Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Policista: Politici brání vyšetřování
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 JAROSLAV KMENTA, LUCIE TVARŮŽKOVÁ


Policista: Politici brání vyšetřování 
Šéf elitního útvaru Jan Kubice včera přišel před poslance se znepokojující zprávou: Mafie už ovlivňuje i politiku

Praha - Šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice včera přišel s naprosto šokující zprávou: organizovaný zločin pronikl do státní správy a významně ovlivňuje i zdejší politiku. A politici se snaží bránit vyšetřování závažných kauz.
Kubice to oznámil přímo ve Sněmovně při jednání branného výboru. "Domníváme se, že organizovaný zločin již do státní správy České republiky prorostl. Některé informace jsou natolik závažné, že již výrazným způsobem ovlivňují a poškozují státní správu. Toto bezpečnostní riziko se dotýká zejména bezpečnostní, ekonomické a politické stability státu," prohlásil Kubice.
V informacích, které Kubice poskytl poslancům, figurují i vládní politici. Podle něj mohli mít zájem na ovlivnění vyšetřování některých případů. Předseda vlády včera na mimořádné tiskové konferenci Kubiceho tvrzení rozhořčeně odmítl. "Jde o dlouho připravované spiknutí šéfa ÚOOZ s některými představiteli ODS," řekl premiér Paroubek. Kubiceho šokující tvrzení prý mají jediný cíl - pár dní před volbami diskreditovat vládní sociální demokracii.
Jan Kubice přišel mezi poslance proto, aby vysvětlil, jak se politici blízcí ČSSD snaží zabránit jeho týmu, aby rozkryl pozadí vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a aby vyšetřil rozsáhlou korupční kauzu biolíh. V ní jsou obviněni již čtyři představitelé ČSSD.
Ke zjištění, že "mafie už prorostla do státní správy", dospěli detektivové z ÚOOZ podle Kubiceho právě na základě vyšetřování Mrázkovy vraždy a případu biolíh.
"Je zřejmé, že organizovaný zločin nalezl mechanismy, jak ve svůj prospěch ovládnout státní správu za účelem dosažení zisku," řekl Kubice.
Je to vůbec poprvé, co takové prohlášení přednesl tak vysoce postavený policejní důstojník, a ještě na půdě parlamentu. Ministr vnitra František Bublan (ČSSD), vypadal ve chvíli, kdy Kubice své prohlášení četl, velmi nervózně. A po jednání výboru se snažil závažnost Kubiceho prohlášení relativizovat. "Pan Kubice to příliš nedoložil. To je v každé zprávě, že prorůstání organizovaného zločinu ohrožuje republiku. Takových zpráv jsem četl tisíc," řekl Bublan. Sněmovní výbor Kubiceho vystoupení rozdělilo na dva tábory. Na konci dvouhodinového uzavřeného jednání, nakonec úspěch slavili poslanci ČSSD a KSČM. Těm se podařilo prosadit usnesení o tom, že předložené důkazy nepotvrzují, že by se premiér či ministr vnitra snažil ovlivňovat policejní vyšetřování. Jejich kolegové z ODS a KDU-ČSL naopak žádají, aby byli mimo službu postaveni někteří vrcholní policejní šéfové. A to až do doby než se Kubiceho tvrzení prošetří.
Pokračování na str. A3

Pokračování ze str. 1
Kubice včera oznámil, že právě ministr vnitra a policejní prezident Vladislav Husák se po údajné intervenci samotného premiéra Jiřího Paroubka snažili v minulých dnech "omezit určitou činnost celého útvaru". "Počátkem dubna mi policejní prezident Husák řekl, že byl s ministrem Bublanem informovat premiéra Paroubka o vyšetřování případů korupce v souvislosti se zadáváním státních zakázek a vraždy podnikatele Mrázka. Pak mi sdělil, že premiér a ministr vnitra již nechtějí, aby tisková mluvčí útvaru Blanka Kosinová pro média vystupovala jako mluvčí, a aby tak byla ukončena veškerá prezentace útvaru," uvedl Kubice. Bublan i Husák to včera popřeli.
Pod tvrdý tlak politiků se podle Kubiceho dostal jeho útvar poté, co Kosinová letos v dubnu vydala oficiální zprávu. V ní policie poprvé spojila vraždu Mrázka s kauzou biolíh. (Jinými slovy řečeno: ten, kdo si objednal vraždu Mrázka, korumpoval miliardový byznys: státní zakázku na přimíchávání biolihu do benzinu. V této kauze jsou obviněni mimo jiné lidé z ČSSD.)
Kubice včera řekl, že Kosinová přitom vydala prohlášení po dohodě s vedením útvaru.
Kubice obvinil i Inspekci ministra vnitra, že se snaží účelově kriminalizovat členy jeho týmu, který vyšetřuje kauzu Mrázek. Jeden z velících důstojníků útvaru, Jaroslav Hruška, se podle inspekce dopustil "závažného" prohřešku, že si špatně účtoval služební cesty. Za to mu teď hrozí trestní stíhání. "Tato kriminalizace slouží k vyvinutí tlaku na naše pracovníky. Kvůli tomu bylo téměř zastaveno vyšetřování vraždy Mrázka," uvedl Kubice.
Poslanci branného výboru se včera rozdělili na dva nesmiřitelné tábory: na vládní ČSSD, která dělala všechno možné, aby se na výboru o kauze moc nemluvilo, a na opoziční ODS, která chtěla naopak o kauze mluvit co nejotevřeněji.
Kubice přinesl poslancům i tajnou zprávu o všech vyšetřovaných kauzách, ale ani o ní poslanci ČSSD nechtěli jednat. Když pak šéf výboru Jan Vidím (ODS) pohrozil, že dokument přečte veřejně, i když poruší zákon, souhlasili sociální demokraté, že se budou o zprávě bavit na uzavřeném jednání výboru.

Foto popis| ZLOČINNÝ STÁT. Šéf elitních policistů Jan Kubice ve Sněmovně oznamuje: mafie prorůstá do státní správy.
Foto autor| FOTO: MAFA - JAN ZÁTORSKÝ

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               Policista obviňuje Paroubka
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 ROBERT MALECKÝ VÁCLAV DRCHAL, PETR KOLÁŘ


Policista obviňuje Paroubka
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tvrdí, že premiér omezoval činnost jeho útvaru

PRAHA Premiér Jiří Paroubek údajně ovlivňoval vyšetřování některých kauz, na kterých pracuje elitní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Tvrdí to zpráva šéfa útvaru Jana Kubiceho, kterou včera projednával sněmovní branněbezpečnostní výbor.
Podle Kubiceho pronikl organizovaný zločin v Česku do státní správy, konkrétně zmínil kauzy biolíh a podvod na státní podnik Čepro a zavraždění kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. „V poslední době došlo ze strany Policejního prezidia, ministerstva vnitra a předsedy vlády k určitým omezením činnosti útvaru. Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří uvedených kauz,“ řekl včera Kubice.
Ten si poslancům postěžoval, že premiér a ministr vnitra František Bublan nechtěli, aby mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová nadále vystupovala v médiích a aby byla ukončena veškerá prezentace práce útvaru.
Stalo se tak poté, co Kosinová v médiích spojila vyšetřování Mrázkovy vraždy s kauzou biolíh, v níž bylo obviněno několik vysokých představitelů ČSSD. Premiér Paroubek včera řekl, že Kubiceho obvinění jsou nehorázná, nepravdivá a nepodložená.
Jde prý o dlouho připravované spiknutí, jehož původcem je prý Kubice a ODS a cílem diskreditace ČSSD před volbami. Paroubek počínání ODS označil za zákeřnost, zbabělost a podraz a opoziční stranu obvinil ze snahy zmanipulovat volby. „To vše se děje jen několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,“ uvedl Paroubek.
Internetový server Českého rozhlasu izurnal.cz včera zveřejnil materiál ÚOOZ, podle něhož se policie vážně zabývala vyšetřovací verzí, že vražda podnikatele Mrázka měla politické pozadí. V materiálu se uvádí, že Mrázek měl mít kompromitující informace na Paroubka a jeho vztahy s rodinou Kočkových, provozující poutě na pražském Výstavišti.
Branně-bezpečnostní výbor však včera večer konstatoval, že Kubiceho zpráva neobsahuje důkazy o politických tlacích na vyšetřování závažných kauz. Část zprávy ale prý obsahuje vážná podezření, která je třeba nadále důsledně šetřit.
Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1
Premiér prohlásil, že do policejního vyšetřování nezasahoval, což podle něho potvrzuje i dokončená prověrka z Nejvyššího státního zastupitelství z minulého týdne. Ta vyloučila jakékoliv politické zasahování do kauzy biolíh. „Poté, co Mirek Topolánek ještě včera tvrdil, že kvůli úniku jeho odposlechů je ohrožena regulérnost voleb, musím se ptát, jak ODS bude reagovat na tento bezprecedentní a opakovaný únik utajovaných informací prostřednictvím předsedy branně bezpečnostního výboru, člena ODS Jana Vidíma,“ reagoval na obvinění Paroubek. Kubiceho tvrzení o ovlivňování vyšetřování včera popřeli rovněž ministr vnitra Bublan a policejní prezident Husák. „Pan Kubice asi vstoupil do nějakého politického klání,“ řekl Bublan.
Rovněž Husák prý policejní vyšetřování nijak neovlivňoval. „Já ani nevím, co v těch kauzách je,“ uvedl policejní prezident.

Jiří Paroubek počínání ODS označil za zákeřnost a zbabělost

Kauzy, jejichž šetření se údajně snažil premiér ovlivnit

ANTROPOID - Policie objasňuje vraždy v ruskojazyčném gangu, korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy a dalšími veřejnými zakázkami.

POKR - Jde o vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka. Policie prověřuje vztah Mrázka s vysoce postavenými úředníky a významnými lidmi politického života.

LORETA - Policie prověřuje pokus o podvod na společnosti Čepro.

Foto popis| Omezují nás, říká na adresu premiéra, ministra vnitra a Policejního prezidia šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice
Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno


Titulek:               Aféra biolíh propukla naplno
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 Radek Kedroň, Martin Erva


Aféra biolíh propukla naplno
Šéf elitních detektivů Kubice: Státní správou prorostla mafie * Paroubek: Je to spiknutí, ODS chce zmanipulovat volby

PRAHA, 30. 5. 2006

Čtyři dny před volbami mají sociální demokraté problém: šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice obvinil stranické špičky ČSSD z toho, že se pokoušely ovlivnit vyšetřování rozsáhlé korupční aféry.
»Organizovaný zločin našel v České republice způsob, jak ve svůj prospěch ovládnout státní správu,« prohlásil včera před poslanci bezpečnostního výboru sněmovny. A dodal, že vyšetřování kauz, ve kterých se stát proplétá s mafií, se snažili ovlivnit premiér Paroubek, Policejní prezídium a Ministerstvo vnitra.
Paroubek vzápětí označil Kubiceho zprávu za dlouho připravované »spiknutí« šéfa elitních detektivů s ODS.
Tvrdí, že Kubice a občanští demokraté se snaží o jeho diskreditaci a o poškození sociální demokracie před volbami. Popřel, že by zasahoval do vyšetřování aféry »biolíh«, která spor kolem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odstartovala.
»Domníváme se, že organizovaný zločin již do státní správy prorostl,« přečetl Kubice ze své zprávy na začátku schůze parlamentního výboru, která byla ještě veřejná. Mluvil o »naprosto zřejmém a nyní již částečně trestně stíhaném propojení organizovaného zločinu a vysokých úředníků státní správy«. »Bezpečnostní riziko se dotýká zejména bezpečnostní, ekonomické a politické stability státu,« dodal Kubice.
Pak poslanci jednání uzavřeli a začali probírat podrobnou policejní zprávu, označenou jako důvěrnou. Její znění ale přesto několik hodin nato uniklo na veřejnost. Objevilo se na webových stránkách Radiožurnálu, podařilo se do něj nahlédnout i některým novinářům v parlamentu.
Policisté v ní mimo jiné uvádějí, že v privatizaci petrochemického průmyslu se angažoval organizovaný zločin napojený na ČSSD.
To ale nejsou nejtvrdší obvinění. Ve zprávě se - jako součást jedné z vyšetřovacích verzí - naznačuje, že do vraždy podnikatele Františka Mrázka byl zapleten Paroubkův známý Václav Kočka. »Při domovní prohlídce byly nalezeny materiály Františka Mrázka. Z těch je zřejmé, že Mrázek měl množství kompromitujících informací na Jiřího Paroubka a jeho vztahy na rodinu Kočkových. Z pražské policejní zprávy byl zaslán poznatek, že vražda byla provedena osobou Kočka,« píše se tu.
Poslanci bezpečnostního výboru se nakonec nedohodli, co Kubiceho zpráva vlastně obsahuje - komunisté a sociální demokraté v ní žádné důkazy pro ovlivňování policie politickými špičkami nenašli. ODS a lidovci naopak chtěli prosadit usnesení, podle kterého materiály předložené Kubicem obsahují »přesvědčivé důkazy o propojení organizovaného zločinu, nájemných vražd, korupce, vysoce postavených policistů, vysokých státních úředníků a některých představitelů ČSSD«. Při hlasování zvítězila levice 8:7.
O tom, zda a jak bude stát dotovat výrobu biolihu, rozhodne nejspíš až příští vláda. Kabinet dostane návrh ministra zemědělství Mládka zítra, zabývat se jím ale bude až po volbách.

"Je zřejmé, že organizovaný zločin nalezl mechanismy, jak ve svůj prospěch ovládnout státní správu za účelem dosažení zisku."
Šéf útvaru pro boj s organizovaným zločinem JAN KUBICE

3 DNY DO VOLEB
Co chtějí čeští podnikatelé str. 2
Aféra kolem Kubiceho str. 3
Reportáž: Volby v Zálezlicích str. 4
Statistika jako volební zbraň str. 4
Komentář: Kdo se bojí? str. 10
Názor: Nesplnitelné sliby str. 10

Foto popis|

O autorovi| Radek Kedroň, Martin Erva, www.ihned.cz/autori

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               Kubice: Organizovaný zločin prorostl až do státní správy
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Titulní strana

Kubice: Organizovaný zločin prorostl až do státní správy
PRAHA - Poslanecký výbor pro obranu a bezpečnost měl včera vyslechnout závažné informace, které se rozhodl netradiční cestou zveřejnit ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Ten tvrdí, že práce jeho podřízených policistů je mařena vysokými úředníky i některými politiky.
Kubice přinesl poslancům dva materiály, které měly podložit jeho tvrzení. Ve veřejně přístupném materiálu hovoří o tom, že jeho útvar vyšetřuje tři závažné kauzy. Vprvním případě jde o korupci ve státní správě v souvislosti s tzv. biopalivy, ale i dalšími zakázkami a událostmi okolo Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR. Ve druhém policisté prošetřují vraždu Františka Mrázka společně s dalšími 35 nejasnými úmrtími od roku 1992 a vztah zavražděného Mrázka s vysoce postavenými úředníky státní správy a významnými lidmi politického života ČR. Třetí případ se vztahuje ke společnosti Čepro, s.p., v souvislosti s ropnými produkty.
Kubice poslancům řekl, že společným znakem těchto kauz je naprosto zřejmé a částečně již trestně stíhané propojení vysokých úředníků státní správy ČR a organizovaného zločinu. »Je zřejmé, že organizovaný zločin nalezl mechanismy, jak ve svůj prospěch ovládnout státní správu za účelem dosažení zisku,« řekl Kubice poslancům. Vliv politiků a úředníků, které ale odmítal veřejně jmenovat, vidí Kubice v odvolání své tiskové mluvčí Blanky Kosinové a v trestním stíhání pro zneužití pravomoci veřejného činitele několika svých podřízených, kteří si měli nechat neoprávněně proplácet cestovní náhrady.
Včera poprvé Kubice zveřejnil podrobnosti týkající se odvolání jeho tiskové mluvčí, za kterým má stát přímo premiér Jiří Paroubek. Policejní prezident měl začátkem dubna osobně navštívit ředitelství útvaru a říci Kubicemu o tom, že byl informovat společně sministrem vnitra Františkem Bublanem premiéra Paroubka o vyšetřování případů korupce v souvislosti se zadáváním státních zakázek a vraždy podnikatele Mrázka.
(Pokračování na str. 2)

