Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Politická přestřelka v případu Kubiceho Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Radiožurnál Pořad:                 18:00 Ozvěny dne

Politická přestřelka v případu Kubiceho

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
V nekompromisní politickou přestřelku vyústilo včerejší jednání šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho na půdě sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Premiér Jiří Paroubek už na druhé mimořádné tiskové konferenci označil informace Kubiceho za smyšlenky, které mají podle něj bez důkazů kriminalizovat parlamentní levici. ODS Paroubkovo tvrzení označila za nemyslné a absurdní. Události shrnuje reportérka Radiožurnálu Alžběta Havlová.

Alžběta HAVLOVÁ, redaktorka
--------------------
Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že občanští demokraté používají pučistické praktiky. Část policistů se podle nich snaží rozhodnout volby pomocí estébáckých metod.

Jiří PAROUBEK, premiér /ČSSD/
--------------------
To, co se tady stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz. To jsou slova, která mě nejvíce napadají v souvislosti s posledním činem, špinavým činem Občanské demokratické strany.

Alžběta HAVLOVÁ, redaktorka
--------------------
ODS tvrzení vládní strany striktně odmítla. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek premiérovo obvinění považuje za absurdní a nesmyslné. Připomněl, že to byli právě představitelé ČSSD, kteří kauzu uplácení kolem zakázek na míchání biopaliv do ropných produktů odstartovali.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda ODS
--------------------
Za varující a nebezpečnou do budoucna pokládáme zejména opakovanou společnou snahu ČSSD a KSČM bránit ve vyšetřování afér sociální demokracie, manipulovat veřejné mínění a obviňovat ty, kteří na tyto praktiky poukazují.

Alžběta HAVLOVÁ, redaktorka
--------------------
Radiožurnál včera na svých webových stránkách zpřístupnil neveřejnou část dokumentů, které šéf speciálního útvaru Jan Kubice předložil poslancům. Ministr vnitra Bublan ještě na parlamentní půdě označil Kubiceho materiály za takzvaná operativní zjištění, která nejsou dostatečně podložena důkazy. Ještě včera večer policejní prezident založil speciální analytický tým, který se bude zmiňovanými informacemi zabývat. V materiálech figurují jména vlivných členů sociální demokracie, mimo jiné exministra Miroslava Grégra, nebo bývalého pobočníka premiéra Zemana Miroslava Šloufa. Detektivové ve zprávě citují informace z kriminálního prostředí, že si vraždu podnikatele Mrázka objednal premiérův dobrý známý, organizátor pražské Matějské pouti a člen sociální demokracie Václav Kočka. Ten se hodlá proti nařčení právně bránit.

Václav KOČKA, člen sociální demokracie
--------------------
To je vyložená lež všecko, já nevím, co s tím kdo zamýšlí. Já si to nedovedu ani vysvětlit normálně. Já to nemůžu ani pochopit. V životě jsem neměl s žádným Mrázkem nikoho ...

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Premiér Jiří Paroubek chce nechat prošetřit okolnosti, za nichž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu sestavil materiál, který poukazuje na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Zítra se Paroubek hodlá obrátit na státní zastupitele kvůli svému podezření, že jsou s vyšetřovateli v kontaktu členové ODS.

Titulek:               Vyšetřování kauzy Mrázek a aféry biolíh Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Frekvence 1 Pořad:                 07:00 Zprávy

Vyšetřování kauzy Mrázek a aféry biolíh

Luboš PROCHÁZKA, moderátor
--------------------
Na politické scéně je kvůli vyšetřování kauzy Mrázek a aféry biolíh pěkně živo. Včera se oběma záležitostmi zabýval sněmovní branný výbor, a to kvůli podezření, že s vyšetřováním kauz manipulují samotní politici. Poslanci dostali na zasedání od šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho důvěrné dokumenty, pak nastaly hádky mezi ČSSD a ODS. Sociální demokracie společně s komunisty nakonec prosadila závěrečné usnesení, že v dokumentech nic o manipulaci s vyšetřováními není. Co se ale v dokumentech píše, je to, že vrahem podnikatele Mrázka byl údajně provozovatel pražské Matějské pouti Václav Kočka. Napsala to Česká tisková kancelář. Podle ministra vnitra Bublana jde ale jen o spekulace. Předseda lidovců Miroslav Kalousek v Press klubu Frekvence 1 řekl, že šéf elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice by měl říci všechno, co ví o údajných politických tlacích na vyšetřování Mrázkovy vraždy i kauzy biolíh.

