Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Policista: Politici brání vyšetřování
Datum vydání:          27.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Policista: Politici brání vyšetřování
Šéf elitního útvaru slibuje důkazy o manipulaci v kauze biolíh

Praha - Týden před volbami přišel šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice s vážným obviněním.
Včera řekl, že politici se snaží ovlivnit vyšetřování rozsáhlé korupční aféry kolem biolihu. V této kauze jsou z přijímání úplatků obviněni i tři bývalí vysoce postavení členové ČSSD.
Kubice včera s tímto tvrzením přišel za šéfem branně-bezpečnostního výboru Sněmovny Janem Vidímem (ODS). Ještě večer si Kubiceho k sobě pozval ministr vnitra František Bublan. Po schůzce ujišťoval, že žádný nátlak na policisty nikdo nevyvíjel.
Kubiceho slova zazněla jen pár dní poté, co vyšlo najevo, že dva důstojníky útvaru vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Jsou podezřelí z nedovoleného obohacování při vykazování služebních cest. Podle detektivů je toto vyšetřování jen zástupným problémem, aby se korupční kauza nevyšetřila.
„Dokážu, že ten případ (biolíh) je politicky manipulovaný. Mrzí mě, že to je před volbami, ale nemám jiné řešení,“ řekl Kubice serveru aktualne. cz.
Jak přesně mělo politické ovlivňování vypadat a zda bylo přímo od vládní ČSSD, nechtěl Kubice říct.
Pokračování na str. A3

Policie kvůli vraždě podnikatele Mrázka odposlouchávala lidi kolem Grosse
Pokračování ze str. 1
„Z informací pana Kubiceho jednoznačně vyplývá, že jeho lidé získali při vyšetřování aféry biolíh a při vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka důkazy o tom, že špičky organizovaného zločinu jsou spojeny se současnou vládní garniturou,“ řekl Vidím MF DNES.
Kubice také Vidímovi na důkaz svých slov předal několik stránek dokumentů, které měly jeho slova prokázat. Jsou to výtahy odposlechů, které pořídili Kubiceho lidé se souhlasem soudu. Hlavní odposlouchávanou osobou je Pavel Přibyl, který dělal vedoucího Úřadu vlády za premiérování Stanislava Grosse. Oba jsou dlouholetí přátelé.
Odposlechy byly nasazeny na Přibyla v souvislosti s vraždou podnikatele Františka Mrázka a včera je uveřejnil server aktualne.cz.
Z dokumentů je patrné, že Přibyl si letos v dubnu domlouval schůzky právě s Grossem, ale i se současným šéfem protikorupční policie Miloslavem Brychem, se šéfem finanční policie Vladimírem Zimmelem nebo s hlavním vyšetřovatelem na Inspekci ministra vnitra Jaroslavem Hlaváčem.
Hlaváč přitom vede právě vyšetřování namířené proti Kubiceho lidem a důstojníci ÚOOZ z toho dovozují, že Hlaváč jedná na příkaz politiků z ČSSD.
Nevyplývá z nich však, že politici nějak ovlivňují práci Kubiceho lidí.
V kauze biolíh jde o miliardový byznys na přimíchávání biolihu do benzinu. Několik státních zaměstnanců včetně členů ČSSD bylo obviněno z korupce již letos v březnu.
Detektivové jsou dokonce přesvědčeni, že aféra biolíh může být spojena i s lednovou vraždou kontroverzního podnikatele ze skupiny Setuza Františka Mrázka.
Přestože premiér Jiří Paroubek hned v březnu oznámil, že sociální demokraté namočení v kauze biolíh jsou „šibalové“ a strana je vyloučila ze svých řad, sociální demokracii kauza poškodila. Od té doby však podle detektivů z ÚOOZ začali dostávat vyšetřovatelé případu „přes prsty“.