Kubice: Organizovaný zločin prorostl...
(Dokončení ze str. 1)
»Policejní prezident mi pak sdělil, že pan premiér a pan ministr vnitra již nechtějí, aby tisková mluvčí útvaru dále vystupovala jako tisková mluvčí,« řekl Kubice.
Ministr vnitra i policejní prezident ale tuto schůzku popřeli. »Popírám, že by se taková schůzka uskutečnila a i kdyby taková schůzka byla, tak nedošlo k omezení práce policejních detektivů,« řekl Haló novinám Bublan. Ministr vnitra za celou kauzou vidí politické předvolební spory. »Pan Kubice obešel všechny svoje nadřízené a jedné politické straně (předsedovi poslaneckému výboru) sděloval nějaké informace. Já už jsem to zadal odboru vnitřní kontroly a budeme postup pana ředitele řešit,« dodal Bublan.
Na jednání výboru chtěli zejména poslanci z řad ČSSD vědět konkrétní jména politiků a vlivných úředníků, kteří měli policejní práci mařit. Nelíbilo se jim ani to, že do médií unikly přepisy odposlechů některých vlivných lidí z jejich řad. Na internetu se již dříve objevily analýzy odposlechů, ve kterých figuruje exšéf Úřadu vlády a blízký důvěrník expremiéra Stanislava Grosse, Pavel Přibyl. Kubice ale odmítl jakákoli jména uvést s tím, že tato informace spadá do sekce důvěrné, a proto ji nemůže sdělit před médii, ale pouze na uzavřeném jednání. Poslanci z ČSSD ale nadále trvali na tom, aby byla vyřčena jména politiků a důvod, proč Kubice obešel své nadřízené a obrátil se přímo na Jana Vidíma (ODS) jako předsedu výboru. Ten chtěl situaci vyřešit tak, že i za cenu spáchání přestupku osobně přečte podrobnější materiály, které šéf ÚOOZ přinesl v druhém, již tajném spise. Na to ale reagovali poslanci vládní strany urychleným schválením uzavření jednání.
»Pan Kubice neprokázal zatím žádný tlak na práci policistů či snahu ovlivnit jeho práci. Protože nebyl schopen odpovědět na naše dotazy tak my, jako poslanci KSČM, nebudeme brát tuto zprávu v potaz,« řekl Haló novinám před zahájením tajného jednání výboru poslanec Zdeňek Maršíček. K celé situaci vydal včera tiskové prohlášení Jiří Paroubek. Uvádí v něm, že »nehorázná a nepodložená tvrzení plukovníka Jana Kubiceho, ředitele ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), který bez jakýchkoliv důkazů tvrdí, že politici ČSSD ovlivňovali vyšetřování tzv. kauzy «biolíh», nejsou nic jiného, než dlouho připravované spiknutí tohoto vysoce postaveného policejního důstojníka a některých představitelů ODS s cílem velmi zásadně zdiskreditovat moji osobu a zničit šance České strany sociálně demokratické na volební úspěch. To vše se děje jen několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a poté, co výzkumy veřejného mínění prokázaly reálnou možnost vítězství ČSSD.« Dále premiér zdůraznil, že nezasahoval do policejního vyšetřování, což potvrzuje i dokončená prověrka z Nejvyššího státního zastupitelství z minulého týdne, která vyloučila jakékoliv politické zasahování do tzv. kauzy »biolíh«.
Podle dostupných informací z uzavřeného jednání, dospěl parlamentní výbor k závěru, že nebyly shledány žádné přímé důkazy o zásazích politiků do vyšetřopvání policie. »Přesto chceme aby podezření která v materiálech padla byla úutvary policie prošetřena«, řekl Haló novinám Maršíček.

Foto popis| Zleva ministr František Bublan, poslanec Jan Vidím, Jan Kubice a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká při včerejším jednání sněmovního branně-bezpečnostního výboru
Foto autor| FOTO - Haló noviny/Jiří RŮŽIČKA


Titulek:               Kubice: Státní správa prorostlá zločinem Paroubek: Je to nepodložené a nehorázné
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 Pavel Blažek


Kubice: Státní správa prorostlá zločinem Paroubek: Je to nepodložené a nehorázné
Šéf ÚOOZ poslanecký výbor nepřesvědčil

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu plukovník Jan Kubice včera většinu členů sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost nepřesvědčil o tom, že premiér Jiří Paroubek, ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Vladislav Husák ovlivňují vyšetřování policistů z Kubicem řízeného útvaru.
„Výbor pro obranu a bezpečnost konstatuje, že předložená písemná informace v režimu důvěrné neobsahuje žádné důkazy o ovlivňování vyšetřování v ÚOOZ ze strany ministra vnitra, policejního prezidenta a předsedy vlády. Materiál však obsahuje řadu vážných podezření, která musí být nadále důsledně šetřena Policií České republiky,“ uvedli poslanci v usnesení.
Pro ně hlasovalo 10 poslanců ČSSD a KSČM, proti bylo 6 poslanců z řad ODS, USDEU a KDU-ČSL.
Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje tvrzení Kubiceho za nehorázná a nepodložená.
„Není to nic jiného než dlouho připravované spiknutí tohoto vysoce postaveného policejního důstojníka a některých představitelů ODS s cílem velmi zásadně zdiskreditovat moji osobu a zničit šance ČSSD na volební úspěch,“ řekl včera večer na mimořádné tiskové konferenci premiér.
Dodal, že pokud Kubice nedokáže, že on, ministr vnitra nebo policejní prezident se vměšovali do vyšetřování, tak je lhář a manipulátor.
Podle něj není náhoda, že Topolánek již v debatě na TV Prima 21. května disponoval informacemi o ÚOOZ a také že tuto neděli v ČT informoval o tom, že na jednání výboru budou předloženy materiály v režimu utajení.
„Je to jasný důkaz o tom, že se na přípravě tohoto pokusu o diskreditaci mé osoby podílel.“
Paroubka přišla podpořit bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která připomněla, že v právním státě o jakékoli kauze rozhoduje státní zástupce. „Tady nebyl ani dozorový státní zástupce vpuštěn ke slyšení,“ uvedla Benešová.

Stanovisko menšiny

Poslanci ODS, US-DEU a KDU-ČSL ve zvláštním hlasování přijali stanovisko menšiny výboru pro obranu a bezpečnost.
„Tvrzení plukovníka Kubiceho jsou pro mě naprosto důvěryhodná. Nemám nejmenší důvod o nich pochybovat. V dokumentaci, kterou předložil, jsou závažná fakta... Směřují proti dvěma politickým stranám,“ řekl předseda výboru Jan Vidím (ODS) novinářům po skončeném sedmihodinovém jednání. Politické strany odmítl konkretizovat.
(Pokračování na str. 3)

(Pokračování ze str. 1)
„Na výboru bych za to byl vystaven kázeňskému postihu. Nyní po skončení by mě mohli zavřít,“ vysvětlil. Uvedl, že Kubiceho materiál obsahuje jména vysokých politiků a státních úředníků.
Kubice celou aféru odstartoval minulý týden v úterý, kdy v médiích vystoupil proti šetření dvou policistů z ÚOOZ inspekcí ministra vnitra podezřelých z trestné činnosti. Jde o Hugo Vlase a Jaroslava Hrušku, kteří však hovořili k poslancům v neveřejné části stejně jako bývalá mluvčí policejního prezidenta Blanka Kosinová. Jejich vystoupení a Kubiceho dokumenty byly pro poslance ODS, US-DEU a KDU-ČSL důvodem žádat odvolání pražského žalobce Martina Omelky z dozorování vyšetřování vraždy Mrázka a k žádosti postavit mimo službu do skončení vyšetřování ředitele protikorupční policie Miloslava Brycha, ředitele finanční policie Vladimíra Zimmela, ředitele IMV Miroslava Borníka a pracovníka IMV Jaroslava Hlaváče.

Tajná analýza dodána opožděně

Kubice předal Vidímovi první materiál se svými obviněními na konci minulého týdne. Ten označil za veřejný. Po nedělním rázném odmítnutí Kubiceho obvinění premiérem Paroubkem v neděli v poledne ČT v debatě s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a Paroubkově výzvě, aby pondělní zasedání bylo veřejné a přístupné médiím Kubice předal Vidímovi druhý dokument, který označil za důvěrný.
„Dostali jsme ho v poledne. Měli jsme na přečteníi těch asi 40 stran jen hodinu,“ řekl Právu poslanec Radim Turek (ČSSD). Po hodinové přestřelce se poslanci odebrali studovat text další hodinu.
Ministr vnitra Bublan řekl Právu, že případné závěry vyvodí až ze zpráv, které si ke Kubiceho jednání vyžádal. „Odbor vnitřní kontroly zahájil šetření, zda postupy ÚOOZ byly v souladu s policejními předpisy. K tomu ještě dostanu stanovisko bezpečnostního odboru, zda nedošlo k porušení zákona,“ řekl Bublan. Dodal, že včerejší jednání na něj působilo zcestně.
„Ze syrových informací nelze dělat vážné závěry. Pan Kubice nedal na otázky, zda a jak mělo dojít k ovlivňování, relevantní odpověď. Jde o stopy, na kterých je třeba pracovat a prověřit je,“ řekl ministr.

Kauza Pokr

Podle šéfa ÚOOZ je klíčovým případem kauza Pokr, která se zabývá vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. „Mimo jiné se prověřuje také vztah Františka Mrázka s vysoce postavenými úředníky státní správy a významnými lidmi politického života ČR,“ uvádí Kubice v materiálu.
Druhá důležitá policejní operace nese krycí název Loreta. Objasňuje pokusy o podvod na společnost Čepro v souvislosti s obchody a ropnými produkty.
Třetím údajně souvisejícím případem z poslední doby je kauza Antropoid. V ní objasňuje ÚOOZ vraždy v ruskojazyčných zločineckých strukturách a také korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy a dalšími veřejnými zakázkami. S kauzou mají souviset rovněž události okolo pozemkového fondu ČR a Lesů ČR. Kubice i zde přiznal, že podklady ke své zprávě čerpal z vyšetřovacích spisů k případům, které jsou stále „živé“ a pro jejich použití nemá souhlas státních zástupců, kteří mají nad jednotlivými případy dozor. To potvrdila i nejvyšší státní zástupkyně Vesecká.

Vidím mluvčím ÚOOZ?

S ohledem na pondělní doručení tajného materiálu probíhala zhruba polovina včerejšího jednání za zavřenými dveřmi. I když Vidím chtěl utajený text přečíst veřejně a vystavit se tak poslaneckému kázeňskému trestu. „Bude-li se číst, pak se omlouvám,“ reagovala z titulu své funkce Vesecká. Podle informací Práva na uzavřeném jednání často na otázky, které poslanci kladli Kubicemu, odpovídal předseda výboru Vidím. Podle některých poslanců to působilo, jakoby byl Vidím do věci předem podrobně zasvěcen a celá záležitost byla připravena.

Tajný text na internetu

„Na celé věci je navíc podivné, že se onen tajný text ještě před koncem našeho jednání objevil na internetových stránkách Českého rozhlasu. Zveřejnění neprověřených informací z živých svazků ÚOOZ podléhajících utajení nakonec nejvíce poškodí právě ÚOOZ i v očích veřejnosti. V předvolebním týdnu neznám jasnější definici účelovosti takových počinů,“ řekl Právu Turek.
K fotokopiím souboru materiálů označených jako tajná část Kubiceho zprávy redakce Radiožurnálu připojila text, podle kterého obdržela tyto materiály v podobě, v jaké je zveřejňuje na internetových stránkách. Zveřejněné dokumenty, které mají být dílem policistů u ÚOOZ, obsahují poznatky zjištěné údajně při vyšetřování tří Kubicem zmíněných kauz. V souvislosti s osobou později zavražděného podnikatele Mrázka se tu například hovoří o jeho významném podílu na odstranění Stanislava Grosse z funkce premiéra. Cituje se tu rovněž poznatek získaný od jednoho z policejních informátorů, podle kterého mohla Mrázkovu vraždu spáchat „osoba Kočka.“

Foto popis| Ve Sněmovně bylo včera horko. (Na snímku zleva František Bublan, Jan Vidím, Petr Ibl, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká).
Foto autor| Foto PRÁVO - Milan Malíček

Foto popis| Renata Vesecká a Blanka Kosinová (vpravo) včera ve Sněmovně.
Foto autor| Foto PRÁVO - Milan Malíček


Titulek:               Tajné, nebo veřejné?
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 David Hluštík, Eva Pospíšilová

Tajné, nebo veřejné?
Kauza biolíh

PRAHA - To byl fičák! Poslanci ODS a ČSSD se včera tvrdě střetli ve sněmovně na jednání branněbezpečnostního výboru. Hádali se o to, zda důvěrné materiály, které jim předtím předložil ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v souvislosti s kauzou biolíh, mohou být projednány veřejně, či nikoli. Nakonec se vše, přes snahu předsedy výboru Jana Vidíma (ODS), který už začal z dodaných materiálů předčítat, odehrálo za zavřenými dveřmi.
Kubice včera předal členům branně-bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny analýzu tří živých vyšetřovaných případů ve stupni utajení »Důvěrné«. Jde o objasňování vražd, korupce ve státní správě takzvanými biopalivy, událostmi okolo Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR. Další spis objasňoval okolnosti vraždy podnikatele Františka Mrázka a pokus o podvod na společnosti Čepro v souvislosti s obchodem s ropnými produkty. „Tlak ze strany politiků na vyšetřování všech navzájem propojených kauz byl a dokážu ho,“ tvrdil Kubice. Před poslanci uvedl, že inspekce ministra vnitra, řízená ministrem Františkem Bublanem, byla účelově použita ke kriminalizaci pracovníků útvaru, čímž došlo téměř k zastavení vyšetřování podnikatele Františka Mrázka. Bublan to však odmítl.
Součástí spisů jsou mj. záznamy odposlechů Stanislava Grosse, »mlátičky« Pavla Přibyla, lobbisty Františka Vybírala a dalších. Hovoří se v nich také o tom, že někdejší policista z elitního týmu Mlýn, který ještě jako ministr vnitra sestavil Stanislav Gross, měl styky s kontroverzním podnikatelem.

Foto popis| Jan Kubice
Foto popis| Na některé policisty, jejichž jména se nyní objevily ve spisech, upozorňoval už »uprchlík ze Seychel« Radovan Krejčíř. Proto včera poslal Bublanovi svou knihu s věnováním...

Regionální mutace| Blesk - Čechy


Titulek:               Proč Gross?
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 Eva Pospíšilová


Proč Gross?
KOMENTÁŘ BLESKU

Míchají se politici do policejního vyšetřování? Ovlivňují ty případy, které by mohly být pro ně a jejich partaje nepříjemné? Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice chce dokázat, že v kauze biolíh tomu tak je.
Je týden před volbami. Leckoho proto napadne, že může jít jen o další z předvolebních bojů, jak zlikvidovat ČSSD. Právě její, tedy dnes už bývalí, členové jsou do případu zapleteni.
Co by ale z předvolební likvidace sociálních demokratů Kubice měl? Ano, teď je mrtvý policista, což by po volbách, kdyby je vyhrála ODS, být nemusel. Na druhou stranu v jeho prospěch mluví fakta. Minimálně to, že tisková mluvčí útvaru po spojení této kauzy s vraždou podnikatele Františka Mrázka ve funkci skončila.
Vážení z ČSSD, myslím, že ja na čase vysvětlit, proč se zase i v této kauze objevuje jméno Stanislava Grosse.

