval na služební počítač. Šírkovi lidé vyšetřovali velkou kauzu, v níž narazili i na podnikatele Františka Mrázka, jehož vražda letos v lednu nastartovala aféru biolíh. Šírkovi se nic neprokázalo, k policii už se ale nevrátil a šetření skončilo do ztracena.
Také do Zemanovy éry ještě spadá případ Romana Hrubanta: zaměstnanec BIS, jenž v roce 1998 dostal úkol zjistit, kdo ze služby vynáší tajné informace sociálním demokratům, byl po vítězství ČSSD ve volbách zatčen a na základě chatrných obvinění strávil skoro rok ve vězení. Muži, které Hrubant označil za cedníky, udělali za Zemana kariéru.
Stejnou roli v podobném scénáři si musel zahrát další elitní policista Zdeněk Macháček, velitel zásahu proti ruské mafii v hostinci U Holubů z roku 1995. Absurdní obvinění se rozpadlo na prach, Macháček se ale k policii nevrátil.
Všem těmto podezřelým případům se soustavně věnoval jenom Respekt, týdeník s omezeným dosahem. Taková Hrubantova vazba jinak nikoho moc nevzrušovala. Možná proto si Bublanovi inspektoři mysleli, že tatáž metoda -skřípnout vyšetřovatele miliardové kauzy kvůli cesťákům - bude bez rizika. Podcenili ale svého soupeře, plukovníka Kubiceho, a špatně odhadli načasování. Před volbami přece jen roste obecná citlivost.

Fuj, ta ošklivá slova

Kromě příliš aktivních kolegů si policejní potentáti troufali i na opozici. Na podzim 2004 protikorupční útvar (ten, který podle Kubiceho spíš brzdí, než pomáhá vyšetřovat aféru biolíh) na základě jednoho tvrzení vládního poslance odposlouchával šéfa ODS Mirka Topolánka, muži zákona se mu dokonce nabourali do bankovního tajemství, teatrálně zatkli a vrtulníkem převáželi k výslechu jeho hlavního poradce.
Topolánek si stěžoval, že ho odposlouchávají, a žádal o zastání. Zbytek republiky si z takového paranoika dělal legraci a poradil mu, aby se příště nehlásil bez důkazů. Občanskodemokratický kolektiv byl za používání termínu »grosstapo« odsouzen pro hulvátství.
Střih, květen 2006: předseda vlády jen tak mezi řečí prohodí, že odposlechy Topolánka už nějaký čas »poletovaly vzduchem«. Z materiálů, které dnes v sebeobraně pouští Kubice, i laik vyrozumí, že Gross má rok po ztrátě premiérského úřadu pořád dost vlivu na to, aby i jako koncipient ovlivňoval policejní vyšetřování.
Gross a jeho sparringpartneři se v odposlechnutých hovorech domlouvají šiframi a v náznacích -a jejich obezřetnost je snad tím jediným, z čeho se trochu nají hlad po spravedlnosti. Čím zacházeli, tím nakonec scházejí.
Když se ČSSD v šestadevadesátém chystala k závěrečnému útoku z opozice, vyrukoval její šéf Miloš Zeman s teorií o policejním státu. Ale až samotní sociální demokraté k němu začali směřovat.
Používat svoje lidi v policii k zametání stop, k tomu bohužel mají sklony i jiné garnitury u nás nebo v cizině. Jenže ještě něco úplně jiného je, když si exponenti vládní strany vyřizují účty ne vyhazováním, ale zavíráním; když se kriminalizují policisté, kteří šlápli na nohu straníkům; když se cvičně zkouší něco najít na šéfa opozice. Dobrá, grosstapismus je přehánění. A co třeba mečiarismus?

Potřeba rozlišovat

Sociálnědemokratická garnitura zřetelně překročila mez, kterou i tak mladá demokracie jako ta česká musí vyžadovat. Kdo i po všem, co teď vyplavalo na povrch, tvrdí, že mezi oběma velkými stranami není větší rozdíl, jako kdyby ztrácel schopnost rozlišovat. Tohle se za Klausových vlád nedělo.
Myslím si, že ODS nabízí lepší program než ČSSD; i kdyby to ale bylo opačně, premiér a jeho bezskrupulozní přátelé by měli být od exekutivy odděleni stejně nekompromisně, jako když alkoholikovi v rodině konečně sebereme lahev.
Existuje jediný spolehlivý způsob, jak na to: naházet co nejvíc hlasů Topolánkovi, aby ho prezident pověřil sestavneím vlády.

"Kdysi to byl Miloš Zeman, kdo vyrukoval s teorií o policejním státu. Ale až sociální demokraté k němu začali směřovat."

Foto popis|

O autorovi| Daniel Kaiser, Autor je novinář


Titulek:               Českú politiku vraj ovláda mafia
Datum vydání:          31.5.2006
Zdroj:                 Nový Čas
Rubrika:               Politika
Autor:                 (luk)
Strana:                10
ID:                    PE2006053106565504

Českú politiku vraj ovláda mafia
Škandalózne odhalenie pár dní pred voľbami:

Šéf elitného útvaru Kubice vytiahol na svetlo kauzu najťažšieho kalibru

PRAHA - Pred víkendovými parlamentnými voľbami vybuchla v Čechách doteraz najväčšia predvolebná kauza. Na svetlo ju vytiahol šéf elitného Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Jan Kubice. Mafia podľa neho ovplyvňuje politiku a organizovaný zločin prenikol aj do štátnej správy.
Dlhoročný šéf útvaru Kubice so svojimi odhaleniami prišiel len štyri dni pred parlamentnými voľbami. V prítomnosti ministra vnútra Františka Bublana na schôdzi branno-bezpečnostného výboru vyhlásil: „Organizovaný zločin našiel mechanizmy, ako vo svoj prospech ovládnuť štátnu správu za účelom dosiahnutia zisku. Domnievame sa, že organizovaný zločin už do štátnej správy ČR prerástol.“ Výsledkom tejto činnosti je podľa neho aj to, že politici zasahujú do činnosti útvaru, ktorý sa zaoberá najzávažnejšími korupčnými kauzami, ako aj vyšetrovaním vraždy podnikateľa Františka Mrázka.
Podľa Kubiceho bol útvar nezmyselne vyšetrovaný inšpekciou ministerstva vnútra. Tá pracovníkov podozrieva z falšovania výkazov o cestách a nadčasoch. Za snahou ovplyvniť činnosť úradu stojí podľa Kubiceho Policajné prezídium, Ministerstvo vnútra ČR a premiér Jiří Paroubek. Kubice členom výboru predložil aj analýzu, ktorá má členov výboru presvedčiť o nemiestnych praktikách. „Ja o takýchto vplyvoch neviem. A pokiaľ to tu dokáže, tak si to rád vypočujem, ale zatiaľ som nič také nepočul,“ komentoval Kubiceho správu minister vnútra Bublan. Premiér Paroubek zasa prišiel so svojou teóriou spolčenia útvaru s opozičnou ODS.

Foto popis| Jan Kubice vytiahol na svetlo sveta českú predvolebnú megakauzu.
Foto autor| foto tasr