Bublan: Kubice může čekat následky

Kubiceho postup včera rozladil ministra vnitra Františka Bublana a hned si Kubiceho „pozval na kobereček“. „Chtěl jsem vědět, co se to děje. Vyslechl jsem si jak pana ředitele Kubiceho, tak i ředitele mé inspekce. Po tomto jednání jsem se rozhodl, že vyšetřování údajné trestné činnosti těch lidí na ÚOOZ povede na inspekci jiný tým. Zároveň požádám nejvyšší státní zástupkyni, aby dohlédla na nestrannost tohoto vyšetřování,“ řekl Bublan.
Pro Kubiceho však může mít včerejší razantní postup, jímž se snaží chránit své podřízené a nezávislost vyšetřování, i nepříjemnou dohru. „Pan Kubice udělal nestandardní kroky. Některé informace z vyšetřování se díky němu teď dostaly na veřejnost a to může mít pro něho i nějaké následky,“ uvedl Bublan.
Bublan také řekl, že mu Kubice nedoložil, že by politici ovlivňovali vyšetřování kauzy biolíh. „Zatím tomu příliš nerozumím. Ale ještě si prostuduji všechny dokumenty a pak rozhodnu co dál. I já samozřejmě chci, aby se kauza biolíh řádně vyšetřila,“ dodal.


Titulek:               Politici manipulují vyšetřování, říká policista
Datum vydání:          27.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES

Politici manipulují vyšetřování, říká policista
Praha - Politici se snaží ovlivnit vyšetřování rozsáhlé korupční aféry biolíh, v níž jsou z přijímání úplatků obviněni i tři bývalí vysoce postavení členové ČSSD. S takovým prohlášením přišel včera šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice, jehož lidé případ vyšetřují.
Kubiceho slova zazněla jen pár dní poté, co vyšlo najevo, že dva důstojníky ÚOOZ a členy vyšetřovacího týmu vyšetřuje Inspekce ministra vnitra pro podezření z nedovoleného obohacování při vykazování služebních cest. Podle detektivů z tohoto útvaru je takové vyšetřování jen zástupným problémem, aby se korupční kauza nevyšetřila.
„Dokážu, že ten případ (biolíh) je politicky manipulovaný. Mrzí mě, že to je před volbami, ale nemám jiné řešení,“ řekl Kubice serveru aktualne. cz. Jak přesně mělo politické ovlivňování vypadat a zda bylo přímo od vládní ČSSD, nechtěl Kubice říct. „Jsem připraven o tom informovat poslance branného výboru,“ dodal.
Šéf výboru Jan Vidím (ODS) přislíbil, že se pro takové slyšení pokusí hned zajistit termín.
V kauze biolíh jde o miliardový byznys na přimíchávání biolihu do benzinu. Několik státních zaměstnanců včetně členů ČSSD bylo obviněno z korupce již letos v březnu. Detektivové jsou dokonce přesvědčeni, že aféra biolíh může být spojena i s lednovou vraždou kontroverzního podnikatele ze skupiny Setuza Františka Mrázka. Přestože premiér Jiří Paroubek hned v březnu oznámil, že sociální demokraté namočení v kauze biolíh jsou „šibalové“ a strana je vyloučila ze svých řad, sociální demokracii kauza poškodila. Od té doby však podle detektivů z ÚOOZ začali dostávat vyšetřovatelé případu „přes prsty“.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání


Titulek:               Šéf ÚOOZ: Kauza biolíh je politicky manipulována
Datum vydání:          27.5.2006
Zdroj:                 Právo

Šéf ÚOOZ: Kauza biolíh je politicky manipulována
Jemu podřízení policisté jsou podezřelí z úplatkářství * Státní zástupci ovlivňování případu popřeli

PRAHA - Ředitel elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice tvrdí, že vyšetřování korupční kauzy „biolíh“ je politicky ovlivňováno a zároveň je zde snaha zahrát vše do autu.
Kubice chce o věci co nejdřív informovat poslance sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. „Dokážu, že ten případ je politicky manipulovaný. Mrzí mě, že to je před volbami, ale nemám jiné řešení,“ řekl v rozhovoru pro internetový zpravodajský server Aktuálně.cz.
Nejvyšší státní zastupitelství včera oznámilo, že dva kriminalisté, kteří na případu pracují, jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z korupce. Opoziční ODS tvrdí, že policisté byli obviněni právě proto, aby se nemohli věnovat případu biolihu.
„Tato podezření se však týkají zcela jiného případu, než je kauza biolíh, a inspekce tyto policisty prověřuje již od prosince, a tehdy nevěděla, že vyšetřují kauzu biolíh,“ řekla mluvčí ministerstva Radka Kovářová.
Podle tiskové zprávy Nejvyššího státního zastupitelství jsou podezřelí policisté z plzeňské expozitury ÚOOZ a inspekce je podezřívá ze tří trestných činů.
Kovářová upřesnila, že v této věci jde o podezření, že si elitní policisté z ÚOOZ nechávali neoprávněně proplácet přesčasy, pohotovosti a že špatně nakládali s penězi ze zvláštního fondu. Z něj bývají údajně placeni policejní informátoři.
Dostupné materiály prozkoumala i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která obvinění o politické manipulaci šetření této věci jednoznačně odmítla, což také uvedla ve svém včera zveřejněném prohlášení.

