Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Paroubek žaluje Kubiceho
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 (hel)
Strana:                1
ID:                    HA2006060206355200

Paroubek žaluje Kubiceho 
Premiér měl údajně na jachtě zneužívat nezletilou

PRAHA - Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek podal žalobu na šéfa elitního policejního útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jana Kubiceho. Společně s manželkou Zuzanou je pobouřen informacemi z Kubiceho tajné zprávy, které naznačují, že Paroubek sexuálně zneužíval nezletilou dceru na jachtě svého známého Bohumíra Ďurička. Manželé Paroubkovi včera spo lečně předstoupili před novináře v Kramářově vile a uvedli, že za policejní zprávou vidí snahu ODS ovlivnit nadcházející volby.
(Pokračování na str. 2)

(Dokončení ze str. 1)
»Já jsem se musel ohradit proti strašlivé pomluvě, která otřásla mou rodinou v základech,« prohlásil ministerský předseda.
Právní zástupce premiéra podal již minulý týden žalobu na šéfa ODS Mirka Topolánka. Po pondělních událostech, kdy šéf útvaru pro odhalování organizovaného zločinu plk. Jan Kubice předstoupil před branněbezpečnostní výbor, kde sdělil, že v poslední době došlo ze strany Policejního prezidia ČR, Ministerstva vnitra ČR a předsedy vlády ČR k určitým omezením činnosti útvaru, se tak počet žalob rozrostl. »Já musím říct, že ve zprávě plukovníka Kubiceho, která byla inspirována předvolebními zájmy Občanské demokratické strany se objevilo něco, co je zcela neobvyklé i v našich podmínkách. Já jsem si zvykl na to, za těch třináct měsíců co jsem předsedou vlády, že na mě byly stovky útoků. Ale jsou útoky a útoky. Tentokrát se jedná o útok obzvláště podlý, protože se jedná o obvinění z údajného sexuálního zneužívání dětí jednoho z mých známých. Údajně se tak stalo na jachtě. Můj známý přitom žádnou jachtu nevlastní, já jsem na té jachtě nikdy nebyl. Ti, kdo dávali dohromady tu zprávu, tak si ani nedali takovou práci, aby si to zjistili,« řekl včera Paroubek.
Úryvky z tajné zprávy ÚOOZ zveřejnil Český rozhlas Radiožurnál na svých internetových stránkách. Zde se objevuje i informace k osobě pana Bohumíra Ďurička, jako přítele Paroubka a šéfa jeho poradců. »Jsou zde informace o jeho mediálním průšvihu týkající se jeho dovolené na jachtě. Dle zdrojů novinářů zde měl držet a souložit se svojí nezletilou dcerou, kterou má mít při jeho návštěvách k dispozici Paroubek,« píše se doslova ve zprávě.
»To co se stalo v pondělí, mnou v tomto směru hluboce otřáslo, ale hlavně musím říct, že je zvláštní, že v právním státě se může objevit takovéto hnusné nařčení bez jakýchkoli důkazů,« dodal Paroubek s tím, že se takové obvinění může přihodit každému občanovi. »Je to neobvykle hnusný zásah do soukromí a my také chceme s manželkou vyjádřit to, že soucítíme s matkami dcer pana Ďurička. Vím, jak toto může být pro ně těžké,« uzavřel premiér.
Podporu svému manželovi vyjádřila i Zuzana Paroubková. »Je neuvěřitelné a pro lidi těžko pochopitelné, kolik zloby, hysterie a podrazů jsme svědky v posledních dnech od vedoucích představitelů ODS. Velmi mě mrzí, že politici, kteří Jiřího nedokázali porazit argumentačně, nebo alespoň vzbudit sympatie seriózností a svou osobností, se jej nyní snaží poškodit nefér způsobem a je jim v podstatě jedno jakou špinavostí, pro dosažení svého cíle, tedy úspěchu ve volbách, se neštítí ničeho. To je zřejmé. Je možné a přípustné, aby takoví lidé mohli v budoucnu spravovat naši zem? Manžel bere svou práci jako poslání. Záleží mu na tom, jak se bude žít lidem v naší zemi a přeje si, aby naše vlast prosperovala. To je pro něj prvořadé. Těžko lze totéž říci o vrcholných představitelích ODS. Znám Jirku tak dobře, jako nikdo druhý. Je to přímý a férový muž. Odvážný a lidský. V žalobě proti panu Kubicemu plně podporuji manžela. Chci tímto Jirku podpořit a vyjádřit mu solidaritu,« řekla Paroubková.


Titulek:               BIS: Premiér není napojen na organizovaný zločin
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 Pavel Blažek
Strana:                1
ID:                    PR2006060206468111

BIS: Premiér není napojen na organizovaný zločin
„Bezpečnostní informační služba nemá informace o napojení představitelů státu včetně premiéra Jiřího Paroubka, ministrů a špičkových politiků na organizovaný zločin,“ sdělil včera mluvčí BIS Jan Šubert.
Potvrdil, že Paroubek ve středečním duelu s Topolánkem v televizi Prima citoval ze zprávy, kterou vypracovala BIS.
BIS tak nepotvrdila obvinění předsedy ODS Mirka Topolánka o propojení premiéra Paroubka s organizovaným zločinem.
Nepotvrdila ani podobná obvinění obsažená v materiálech, které v pátek a v pondělí předal šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice poslanci ODS Janu Vidímovi.
„Ředitel BIS Jiří Lang je na dovolené, materiál podepsal jeho náměstek Jaroslav Jíra,“ vysvětlil Šubert. Bližší informace odmítl sdělit. Podle Paroubkových slov je Lang na dovolené na Tchaj-wanu.