Miroslav KALOUSEK, předseda KDU-ČSL
--------------------
Smí mluvit jenom o těch veřejných informacích, to znamená, že o některých bude muset mlčet, pokud to tak bude. To si myslím, že není dobře, že alespoň určitý okruh lidí, minimálně výbor pro obranu a bezpečnost by měl slyšet všechno.

Titulek:               Paroubek mluví k aféře biolíh Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Frekvence 1 Pořad:                 10:00 Zprávy

Paroubek mluví k aféře biolíh

Renata MALÍKOVÁ, moderátorka
--------------------
Právě teď probíhá mimořádná tisková konference premiéra Paroubka ke kauze biolíh. Čekáme další ostré výroky, které dál vyhrotí předvolební boj. Na politické scéně je už teď kvůli této kauze a vyšetřování Mrázkovy vraždy pěkně živo. Oběma záležitostmi se zabýval sněmovní branný výbor, a to kvůli podezření, že s jejich vyšetřováním manipulují samotní politici. Poslanci dostali na zasedání od šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubiceho důvěrné dokumenty. Kubice trvá na tom, že materiály dokládají zasahování politiků do kauzy biolíh.

Jan KUBICE, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
--------------------
To je velice zásadní materiál, kterej v kontextu s těmi dalšími materiály potom dostane úplně jiný světlo.

Renata MALÍKOVÁ, moderátorka
--------------------
Sociální demokracie společně s komunisty nakonec prosadila závěrečné usnesení, že v dokumentech nic o manipulaci s vyšetřováním ze strany premiéra, ministra vnitra a policejního prezidia není. Vývoj sledujeme. Poslouchejte zprávy Frekvence 1 a víte to hned.

Titulek:               Kubice: Politici brání policejnímu vyšetřování Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Impuls Pořad:                 08:00 Zprávy

Kubice: Politici brání policejnímu vyšetřování

Hana ALBERTOVÁ, moderátorka
--------------------
"Politici brání policejnímu vyšetřování," tvrdí to šéf elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Přímo před poslanci z branného výboru řekl, že policejní prezidium, ministerstvo vnitra i premiér Paroubek omezují činnost útvaru. Inspekce ministra vnitra pak prakticky zastavila činnost týmu tím, že začala vyšetřovat jeho členy kvůli údajnému falšování cestovních výkazů.

Jan KUBICE, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
--------------------
Tato kriminalizace slouží podle našeho názoru k vyvinutí tlaku na pracovníky útvaru. Téměř zastavena byla jak operativně pátrací činnost, tak vyšetřování zejména vraždy podnikatele Mrázka.

Hana ALBERTOVÁ, moderátorka
--------------------
Vedle Mrázkovy vraždy prý politici ČSSD brzdí i korupční kauzy s biolihem nebo ropnými produkty. ČSSD a ODS se nakonec na sněmovním branném výboru pohádala. Šlo o to, jakým způsobem projednají výbušné materiály policisty Kubiceho. Byl u toho i náš reportér Alan Hejma.

Alan HEJMA, redaktor
--------------------
Elitní policista Jan Kubice totiž přinesl důvěrné materiály o zasahování sociální demokracie do zvlášť citlivých případů podvodů a vražd. ODS chtěla paradoxně spisy přečíst za vyloučení veřejnosti, přestože by jí to před volbami prospělo. Naopak ČSSD původně trvala na veřejných otázkách a odpovědích. Šéf výboru, poslanec ODS Jan Vidím nakonec použil taktický úskok a jeho oponenti se chytli.