Foto popis|

O autorovi| Eva Pospíšilová, pospisilova@blesk.cz

Regionální mutace| Blesk - Čechy


Titulek:               Paroubek: Chtějí nás zničit!
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 Eva Pospíšilová, David Hluštík


Paroubek: Chtějí nás zničit!
Zpráva o kauze biolíh odtajňuje styky politiků ČSSD s organizovaným zločinem

PRAHA - Kdo stojí za vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka? Jak to bylo s úplatky v kauze biolíh? Pořádný poprask včera způsobila na politické scéně tajná zpráva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tu nejprve za zavřenými dveřmi představil členům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost šéf útvaru Jan Kubice. Nato se objevila na internetových stránkách Českého rozhlasu. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) prohlásil, že jde o snahu zdiskreditovat jeho stranu před volbami.

V dokumentu se hovoří o kauze biolíh, vraždě Mrázka a společnosti Čepro. Jsou v ní zmíněny odposlechy telefonů mj. mezi expremiérem Stanislavem Grossem a bývalým šéfem Úřadu vlády Pavlem Přibylem. Ten už kvůli tomu podal trestní oznámení.
Zpráva pokračuje komunikací mezi dnes už bývalými členy ČSSD Josefem Lázničkou, Františkem Vybíralem nebo Ludmilou Schwarzovou. Ti figurují v kauze biolíh. Právě kvůli jejímu spojení s vraždou podnikatele Františka Mrázka se začaly podle Kubiceho dít v útvaru neuvěřitelné věci. „Tlak ze strany politiků na vyšetřování všech tří kauz byl a dokážu to,“ prohlásil. Kubice včera předstoupil před členy braně-bezpečnostního výboru a ti se nestačili divit. Po bouřlivé hádce mezi ČSSD a ODS, zda mají být důvěrné materiály zveřejněny, se nakonec jednalo za zavřenými dveřmi. Proti snaze ODS a lidovců bylo nakonec přijato usnesení: „Materiál neobsahuje žádné poznatky o propojení organizovaného zločinu se státní zprávou.“
Pak ale tajná zpráva unikla a v ní stojí: „Při domovní prohlídce u Tomáše Pitra byly nalezeny materiály Františka Mrázka. Je z nich zřejmé, že Mrázek měl množství kompromitujících informací na Jiřího Paroubka a jeho vztahy na rodinu Kočkových.“ Za vraždou Mrázka podle zprávy stojí dlouholetý pořadatel Matějské pouti Václav Kočka. Ten, jak uvedla ČTK, je označován za poradce Paroubka. Premiér to ale popírá stejně jako slova Kubiceho. „Není to nic jiného, než dlouho připravované spiknutí jeho a některých představitelů ODS,“ prohlásil Paroubek. Kubice i ODS to odmítají.

Foto popis| Václav Kočka
Foto popis| Stanislav Gross
Foto popis| Zavražděný Mrázek
Foto popis| Pavel Přibyl
Foto popis| Jan Kubice včera rozbouřil hladiny politických vod


Titulek:               Zabouchli si dveře!
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 Ondřej Škoch

Zabouchli si dveře!
KOMENTÁŘ BLESKU

Premiér Paroubek rád hraje poctivého chlapáka. Nyní se zdá, že jen tehdy, když má pocit, že na něj nikdo nic neví. Když však špína vyplavává, začne křičet o spiknutí.
Pro ODS je příjemné, že výsledky vyšetřování, které poukazují na spojení ČSSD a KSČM s organizovaným zločinem, se objevily krátce před volbami.
Padni komu padni. To bývalo heslo ČSSD. Měla by předstoupit před národ a ukázat, co Jan Kubice zjistil o propojení mezi údajným organizátorem vraždy Václavem Kočkou a Jiřím Paroubkem.
Místo toho zabouchla dveře. Za nimi jedná, co hloupému národu předhodit, aby u voleb vhodil ten správný lístek do urny. Pánové z Lidového domu, takhle si zaboucháváte dveře k důvěře. Navždy!

Foto popis|

O autorovi| Ondřej Škoch, skoch@blesk.cz


Titulek:               Jedna policejní verze: Mrázka zabil Kočka
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (ČTK, zr)


Jedna policejní verze: Mrázka zabil Kočka
Tajná zpráva plná spekulací * Podle dokumentu se chystala vražda Grosse a Tvrdíka

Vrahem kontroverzního podnikatele Františka Mrázka v lednu údajně byl podle jedné z policejních verzí organizátor pražské Matějské pouti Václav Kočka.
Verze je obsažena v tajné zprávě Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ministr vnitra a další poslanci ale tvrdí, že jde jen o spekulace. „Při domovní prohlídce uTomáše Pitra byly nalezeny materiály, které byly majetkem Františka Mrázka. Z těch je zřejmé, že Mrázek měl množství informací včetně kompromitujících na Jiřího Paroubka a jeho vztahy na rodinu Kočkových. V těchto materiálech se dále uvádí, že Kočkovi o vraždě Mrázka hovořili již před jejím provedením. Ze Správy hlavního města Prahy byl zaslán poznatek, že vražda Mrázka byla provedena osobou Kočka,“ uvádí se ve zprávě.
Václav Kočka je ve zprávě označován za poradce Paroubka. Premiér ale včera znovu zopakoval, že Kočka nebyl a není jeho poradcem. Toto spojení se podle něj snaží uměle vyvolávat předseda ODS Mirek Topolánek a některá pravicová média.

Za smrt Krejčíře 100 miliónů?

Jeden z účastníků včerejšího jednání sněmovního výboru řekl, že jde jen o spekulaci. I někteří přítomní detektivové podle něj uvedli, že tuto verzi zatím jen prověřují. „Podobných poznatků tam (během jednání výboru) zaznělo hodně. Já mám zkušenost, že takovéto informace se musí důkladně prověřit, nevyvracuji to,“ řekl novinářům ministr vnitra František Bublan s tím, že jde jen o „syrové“ informace, které se prověřují. Podle zprávy se v době, kdy se jednalo o uvalení vazby na Pitra, konala schůzka, kterou vedl Václav Kočka, poradce Paroubka z Agentury 1. Česká produkční v restauraci v centru Prahy za účasti Jana Kočky a Václava Kočky staršího a několika dalších příbuzných. Na této schůzce se mělo mluvit o zabití Mrázka. „O úmyslu zabít Mrázka se měl Fr. Mrázek dozvědět od neustanovené osoby z pražského podsvětí.“
Václav Kočka senior pro Právo Kubicova tvrzení popřel. Jsou to vykonstruovaná obvinění, řekl s tím, že mu nezbývá, než se bránit právně. Dodal, že by dal ruku do ohně i za svého syna a jmenovce. Kočka odmítl, že by se účastnil schůzky, na které by se před Mrázkovou smrtí mluvilo o jeho vraždě.
Uvedl, že po jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost se nikam nechystá vycestovat. „Tady jsem se narodil a tady chci umřít,“ shrnul. O Kubicem si Kočka myslí, že mu ODS slíbila např. post ministra vnitra. „Nebo nevím, proč si to někdo celé vymyslel,“ uzavřel.
Ve zprávě se dále uvádí, že například byly zjištěny informace k „údajné přípravě vraždy Ing. Krejčíře, kdy František Mrázek nechal vyhlásit v podsvětí odměnu na jeho hlavu ve výši 100 miliónů Kč. Původ peněz na tuto vraždu má mít Mrázek od JUDr. Pechana což má souvislost na snahu Pechana zbavit se nebezpečného Krejčíře a ovládnout tak trh s LTO ve spolupráci se svým kamarádem Kadlecem z ČEPRO.“

Sokol prý Krejčířovi doporučil útěk

Zpráva se také zmiňuje o údajné přípravě vraždy Stanislava Grosse a o snahách Grosse paralyzovat skupinu kolem Pitra a příbramského podnikatele a majitele tamějšího fotbalového klubu Františka Stárky. Je v ní i zmínka o tom, že měla být i objednávka vraždy bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka.

V klobouku smrti bylo 14 jmen

Ve zprávě se v souvislosti s nálezy uPitra píše o údajném seznamu vysokých důstojníků policie, kteří měli být na seznamu popravy. „Postup byl stanoven takový, že na seznam byly vypsány lístečky, které byly dány do klobouku a bylo vytaženo jméno policejního důstojníka Janíčka.“
V klobouku měla být jména těchto osob: Bezouška, Drbal Miroslav, Platil Miroslav, Plocek Stanislav, Rytíř Ivan, Adamec Karel, Snopek František, Janíček, Želázko (z PP), Frk Jiří, Červinka, Igor Kuchař, Komorous a Heller Antonín.
V Pitrově kanceláři měla být nalezena také informace o tom, že advokát Tomáš Sokol „doporučil Krejčířovi, aby utekl z ČR, neboť situace kolem něj je neudržitelná“.
Zároveň zpráva uvádí, že existuje vazba mezi Pechanem a Sokolem, kteří mají podporovat financování společnosti bývalého automobilového závodníka Charouze.
Jednou ze shromážděných stop, které jsou ve zprávě, je i informace o financování Stárky „osobou Pechan s tím související únos Krejčířova otce Lamberta, který během únosu údajně na následky infarktu zemřel a měl být zakopán na neznámém místě, čímž budou paralyzovány nekalé aktivity Krejčíře, který bude nucen opustit ČR“.
Zpráva zmiňuje i získané informace o „financování Stárky Krejčířem, o únosu otce Krejčíře Lamberta a údajné vydírání Krejčíře Stárkou o částku 50 miliónů korun“.

Foto popis| Muž, který odstartoval skandál: ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu plukovník Jan Kubice.
Foto autor| Foto PRÁVO - Milan Maliček


Titulek:               Tajná zpráva se rozdávala na potkání
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (zr)

Tajná zpráva se rozdávala na potkání
Tajnou zprávu, kterou přinesl Jan Kubice včera do Sněmovny a kvůli které byla část jednání branně bezpečnostního výboru uzavřena veřejnosti, dostali novináři a zřejmě i další osoby téměř obratem od různých lidí.
Český rozhlas ji vzápětí, přestože jde o dokument, který není určen ke zveřejnění, převedl na své internetové stránky www.izurnal.cz.
Není známo, zda jde o kompletní dokument. V novinářských kruzích se proslýchá, že Kubice má k dispozici další tajné zprávy, tentokrát se mají týkat ODS.


Titulek:               Klub ČSSD: Ať Vidím odstoupí
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (trj)


Klub ČSSD: Ať Vidím odstoupí
PRAHA - Poslanecký klub ČSSD vyzval Jana Vidíma (ODS), aby zvážil setrvání ve funkci šéfa výboru pro obranu a bezpečnost, pokud nevysvětlí únik informací, které dostal od Jana Kubice.
Řekl to šéf klubu Michal Hašek (ČSSD), který považuje Vidímovo jednání ve chvíli, kdy do voleb zbývá týden, za skandální. Tlak na Vidíma je hlavně symbolický. Mandát mu vyprší už s koncem volebního období v polovině června.
Hašek také oznámil, že soc. dem. chtějí, aby Kubice odpověděl ano, či ne na otázky, zda kauzu biolíh politicky ovlivňovali Jiří Paroubek, František Bublan nebo Vladislav Husák. Stanislava Grosse se ty otázky netýkají, není v ústavní funkci a nekandiduje na poslance, uvedl.
Poslance ČSSD podle Haška hlavně zajímá, jaká je úloha špiček ODS v případu. Chtějí vědět, kolikrát byl Kubice v poslední době v kontaktu s Mirkem Topolánkem a Ivanem Langrem i Topolánkovým asistentem Markem Dalíkem.
Kubice odpověděl že se s Topolánkem ani Dalíkem nikdy osobně nesešel. „Pana Langra vidím dnes poprvé,“ řekl na zasedání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. „Je pravda, že asistent Dalík byl v intenzivním kontaktu s jedním z podezřelých v kauze biolíh Milošem Červenkou?“ ptal se dále Hašek. „Je pravda, že existují informace o intenzivním kontaktu předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého a lidí z okolí (zavražděného) Františka Mrázka?“
Červenka Právo odkázal na Daniela Častvaje, který ho zastupuje před médii. Ten na otázku, zda má Červenka intenzivní kontakty s Dalíkem poskytl Červenkovu odpověď: „Nechci se nechat zatahovat do předvolební kampaně žádné politické strany. S kauzou biolíh nemám nic společného.“ ODS kategoricky odmítla spekulace ČSSD, že za rozpoutáním sporu o okolnosti vyšetřování kauzy biolíh stojí politici ODS.


Titulek:               Co zkoumá policie v kauze Mrázek
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Téma dnes
Autor:                 JAROSLAV KMENTA, LUCIE TVARŮŽKOVÁ


Co zkoumá policie v kauze Mrázek
VÝBUŠNÁ ZPRÁVA. Poslanci včera dostali do rukou třicetistránkovou tajnou zprávu. Podle ní zločinecké mafie v Česku prorostly do státní správy a zároveň se policejní prezidium, ministerstvo vnitra a politici ČSSD snažili ovlivňovat vyšetřování závažných případů.

Praha - „Běhá mi z toho mráz po zádech. To je síla, co se v té tajné zprávě říká. Nedivím se sociálním demokratům, že se toho tak bojí.“ To jsou slova poslance Jiřího Bílého z opoziční ODS těsně poté, co si přečetl tajnou zprávou šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Sociální demokratům tak hrozná nepřipadala.
Kubice zprávu včera na jednání výboru přinesl, aby dokázal svá tvrzení, že organizovaný zločin prorostl do státní správy a do těsné blízkosti vládní sociální demokracie.
Kubice tvrdí, že tím nechtěl vstoupit do předvolební kampaně, ale že byl nucen takto postupovat, aby ochránil své podřízené. Na ně se teď totiž „valí“ kvůli těmto vážným zjištěním problémy včetně trestních stíhání.

Čtyři verze Mrázkovy smrti

Zpráva je tajná. Ve stejný den, kdy ji Kubice předal poslancům, se však na internetových stránkách Českého rozhlasu - Radiožurnál objevila zpráva jeho policejního útvaru o vyšetřovaných kauzách, včetně biolihu a vraždy podnikatele Mrázka. Dokument popisuje čtyři různé vyšetřovací verze, se kterými policie pracovala při vyšetřování této vraždy. Poslední, kterou policie zkoumala, zněla: vražda souvisí s jeho kontakty v politice.
Policie ve zprávě píše, že před dvěma týdny provedla domovní prohlídku u blízkého kamaráda zavražděného podnikatele Františka Mrázka Tomáše Pitra ze skupiny Setuza. U Pitra se prý našly dokumenty právě po zavražděném Mrázkovi. Podle policejní zprávy z nich vyplývá, že Mrázek měl řadu kompromitujících materiálů na spoustu lidí včetně premiéra Jiřího Paroubka. Některé z nich se podle policejní zprávy týkaly i Paroubkových vztahů s pražským podnikatelem Václavem Kočkou. V nalezených dokumentech je podle policie uvedeno, že Mrázek už týdny před svou smrtí dostal varování, že bude zavražděn a že se o tom mluví právě v kruzích kolem Kočky.
Detektivové ÚOOZ prý také podle této zprávy dostali od svých kolegů z pražské kriminální policie operativní informaci o tom, kdo je vrahem Mrázka. (Proti člověku, který je takto označen, však nejsou ve zprávě žádné důkazy.) Zpráva také - bez dalších souvislostí - cituje výrok jednoho z vedoucích činitelů Inspekce ministra vnitra Jaroslava Hlaváče o tom, že Mrázkova vražda má politické pozadí. Hlaváč vyšetřuje trestnou činnost tří důstojníků z jiného policejního útvaru - z protikorupční služby. A o „politickém pozadí“ vraždy Mrázka se prý dozvěděl právě při tomto vyšetřování. V policejní zprávě se píše i o stycích, které prý udržovali někteří vysoce postavení sociální demokraté s ruskou mafií. Zpráva jmenuje třeba olomouckého lobbistu z ČSSD Františka Vybírala nebo exporadce ministra práce a sociálních věcí Jana Hanáčka. Oba byli v březnu obviněni za korupci v kauze biolíh.