Kubiceho útvar utajoval možnost vraždy Grosse

Včasná informovanost premiéra ze strany BIS a speciálních policejních služeb typu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se ukázala jako závažný problém díky Kubiceho materiálům. V nich se například uvádí, že ÚOOZ disponoval informacemi o „objednávce vraždy bývalého ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD) a bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD)“.
Kubice o tom neinformoval služební cestou své nadřízené a ministra, přestože tyto informace byly ÚOOZ známy mnoho dnů. Podle informací Práva šlo o závažné poznatky, protože zájem na zavraždění Grosse měly mít i osoby z arabského prostředí. „Tyto informace musí být na BIS i na ÚOOZ,“ řekl Právu dobře informovaný zdroj.

Ministr vnitra nic nevěděl

„Přečetl jsem si informace obsažené v předaných materiálech pana Kubiceho až v pondělí odpoledne stejně jako další poslanci sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost,“ řekl v pondělí Právu ministr vnitra František Bublan.
„Tyto závažné informace o objednání vraždy pánů Grosse a Tvrdíka měly jít služebním postupem přes ministra k premiérovi, aby přijal opatření ve vztahu ke zpravodajským službám. Tedy především k BIS, která premiérovi ze zákona podléhá. Pokud se tak nestalo, je nutné vyšetřit proč,“ řekl Právu bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk.
Upozornil, že pokud tyto informace nebyly brány ÚOOZ a případně BIS vážně, pak je nutné si položit otázku, proč je Kubiceho dokumenty předané poslanci Vidímovi a pak poslancům výboru pro obranu a bezpečnost vůbec obsahují.
(Pokračování na str. 2)

(Pokračování ze str. 1)
Ministr spravedlnosti Pavel Němec problémy otevřené Kubicem tak dramaticky nevidí. Kubiceho nestandardní postup Němec lidsky chápe. Jako právník však uvedl, že v dokumentech jsou pouze „syrové poznatky a operativní informace, někdo může říci, že i drby“.
Obsah Kubicových dokumentů včera začala prověřovat skupina čtyř policejních specialistů v čele s šéfem kriminální policie Janem Švejdarem. Jejich hlavním úkolem má být prošetřit obsah Kubiceho zprávy. Navíc se policisté budou zabývat i případným dopadem zveřejnění těchto informací na aktuální vyšetřování.
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká uvedla, že dala podnět k tomu, aby na Vrchním státním zastupitelství v Praze vznikla analytická skupina složená ze čtyř státních zástupců.
„Vnímám to tak, že bychom měli s těmito státními zástupci úzce spolupracovat,“ řekl policejní prezident Vladislav Husák. „Úkolem je průběžně vyhodnocovat všechny relevantní skutečnosti, které by mohly ovlivnit průběh trestního řízení a naplnění účelu vedeného trestního řízení v trestních věcech, jichž se dotýká zpráva ÚOOZ,“ uvedla Vesecká.
„Oba týmy budou také vydávat společná prohlášení. První z nich by mohlo být zveřejněno koncem příštího týdne,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták.


Titulek:               Státník neztrácí hlavu
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Volby 2006
Autor:                 Martin Zvěřina
Strana:                2
ID:                    LN2006060206385886

Státník neztrácí hlavu
Při obhajobě strany a vlády Jiří Paroubek právo ignoruje

Na středečním zasedání vlády byl nejemotivněji probírán únik informací ze spisu, který plukovník Kubice v pondělí předložil poslancům braného a bezpečnostního výboru. Lze chápat, že vláda a především ČSSD je vyděšena rozsahem těchto obvinění, avšak chování většiny přítomných bylo bezprecedentní a neomluvitelné.
Nebýt právníků z malých koaličních stran (Cyril Svoboda, Pavel Němec), byla by vláda odhlasovala, že „Jan Kubice porušil zákon“. Jako by neplatilo, že v právním státě o něčem takovém rozhoduje pouze soud.
Vláda tedy většinově vyjádřila alespoň „znepokojení nad nestandardním postupem ředitele útvaru...“ tedy plukovníka Kubiceho. Vytvoření týmu, který má postup šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prošetřit, by bylo samozřejmě úplně v pořádku, kdyby se neodehrávalo v pogromistické atmosféře, již pomáhá rozdmychávat sám premiér i cílenými osobními urážkami policejního důstojníka s dovětkem „ať si mne klidně zažaluje“. Inu svérázný příspěvek ke „kultivaci“ politického prostředí.
Jako by si člověk, který má největší moc ve státě, uvědomoval jen moc samotnou a nikoli odpovědnost z ní vyplývající. Chování podle vzoru: tady velím já a kdo se ozve, toho zašlapu do země, nesvědčí o tom, že by Jiří Paroubek byl skutečným státníkem.
Premiér nás také při své obhajobě informuje o tom, jak chápe důkazy. Celou kauzu podle něj inscenovala ODS. Oním důkazem pro to má být skutečnost, že Mirek Topolánek zmiňoval Paroubkovy údajné kontakty s podsvětím pět dní před vystoupením Jana Kubiceho.
Tedy pouhá časová souslednost, jakkoli nápadná, premiérovi stačí k tomu, aby udělal závěry. Kdybychom takhle uvažovali my ostatní, pak bychom si museli z toho, co z materiálů ÚOOZ uniklo na veřejnost, odvodit, že předseda vlády je ve skutečnosti mafiánský boss. Nikdo to ale neudělal.
Premiér po uveřejnění sumy neprověřených informací ztratil soudnost a začal se bránit jako hokyně. Politik, který se neohlíží na celospolečenské škody, jež svým chováním působí, selhal.