Jan VIDÍM, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, poslanec /ODS/
--------------------
Já ten spis vám přečtu.

osoba
--------------------
Já si myslím, že to není nutné ...

Jan VIDÍM, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, poslanec /ODS/
--------------------
V tuto chvíli mi nic jiného nezbývá.

osoba
--------------------
Pane předsedo, já si myslím, že pan ředitel umí hovořit sám.

Jan VIDÍM, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, poslanec /ODS/
--------------------
Pokud by hovořil a odpovídal, porušoval by zákon. Já tak učiním také, právě k tomuto je institut poslanecké imunity.

osoba
--------------------
Pane předsedo ...

Jan VIDÍM, předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, poslanec /ODS/
--------------------
Já dám hlasovat a uvidíme.

Alan HEJMA, redaktor
--------------------
Nakonec si poslanci odhlasovali neveřejné projednávání.

Titulek:               Jan Kubice bude dál pracovat na sporných kauzách Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Impuls Pořad:                 18:00 Zprávy

Jan Kubice bude dál pracovat na sporných kauzách

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka
--------------------
Elitní policista Jan Kubice bude dál pracovat na sporných kauzách. Nic na tom nezměnilo ani jeho včerejší vystoupení před poslanci. Podle Kubiceho policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády Jiří Paroubek omezují činnost útvaru a ovlivňují vyšetřování některých závažných kriminálních případů. Kubice říká, že jeho útvar řeší tři závažné případy, ve kterých cítí politický tlak. Jde mimo jiné o vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a o kauzu biolíh. Špičky ČSSD to odmítají. Kubice a někteří politici ODS se podle premiéra Paroubka spikli, aby poškodili ČSSD. Zástupci ČSSD a KSČM prosadili ve výboru závěr, podle kterého se ovlivňování vyšetřování zatím neprokázalo.

Titulek:               Dokumenty odhalují prorůstání podsvětí do státní správy Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Radiožurnál Pořad:                 07:00 Ozvěny dne

Dokumenty odhalují prorůstání podsvětí do státní správy

Lucie WEISSOVÁ, moderátorka
--------------------
V ostrý spor mezi poslanci vládní ČSSD a opoziční ODS vyvrcholilo jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Desítky minut se poslanci hádali o to, jestli materiály, které jim předložil ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, mohou být projednané veřejně nebo ne. V materiálech se mimo jiné uvádí, že v privatizaci petrochemického průmyslu se angažoval organizovaný zločin napojený na ČSSD. Zmíněna jsou mimo jiné jména bývalého pobočníka expremiéra Miloše Zemana Miroslava Šloufa, bývalého ministra průmyslu Miroslava Grégra, nebo známého předsedy vlády Paroubka Václava Kočky. Premiér Jiří Paroubek ale toto tvrzení označil za nehorázná a nepodložená.

Jiří PAROUBEK, předseda vlády /ČSSD/
--------------------
Nejsou nic jiného než dlouho připravované spiknutí tohoto vysoce postaveného policejního důstojníka a některých představitelů ODS s cílem velmi zásadně zdiskreditovat moji osobu a zničit šance České strany sociálně demokratické na volební úspěch.

Lucie WEISSOVÁ, moderátorka
--------------------
Jan Kubice spojení s ODS odmítá. Stejně tak i spekulace, že má od občanských demokratů slíbený post policejního prezidenta.

Jan KUBICE
--------------------
Dávám čestný slovo, že nebudu policejním prezidentem. Mě se dokonce ptal nějaký poslanec sociální demokracie jmenovitě, jestli se znám s panem Langrem. Odpověděl jsem, že ne, nikdy jsem ho neviděl, tady poprvé, s Dalíkem, Topolánkem, Tlustým, nikoho z nich jsem neviděl nikdy v životě.