Co vyšetřuje policista Kubice

ÚOOZ vyšetřuje tři závažné případy pod názvy Antropoid, Pokr, Loreta. „Antropoid se týká objasňování vražd v ruskojazyčné zločinecké struktuře zvané Solncevskaja, korupce ve státní správě v souvislosti s tzv. biopalivy, dalšími veřejnými zakázkami a událostmi okolo Pozemkového fondu a Lesů ČR,“ vysvětlil poslancům Kubice.
„Operace Pokr se zabývá vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. V současné době je vyšetřování zaměřeno na objasňování dalších 35 vražd či podezřelých úmrtí, a to od roku 1992 až do současnosti. Mimo jiné se prověřuje také vztah Františka Mrázka s vysoce postavenými státními úředníky a významnými lidmi z politiky,“ dodal Kubice. Akce Loreta má vyšetřit pokus o podvod na státní společnost Čepro.
Premiér Jiří Paroubek se proti Kubiceho zprávě ohradil. Je to podle něj nehorázný pokus zmanipulovat výsledky nadcházejících voleb.

Foto popis| OVLIVŇOVAL VYŠETŘOVÁNÍ? Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice obvinil ministra vnitra Františka Bublana (na snímku), že se snaží ovlivňovat vyšetřování závažných kauz. Ministr Bublan to odmítl.
Foto autor| FOTO: MAFA - JAN ZÁTORSKÝ


Titulek:               Kdo je policejní šéf Jan Kubice
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Téma dnes
Autor:                 JAROSLAV KMENTA


Kdo je policejní šéf Jan Kubice
Muž, který výrazně vstoupil do volební kampaně, dosud příliš nemluvil

Praha - Do minulého týdne byl Jan Kubice „pan Neviditelný“. Tento dlouholetý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se nikdy nehrnul do médií, neposkytoval rozhovory a nechodil do parlamentu za poslanci.
Minulý týden poprvé po patnácti letech u policie porušil své zvyky. Navštívil předsedu branného výboru, připravil poslancům veřejnou a včera i tajnou zprávu o činnosti svého útvaru a předstoupil před televizní kamery. Zasáhl tak výrazně do předvolební kampaně. Obvinil totiž vládní ČSSD, že chce zabránit vyšetřování korupční kauzy biolíh a vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.
„To už muselo být, když něco takového udělal. To není jen tak,“ řekl včera jeden z jeho dlouholetých spolupracovníků. Kubice se udržel ve funkci jak za vlády ODS, tak za vlády ČSSD. „Přežil“ už šest ministrů vnitra a několik policejních prezidentů. „Kubice nechtěl ovlivnit volby. Jen cítil tak velké ohrožení svých podřízených a své práce, že se rozhodl tento nestandardní krok udělat,“ řekl již jednou citovaný nejmenovaný Kubiceho spolupracovník.
Kubice přišel k policii hned po roce 1989. Byl nový a nezkompromitovaný bývalým režimem. Za komunismu se pohyboval spíše v evangelických kruzích a měl styky s disidenty. Velmi dobře se třeba znal se současným poslancem Unie svobody Svatoplukem Karáskem.
Na policejním prezidiu se Kubice věnoval jen policejní práci a nepletl se do politiky. Když se dostal na post šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, zaměřili se jeho lidé hlavně na potírání ruských mafií. Útvar je dnes určen na boj proti mafiím, na potírání teroristů a odhalování černých obchodů se zbraněmi nebo na vyšetřování násilných trestných činů - třeba vražd a vydírání.
V čele útvaru stojí Kubice od jeho vzniku - od 1. ledna 1995. Jen jednou v roce 2000 se pod ním velmi vážně rozkymácela židle. To když byl premiérem Miloš Zeman z ČSSD. K výměně chtěl Zeman přikročit po analýze, kterou mu tehdy připravili jeho poradci. Ale pak se ukázalo, že za zprávou stojí bývalí komunističtí důstojníci tajných služeb, kteří se Kubiceho chtěli účelově zbavit. Tehdy se Kubiceho zastal i tehdejší prezident Václav Havel.

Foto popis| VZBOUŘIL SE. Policista Jan Kubice včera informoval poslance o tom, jak se ČSSD snaží bránit vyšetřování.
Foto autor| FOTO: MAFA


Titulek:               Co zkoumá policie v kauze Mrázek
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Téma dnes
Autor:                 JAROSLAV KMENTA

Co zkoumá policie v kauze Mrázek
VÝBUŠNÁ ZPRÁVA. Poslanci včera dostali do rukou třicetistránkovou tajnou zprávu. Podle ní zločinecké mafie v Česku prorostly do státní správy a zároveň se policejní prezidium, ministerstvo vnitra a politici ČSSD snažili ovlivňovat vyšetřování závažných případů.

Praha - „Běhá mi z toho mráz po zádech. To je síla, co se v té tajné zprávě říká. Nedivím se sociálním demokratům, že se toho tak bojí.“ To jsou slova jednoho z opozičních poslanců branného výboru těsně poté, co si přečetl tajnou zprávou šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho.
Ten ji včera na jednání výboru přinesl, aby dokázal svá tvrzení, že organizovaný zločin prorostl do státní správy a do těsné blízkosti vládní sociální demokracie.
Kubice tvrdí, že tím nechtěl vstoupit do předvolební kampaně, ale že byl nucen takto postupovat, aby ochránil své podřízené. Na ně se teď totiž „valí“ kvůli těmto vážným zjištěním problémy včetně trestních stíhání.
Zpráva je tajná. Ve stejný den, kdy ji Kubice předal poslancům, se však na internetových stránkách Českého rozhlasu - Radiožurnál, objevila zpráva jeho policejního útvaru o vyšetřovaných kauzách, včetně biolihu a vraždy podnikatele Mrázka. Dokument popisuje různé vyšetřovací verze, se kterými policie pracovala při vyšetřování této vraždy.
Jedna z verzí, kterou policie zkoumala, zněla: vražda souvisí s jeho kontakty v politice.
Policie ve zprávě píše, že před dvěma týdny provedla domovní prohlídku u blízkého kamaráda zavražděného podnikatele Františka Mrázka Tomáše Pitra ze skupiny Setuza.
U Pitra se prý našly dokumenty právě po zavražděném Mrázkovi. Podle policejní zprávy z nich vyplývá, že Mrázek měl řadu kompromitujících materiálů na spoustu lidí, včetně premiéra Jiřího Paroubka. Některé z nich se podle policejní zprávy týkaly i Paroubkových vztahů s pražským podnikatelem Václavem Kočkou. V nalezených dokumentech je podle policie uvedeno, že Mrázek už týdny před svou smrtí dostal varování, že bude zavražděn a že se o tom mluví právě v kruzích kolem Kočky.
Detektivové ÚOOZ prý také podle této zprávy dostali od svých kolegů z pražské kriminální policie operativní informaci o tom, kdo je vrahem Mrázka. (Proti člověku, který je takto označen, však nejsou ve zprávě žádné důkazy.) Zpráva také - bez dalších souvislostí - cituje výrok jednoho z vedoucích činitelů Inspekce ministra vnitra Jaroslava Hlaváče o tom, že Mrázkova vražda má politické pozadí. Hlaváč vyšetřuje trestnou činnost třech důstojníků z jiného policejního útvaru - z protikorupční služby. A o „politickém pozadí“ vraždy Mrázka se prý dozvěděl právě při tomto vyšetřování.
V policejní zprávě se píše i o stycích, které prý udržovali někteří vysoce postavení sociální demokraté s ruskou mafií. Zpráva jmenuje třeba olomouckého lobbyistu z ČSSD Františka Vybírala, nebo exporadce ministra práce a sociálních věcí Jana Hanáčka. Oba dva byli v březnu obviněni za korupci v kauze biolíh.

Co vyšetřuje policista Kubice

ÚOOZ šetří tři závažné případy pod názvy Antropoid, Pokr, Loreta. „Antropoid se týká objasňování vražd v ruskojazyčné zločinecké struktuře zvané Solncevskaja, korupce ve státní správě v souvislosti s tzv. biopalivy, dalšími veřejnými zakázkami a událostmi okolo Pozemkového fondu a Lesů ČR,“ vysvětlil poslancům Kubice.
„Operace Pokr se zabývá vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. V současné době je vyšetřování zaměřeno na objasňování dalších 35 vražd či podezřelých úmrtí, a to od roku 1992 až do současnosti. Mimo jiné se prověřuje také vztah Františka Mrázka s vysoce postavenými státními úředníky a významnými lidmi z politiky,“ dodal Kubice. Akce „Loreta“ má vyšetřit pokus o podvod na státní společnost Čepro.
Premiér Jiří Paroubek se proti Kubiceho zprávě ohradil. Je to podle něj nehorázný pokus zmanipulovat výsledky nadcházejících voleb.

Foto popis| OVLIVŇOVAL VYŠETŘOVÁNÍ? Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice obvinil ministra vnitra Františka Bublana (na snímku), že se snaží ovlivňovat vyšetřování závažných kauz. Ministr Bublan to odmítl.
Foto autor| FOTO: MAFA - JAN ZÁTORSKÝ

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               Policejní šéf promluvil - Organizovaný zločin pronikl do státní správy, tvrdí Kubice
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny

Policejní šéf promluvil - Organizovaný zločin pronikl do státní správy, tvrdí Kubice
Kdo se snaží ovlivnit kauzu biolíh?

Vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a korupční aféry okolo biolihu patří mezi nejzávažnější kriminální případy.
Vyšetřuje je proto Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho šéf Jan Kubice v pátek veřejně prohlásil, že se vyšetřování obou kauz snaží přes své policejní kontakty zastavit politikové spojení s ČSSD.

Výroba biopaliv dnes představuje jeden z nejjistějších a největších obchodů, do kterého lze investovat. Dotace a daňové úlevy na zahájení výroby biolihu dosáhly do dnešního dne více než 15 miliard korun. Které firmy a za jakých konkrétních podmínek lukrativní trh obsadí, vláda ještě nerozhodla.

Biolíh, který se v Česku vyrábí hlavně z obilí a cukrové řepy, se přidává do benzinu. Metyelster z řepky olejné lze zase mixovat s naftou. Vláda se zavázala, že jejich podíl na trhu paliv dosáhne v roce 2010 necelých šesti procent. To znamená, že zhruba každý sedmnáctý litr benzinu nebo nafty prodaný u čerpacích stanic brzy vyroste na poli.

Kauza biolíh začala letos v březnu.

Policisté tehdy zatkli sedm lidí, kteří se prý snažili od státu zajistit pro Lihovar v Kolíně licenci na výrobu biopaliv. Zadrženi byli i tři sociální demokraté, včetně lobbisty Františka Vybírala nebo Ludmily Schwarzové z ministerstva dopravy. Podle detektivů z ÚOOZ si lihovar chtěl smlouvu „pojistit“ patnáctimilionovým úplatkem.

František Mrázek zemřel letos v lednu.

Jednou ranou ho tehdy před jeho pražskou kanceláří popravil zatím neznámý vrah. Podle ÚOOZ ovšem ani František Mrázek nebyl žádné „neviňátko“. Sám si prý celkem čtyřikrát objednal vraha na své konkurenty.

Co spojuje kauzy biolíh a Mrázek?

Především Mrázkovy snahy proniknout do lukrativního byznysu s biopalivy. Kubice také tvrdí, že oba případy chtějí ovlivnit politikové spojení s ČSSD. Když nedávno Kubiceho mluvčí Blanka Kosinová prohlásila, že oba případy souvisí, byla hned odvolána. Podle Kubiceho na přání premiéra a ministra vnitra.

Za snahou zastavit policejní vyšetřování

stojí podle Jana Kubiceho bývalý šéf úřadu vlády a důvěrník expremiéra Stanislava Grosse Pavel Přibyl. Díky odposlechům je jasné, že se Přibyl snažil v dubnu zprostředkovat schůzky mezi vysoce postavenými policisty a Grossem. Přibyl a Gross měli fungovat jako převodové páky mezi policií a ČSSD.

Přibyl si v dubnu volal

například s šéfem finanční policie Vladimírem Zimmelem nebo s Jaroslavem Hlaváčem z Inspekce ministra vnitra. Právě ten začal nedávno vyšetřovat dva Kubiceho klíčové muže kvůli aféře se špatně vyplněnými „cesťáky“. Také Mrázek měl mít v policii výborné kontakty. Podle deníku MfD jde o Oldřicha Koppa a Milana Dvořáka z protikorupční služby.

Foto popis| JAN KUBICE s fotografií FRANTIŠKA MRÁZKA
Foto popis| PAVEL PŘIBYL
Foto popis| STANISLAV GROSS GLOS,


Titulek:               Kubice: Jen chráním své lidi
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Téma
Autor:                 PETR KOLÁŘ


Kubice: Jen chráním své lidi
Na takový život se můžu vykašlat, odpověděl novinářům šéf ÚOOZ Jan Kubice na otázku, zda se bojí o život.

* Co říkáte na prohlášení premiéra Jiřího Paroubka, že jde o připravované spiknutí vás a ODS s cílem zničit ČSSD ve volbách?

To je naprostý nesmysl. Mě se dokonce nějaký poslanec ČSSD ptal, jestli se znám s pány Langrem, Topolánkem, Dalíkem a Tlustým. Moje odpověď zněla ne. Nikoho z nich jsem v životě neviděl.

* Spekuluje se ale o tom, že byste se při vítězství ODS mohl stát policejním prezidentem...

Dávám čestné slovo, že nebudu policejním prezidentem a nebudu ani o tuto funkci usilovat.

* Je pravda, že podle dokumentů, které už kolují mezi novináři, měl zavražděný podnikatel Mrázek kompromitující materiály na premiéra Paroubka?

Já jsem ty dokumenty neviděl.

* Proč jste se vším přišel až týden před volbami do Poslanecké sněmovny?

Protože teprve nyní oznámili, že mí lidé jsou podezřelí z páchání trestné činnosti. Pokud by řekli, že jsou obviněni, tak ani nemrknu, ale pokud jsou podezřelí, tak to nepřipouštím. Já mám na útvaru seznam pěti set lidí, kteří jsou podezřelí, a také nezveřejňuji, že jsou podezřelí.

* Chtěl jste se tedy pouze zastat svých lidí?

Samozřejmě. Vše se sděluje až v okamžiku sdělení obvinění, a ne když je někdo jen podezřelý.

* Co říkáte tomu, že zprávu, která hovoří o možnosti zavraždění Mrázka lidmi z okolí premiéra, členové výboru za ČSSD včetně ministra Bublana zpochybňovali a někteří ji označili za podvrh?

Vychází to z odboru, který se zabývá zločineckými strukturami. Víc to nebudu komentovat.

* Proč jste zvolil tak nestandardní postup?

To je celá řada věcí, na které jsem odpovídal členům bezpečnostního výboru.

* Bojíte se o život?

Já se na takový život můžu vykašlat, na shledanou.

***

Kubice: Nenápadný a tichý evangelík

Jméno a tvář Jana Kubici, šéfa elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, veřejnost prakticky nezná. Kubice přitom ÚOOZ vybudoval a vede ho nepřetržitě už 11 let. Vždy byl velmi loajální, a v tomto světle proto jeho páteční „coming out“ působí skoro neskutečně. K policii se Kubice dal v roce 1990. Předtím se pohyboval v disentu. Blízko měl hlavně k evangelíkům. Jeho počátky u policie jsou spojené s prvním polistopadovým ministrem vnitra Janem Rumlem. Kubice se postupně vypracoval. Nejdřív řídil útvar, který chrání politiky. V lednu 1995 převzal vedení právě zřízeného ÚOOZ. Kubiceho jméno se v politice propíralo už jednou. V roce 2000 se proti němu postavil premiér Miloš Zeman. Prohlásil o něm, že je nevzdělaný instalatér a snažil se ho odvolat. Zeman ale neuspěl. Kubice totiž získal jednoznačnou podporu prezidenta Václava Havla.