Titulek:               BIS: Premiér ani vláda nejsou napojeni na organizovaný zločin
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (hel, čtk)
Strana:                2
ID:                    HA2006060206355207

BIS: Premiér ani vláda nejsou napojeni na organizovaný zločin
PRAHA - Bezpečnostní informační služba (BIS) potvrdila vyjádření premiéra Jiřího Paroubka, že služba nemá prověřené informace, které by dokazovaly propojení premiéra a členů vlády na organizovaný zločin. Ze zprávy, kterou pro Paroubka BIS zpracovala, premiér citoval ve středečním duelu s šéfem ODS Mirkem Topolánkem v televizi Prima.
Mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert také potvrdil, že materiál podepsal náměstek ředitele BIS Jaroslav Jíra. Ředitel služby Jiří Lang je totiž na dovolené. Jakékoli další informace ke zprávě ale odmítl sdělit. Premiér o materiál požádal v souvislosti s vyjádřením ředitele policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o snaze politiků ovlivňovat vyšetřování některých důležitých kauz.
Nezávisle na tom poskytla BIS tisku vyjádření, které se mimo jiné zmiňuje o snaze podnikatelských skupin ovládnout výrobu biopaliv nebo o pronikání organizovaného zločinu do státních struktur. Podle Šuberta ale tyto informace pro média vycházejí z výročních zpráv BIS a popisují jevy, které přetrvávají již delší dobu. V žádném případě prý nereagují na Kubiceho vyjádření.
Skupina čtyř policejních specialistů začala včera prověřovat obsah důvěrné zprávy, kterou v pondělí předložil poslancům branného výboru šéf ÚOOZ Jan Kubice. Navíc, jak oznámila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, vznikne nezávisle na policii i čtyřčlenný analytický tým žalobců na Vrchním státním zastupitelství v Praze. »Vnímám to tak, že bychom měli s těmito státními zástupci úzce spolupracovat,« řekl včera policejní prezident Vladislav Husák. Hlavním úkolem vyšetřovací skupiny bude podle něj prověření obsahu zprávy ÚOOZ a podezření v ní uvedených.


Titulek:               Paroubka se zastala manželka
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 (ČTK, poe)
Strana:                2
ID:                    BL2006060206344923

Paroubka se zastala manželka
Případ Kubice a sex s dítětem. Žaloby na všechny strany

PRAHA - Bezpečnostní informační služba potvrdila vyjádření premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), že nemá prověřené informace, které by dokazovaly propojení premiéra a členů vlády na organizovaný zločin. A ministerský předseda se začal bránit! Jeho rodinu pobouřily informace ze zprávy šéfa elitního policejního útvaru, že na jachtě svého známého Bohumíra Ďurička sexuálně zneužíval jeho nezletilou dceru. Šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho za to zažaloval.

„Já jsem se musel ohradit proti strašlivé pomluvě, která otřásla mou rodinou v základech,“ prohlásil premiér, který za aférou vidí ODS. Podporu mu přitom vyjádřila i manželka Zuzana. „Je neuvěřitelné a pro lidi těžko pochopitelné, kolika zloby, hysterie, podrazů a lží jsme svědky v posledních dnech od vedoucích představitelů ODS,“ uvedla. Paroubek je podle ní přímý a férový muž.
Proti pomluvě se včera ohradil také Ďuričko. Policii předal trestní oznámení o podezření ze spáchání trestného činu pomluvy a poškozování cizích práv.
„Mám dvě nezletilé dcery, jedné je 16 let, druhé jsou dva roky. Zveřejněná lež mě hluboce zasáhla a ovlivnila negativně život především mé starší dcery,“ napsal v tiskové zprávě Blesku Ďuričko.
Na další žalobě na ochranu osobnosti pracuje také advokát Václava Kočky. Pořadatel matějské pouti podle zprávy stojí za vraždou podnikatele Františka Mrázka.

Foto popis| Zuzana Paroubková srdnatě bránila svého muže
Foto autor| Foto ČTK - Michal Krumphanzl

Foto popis| Jan Kubice
Foto autor| Foto ČTK

Regionální mutace| Blesk - Čechy


Titulek:               Jen jeden z lídrů tančil a zpíval
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Volby 2006
Autor:                 RADEK BARTONÍČEK, OLGA MÁLKOVÁ
Strana:                3
ID:                    MF2006060206396146

Jen jeden z lídrů tančil a zpíval
DNES A ZÍTRA VOLBY. Jak trávili den před volbami šéfové ODS a ČSSD Topolánek a Paroubek.