Lucie WEISSOVÁ, moderátorka
--------------------
Poslanci sociální demokracie společně s komunisty prosadili nakonec usnesení, podle kterého důvěrné dokumenty neobsahují žádné důkazy o tom, že by politici ovlivňovali práci detektivů. Radiožurnálu se podařilo část Kubicových dokumentů získat, zveřejnil je na svých internetových stránkách www.izurnal.cz.

Titulek:               Paroubek se chce kvůli Kubicemu obrátit na státní zastupitelství Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Radiožurnál Pořad:                 12:00 Ozvěny dne

Paroubek se chce kvůli Kubicemu obrátit na státní zastupitelství

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
--------------------
Premiér Jiří Paroubek se kvůli materiálu šéfa elitního policejního útvaru Jana Kubiceho obrátí na státní zastupitelství. Chce, aby Kubice předložil důkazy o svém tvrzení, že do státní správy proniká zločin. Pokračuje reportérka Václava Vařeková.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka
--------------------
Politici ve vedení sociální demokracie dnes obvinili ODS z toho, že se snaží zvrátit výsledek nadcházejících voleb. Podle premiéra Jiřího Paroubka k tomu údajně využili spřátelené policisty.

Jiří PAROUBEK, premiér /ČSSD/
--------------------
To, co se tady stalo, je politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz, to jsou slova, která mne nejvíce napadají v souvislosti s posledním činem, špinavým činem Občanské demokratické strany.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka
--------------------
Paroubek tak reagoval na materiál šéfa elitního policejního útvaru Jana Kubiceho, podle kterého sociálnědemokratičtí politici ovlivňují vyšetřování kauzy biolíh. Jiří Paroubek Kubiceho označil za lháře a odmítl informace o tom, že by on nebo další politici bránili vyšetřování závažných kauz. Předseda výboru pro obranu a bezpečnost, občanský demokrat Jan Vidím naopak odmítá jakékoliv tvrzení o jeho přátelství s vyšetřujícími policisty.

Jan VIDÍM, předseda výboru pro obranu a bezpečnost /ODS/
--------------------
Je to prostě naprostá lež a já znovu a znovu opakuji, že já jsem pana ředitele Kubiceho viděl v pátek poprvé po pěti letech, kdy před pěti lety jsem se s ním potkal asi na deset minut a v pátek to byl on, kdo mne kontaktoval s žádostí o svolání výboru.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka
--------------------
Šéf elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice zůstává ve funkci, dál bude pracovat na objasnění vraždy podnikatele Mrázka a úplatků v kauze biolíh. Podle mluvčího Policejního prezidia Davida Kubaláka se s ním a dalšími zainteresovanými kriminalisty ještě včera večer setkal policejní prezident Vladislav Husák.

David KUBALÁK, mluvčí Policejního prezidia
--------------------
Policejní prezident zřídil v rámci své kompetence speciální analytickou skupinu pod vedením vedoucího kanceláře policejního prezidenta, která bude analyzovat veškeré informace, které se v této souvislosti objevily, včetně těch, které zazněly ve sdělovacích prostředcích.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka
--------------------
Premiér Jiří Paroubek trvá na tom, že za materiály stojí ODS. Zítra se chce sejít se státními zástupci a zvážit další postup.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
--------------------
K aféře se vrátíme v další části poledních Ozvěn dne.

Titulek:               Šéf ÚOOZ stanul před branně-bezpečnostním výborem Datum vydání:          30.5.2006 Zdroj:                 Radiožurnál Pořad:                 12:00 Ozvěny dne

Šéf ÚOOZ stanul před branně-bezpečnostním výborem

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice včera předložil poslancům materiály, které mají doložit prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Premiér Jiří Paroubek dnes ale řekl, že Kubiceho informace jsou sérií smyšlenek, které mají kriminalizovat odpůrce opoziční ODS. Ještě včera večer poté, co Radiožurnál odvysílal informace z neveřejného policejního materiálu, předseda vlády Kubiceho nařkl ze spiknutí, ve kterém se měl spojit v předvolebním boji s občanskými demokraty. Na celé kauze, která začíná být pro mnoho lidí nepřehledná, pracuje kolega-reportér Jan Hrbáček. Vítej ve studiu.