Foto popis| Kubice: O post policejního prezidenta vážně neusiluji.
Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner


Titulek:               ČSSD bránila čtení zprávy
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Téma
Autor:                 ROBERT MALECKÝ


ČSSD bránila čtení zprávy
PRAHA Na dva tábory se při projednávání zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho rozdělili poslanci sněmovního branně-bezpečnostního výboru. Zejména poslanci ČSSD a zčásti i komunisté se snažili, aby bylo jednání celou dobu veřejné.
Takový postup by Kubicemu znemožnil mluvit o utajených citlivých skutečnostech vyplývajících ze spisů kolem vraždy podnikatele Františka Mrázka a kauz biolíh a Čepro. Kubice předem vypracoval dvě varianty zprávy. Veřejná část popisuje prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a tlaky premiéra Jiřího Paroubka na odvolání mluvčí ÚOOZ Blanky Kosinové, která o spojení kauz biolíh a Mrázek informovala. Desítky minut se pak poslanci hádali, zda mají jednat za zavřenými dveřmi, aby jim Kubice mohl dokázat svá obvinění. Nezasvěcený pozorovatel by si mohl myslet, že se ocitl v časové smyčce. „Ovlivňovali konkrétně premiér Jiří Paroubek, ministr vnitra František Bublan nebo policejní prezident Vladislav Husák vyšetřované kauzy?“ ptá se opakovaně místopředseda výboru Petr Ibl (ČSSD).
„O tom mohu mluvit jen na uzavřeném jednání,“ odpovídá Jan Kubice. Místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS), který byl na jednání výboru jako host, opakovaně vyzývá k uzavření jednání, aby mohl Kubice mluvit. Sociální demokraté se nevzdávají a ptají se stále znovu. Radim Turek (ČSSD) dokonce naznačil, že Kubicem předložená zpráva může být podvržená. „Buď to projednejme veřejně, nebo to hoďme do koše,“ vyzval své kolegy Turek.
Celou situaci vyřešil až předseda výboru Jan Vidím (ODS). S odkazem na poslaneckou imunitu začal tajnou zprávu nahlas předčítat. „Vím, že porušuji zákon na ochranu utajovaných skutečností. Ale myslím, že institut poslanecké imunity je zde právě pro takovéto případy. Budu se zodpovídat mandátovému a imunitnímu výboru,“ prohlásil Vidím.
Když přečetl prvních pár řádek dokumentu, zvedla se Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká s tím, že v místnosti, kde se předčítají důvěrné materiály, ona nebude.
Pak se zlomil i odpor poslanců ČSSD. V následném hlasování spolu s ostatními jednomyslně zvedli ruku pro uzavření jednání výboru. Šéf ÚOOZ Kubice mohl konečně začít mluvit.

Foto popis| Před poslanci. Veřejné části jednání se zúčastnily i Renáta Vesecká a Blanka Kosinová.
Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner


Titulek:               Elitní policista obviňuje špičky ČSSD
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Radek Kedroň, Martin Erva


Elitní policista obviňuje špičky ČSSD
PRORŮSTÁNÍ ZLOČINU DO STÁTNÍ SPRÁVY

PRAHA, 30. 5. 2006

Všechno souvisí se vším. Zvláště pokud jde o styky špičkových politiků, vlivných státních úředníků a vysoce postavených policejních důstojníků.
Vyplývá to z utajované zprávy elitního útvaru, který v minulých měsících začal rozplétat korupční aféru kolem výroby biolihu.
»Domníváme se, že organizovaný zločin již do státní správy prorostl,« zní jedna z vět, kterou šéf útvaru pro boj s mafiemi Jan Kubice napsal do veřejné části své zprávy. Tu včera předložil poslancům bezpečnostního výboru.
Byl to přitom jen začátek, mnohem závažnější tvrzení se objevila v utajované části ostře sledovaného dokumentu, který ještě večer zveřejnil na svých internetových stránkách Radiožurnál.

Vražda Mrázka je klíč

Na třiceti stranách se podrobně popisuje, jak detektivové začali postupně rozplétat síť pochybných známostí mezi státními úředníky a pobočníky vrcholových politiků. Dokument obsahuje konkrétní jména a vazby sledovaných osob.
Elitní útvar se na jejich stopu dostal při vyšetřování tří závažných kauz. První se týká korupčních snah o zmanipulování miliardového byznysu na výrobu biolihu. Druhý případ souvisí s vraždou kontroverzního podnikatele a neoficiálního šéfa českého podsvětí Františka Mrázka, která odstartovala přešetření dalších pětatřiceti zabití a podezřelých úmrtí. Poslední kauza se dotýká nejnovějšího pokusu o podvod na strategickou společnost Čepro, která spravuje státní rezervy pohonných látek.
A ve všech třech případech narazili policisté na temné zákulisní praktiky sahající až do nejvyšších pater vládní ČSSD. Z vyšetřování tak například vyplynulo, že na loňském sesazení premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) z funkce měl vliv kontroverzní podnikatel František Mrázek, kterého letos v lednu zastřelil neznámý pachatel.
A na dalším místě zprávy se zase píše, že jeden z poznatků pražské policejní správy hovoří o tom, že za vraždou nepohodlného Mrázka stojí premiérův známý Václav Kočka. V jiné části jsou zase detailně popsány aktivity Pavla Přibyla, pobočníka expremiéra Stanislava Grosse. Ten se podle odposlechů minimálně v posledních měsících scházel s vysoce postavenými policejními důstojníky. »A získával od nich informace, které předával Grossovi,« doplnil poslanec Pavel Severa, který si dokument mohl podrobně přečíst.
Gross to ale odmítl: »S nikým z vyšetřovaných z kauzy biolíh jsem se nikdy nesetkal a nebyl jsem s nimi ani v kontaktu. Ti, kteří z těchto lidí byli v ČSSD, byli prokazatelně lidé, kteří byli proti mé osobě a podporovali mé politické protivníky,« tvrdí Gross.

Paroubek: Je to komplot

Kubice o politických tlacích promluvil poté, co Inspekce ministra vnitra provedla na jeho útvaru razii a zveřejnila podezření, že členové hlavního vyšetřovacího týmu falšovali cestovní náhrady. Kubice, který obvykle veřejně nevystupuje, se ale svých mužů jednoznačně zastal a prohlásil, že dokáže, jak jeho útvaru politické tlaky komplikují vyšetřování. Takové tvrzení však odmítli ministr vnitra František Bublan i policejní prezident Vladislav Husák.
»Odmítám, že bych jakkoli bránil vyšetřování,« prohlásil Husák při jednání výboru.
Reakce premiéra Jiřího Paroubka byla ještě důraznější:
»Prohlašuji, že jsem nezasahoval do policejního vyšetřování, což potvrzuje i dokončená prověrka z Nejvyššího státního zastupitelství z minulého týdne, která vyloučila jakékoliv politické zasahování. «

Foto popis| Šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice (vpravo) při včerejším jednání branně-bezpečnostního výboru sněmovny.
Foto autor| FOTO: HN FILIP SINGER

O autorovi| Radek Kedroň, Martin Erva, www.ihned.cz/autori


Titulek:               Reakce premiéra na tvrzení plk. Kubiceho a předsedy ODS Topolánka
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství


Reakce premiéra na tvrzení plk. Kubiceho a předsedy ODS Topolánka
Dokument

Nehorázná a nepodložená tvrzení plukovníka Jana Kubiceho, ředitele ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu), který bez jakýchkoliv důkazů tvrdí, že politici ČSSD ovlivňovali vyšetřování tzv. kauzy „biolíh“, nejsou nic jiného než dlouho připravované spiknutí tohoto vysoce postaveného policejního důstojníka a některých představitelů ODS s cílem velmi zásadně zdiskreditovat moji osobu a zničit šance České strany sociálně demokratické na volební úspěch.
To vše se děje jen několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a poté co výzkumy veřejného mínění prokázaly reálnou možnost vítězství ČSSD.
Poté co Mirek Topolánek ještě včera tvrdil, že kvůli úniku jeho odposlechů je ohrožena regulérnost voleb, musím se ptát, jak ODS bude reagovat na tento bezprecedentní a opakovaný únik utajovaných informací prostřednictvím předsedy branně-bezpečnostního výboru, člena ODS Jana Vidíma.
Naším cílem bylo, aby projednávání branně-bezpečnostního výboru PSP ČR bylo veřejné, aby plukovník Jan Kubice české veřejnosti předložil konkrétní důkazy, jak jsem já, případně ministr vnitra nebo policejní prezident ovlivňovali policejní vyšetřování. Když tak neučiní, musím o něm říci, že je lhář a manipulátor. Prohlašuji, že jsem nezasahoval do policejního vyšetřování, což potvrzuje i dokončená prověrka z Nejvyššího státního zastupitelství z minulého týdne, která vyloučila jakékoliv politické zasahování do tzv. kauzy „biolíh“ (což na výboru potvrdil i policejní prezident).
Již v květnu a v září loňského roku a dále v únoru a v květnu tohoto roku úřad vlády vydal tiskovou zprávu, ve které informoval, že Václav Kočka nebyl a není poradcem předsedy vlády. Přesto se některá pravicová média a předseda ODS Topolánek snažili vytrvale vytvářet takovéto spojení mezi mojí osobou a Václavem Kočkou. Kladl jsem si otázku, k čemu to má sloužit. Stejně tak neuvěřitelné obvinění Mirka Topolánka o mém propojení s organizovaným zločinem. Jistě není náhoda, že M. Topolánek již v debatě na TV Prima 21. 5. 2006 disponoval informacemi o ÚOOZ a také jistě není náhoda, že včera informoval o tom, že na jednání výboru budou předloženy materiály v režimu utajení. Nikoliv. Je to jasný důkaz o tom, že se na přípravě tohoto pokusu o diskreditaci mé osoby podílel.
Ze strany ODS a jejího předsedy Mirka Topolánka se jedná o nehorázný pokus zmanipulovat výsledky voleb do PSP ČR.


Titulek:               Veřejná část zprávy sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 plk. Jan Kubice


Veřejná část zprávy sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost
Dokument

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tento rok šetří tři nejzávažnější případy tohoto roku - Antropoid, Pokr, Loreta.
Antropoid se týká objasňování vražd v ruskojazyčné zločinecké struktuře zvané Solncevskaja (srovnej zákrok U Holubů 1995), korupce ve státní správě v souvislosti s tzv. biopalivy, dalšími veřejnými zakázkami a událostmi okolo Pozemkového fondu ČR a Lesů ČR.
Pokr se zabývá vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka. V současné době je operativně pátrací činnost zaměřena na objasňování dalších 35 vražd či podezřelých úmrtí, a to od roku 1992 až do současnosti. Mimo jiné se prověřuje také vztah Františka Mrázka s vysoce postavenými úředníky státní správy a významnými lidmi politického život ČR.
Loreta se zabývá objasňováním pokusu o podvod na společnost Čepro, s. p., v souvislosti s obchody s ropnými produkty.
Společným znakem těchto kauz je naprosto zřejmé a nyní již částečně trestně stíhané propojení organizovaného zločinu a vysokých úředníků státní správy ČR. V rámci těchto kauz byly získány informace a zajištěny stopy svědčící o další odborné rozsáhlé trestné činnosti jak násilného, tak hospodářského charakteru. Je zřejmé, že organizovaný zločin nalezl mechanismy, jak ve svůj prospěch ovládnout státní správu za účelem dosažení zisku. Domníváme se, že organizovaný zločin již do státní správy ČR prorostl. Některé informace jsou natolik závažné, že již výrazným způsobem ovlivňují a poškozují státní správu. Toto bezpečnostní riziko se dotýká zejména bezpečnostní, ekonomické a politické stability státu.

Omezení činnosti

V poslední době došlo ze strany Policejního prezidia ČR, Ministerstva vnitra ČR a předsedy vlády ČR k určitým omezením činnosti útvaru. Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz.
Počátkem dubna tohoto roku přijel policejní prezident plk. Vladislav Husák a náměstek pro trestní řízení plk. František Snopek na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Řediteli útvaru plk. Janu Kubicemu policejní prezident sdělil, že byl téhož dne s ministrem vnitra Františkem Bublanem informovat premiéra vlády ČR Jiřího Paroubka o vyšetřování případů korupce v souvislosti se zadáváním státních zakázek a vraždy podnikatele Františka Mrázka. Řediteli útvaru pak sdělil, že pan premiér a pan minstr vnitra již nechtějí, aby tisková mluvčí útvaru Blanka Kosinová pro média vystupovala jako tisková mluvčí, a aby tak byla ukončena veškerá prezentace útvaru. Podle policejního prezidenta argumentovali tím, že byla vražda podnikatele Mrázka oficiálně v tiskové zprávě propojena s úplatkářstvím v souvislosti se státními zakázkami. Ministr vnitra poté sdělil médiím, že Blanka Kosinová zveřejněním informací narušila vyšetřování této věci jiným útvarům. Považujeme za důležité uvést, že tisková zpráva k akci Antropoid vznikla za účasti vedoucích dvou odborů ÚOOZ, se souhlasem a vědomím OSZ Praha 1. Zároveň musíme zdůraznit, že žádný jiný útvar se na vyšetřování těchto kauz byť dílčím způsobem nepodílí. Všechny tři případy zpracovává odbor zločineckých struktur Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Do současné doby žádný jiný policejní orgán předepsanými služebními postupy neinformoval ÚOOZ o narušení či souběhu těchto tří kauz. Proto považujeme vyjádření ministra vnitra za nepravdivé a účelové.
Inspekce ministra vnitra - útvar přímo řízený minstrem vnitra - byla dle našeho názoru účelově použita ke kriminalizaci vedoucího týmu Pokr a dalších inspekcí dosud neoznačených pracovníků ÚOOZ pracujících na nejzávažnějších kauzách. Tato kriminalizace slouží podle našeho názoru k vyvinutí tlaku na pracovníky útvaru vyšetřující výše uvedené závažné případy. Téměř zastavena byla jak operativně pátrací činnost, tak vyšetřování zejména vraždy podnikatele Mrázka.
Dále Inspekce ministra vnitra zahájila údajně v prosinci 2005 úkony trestního řízení - prověřování vedoucího týmu Pokr a dalších pracovníků ÚOOZ. V květnu 2006, tedy ještě v rámci prověřování před zahájením trestního stíhání, tuto informaci předala sdělovacím prostředkům. Nikdo z pracovníků ÚOOZ nebyl od prosince 2005 do současné doby Inspekcí ministra vnitra vyslechnut, nikdo z kompetentních pracovníků Ministerstva vnitra ČR, Policejního prezidia ČR ani státního zastupitelství ředitele ÚOOZ o prověřování těchto pracovníků neinformoval.

Navzdory podezření obdrželi prověrku

Navíc prověřovaný vedoucí pracovní skupiny Pokr i několik dalších policistů této skupiny obdrželi na jaře letošního roku bezpečnostní prověrku NBÚ na stupeň D (důvěrný) či T (tajné). ÚOOZ se domnívá, že ze strany MV ČR, PP ČR či SZ se jedná o hrubou chybu, pokud přes všechna závěrečná podezření o trestné činnosti pracovníků ÚOOZ nechalo tyto prověřovat a vyšetřovat tak závažnou trestnou činnost, jako jsou výše uvedené případy.
Kriminalizovaní policisté v minulosti vyšetřovali související závažné případy, které, jak se později ukázalo, měly kauzální souvislost s pozdější vraždou podnikatele Mrázka, a proto přirozeně tito lidé s ohledem na osobní a místní znalost začali vyšetřovat i tuto vraždu. Stejně tak část kriminalistů, kteří již od října 2005 vyšetřovali kauzu Antropoid - biolíh, z důvodu obdobné kauzální souvislosti přešli k vyšetřování této vraždy.
Podklady pro tato tvrzení obdržel výbor pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny na základě požadavku jeho předsedy dnes, tedy 29. května 2006 v 11.00 hod. ve 24 výtiscích. Všechny výtisky jsou ve stupni utajení D (důvěrné). S takovými informacemi se mohou seznamovat pouze osoby s bezpečnostní prověrkou na tento stupeň utajení.
Úlohu pana Přibyla je možno pochopit pouze po přečtení této utajované zprávy předložené výboru. Stejně tak i úlohu pana Hlaváče, vedoucího odboru Inspekce ministra vnitra, který zpracovává deklarované prověřování pracovníků našeho útvaru.
Co se týká poskytování dalších konkrétních informací, nebyl nikdo z pracovníků ÚOOZ do současné doby zbaven mlčenlivosti, a proto se nelze dále konkrétně k jejich obsahu vyjadřovat.