Praha - Jak odlišný byl na ně pohled. Lídr ČSSD Jiří Paroubek působil unaveně, lídr ODS Mirek Topolánek naopak běhal po pódiu s metalovou skupinou. Pro oba to byl jeden z nejdůležitějších dnů v jejich životě. Pro oba to byl den, kdy končil několikaměsíční předvolební maraton.
Ve štábu ODS včera vládl mírný optimismus. Všichni byli přesvědčeni, že jejich lídr Mirek Topolánek svého rivala v kampani poráží. „Po středečním souboji na Primě muselo být všem jasné, že náš předseda působil méně nervózně a mnohem lépe argumentoval,“ hodnotil šéf volebního štábu ODS Jiří Šneberger.
Jenže ani ve volebním štábu sociálních demokratů nevládl pesimismus, všichni si s potěšením pročítali bleskový průzkum, který si u diváků nechali zpracovat. „Vyšlo nám, že pan premiér jednoznačně zvítězil,“ tvrdil šéf volebního štábu Jaroslav Tvrdík. I on však přiznal, že Paroubkovi ubývají síly. „Na konci dlouhé kampaně je normální, že je premiér unavený,“ uvedl Tvrdík.
Sociálnědemokratický lídr se přesto i včera snažil působit jako neúnavný „buldozer“. Po poledni svolal tiskovou konferenci, na kterou povolal i manželku. Paroubek se tady s napětím ve tváři bránil nařčení, že měl sexuální styk s nezletilou dcerou svého přítele Bohumíra Ďurička. Tato neověřená informace se objevila ve zprávě, kterou na základě policejního vyšetřování sepsal šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. „Tato záležitost otřásla mou rodinou v základech,“ stěžoval si Paroubek. Až po těchto akcích se lídr ČSSD začal radit, jak vyzrát večer v televizi na Topolánka. „Premiér omezil část veřejného programu. Chce se na debatu připravit, protože může být rozhodující,“ prozradil Tvrdík.
Teprve večer se Paroubek ukázal na koncertě Elánu, který organizovala ČSSD. Byla to však jen „rychlovka“, prohodil pár slov, rozdal několik růží a už ujížděl pryč. „Jestli jsem unavený? Jsem přiměřeně unavený -jako každý po třinácti měsících tvrdé práce,“ řekl MF DNES.
Topolánek prožil den poklidněji, většinu času trávil v sídle ODS, kde se připravoval na poslední hodiny kampaně. Topolánek ze všeho nejvíce ladil několik hodin formu na debatu na Nově. „Je to strategická porada na poslední úder Paroubkovi,“ prohlásil Radim Ochvat, Topolánkův asistent. Vpodvečer se Topolánek přemístil na Václavské náměstí, kde Lucie Bílá s dalšími zpěváky pořádala koncert na jeho podporu. A předseda ODS se pořádně rozparádil, se skupinou Doga tančil i zpíval. „Teď jde jen o to, že to musíme přežít! On zase bude útočit, ale musíme to přežít!“ burácel do mikrofonu v narážce na Paroubka a lidem neustále opakoval: „Musíme to dotáhnout do konce! S vaší pomocí vyhrajeme!“
Jenže se nachýlil večer a na tanec už nebyl čas - přišla chvíle posledního duelu.
Oba lídři se před desátou večer sešli v „ringu“ v ateliéru televize Nova. Pultíky měli blízko sebe a na rozdíl od jedné z předchozích debat neměl tentokrát Paroubek stupínek k vyrovnání výškové převahy soupeře.
V publiku zasedli příznivci obou stran a sociální demokraté si hned připsali body. V hledišti měli totiž převahu - přišli i téměř všichni kandidáti na ministry z řad ČSSD. Zato špiček ODS zasedlo v publiku daleko méně. Svého muže přišla podpořit i v kampani do včerejška neviditelná Zuzana Paroubková. Naopak Pavla Topolánková, která manžela provázela na veřejnosti celou kampaní, chyběla.
Duel skončil krátce po jedenácté večer. A oba lídři byli spokojeni. „Řekl jsem, co jsem chtěl říci,“ prohlásil Topolánek.
„Vyhrál jsem tři duely. A myslím, že i ten čtvrtý,“ kontroval Paroubek.
Do začátku voleb zbývalo v tu chvíli necelých patnáct hodin.

* Co včera dělali

Jiří Paroubek
13.00 Tisková konference s manželkou
14.00 Setkání s velvyslancem USA
18.00 Rozhovor pro Frekvenci 1
19.15 Koncert pro ČSSD v Praze
22.05 Televizní duel s Topolánkem

Mirek Topolánek
Celý den se připravoval na večerní duel
17.00 Koncert pro ODS v Praze
22.05 Televizní duel s Paroubkem

Foto popis| PAROUBEK. Jiří Paroubek si na tiskovou konferenci přivedl manželku, která zde přečetla: „Jirka je přímý a férový muž, odvážný a lidský.“
Foto autor| FOTO: MAFA - DAN MATERNA

Foto popis| TOPOLÁNEK. Mirek Topolánek „řádil“ se skupinou Doga na koncertě, který mu uspořádali jeho příznivci z řad zpěváků a muzikantů.
Foto autor| FOTO: MAFA - DAVID NEFF