Jan HRBÁČEK, redaktor
--------------------
Dobré poledne.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Pojďme si tedy vysvětlit úkoly těch, kolem kterých se případ točí v posledních dnech a hodinách. Začněme Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, čím se zabývá?

Jan HRBÁČEK, redaktor
--------------------
Tento útvar je v podstatě jakousi českou obdobou amerického FBI, tedy Federálního úřadu pro vyšetřování. Policie získala po roce 1989 množství informací, že se ruské mafie, často napojené na někdejší exponenty sovětského a československého socialistického režimu, pokouší získat zásadní vliv na rozhodování státních orgánů. Proto vznikl takzvaný tým Alfa, který měl za úkol těmto pokusům zamezit. V roce 1995 pak vznikl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Asi nejznámější a dodnes nejdiskutovanější operací této policejní složky bylo zatčení bossů ruské mafie v pražské Restauraci U Holubů.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Ony aktivity ruské mafie ale určitě nejsou jediným úkolem tohoto útvaru, jaké jsou další?

Jan HRBÁČEK, redaktor
--------------------
V tomto útvaru fungují také specializované odbory, které se zabývají takzvanou kriminalitou "bílých límečků", vydíráním, únosy nebo obchodováním se zbraněmi a bílým masem, tedy organizovanou prostitucí. Jeho součástí byla původně i Národní protidrogová centrála, která se za působení ministra vnitra Stanislava Grosse osamostatnila.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka
--------------------
A teď šéf útvaru Jan Kubice, jehož informace mají být podle premiéra smyšlenky. Je pro mnoho lidí velkou neznámou, alespoň stručně tedy řekněme, kdo je Jan Kubice?

Jan HRBÁČEK, redaktor
--------------------
Jan Kubice je jedním z nejdéle sloužících šéfů elitních policejních složek. Ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se stal v lednu 1995, tedy v den jeho vzniku. Ve své funkci Kubice zažil šest ministrů vnitra a tři policejní prezidenty. Třiapadesátiletý Kubice působil před rokem 1989 v disentu, k policii nastoupil až poté. Do ledna roku 1994 vedl policejní ochrannou službu, která se stará o ochranu vysokých ústavních činitelů. Do konce roku 1994 byl ředitelem Útvaru operativní dokumentace kriminální policie.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Zmínil jsi, že Kubice, v uvozovkách, přežil šest ministrů vnitra, jak tedy s politiky vycházel?

Jan HRBÁČEK, redaktor
--------------------
Kubice je obecně považován za muže bývalého ministra vnitra ODS Jana Rumla. Poté, co se k vládě dostali sociální demokraté, hned několikrát uvažovali o tom, že ho z jeho postu sesadí. Například v roce 2000 tehdejší premiér Miloš Zeman tvrdě kritizoval výsledky práce Kubiceho útvaru a také Služby pro odhalování korupce. Odvolání šéfů těchto složek bylo téměř na spadnutí, za Kubiceho se ale postavil policejní prezident Jiří Kolář i ministr vnitra Václav Grulich. Do sporu tehdy výrazně zasáhl prezident Václav Havel, který potvrdil informace o pokusech mafií získat vliv na rozhodování státu o strategických záležitostech a Kubice také díky němu ve své funkci zůstal. Kubice dal od té doby o sobě vědět více až v poslední době kvůli zmiňovanému podezření, že se práci jeho podřízených snaží ovlivnit politici vládní sociální demokracie. Je na místě dodat, že premiér Paroubek i ministr vnitra Bublan jeho argumenty nepovažují za důvěryhodné.

Štěpánka ČECHOVÁ, moderátorka
--------------------
Kolega-reportér Jan Hrbáček. Díky, na slyšenou.

Jan HRBÁČEK, redaktor
--------------------
Prosím. Na slyšenou.