Návrhy pro výbor

Výboru pro obranu a bezpečnost si dovolujeme navrhnout následující:
* seznámit se s předloženou zprávou a vzít ji na vědomí;
* iniciovat urychlené prověření, meritorní rozhodnutí a seznámení vedení ÚOOZ ohledně prověřování policistů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří jsou podezřelí z trestné činnosti - zneužívání pravomoci veřejného činitele, podvodů a přijímání úplatků;
* iniciovat nastolení stavu, kdy bude možné dále postupovat při objasňování a vyšetřování výše uvedené trestné činnosti.
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování

O autorovi| plk. Jan Kubice (Mezititulky Právo)


Titulek:               Kubice: Zločin už do státní správy pronikl
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Metro
Rubrika:               Z domova
Autor:                 TOMÁŠ VÁŇA


Kubice: Zločin už do státní správy pronikl
ODS a ČSSD se vzájemně obviňují z rozpoutání nové kauzy

ŘEDITEL Útvaru pro odhalování organizovného zločinu /(ÚOOZ/) včera na jednání branného výboru vyvolal bouři mezi přítomnými poslanci, když obvinil Policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předsedu vlády Jiřího Paroubka z omezování činnosti jeho útvaru.

Tři závažné případy

Na schůzi vyslovil domněnku, že je vyvíjena snaha na ovlivnění tří případů, kterými se nyní se svými podřízenými zabývá. Konkrétně vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a jeho vztahů s vysokými státními úředníky a politiky. Druhá se věnuje podvodům při obchodování s ropnými produkty. Tou poslední je kauza takzvané Solncevské mafie a s n í souvisejícími vraždami a o korupci v souvislosti s biopalivy. Zdůraznil přitom aféru kolem biolihu, související s Mrázkovou vraždou.

Důkazy na stole

Kubice již předal poslancům policejní dokumenty obsahující vyhodnocení odposlechů bývalého šéfa vlády Přibyla. Včera měl navíc předložit další dokumeny na neveřejném jednání výboru.
Kubice vyjádřil svá podezření poté, co se objevily informace o prověrkách jeho detektivů, podezřelých z trestné činnosti, od Inspekce ministra vnitra.
Ve svém materiálu Kubice uvádí také případ mluvčí ÚOOZ Blanky Kosinové, která byla zbavena funkce. Údajně po jeho telefonickém rozhovoru s policejním prezidentem Vladislavem Husákem a na základě přání premiéra a ministra vnitra Bublana, kteří ji obviňovali z propojení vraždy Mrázka s úplatkářstvím v rámci státních zakázek.

Paroubek a konspirace

Premiér Paroubek reagoval na obvinění stejnou měrou. Označil ředitele ÚOOZ za lháře a manipulátora.
Zároveň se opřel do opoziční ODS, která se ho údajně snaží před volbami „dlouho připravovaným spiknutím“ zdiskreditovat a poškodit ČSSD. Prohlásil, že on ani ministr Bublan nikdy do případu nijak nezasahovali.

"Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz /(vyšetřování podnikatele Mrázka, obchody s ropnými produkty, biopaliva)."
JAN KUBICE ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu

O autorovi| TOMÁŠ VÁŇA, tomas.vana@metro.cz


Titulek:               Mina
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Publicistika
Autor:                 Jiří Hanák


Mina
Sloupek

Při vyrovnaných volebních preferencích ODS a ČSSD dalo se čekat, že občanští demokraté odpálí před volbami nějakou zázračnou zbraň. Stalo se tak včera, když branný výbor Sněmovny projednával stížnost šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho na to, lidé z ČSSD snaží se mařit vyšetřování tzv. kauzy biolíh.
Ona zbraň tak úplně tajná ovšem nebyla. Cosi významného v tomto ohledu naznačoval už před týdnem Mirek Topolánek v diskusi s Jiřím Paroubkem. Důvod k podezřeníčku malému, nikoliv však nevýznamnému: Věděl šéf opoziční ODS předem něco, co nevěděl premiér? Jak to, že něco věděl a odkud to věděl? Odpověď nemusíme hádat. V telefonátu s Topolánkem jeho pobočník Dalík (v kauze Kořistka) říká: Zeptáme se Langra, ten bude mít informace! Nelze to číst tak, že stínový Langer má „své“ policisty? Jako návdavek přihoďme to, že Jan Kubice pominul se stížnostmi státní zástupce i ministra vnitra Bublana a metelil se svým zlatem přímo na branný výbor. Jak že to všechno Topolánek mohl v předstihu vědět? Takto to mohl vědět.
Solidnější důkaz pro to, že vládní sociální demokracie nemá policii ku své stranické potřebě, by se těžko hledal. Ale to vezmi čert, byli by ti socani outloňové nevinní, kdyby se spoléhali jen na takovou subtilní distanci. Neobstáli by, kdyby i oni neměli své lidi a své informace. Proto mohli včera občanským demokratům položit otázky: Jsou pravdivé informace o stycích Marka Dalíka s obviněným Milošem Červenkou? Existují informace o kontaktu šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého a lidí z okolí zavražděného podnikatele Mrázka? Nemá snad šéf branného výboru Vidím (ODS) prsty v částečných únicích odposlechů do médií?
Jak by bylo krásné, kdyby se nyní z Hradu ozvalo hromobití: Není těch odposlechů opravdu, ale opravdu příliš? Čekat na něco takového by ovšem byla pošetilost sama. Uznávám, že odjištění biolihové bomby bylo od ODS dobře načasované. Výbor už se do voleb ničeho nedobere, nevadí však. Dělová rána krátká, popojedeme, bratře Žižko! Musela by v tom být ruka ďáblova, aby něco ošklivého nezůstalo na ČSSD viset. Přestože státní zástupci (nemají soc. dem. ministra) o politických tlacích nemluví a neví o nich ani nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká. Té snad ODS věří, když uzavřela kauzu Kořistka pro Dalíka i Topolánka příznivě.
Za půl šlamastyky si ovšem socani mohou sami. Byl to miliónový nápad učinit ze Stanislava Grosse několik týdnů po jeho aféře šéfa bezpečnostní komise ČSSD. Je však neobyčejně komické, když šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sděluje brannému výboru, že organizovaný zločin se usalašil ve státní správě. Řekl bych, že je tam pevně zakotvený od velké privatizace. Kdy justice měla zakázáno klást privatizačním baronům v jejich zlodějnách překážky. Nejřvavější věci se začaly šetřit až v rámci Zemanových čistých rukou, ale díky opoziční smlouvě podstatné věci zůstaly mimo. Nespoléhá snad ODS na tuto zkušenost?
Pozor na to: aby se nám policie neutrhla bez ohledu na to, kdo bude vládnout. Zatím totiž válčící skupiny policajtů připomínají soukromé mafiánské kluby.

Foto popis|


Titulek:               To, oč tu běží
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Publicistika
Autor:                 Martin Hekrdla


To, oč tu běží
Billboard, s nímž jdeme do finiše těchto voleb, se jmenuje „organizovaný zločin a vysoká politika“.
Hlásá: Nehleďme na strany, čemu straní, na programy, co prosazují, střet různých zájmů, které zajímají - měly by zajímat - milióny lidí. Ne, zhltněme těsně před volbami detektivku, nejlépe od autorů „drsné školy“. Reality show coby náhražku politiky.
Právě takový pocit má - měl by mít - politický komentátor v těchto dnech, kdy se nejprve rozpředla celonárodní debata o úniku odposlechů, v nichž zaznívá chlapsky férový hlas opozičního lídra Topolánka (trochu drsný zdá se, však kvete po svém v osobité kráse). Na záznamu lídr povzbuzuje svého kamaráda Dalíka, nedokazatelně, ba nespravedlivě kdysi osočeného z pokusu o zkorumpování poslance Kořistky. Únik této odposlechnuté věrnosti dvou čistých přátel ve špíně politiky má prý poškodit ODS a hlavně doložit zneužití moci. Kdo nevěří, ať si běží koupit noviny; píšou to tam tak černé na bílém skoro všichni.
Druhá série kriminálního thrilleru je ještě lepší; žádná nastavovaná kaše, v níž by na scenáristy bezděčně prasklo, že prach svých celoživotních nápadů vystříleli už v sérii první. Hlavní nová postava: Jan Kubice, šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Ten nedodržel subordinanci, tedy obešel nadřízené, aby prý před shora padající vnitráckou inspekční šikanou ochránil své kriminalisty, vyšetřující právě kauzu „biolíh“. A aby rozbalil na politické půdě Sněmovny „politické tlaky“ na hlídací psy právního státu; viz odposlechy, v nichž figurují slavná jména z minulé série této oblíbené detektivky: Gross, Přibyl, Doležel a jiní...
Úspěch zaručen. S politickými vizemi nikdo neobtěžuje. A půjde-li všechno dobře, nikdo nebude zbaven mlčenlivosti, až do voleb nikdo nic konkrétního zevrubně nevyvrátí a koncepčního ideového klání nedosáhne. A kdyby přece, vždycky může být - a bude - okřiknut, že lehkovážně podceňuje možnost zneužití pravomoci veřejnými činiteli, ne-li prorůstání státu s organizovaným zločinem. Tohle politicky ustát je obtížné. A nemožné?
Samozřejmě že před pouhou možností politiky kontaminované galérkou je vždy třeba stát v pozoru, volby nevolby. Samozřejmě že kdokoliv i cokoliv má někde nějaký slabý článek, za který neradno dávat ruku do ohně. Vladimír Iljič věděl, že „slabým článkem imperialismu“ je Rusko. Všichni vědí, že nejslabším článkem ODS je - vedle Modré knihy - Topolánek. A že Gross zrovna nepatří k silným článkům sociální demokracie. Minimálně jako král mediálních obrazů o bytu, směnce, nevěstinci a „křišťálové čistotě“. Se slabými články se nedá dělat nic než s nimi počítat. A buď je posílit, nebo odříznout.
Dementi ČSSD je rázné. Přesvědčení, že Kubice je „velký konspirátor“ ve službách ODS, který „nemluví pravdu“ (Paroubek), může do pátku ještě klidně nabýt na síle -mezi sociálními demokraty i v jejich voličském zázemí. Může dokonce pohnout nerozhodnuté, aby se proti očekávání přiklonili k těm, kdož jsou - napohled účelově - zprava atakováni.
Ale jeden úkol nájezdníci už splnili vrchovatě (či se jim náhodou splnil neskutečný sen?): po vyblednutí Modré knihy a vyčichnutí prvoplánového antikomunismu posunula pravice obsah politiky jinam. Pokouší se odstranit ze hry sociální analýzu. Lidé mají přestat myslet. Systém je nezachytitelný slovníkem trestního práva. A to je to, oč tu běží.

Foto popis|


Titulek:               Kdo se bojí Kubiceho
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Petr Kamberský, Tomáš Němeček


Kdo se bojí Kubiceho
KOMENTÁŘE

Co to vlastně sledujeme v přímém přenosu? Jednu z největších polistopadových afér, v níž běží události překotnou rychlostí. Šéf Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice předložil poslancům zprávu o kontaktech gangsterů na státní správu. A to v rozčilené atmosféře pár dní před volbami.
Teď už je srozumitelné, čeho se ČSSD tak bála. Kubiceho zpráva vyjmenovává Mrázkovy známosti s vlivnými sociálními demokraty, popisuje vydírání a možné příčiny různých vražd. Ta nejvýbušnější pasáž říká, že při domovních prohlídkách Kubiceho lidé objevili listiny patřící zavražděnému podnikateli Františku Mrázkovi: »Z těch je zřejmé, že Mrázek měl množství informací včetně kompromitujících na Jiřího Paroubka.«
Nejsou to věci spadlé z čistého nebe. Spíše jako by nyní někdo poskládal střípky, které byly známy léta - dávná střelba na věřitele ČSSD Ivana Lhotského, vražda Mrázka, vraždy jeho nepřátel.
Na stole jsou nyní dvě možnosti, jedna horší než druhá. Buď se šéf špičkového útvaru pro boj s gangstery pomátl a předkládá snůšku fám a drbů - nelze ani stoprocentně vyloučit, že své kroky cíleně koordinuje s ODS. Anebo má Kubice pravdu, a v takovém případě jsou špičky ČSSD propojeny s podsvětím, a teď se snaží zahladit stopy. Za Kubicem stojí skvělé výsledky a bezúhonnost. O co se však po skandálech v policii a na NBÚ opře ČSSD?
ČSSD a KSČM silou prosadily usnesení, že k politickému tlaku na policii nedochází. To je po zveřejněných odposleších fraška. Pro obnovení základní důvěry ve stát teď potřebujeme otevřenost, ne tutlání.

O autorovi| Petr Kamberský, Tomáš Němeček, www.ihned.cz/autori petr.kambersky@economia.cz, tomas.nemecek@economia.cz


Titulek:               Česko: Do boja vstúpila korupcia
Datum vydání:          30.5.2006
Zdroj:                 Pravda
Rubrika:               Svet
Autor:                 (am, ČTK)


Česko: Do boja vstúpila korupcia
PRAHA, BRATISLAVA - V samotnom závere českého predvolebného boja sa v ňom čoraz viac skloňuje slovo korupcia. „Organizovaný zločin našiel mechanizmy, ako vo svoj prospech ovládnuť štátnu správu," uviedol pred poslancami branného výboru parlamentu Jan Kubice. Riaditeľ Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu tiež minulý týždeň uviedol, že vyšetrovanie kauzy biolieh, spojenej s vraždou kontroverzného podnikateľa Františka Mrázka, je politicky ovplyvňované.
Podľa občianskych demokratov sa ČSSD kauzu snaží zamiesť pod koberec, lebo sa týka jej bývalých aj súčasných členov. Podľa českého denníka Mladá fronta Dnes mohol vyšetrovanie Mrázkovej vraždy ovplyvňovať dokonca samotný expremiér Stanislav Gross. Ten sa často stretával s policajtom Oldřichom Koppom, ktorý bol hlavným kontaktom Mrázka. Koppovi, rovnako ako jeho kolegovi Milanovi Dvořákovi, Mrázek za informácie platil. Mf Dnes naznačuje, že podnikateľ a Gross mohli mať niektoré spoločné záujmy.
ČSSD okamžite prešla do protiútoku, keď predseda jej klubu Michal Hašek kritizoval postup šéfa branného výboru za občianskych demokratov Jana Vidíma. „Aké je úloha vrcholných predstaviteľov ODS v celom prípade?" opýtal sa rečnícky Hašek. Vidím by mal podľa neho vysvetliť, ako sa médiá dostali k materiálom, v ktorých Kubice naznačuje politické ovplyvňovanie viacerých káuz. Sociálni demokrati chcú tiež vedieť, koľko ráz bol v poslednom čase Kubice v kontakte s predsedom ODS Mirkom Topolánkom a či je pravda, že sa predseda poslaneckého klubu občianskych demokratov Vlastimil Tlustý pravidelne stretával s Mrázkom.
Korupčné prípady na seba vyťahovali aj v televíznej debate premiér Jiří Paroubek a Topolánek. Podľa Paroubka sa za vlády ODS kradlo ako nikdy od čias Bielej hory. Topolánek zase kontroval, že za ČSSD nasiakol celý štát korupciou.
„Problém korupcie je podľa ľudí tretím-štvrtým najvážnejším v Česku. Je vnímaná ako zlo, ktoré sa nedá odstrániť. Korupčné škandály však príliš neovplyvňujú verejnú mienku," povedal pre Pravdu riaditeľ agentúry STEM Jan Hartl na otázku, či vyťahovanie korupcie na súperov môže ešte niečo urobiť s preferenciami strán.