O autorovi| RADEK BARTONÍČEK, OLGA MÁLKOVÁ, s přispěním Lucie Frydecké


Titulek:               Rodina Václava Kočky: Ochotní pomocníci sociální demokracie
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Radek Kedroň, Vojtěch Blažek
Strana:                6
ID:                    HN2006060206365317

Rodina Václava Kočky: Ochotní pomocníci sociální demokracie
PRAHA, 2. 6. 2006

Když chce ČSSD uspořádat velký koncert na závěr volební kampaně, ví, na koho se obrátit.
Včerejší vystoupení slovenské skupiny Elán se odehrálo v areálu pražského Výstaviště, které ovládá rodina podnikatele Václava Kočky.
I to svědčí o tom, že Kočka nepomáhá straně s kampaní jen jako obyčejný člen sociální demokracie na Praze 7 - jak o něm často hovoří premiér Jiří Paroubek.
Nejde přitom o první hudební akci, která jména Paroubek a Kočka spojuje.
Jan Žáček, bývalý člen Paroubkova neoficiálního předvolebního štábu, ve své knize »Džordžíno, politický buldozer« podrobně popisuje, jak produkční agentura rodiny Kočkových loni na podzim pořádala sérii charitativních koncertů ČSSD, jejichž výtěžek byl určen pro dětské domovy.
Vydělané peníze předával opuštěným dětem právě Paroubek.
Vedle Žáčka a Václava Kočky mladšího byl členem štábu i šéf sekce kabinetu na Úřadu vlády Jan Birke. »Birke vystoupil hned na začátku s razantním prohlášením, že je nutné najmout několik rowdies, kteří budou jezdit po předvolebních mítincích ODS a budou tam pokřikovat na Topolánka, že je darebák a tak dále. A taky by se mohli prát. Aby byl pořádný bugr a lidé brali ODS takovou, jaká skutečně je. Další z členů Martin Vlasta sdělil, že věc je zařízena přes kluky Kočkovy, kteří na tyto úkoly najali osmnáct frajerů, aby se po republice mohli střídat a nebylo to tak nápadné,« stojí v knize.
V části zprávy, kterou šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice předložil tento týden poslancům, se v pasážích o vraždě podnikatele Františka Mrázka píše o »osobě Kočka«. Podle jedné z vyšetřovacích verzí mohla dát právě tato osoba Mrázka zabít. Kočka tvrdí, že »v životě žádného Mrázka neviděl.«
Jak ale ve středu napsal server Euro OnLine, Kočkova rodina si údajně pronajala vilu v bývalém rekreačním areálu KSČ na Vystrkově u Orlické přehrady. Dům měl v polovině 90. let pronajatý právě Mrázek. »Byl jsem se tam jen asi dvakrát vykoupat,« tvrdí Václav Kočka. Na Orlíku se prý rekreovali hlavně jeho synové Jan a Václav. Ten včera nezvedal svůj mobilní telefon a na zaslané zprávy nereagoval. »Nevím, jako jeho kluci, ale pan Kočka starší tam určitě nejezdil a neměl na Vystrkově žádný nájemní vztah,« řekl včera Kočův advokát Josef Lžičař.

O autorovi| Radek Kedroň, Vojtěch Blažek, www.ihned.cz/autori


Titulek:               Televízne súboje môžu rozhodnúť
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Pravda
Rubrika:               Svet
Autor:                 (am, ČTK)
Strana:                8
ID:                    PE2006060206365507

Televízne súboje môžu rozhodnúť
PRAHA, BRATISLAVA - Česi, zdá sa, objavili kúzlo predvolebných debát. Stredajší duel lídrov ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka sledovalo na televízii Prima 1,33 milióna dospelých divákov. To znamená, že ju videlo 37,3 percenta všetkých Čechov, ktorí sedeli pri televíznych obrazovkách. Z troch odvysielaných debát mala táto posledná najvyššiu sledovanosť.
V situácii, keď sa bojuje o každý hlas a nikto si netrúfa nahlas predpovedať výsledok, môže rozhodnúť každá maličkosť. A práve takéto priame duely ešte môžu niečo urobiť s preferenciami najsilnejších politických strán. Včera sa Paroubek s Topolánkom stretli ešte raz.
„Debaty by mohli tvoriť charakteristiku kampane. Voliči, ktorí ešte stále nie sú rozhodnutí, sa v poslednej chvíli môžu prikloniť k niekomu na ich základe. Je to jedna s posledných príležitostí, kde ešte môžu zaznieť nejaké argumenty," povedal pre Pravdu Jan Bureš z Ústavu politológie Karlovej univerzity.
V prieskume Centra pre výskum verejnej mienky, ktorý sa robil začiatkom mája, sa až 48 percent opýtaných priznalo, že najviac ich zaujímajú práve politické diskusné programy. Ďaleko za nimi boli predvolebné televízne spoty s 31 %. Pred začiatkom kampane dve tretiny ľudí, ktorí chceli ísť voliť, uvádzali koho. Z nerozhodnutých takmer polovica tvrdila, že by sa orientovali podľa predvolebných debát.
Už dnes Česi volia a politici ešte naozaj naháňali každý hlas. Konali sa záverečné mítingy, ktoré najmä ODS a ČSSD vzali veľmi hudobne. Topolánkovi zaspievala Lucie Bíla či Helena Zeťová, Paroubek stavil na Slovákov a podporí ho Elán.
Podľa informácií servera lidovky.cz však skupina mala vynechať svoj hit Kočka. Dáva sa to do súvislosti s vraždou podnikateľa Františka Mrázka, ktorú si mal údajne objednať člen ČSSD a organizátor pražských matejských púti Václav Kočka. Zahrať pieseň s rovnakým názvom by mohlo byť pre sociálnych demokratov trocha nepríjemné Vražda Mrázka je spojená s ďalšími závažnými kauzami, ktoré spomenul vo svojej správe o prerastaní mafie do štátnej správy Jan Kubice, šéf Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu. Premiér Paroubek naňho včera podal trestné oznámenie. Koniec predvolebného boja tak okorenil aj sex s mladistvou. Podľa Kubiceho správy existujú informácie, že sa ho mal Paroubek dopustiť s dcérou svojho známeho Bohumíra Ďurička. „Na žiadnej jachte, kde sa to malo údajne stať, som nikdy nebol. Je to hnusné ohováranie, bez akýchkoľvek dôkazov," vyhlásil predseda vlády.
„Aféra s informáciami, ktoré zverejnil Kubice, už dosiahla netušené rozmery. Skutočne môže rovnako, ako aj agresívna kampaň sociálnych demokratov, zhoršiť ich výsledok," tvrdí politológ Lubomír Kopeček.

Foto popis| “Štamgastov" niektorých českých krčiem môže zaraziť zistenie, že sa miesto ich obľúbeného posedenia dočasne zmenilo na volebnú miestnosť.
Foto autor| FOTO: ČTK


Titulek:               Kancléřská rada čili Gerhard Schröder doporučuje
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Adam Drda
Strana:                10
ID:                    HN2006060206365352

Kancléřská rada čili Gerhard Schröder doporučuje
POLEMIKA

Přečetl jsem na internetu, že bývalý německý kancléř Gerhard Schröder pohovořil s novináři o své předvolební návštěvě v Česku a při té příležitosti dal najevo překvapení nad »zlobou, s jakou je nyní osočován Jiří«. Dodal, že právě proto je ohledně vyhlídky Jiřího Paroubka optimistou: »Lidé, kteří jdou volit, vědí přesně, že musí takovouto zlobu odsoudit… Rozmíšky, to ano, ale v demokracii by to nemělo vyústit v nepřátelství. Myslím si, že jeho protivníci už tuto hranici překročili. A právě proto nevyhrají.«

Skončíte jak za Husáka!

Poté, co jsem na síti přelétl reakce premiéra na kohokoli, kdo se podílel na zveřejnění zprávy ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, nebo byl znepokojen jejím obsahem (»hnusné lži«, »politický gangsterismus«, »pučistické praktiky«, »politická pakáž«), vyťukal jsem adresu www.cssd.cz. Tam premiér pro změnu píše spoluobčanům: »To, co dnes vedení ODS praktikuje proti představitelům sociální demokracie, po volbách může použít proti Vám. I Vám za vlády ODS hrozí veřejné ostouzení, při němž budou pomocí pomluv vláčet Vás i Vaše rodinné příslušníky bulvárním tiskem ve snaze zastrašit Vás, společensky Vás zničit a případně Vás i bez důkazů soudit.«
Rady německého exkancléře a nynějšího představitele ruského průmyslu, zcela lhostejné k tomu, co se v Česku opravdu děje, až překvapivě hladce zapadají do české politiky v červnu 2006. Do světa, v němž fakta nemají váhu, v němž se může říkat cokoli bez ohledu na pravdu, v němž se dá jakákoli věc obrátit naruby a v němž se hulváti vydávají za oběti.
To už je opravdu normální, aby ministerský předseda varoval voliče, že pokud dají svůj hlas opozici, skončí jako oponenti komunismu za Husáka? »Mobilizace« ODS z roku 1998 je proti tomu pohádka pro děti - a už jen za citovaný výrok by si Paroubek zasloužil pár pokorných let v opoziční lavici.
Nemá smysl se naivně uklidňovat a malovat situaci na růžovo: v dnešních a zítřejších volbách půjde o míru svobody, která se zdá snad ve všech oblastech ohrožena víc než kdykoli po roce 1989.

Jeden kamínek do mozaiky

Půjde v nich také o to, jestli se Češi aspoň pokusí vrátit politiku k elementární poctivosti, jestli se zase začne rozlišovat černá a bílá. Ať už se totiž obvinění, s nimiž přišel plukovník Jan Kubice, ukáží jako pravdivá nebo ne, pohled na vládu ČSSD to nemění.
Za posledních osm let je olepená takovým nánosem špíny, podezření a skandálů, že jeden Kubice už je jen kamínek do mozaiky. (Navíc kdyby za poslední aférou stála ODS, jak tvrdí premiér Paroubek, asi by uškodila spíš sama sobě. Protože to až příliš vypadá, jako by se snažila na poslední chvíli nečistými údery zničit protivníka, což voliči nemají rádi.)
Pokud bude za pár dní Jiří Paroubek sestavovat kabinet s podporou Komunistické strany Čech a Moravy, bude to nejhorší vláda, která zemi od převratu spravovala.