Foto popis| Šéf Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu Jan Kubice tvrdí, že organizovaný zločin prenikol hlboko do štátnej správy.
Foto autor| FOTO: ČTK


Titulek:               Kubice: Mám důkazy, že se nás snaží zastavit
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Z domova
Autor:                 JAROSLAV KMENTA


Kubice: Mám důkazy, že se nás snaží zastavit
Praha - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice spustil minulý pátek nebývalý skandál. Údajně proto, aby uchránil své podřízené a nezávislost vyšetřování kauzy Mrázek a biolíh, navštívil předsedu branného výboru Sněmovny Jana Vidíma (ODS) a předal mu šestnáct stránek dokumentů z celé aféry.
Ty mají dokázat, že politici blízcí ČSSD se snaží narušit, ne-li úplně zastavit vyšetřování obou případů. „Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat, a zastavit tak vyšetřování kauzy biolíh,“ prohlásil poté Kubice. Ještě v pátek večer pak musel jít „na kobereček“ k ministrovi vnitra Františku Bublanovi. „Důkazy o svém tvrzení mi nepředal. Doufám, že se je dozvím v následujících dnech,“ řekl Bublan a pohrozil Kubicemu za to, jak „nestandardně“ jednal, nějakým postihem.
Premiér Jiří Paroubek včera Kubiceho dokonce označil za „agenta ODS“. „Nevěřím, že se něco takové mohlo stát,“ prohlásil. Kubiceho se zastala opoziční ODS. „Jeho postup je nestandardní, ale logický a pochopitelný. Bublan je nedůvěryhodný ministr a nemá zájem odhalit propojení korupce, organizovaného zločinu a ČSSD,“ řekl poslanec Ivan Langer z ODS.
Jenže z Kubiceho materiálů je zřetelné, že do celé aféry vstoupil před několika týdny bývalý premiér a současný šéf bezpečnostní komise ČSSD Stanislav Gross. Policie totiž v kauze Mrázek odposlouchávala jeho dlouholetého přítele Pavla Přibyla, který dělal Grossovi krátce i vedoucího Úřadu vlády.
Z odposlechů je patrné, že Gross instruoval Přibyla, s kým z policie by se chtěl vidět a co má udělat. „Potřeboval by se s tebou sejít Stáňa,“ říkal třeba Přibyl do telefonu letos 15. dubna šéfovi finanční policie Vladimíru Zimmelovi.
A Gross se vzápětí Přibyla do telefonu zeptá: „V kolik jsme se dohadovali na tom pivku?“ A Přibyl kontruje: „Myslíš s tím fipařem?“ (Fipař je slangový výraz pro důstojníka finanční policie.)
Z jiného hovoru vyplývá, že se Přibyl začal scházet s pracovníkem Inspekce ministra vnitra, který pak začal útočit na vyšetřovatele z kauzy Mrázek a biolíh.
Další a hlubší důkazy slíbil Kubice přinést dnes na mimořádn zasedání branného výboru Sněmovny.


Titulek:               Vypukla „válka policajtů“
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Domov
Autor:                 VÁCLAV DRCHAL


Vypukla „válka policajtů“
Elitní policista Jan Kubice naznačuje, že ČSSD tlačí na policii. Bublan ho obviňuje ze spolupráce s ODS

PRAHA Šéf elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice jde dnes do parlamentu. Členům branně-bezpečnostního výboru chce předložit materiály, které prý potvrzují, že se politici snaží zastavit vyšetřování kauzy biolíh.
V té jde o miliardy a jsou do ní mimo jiné namočeni i tři bývalí vysocí funkcionáři ČSSD.
„Předložím důkazy, že případ je politicky manipulován a je zde snaha zahrát vyšetřování do autu,“ řekl Kubice serveru Aktuálně.
Ministr vnitra za ČSSD František Bublan to odmítá a naznačuje, že Kubice spolupracuje s opoziční ODS. „Je možné, že se pan Kubice přiklonil k nějaké straně... Byl jsem třeba informován, že se sešel s panem Dalíkem,“ řekl LN Bublan. Marek Dalík je přitom pravá ruka šéfa ODS Mirka Topolánka.
Kubice odstartoval aféru v pátek svým setkáním s předsedou branněbezpečnostního výboru sněmovny Janem Vidímem (ODS).
Už o víkendu unikly do médií některé dokumenty, které Kubice výboru předal. Jde o výtah z policejních odposlechů exšéfa úřadu vlády Pavla Přibyla, kterého pojí úzké vazby na expremiéra Stanislava Grosse.

Odposlechy Přibyla nařídil soud kvůli Mrázkově vraždě

Přibyla začali Kubiceho podřízení odposlouchávat v rámci vyšetřování vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. O ní nedávno bývalá mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová prohlásila, že má spojitost s pro ČSSD tak nepříjemnou kauzou biolíh. Vzápětí poté byla Kosinová ze svého postu odvolána.
Odposlechy dokazují, že Přibyl v dubnu čile komunikoval s některými vysoce postavenými policisty, expremiérem Grossem nebo Zdeňkem Doleželem, známým z kauzy „Pět na stole v českých“.
„Gross chce vědět, jak Přibyl posílal toho svého kamaráda na Zbraslav (sídlo ÚOOZ), tak jestli z toho něco je,“ stojí například v parafrázi rozhovoru mezi Grossem a Přibylem z 21. dubna.
Z uniklých materiálů zatím nic jasného neplyne. Podle Vidíma ale Kubice předloží „ty správné dokumenty“ až dnes. „Doslova říkal, že toto je mosaz a zlato přinese osobně na výbor,“ řekl LN Vidím.
Vliv politiků vidí Kubice třeba v tom, že zařídili vyšetřování dvou jeho lidí kvůli podvodům s cestovními příkazy. Vyšetřování je ale prý vykonstruované a má zhatit práci jeho týmu. To Bublan popírá. „Vyšetřování inspekce začalo předtím, než nějaký případ biolíh vůbec existoval,“ namítá Bublan.


Titulek:               Všichni ke zdi a vypnout počítač!
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Respekt
Rubrika:               Česká republika
Autor:                 Jaroslav Spurný


Všichni ke zdi a vypnout počítač!
Šéf speciálního policejního útvaru obvinil politiky ze zametání stop.

Politici se pokoušejí zmanipulovat vyšetřování závažného hospodářského zločinu, v němž vedou nitky k politikům. V posledních osmi letech to není až tak překvapivá zpráva. Ale tentokrát nejde o indicie, nepřímé důkazy, které to naznačují, ale o jasné vyjádření šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, který tvrdí, že svá slova prokáže. Jeho lidé, kteří vyšetřují aféru biolíh, kde jde o miliardové zakázky a zainteresované sociálnědemokratické politiky, se s tlakem moci vypořádávají už několik měsíců. Vše vyvrcholilo nedávnou razií v jejich úřadovně, při které inspekce ministra Františka Bublana zabavila počítače detektivů, kteří na aféře pracují, a obvinila je z falšování cestovních výkazů. Jan Kubice se rozhodl, že to tak nenechá.

Od vraždy k Vybíralovi

Původně to vypadalo, že deset dnů stará zpráva televize Nova o razii inspekce na Kubicově útvaru zapadne ve víru předvolební kampaně. Nikoho několik dnů nevzrušil ani fakt, že z vyšetřování biolihové aféry byl odvolán bez vysvětlení státní zástupce Radek Klvaňa, ani informace, že detektivové z elitního útvaru dostali z policejního prezidia zákaz informovat veřejnost o vyšetřování biolihové aféry.
Koncem minulého týdne navštívil Kubice šéfa poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma, předal mu pár dokumentů a požádal jej, aby mohl před jeho výborem vypovídat o pokusu politiků manipulovat práci jeho lidí. Nešlo jen o to, že považuje razii inspekce a obvinění svých podřízených za účelovou akci, která je má při vyšetřování zastrašit. Rozhněvalo jej, že ministr Bublan a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká oznámili veřejnosti pár dnů po razii, že zásah inspekce prověřili a že za ním politická manipulace nestojí. „Co mohli za tu dobu zjistit? Přečetli si pár papírů z inspekce?“ ptá se Kubice. Vidím dostal od šéfa ÚOOZ přepis odposlechů někdejšího Grossova šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla (médii kvůli angažmá na potlačování demonstrací v roce 1989 přezdívaného Mlátička). Jsou na nich zaznamenány jeho hovory se Stanislavem Grossem, šéfem protikorupční policie Miloslavem Brychem, šéfem finanční policie Vladimírem Zimmelem nebo s důstojníkem inspekce Jaroslavem Hlaváčem, který vede vyšetřování detektivů obviněných z falšování cesťáků. Co si tito muži všechno ve zveřejněných primitivních kódových náznacích vlastně po telefonu řekli a jak mohou hovory souviset s ovlivňováním vyšetřování biolihové kauzy, není na první pohled zřejmé. Kromě Grossovy otázky na Přibyla, jestli vyslal na Zbraslav (sídlo ÚOOZ) toho člověka. Kubice tvrdí, že to, co zatím ukázal, je „mosaz“. Zlato prý ukáže až na Vidímově výboru, který se kvůli tomu sejde v pondělí.
Přinejmenším od nástupu sociálních demokratů k moci policie nedokázala vyšetřit ani jednu z korupčních afér, které vládní politiky od té doby pronásledují (např. Unipetrol, prodej Setuzy, dálnice D 47). Zdálo se, že plán na poslušnou policii, kterou ještě před volbami 1996 dávali straničtí předáci včetně Miloše Zemana otevřeně k dobru, slaví opravdu stoprocentní úspěch. Ale pak přišel skandál s biolihem a s čistou policejní nulou je konec: sedm lidí obviněno, včetně tří vlivných sociálních demokratů. Kde se najednou vzal takový úspěch? Zjednodušeně řečeno, závažnou korupcí se zabývá speciální policejní protikorupční útvar. Mezi odborníky i zasvěcenými laiky má pověst demoralizované, alibistické jednotky, která je pod přímým vlivem vládních politiků a která jim jde na ruku zametáním případů pod koberec. K vyšetřování biolihové aféry se však šťastnou shodou okolností dostala Kubiceho jednotka, specializovaná na gangstery a mafie. Původně se zabývala gangsterskou vraždou na Karlovarsku, od ní vedly stopy k vlivnému sociálnědemokratickému lobbistovi Františku Vybíralovi (muži známému z někdejších schůzek lidí kolem Františka Mrázka a Tomáše Pitra s nejvyššími tuzemskými a polskými politiky kvůli privatizaci Unipetrolu a též vlivnému muži z korupční zemanovské zakázky na stavbu dálnice D 47). Detektivové usvědčili Vybírala z převzetí úplatků kvůli udělení licencí na výrobu biolihu a aféra byla počátkem letošního března na světě. Stopy k lidem, kteří by mohli být nějak zapleteni do aféry, se rozběhly k vysokým cílům. Zdeněk Škromach, Jaroslav Palas, Miroslav Jansta a řada dalších lidí z okolí sociální demokracie. Vládní politici, zvyklí z jiných policejních útvarů na poslušnost, znejistěli.

Vyšetřování skončilo, zapomeňme

Podle jednoho z Kubiceho mužů se snaha o manipulaci nejprve projevila neobvyklým zájmem ministra Bublana a policejního prezidenta Vladislava Husáka o výsledky pátrání. Pozoruhodné to bylo zvlášť u Bublana, který na otázky spojené s vyšetřováním závažných zločinů pravidelně odpovídá, že nic neví, „protože policisté jsou nezávislí“ a on nemůže do vyšetřování zasahovat ani otázkami. „Žádný zvýšený zájem jsem neměl, jen jsem se na poradě zeptal, o co jde,“ tvrdí dnes Bublan. V dubnu prý zaujalo detektivy z týmu „biolíh“ auto, které je část dne sledovalo na místech, na kterých měli schůzky se svědky aféry. Nechali si auto vylustrovat a prý zjistili, že patří BIS: obava o nezávislost byla znovu na světě. Jak to bylo ve skutečnosti, se nedá zjistit. Podle neoficiálních informací se sešlo vedení BIS s vedením policie, aby to probrali - prý šlo o náhodu. „K tomu nic neřeknu, novinám nic neřeknu, budu mluvit až před výborem,“ komentuje to Kubice. Mluvčí BIS Jan Šubert říká: „Je to nesmysl.“
V půli dubna oznámila tisková mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová na tiskovce, že indicie vyšetřování Mrázkovy vraždy a případu biolíh se protínají, proto se oba případy spojují v jeden. Dva týdny poté bylo její místo zrušeno. „Tím, že mluvila o spojení obou případů, ohrozila vyšetřování,“ tvrdí Bublan. Jenže Kosinová dostala svolení k tiskovce a jejímu obsahu od státního zástupce Klvani - jedině on má právo rozhodnout, co může být zveřejněno. (A také on byl vzápětí z případu stažen s odůvodněním, že jde o běžnou technickou změnu.) Ostatně v otázkách na některé jiné kauzy Bublan zaštiťoval své mlčení právě odkazem na pravomoci státních zástupců. Navíc, jak může vědět, že nějaké sdělení mohlo ohrozit vyšetřování kauzy, o níž nemá žádné informace? Na tuto otázku už odpověď neznáme, ministrovi nebylo možné se přes víkend dovolat.
A pak přišly cesťáky. Dva muži z týmu si prý vykazovali více jízd, než absolvovali, a brali neoprávněné náhrady. Z minulosti známe několik případů, kdy se inspekce podílela na kriminalizaci svých kolegů, kteří se zabývali závažnými případy. Například někdejší šéf protikorupční policie Evžen Šírek musel odejít před pěti lety z místa poté, co jej inspekce vyšetřovala za neoprávněné připojení jeho domácího počítače na úřední server. Bylo to v době, kdy Šírek a jeho muži vyšetřovali závažné bankovní podvody, které sahaly k vlivným sociálním demokratům. Pátrání skončilo po Šírkově odchodu do ztracena. Podezření, že má Šírek svůj domácí počítač připojený na tajnou databázi svého úřadu, se ukázalo jako nesmysl - ovšem až po vyhazovu, který nikdo nevzal zpět. Šírek se na rozdíl od Kubiceho neobrátil na poslance a o „své“ kauze nemluvil. Kubiceho krok je v novodobé historii tuzemské policie ojedinělý.
Q


Titulek:               Gross a spol. neztratili v policii vliv
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Radek Kedroň


Gross a spol. neztratili v policii vliv
KAUZA BIOLÍH

PRAHA, 29. 5. 2006

Závěr volební kampaně se nese ve znamení aféry Biolíh. Šéf policejní jednotky pro boj s mafiemi Jan Kubice slíbil, že doloží pokusy o politické zmanipulování této největší korupční aféry posledních měsíců.
Zatím to neudělal. Místo toho ale odkryl síť spřátelených policistů, kteří zůstali expremiérovi Stanislavu Grossovi i po jeho odchodu z vysoké politiky.
Úzké personální vazby je možné vyčíst z odposlechů Grossova »pobočníka« Pavla Přibyla, které Kubiceho útvar pořídil při vyšetřování kauzy biolíh a které jako první zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.

Všudybyl Přibyl

Bývalý ředitel úřadu vlády Přibyl v posledních týdnech vedl četné rozhovory s nejvlivnějšími policejními důstojníky. Náměstkem policejního prezidenta počínaje a řadovými vyšetřovateli specializovaných jednotek konče.
O čem policisté s Přibylem hovořili, dosud není veřejně známo.
Společných témat k rozhovorům se nabízelo hned několik. Přibyl si telefonoval například s Miloslavem Brychem, ředitelem protikorupční jednotky.
Brychovi lidé mimo jiné vyšetřují případ »Pět na stole v českých«, v němž je hlavním obviněným další někdejší Grossův spolupracovník Zdeněk Doležel. I s ním si Přibyl telefonuje. »Doležel by Přibylovi potřeboval dát jednu lehkou informaci, domlouvají si schůzku,« stojí v policejním záznamu rozhovoru z 28. dubna.
O tři týdny dřív byl právě Doležel po zdlouhavém vyšetřování obviněn »Brychovou« protikorupční službou z podvodu v kauze Pět na stole v českých. Ještě častěji se Přibyl setkává s Jaroslavem Hlaváčem, vedoucím odboru inspekce Ministerstva vnitra, který provedl v Kubiceho útvaru předminulý týden razii a který odnesl část dokumentů dotýkajících se případu Biolíh.