Jenže ona taková není

K podílu na moci se dostane extrémistickopopulistická strana nejhoršího druhu. Nebude to jistě znamenat nějaký »návrat před listopad« a starou totalitu. Jen rozsáhlou šikanu, různá kuratelní opatření typu současného postátňování zdravotnictví, zkrátka citelné zhoršení »kvality života«. Začne to taktickými ústupky v »méně podstatných maličkostech« (podvázání médií a školství).
Je naivní představovat si, že komunisté budou držet vládu nad vodou a nebudou za to celou dobu nic chtít. A je stejně naivní očekávat, že jim sociální demokraté budou schopni čelit.
V Česku se už stalo skoro běžné považovat KSČM za v podstatě stejnou stranu, jako jsou všechny ostatní. Jenže ona taková není. Je horší, než byli rakouští Svobodní Jörga Haidera, kvůli kterým se Evropská unie kdysi málem stavěla na hlavu. Škody, které zesílený vliv KSČM na politiku způsobí, se budou odstraňovat ještě dlouhá léta.

Víc možností než jedna

Gerhard Schröder může mít pravdu v jedné věci: že na voliče působí političtí buldozeři přitažlivě jen do určité chvíle. Pak nastane zlom a lidé se vyděsí. Teď je jen otázka, kde mají Češi onu hranici.
Daniel Kaiser na tomto místě napsal, že existuje jediný spolehlivý způsob, jak se bránit nebezpečí, totiž »naházet co nejvíc hlasů Topolánkovi«. Při vší úctě je to velké zúžení na jednu partaj; lidé mají mnohem víc možností a prostoru.
Nejdůležitější je, aby aspoň přišli k urnám. Tentokrát není důležité volit ty, kdo člověku vyloženě mluví z duše. Stačí vybrat ty, kdo napáchají nejméně škod.

Foto popis|

O autorovi| Adam Drda, Autor je novinář


Titulek:               Kubice? Odhodlaný idealista
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Bob Fliedr
Strana:                11
ID:                    LN2006060206385929

Kubice? Odhodlaný idealista
HORIZONT Elitní policista konal nestandardně. Literu předpisů ale překročil v zájmu zachování jejich ducha

Pan Kubice je lhář, křivopřísežník a hnusný člověk, řekl o šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu premiér této země. Dostal bych infarkt, kdybych to neudělal, obhajoval předání výbušné zprávy sněmovnímu výboru sám Jan Kubice. Byl jeho čin rafinovaným předvolebním úderem, nebo logickým vyústěním tlaků ze strany mocných? Projevoval se elitní policista nějak hnusně v minulosti? Kdo vlastně je Jan Kubice?

Medvědovitý introvert

„Zamlada chodil k nám do sboru a mám za to, že to je člověk, který by nebyl schopen udělat něco na politickou zakázku,“ míní filmař Michael Otřísal, který za normalizace farářoval ve sboru Českobratrské církve evangelické v Praze-Vršovicích. „Na druhé straně nevím, jestli člověk jeho typu, trošku idealista, umí domyslet všechny důsledky kroků, které dělá,“ doplňuje Otřísal. Podle faráře Miloše Rejchrta je Kubice důvěryhodný chlap. „Nemá pověst šejdíře, je to charakter,“ říká Rejchrt, který Kubicemu nedávno křtil vnouče.
Jeho slova potvrzuje i zakladatelka mateřských center Rut Kolínská. „Znám celou jejich rodinu, drží pohromadě, on působí vyrovnatě, medvědovitě, je to člověk venkovského typu, lehce introvertní,“ popisuje Kolínská muže, který vyženil dceru Martinu a má ještě syny Jana a Adama. Jednoho z nich uváděl jako farář ve stav manželský dnešní poslanec Svatopluk Karásek. „Nevím už, který z nich to byl,“ přiznává Karásek. Jejich otce přitom zná už z evangelické mládeže. I on ho považuje za férového chlapíka, který má své zásady, chodí s rodinou do kostela a žije z víry v Boha.

Vrchního čapl za límec

Když se člověk pídí po lidech, kteří Jana Kubiceho dobře znají, z různých zdrojů narazí na jméno v Kanadě žijícího novináře Aleše Březiny. „V polovině sedmdesátých let jsem jednou přišel do restaurace a Honza už seděl u stolu. Vrchní ale pravil, že mě neobslouží. Zeptali jsme se proč a on se podřekl, že od německých hostů má víc než od nás a že nejsem vhodně oblečen. Tehdy Jan Kubice vzplál spravedlivým hněvem. Vytáhl vrchnímu límeček a zvolal na celou hospodu: ,S takhle špinavou košilí se nestydíš chodit obsluhovat hosty v tomto luxusním podniku?‘ Vrchní zrudnul, zastyděl se a obsluhoval nás dlouho přes půlnoc,“ odpovídá Březina na otázku, která historka jeho kamaráda nejlépe vystihuje.
Z aut Březina přirovnává Kubiceho k Volvu. „Je to nenápadný vůz, a má přitom neuvěřitelný výkon. Chvíli mu trvá, než nabere rychlost. Má dobrou karosérii, když ho někdo nabourá, není to na něm vidět.“ Kubiceho typické vlastnosti? Podle Březiny přirozená inteligence a pohotová analýza situace. „Nejde do věcí bez rozmyslu. Je ironický k jakémukoliv kýči. Má smysl pro humor a nesnáší gaunery jakéhokoliv druhu,“ vyjmenovává Březina. Kubiceho slabé stránky? „Někdy se nasere, jak starej chlap.“ Baví ho to u policie? „Asi ano, když je tam tak dlouho. Žije svou prací,“ míní Březina.

Se Špidlou neměl problémy

Konzultoval Jan Kubice svůj kontroverzní krok s občanskými demokraty? „Myslím, že ne, zároveň si ale myslím, že to konzultoval s Havlem. Dlouho se spolu znají a Havel mu kdysi hodně pomohl,“ soudí jeden z Kubiceho bývalých spolupracovníků, který si přál zůstat v anonymitě. Odhaduje přitom, že se Kubice ve zprávě poslancům dost krotil. „Myslím, že toho na sociální demokraty ví ještě mnohem víc,“ uvádí zdroj. Autora medializované zprávy přitom považuje za slušného člověka. „Nedělá moc velké prasárny,“ vysvětluje Kubiceho někdejší kolega s tím, že ovšem v policii „není nikdo, kdo by nedělal žádné prasárny“.
Ani Aleš Březina si nemyslí, že by Kubice pracoval na politickou objednávku. „Se Špidlou neměl žádné problémy. Vždycky o něm naopak hovořil s velikou úctou. Z toho vyplývá, že jeho vystoupení není politicky motivované,“ vyvozuje Březina a dodává: „Jan Kubice nemá zájem prosadit jednu nebo druhou stranu. Jen nechce, aby nám vládla korupce a mafiáni.“
Politické zadání vylučuje i jiný z Kubiceho blízkých, který ovšem také nechtěl zveřejnit své jméno. „Mám za to, že byl prostě otrávenej z buzerace. Zkratové jednání přitom vylučuju. Vždyť tam přežil šest ministrů a personálně mu nějaký čas vládl i Zdeněk Doležel obviněný z podvodu v kauze ,pět na stole v českých‘,“ říká člověk, který Kubiceho zná od mládí a dodnes je s ním v kontaktu.

Zvláštní druh lidí

Všechno napovídá tomu, že vášnivý čtenář a milovník Dostojevského Jan Kubice způsobil dramatickou předvolební zápletku z vnitřního přetlaku, neplánově, nerad. Kdyby bylo na něm, honil by i před volbami mafiány a s politiky netančil. Události se ale vyvinuly tak, že prostě nemohl mlčet. Politici, kterým šlápl na kuří oko, by teď na něho jistě rádi něco vytáhli. Není ale nejpřesvědčivější vizitkou Kubiceho právě fakt, že se nic neděje?
Jan Kubice konal nestandardně, vylil se z koryta profesních pravidel, když obešel svého nadřízeného a o mimořádně důležitých věceh jednal přímo s poslanci. Literu předpisů ale překročil proto, aby účel, smysl, duch předpisů nezašel na úbytě. Připomíná to situaci v České televizi před necelými šesti lety. Nebýt zaměstanců, kteří sice s haldou pochybností, ale po zralé úvaze porušili literu normy, aby samu normu rehabilitovali a dodali ji na vážnosti, bylo by toho dnes v televizi méně k vidění. Kubicové jsou zvláštním druhem lidí. Říkají nám, že s námi není něco v pořádku a zároveň nás uklidňují, že to nakonec nějak zvládnem. Měli bychom si je chránit.

Foto popis| Má smysl pro humor a nesnáší gaunery jakéhokoliv druhu, tak zní jedno z mnoha hodnocení šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, jenž před několika dny promluvil o průniku organizovaného zločinu do státní správy. Jeho vystoupení významně zasáhlo do předvolební kampaně.
Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner

O autorovi| Bob Fliedr, komentátor Lidových novin


Titulek:               Burza rostla, volební hádky ji nechaly v klidu
Datum vydání:          2.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Sport
Autor:                 (soc)
Strana:                17
ID:                    HN2006060206365384

Burza rostla, volební hádky ji nechaly v klidu
PRAHA, 2. 6. 2006

Poslední hádky politiků, i kauza policejního vyšetřovatele Jana Kubice, nechaly investory klidnými. Pražská burza po velkém propadu z posledních dvou týdnů naopak rostla a připsala si téměř 1,5 procenta. Obchodníci totiž věří, že volby proběhnou v klidu. Trhy mohou podle nich rozkolísat jen potenciální prodlevy při sestavování nové vlády.
»Po oznámení výsledků nečekáme žádné dramatické reakce, většina investorů se na nejpravděpodobnější povolební scénáře již připravila,« uvedl Pavel Hadroušek ze společnosti Fio Burzovní. Podle Pavla Bártka z firmy Cyrrus by investory mohlo naopak mile povzbudit, kdyby nová vláda vznikla rychle: »Pokud by to navíc bylo bez účasti komunistů na moci, na burzu to zapůsobí pozitivně.«
Investoři se mírně obávají jen menšinové vlády sociální demokracie s podporou komunistů. Podle nich by šlo o tu nejhorší variantu, která může zahraniční investory od vstupu na pražský trh odradit, protože slibuje jen minimální ekonomické reformy.
Klidnou včera nechaly volby českou měnu. Koruna včera vůči euru dokonce mírně posílila na 28,22 koruny. Povolební situace by však na domácí měnu vliv mít mohla. Bude záležet na postoji nové vlády k přijetí eura.

Pražská burza rostla, str. 24