Mám čisté svědomí

Přibyl měl v telefonním seznamu i číslo ředitele Finanční policie Vladimíra Zimmela, s nímž se rovněž minimálně jednou setkal. »Ta schůzka žádným způsobem neovlivnila žádnou z kauz, které náš útvar šetří,« tvrdí šéf finanční policie Vladimír Zimmel, jehož lidé například bezvýsledně prověřovali financování bytu Stanislava Grosse. O čem přesně se s Přibylem bavil, chce nejprve sdělit svým nadřízeným. »Mám čisté svědomí a jsem připraven se za své dobré jméno poprat.« Všechny rozhovory se nesou v podobném duchu: všichni si tykají, do telefonu hovoří jen v náznacích a schůzky si domlouvají tak, aby je nikdo z bezpečnostních složek neviděl.

Vlivní a vlivnější

Odtajněné rozbory odposlechů potvrzují ještě jeden nepříliš známý fakt: Gross s Přibylem se z politiky stáhli jen napůl. Expremiér šéfuje bezpečnostní komisi ČSSD, jeho pravá ruka zase stojí v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Oba společně jsou pak často vidět na policejních sešlostech.
Volební lídr ČSSD Jiří Paroubek se k aféře včera jasně nepostavil. Pouze navrhl, aby dnešní jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, na němž má Kubice předložit další důkazy o politickém ovlivňování kauzy biolíh, televize vysílaly v přímém přenosu.

Foto popis| Bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl je klíčovou postavou odposlechů, které policisté pořídili při vyšetřování kauzy biolíh.
Foto autor| FOTO: ČTK

O autorovi| Radek Kedroň, www.ihned.cz/kedron


Titulek:               POLITIKON Jindřicha Šídla
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Jindřich Šídlo


POLITIKON Jindřicha Šídla
Jan Kubice na první pohled připomíná medvěda, kterého hned tak něco nevyvede z hlubokého klidu.
Dvanáct let řídí elitní policejní jednotku - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho tvář téměř nikdo nezná, s médii nemluví. A když už, jako teď, o aféře biolíh mluví, musí mít sakra vážný důvod. Pro sociální demokraty byl vždycky podezřelou figurou: evangelík, bývalý disident a »Rumlův člověk« nemá nic společného s partou bývalých esenbáků, kteří po nástupu ČSSD prožili comeback do nejvyšších policejních funkcí. Počet kontrol, které za poslední roky proběhly v ÚOOZ, dělá z jeho jednotky možná nejlépe prověřenou instituci v zemi. Vždy, když šlo do tuhého, prokázal Kubice mimořádně silnou schopnost obrany: před deseti lety, kdy to vypadalo, že by »legendární« zásah proti ruské mafii v restauraci U Holubů mohli vězením zaplatit jeho podřízení, odjel do Washingtonu na schůzku se šéfem FBI Louisem Freehem - a Američané si pak dali záležet, aby jejich podpora byla v Praze slyšet. V roce 2000 se zase znelíbil premiéru Zemanovi, respektive jeho šéfporadci Šloufovi: a osobně se za něj postavil prezident Václav Havel. Jenže doba i atmosféra už je jinde. Tuhle hru těžko vyhraje. Pokud to tak skončí, pro jeho kariéru by se jen těžko hledal symboličtější konec.

Foto popis|

O autorovi| Jindřich Šídlo, Autor je vedoucím redaktorem domácího oddělení HN


Titulek:               Gross a spol. neztratili v policii vliv
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Radek Kedroň


Gross a spol. neztratili v policii vliv
KAUZA BIOLÍH

PRAHA, 29. 5. 2006

Závěr volební kampaně se nese ve znamení aféry Biolíh. Šéf policejní jednotky pro boj s mafiemi Jan Kubice slíbil, že doloží pokusy o politické zmanipulování této největší korupční aféry posledních měsíců.
Zatím to neudělal. Místo toho ale odkryl síť spřátelených policistů, kteří zůstali expremiérovi Stanislavu Grossovi i po jeho odchodu z vysoké politiky.
Úzké personální vazby je možné vyčíst z odposlechů Grossova »pobočníka« Pavla Přibyla, které Kubiceho útvar pořídil při vyšetřování kauzy biolíh a které jako první zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.

Všudybyl Přibyl

Bývalý ředitel úřadu vlády Přibyl v posledních týdnech vedl četné rozhovory s nejvlivnějšími policejními důstojníky. Náměstkem policejního prezidenta počínaje a řadovými vyšetřovateli specializovaných jednotek konče.
O čem policisté s Přibylem hovořili, dosud není veřejně známo.
Společných témat k rozhovorům se nabízelo hned několik. Přibyl si telefonoval například s Miloslavem Brychem, ředitelem protikorupční jednotky.
Brychovi lidé mimo jiné vyšetřují případ »Pět na stole v českých«, v němž je hlavním obviněným další někdejší Grossův spolupracovník Zdeněk Doležel. I s ním si Přibyl telefonuje. »Doležel by Přibylovi potřeboval dát jednu lehkou informaci, domlouvají si schůzku,« stojí v policejním záznamu rozhovoru z 28. dubna.
O tři týdny dřív byl právě Doležel po zdlouhavém vyšetřování obviněn »Brychovou« protikorupční službou z podvodu v kauze Pět na stole v českých. Ještě častěji se Přibyl setkává s Jaroslavem Hlaváčem, vedoucím odboru inspekce Ministerstva vnitra, který provedl v Kubiceho útvaru předminulý týden razii a který odnesl část dokumentů dotýkajících se případu Biolíh.

Mám čisté svědomí

Přibyl měl v telefonním seznamu i číslo ředitele Finanční policie Vladimíra Zimmela, s nímž se rovněž minimálně jednou setkal. »Ta schůzka žádným způsobem neovlivnila žádnou z kauz, které náš útvar šetří,« tvrdí šéf finanční policie Vladimír Zimmel, jehož lidé například bezvýsledně prověřovali financování bytu Stanislava Grosse. O čem přesně se s Přibylem bavil, chce nejprve sdělit svým nadřízeným. »Mám čisté svědomí a jsem připraven se za své dobré jméno poprat.« Všechny rozhovory se nesou v podobném duchu: všichni si tykají, do telefonu hovoří jen v náznacích a schůzky si domlouvají tak, aby je nikdo z bezpečnostních složek neviděl.

Vlivní a vlivnější

Odtajněné rozbory odposlechů potvrzují ještě jeden nepříliš známý fakt: Gross s Přibylem se z politiky stáhli jen napůl. Expremiér šéfuje bezpečnostní komisi ČSSD, jeho pravá ruka zase stojí v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Oba společně jsou pak často vidět na policejních sešlostech.
Volební lídr ČSSD Jiří Paroubek se k aféře včera jasně nepostavil. Pouze navrhl, aby dnešní jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, na němž má Kubice předložit další důkazy o politickém ovlivňování kauzy biolíh, televize vysílaly v přímém přenosu.

Foto popis| Bývalý šéf Úřadu vlády Pavel Přibyl je klíčovou postavou odposlechů, které policisté pořídili při vyšetřování kauzy biolíh.
Foto autor| FOTO: ČTK

O autorovi| Radek Kedroň, www.ihned.cz/kedron

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               POLITIKON Jindřicha Šídla
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Jindřich Šídlo


POLITIKON Jindřicha Šídla
Jan Kubice na první pohled připomíná medvěda, kterého hned tak něco nevyvede z hlubokého klidu.
Dvanáct let řídí elitní policejní jednotku - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho tvář téměř nikdo nezná, s médii nemluví. A když už, jako teď, o aféře biolíh mluví, musí mít sakra vážný důvod. Pro sociální demokraty byl vždycky podezřelou figurou: evangelík, bývalý disident a »Rumlův člověk« nemá nic společného s partou bývalých esenbáků, kteří po nástupu ČSSD prožili comeback do nejvyšších policejních funkcí. Počet kontrol, které za poslední roky proběhly v ÚOOZ, dělá z jeho jednotky možná nejlépe prověřenou instituci v zemi. Vždy, když šlo do tuhého, prokázal Kubice mimořádně silnou schopnost obrany: před deseti lety, kdy to vypadalo, že by »legendární« zásah proti ruské mafii v restauraci U Holubů mohli vězením zaplatit jeho podřízení, odjel do Washingtonu na schůzku se šéfem FBI Louisem Freehem - a Američané si pak dali záležet, aby jejich podpora byla v Praze slyšet. V roce 2000 se zase znelíbil premiéru Zemanovi, respektive jeho šéfporadci Šloufovi: a osobně se za něj postavil prezident Václav Havel. Jenže doba i atmosféra už je jinde. Tuhle hru těžko vyhraje. Pokud to tak skončí, pro jeho kariéru by se jen těžko hledal symboličtější konec.

Foto popis|

O autorovi| Jindřich Šídlo, Autor je vedoucím redaktorem domácího oddělení HN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               Koncipient v průjezdu
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Názory
Autor:                 JAN JANDOUREK


Koncipient v průjezdu
Konečně žijeme v té informační společnosti, kterou nám politici slibovali. Pravda, v Česku to zatím vypadá spíš na společnost úniku informací, jejichž nejasnost je vyvažována kvantitou.
Posledním příkladem je pozornost, která se obrátila na pana Pavla Přibyla, a obsah policejních odposlechů jeho telefonů a SMS. Přibyla zná veřejnost dobře, kdysi ho chtěl bývalý premiér Gross za šéfa Úřadu vlády. Když veřejnost zjistila, že je Přibyl bývalý předlistopadový velitel roty Pohotovostního pluku SNB, musel ho na nátlak veřejnosti Gross zase nechat padnout. Nyní se jméno tohoto muže opět vynořilo.
Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice tvrdí, že Přibyl chce ovlivnit šetření smrti podnikatele Mrázka a „kauzy biolíh“. V druhém případě jde o to, že lidé kolem kolínského lihovaru údajně prostřednictvím olomouckého lobbisty Vybírala měli dát miliony na úplatky, aby ovlivnili pravidla lukrativního obchodu s biolihem. Z přijetí peněz jsou obviněni státní úředníci spojení s ČSSD. Přes něj šly peníze, ale o osudu několika milionů, které prošly přes konto Vybíralovy dcery, se neví. Kde asi skončily? Kubice nyní tvrdí, že politici chtějí šetření aféry zarazit a že s tím souvisí i nedávné vyšetřování jeho detektivů kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele.
Maximálně zjednodušeno jde spojnice takto: Kubicovi detektivové vyšetřují aféru biolíh, která kompromituje politické kruhy. Na Kubicovy detektivy si teď došlápla inspekce ministerstva vnitra údajně kvůli špatně vyplněným cesťákům. S šéfem inspekce si často telefonuje Přibyl. A Přibyl též žhaví linky bývalého premiéra Grosse, náměstka policejního prezidenta, ředitele protikorupční služby, šéfa finanční policie a ministra spravedlnosti. S mnohými z těchto činovníků si tyká. Domlouvá si s nimi schůzky tu v průjezdu, tu v pizzerii nebo na fotbale. A o čem mluví? Prohodí pár slov o sportu a pak mluví jakousi kódovanou řečí, z které není nikdo nezasvěcený chytrý.
Naplno se zřejmě bude mluvit až v tom průjezdu, v pizzerii a na fotbale.
V celé temnotě, kde někdo lhát musí, protože všichni najednou pravdu mít nemohou, se zdá jasná jenom jedna věc: Stanislav Gross se zřejmě nevěnuje jenom své práci prostého koncipienta a čtení Bible, jak sugeruje veřejnosti. Hodně komunikuje s Přibylem a Přibyl hodně mluví s mocnými, kteří se stýkají s nejmocnějšími. O čem?
Gross pozbyl moci, ale zůstal mu vliv. Bude ho mít tak dlouho, jak dlouho mu bude sloužit paměť a dokud budou trvat sociální kontakty, které si vybudoval. Těch si stačil vybudovat hodně. Na vykonávání vlivu není potřeba mít ministerské paláce, stačí průjezdy, pizzerie, fotbalová hřiště. A kamarády, kteří mají další kamarády. Kdepak Gross a Přibyl, ti se neztratí! Ještě o nich uslyšíme.
A Paroubek, ten strážce čistoty ČSSD, neměl by činnost šéfa bezpečnostní komise své strany Grosse ve vlastním zájmu více sledovat?

***

Gross pozbyl moci, ale zůstal mu vliv. Bude ho mít tak dlouho, jak dlouho mu bude sloužit paměť a dokud budou trvat sociální kontakty, které si vybudoval.

Foto popis|

O autorovi| JAN JANDOUREK, komentátor MF DNES


Titulek:               Vabank Jana Kubiceho
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Tomáš Němeček


Vabank Jana Kubiceho
KOMENTÁŘE

Špičkový policista zveřejnil pár dní před volbami vážné obvinění. Jeho lidé při rozplétání korupčního případu pronikli tak vysoko, že dostali přes prsty: už po nich jde ministerská inspekce kvůli špatně vykázaným »cesťákům«. ODS je na koni, ministr vnitra si policistu předvolal na kobereček. Dnes se má k tomu mimořádně sejít bezpečnostní výbor sněmovny.
To, co teď ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice dělá, není zrovna předpisový služební postup. Jenže Kubice je obvykle diskrétní profesionál. Má tu nejlepší pověst: jeho lidé rozkryli tzv. Berdychův gang a vyháněli z Prahy ruské zločince. Když se před šesti lety poradci Miloše Zemana pokoušeli Kubiceho odstranit, zastal se ho osobně prezident Havel.
Nyní tento policista říká, že práci jeho lidí, kteří vyšetřují úplatky kolem dotací na biopaliva a vraždu podnikatele z podsvětí Františka Mrázka, se snaží kdosi z ČSSD »politicky manipulovat«. Buď se Kubice po letech zápasu s gangstery stal paranoidním a i běžné kontroly vnímá jako spiknutí. Nebo ztratil důvěru v inspekci, policejní šéfy i ministra oprávněně. Pak mu opravdu nezbylo než se obrátit na opozici. Ke Kubiceho cti slouží, že to udělal otevřeně.
Z jeho důkazů, které unikly do médií, zatím nelze vyčíst mnoho. Není jasné, proč by měla mít ČSSD takový strach z vyšetřování biolihu a Mrázkovy smrti. Zjevné je pouze tolik, že dlouholetý pomocník Stanislava Grosse usilovně sháněl u různých policistů jakési informace a že si dával dobrý pozor na odposlechy.
Aféra se ale rozběhla tak, že je to buď - anebo: buď skončí Kubice u policie, anebo ČSSD na vnitru.

O autorovi| Tomáš Němeček, www.ihned.cz/nemecekt tomas.nemecek@economia.cz


Titulek:               Vyšetřování v říši ČSSD
Datum vydání:          29.5.2006
Zdroj:                 Týden


Vyšetřování v říši ČSSD
Inspekce ministra vnitra (IMV), útvar podléhající přímo ministru Františku Bublanovi, lídrovi ČSSD, se „pěkně“ ohání. Těsně před volbami rozjela ostrou akci proti týmu, který vyšetřuje vraždu podnikatele Mrázka a zároveň kauzu biolíh. V ní jsou namočeni sociální demokraté, dva z ministerstva dopravy, jeden ze sociálních věcí. Čeho se měli inspekcí stíhaní špičkoví detektivové dopustit?
V roce 2003 (!) si údajně špatně psali „cesťáky“, pohotovosti a přesčasy. A už letos, ten fofr, po nich IMV jde. A zrovna v době, kdy vyrukovali po biolihových korupčnících a pátrání míří do horních pater ČSSD. Na náhodu tu vskutku těžko věřit.
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice na náhlou aktivitu IMV říká: „Připadám si jak Alenka v říši divů.“ Omyl, měl by si připadat jak Alenka v říši ČSSD.