Vidím obdržel materiály

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS) už včera obdržel od Kubiceho část dokumentů, které mají údajně Kubiceho tvrzení dokazovat.
„Obdržel jsem od pana Kubiceho několik dokumentů, které už mají ve svých schránkách i ostatní členové branně-bezpečnostního výboru. Více materiálů prý pan Kubice předloží při zasedání našeho výboru, které jsme naplánovali na pondělí od 13.00,“ řekl Vidím.
Doplnil, že Kubice jasně spojuje vyšetřování kauzy biolíh s lednovou vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.
Podobný názor jako šéf ÚOOZ zastává i stínový ministr vnitra Ivan Langer. Kvůli údajnému ovlivňování vyšetřování kauzy „biolíh“ ve čtvrtek požadoval rezignaci šéfa Inspekce ministra vnitra Miroslava Borníka. Bublan jednoznačně ovlivňování případu odmítl, stejně tak odvolání Borníka. Navíc chce po Langrovi, aby se za své výroky omluvil.
Kubiceho výroky vyvolaly Bublanovu okamžitou reakci. Na večer si pozval jak Kubiceho, tak i šéfa inspekce Miroslava Borníka.

Bublan případ probere s Veseckou

Podle mluvčí Kovářové si ministr vyslechl jejich stanoviska a Kubicemu vytkl, že jej obešel a obrátil se přímo na poslance. Borníkovi vydal pokyn, aby případ předal jinému oddělení v rámci svého útvaru. S dokumenty, které Kubice předal poslancům, se Bublan zatím neměl možnost seznámit.
Mluvčí dále informovala, že ministr vnitra má v úmyslu domluvit se na dalším postupu s nejvyšší státní zástupkyní.


Titulek:               Šéf ÚOOZ: Čelíme politické manipulaci
Datum vydání:          27.5.2006
Zdroj:                 Lidové noviny

Šéf ÚOOZ: Čelíme politické manipulaci
KAUZA BIOLÍH

PRAHA Ředitel elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice tvrdí, že vyšetřování korupční kauzy biolíh je politicky ovlivňováno a je zde snaha zahrát vše do autu. Kubice to řekl v rozhovoru pro internetový deník Aktuálně.cz. Přitom tento týden možné ovlivňování vyšetřování případu zvenčí shodně popřeli nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká i ministr vnitra František Bublan. V korupční aféře při zadávání zakázek na výrobu biopaliv jako obvinění figurují i dva bývalí členové ČSSD a státní zaměstnanci. Nejvyšší státní zastupitelství včera oznámilo, že dva kriminalisté, kteří na případu pracují, jsou podezřelí ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z korupce. Opoziční ODS tvrdí, že policisté byli obviněni právě proto, aby se nemohli věnovat případu biolihu. Za své muže se postavil i jejich nadřízený Jan Kubice a kontroval prohlášením, že vyšetřování kauzy je politicky ovlivňováno. Zároveň žádá, aby ho neprodleně vyslechl sněmovní bezpečnostní výbor. Bližší informace prý neprozradí médiím, ale jen poslancům.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava


Titulek:               Dotkli se ČSSD a mají potíže
Datum vydání:          25.5.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES

Dotkli se ČSSD a mají potíže
Elitním detektivům, kteří vyšetřují vraždu podnikatele Mrázka a korupci ČSSD, hrozí trestní stíhání

Praha - Týmu, který vyšetřuje vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a korupční kauzu biolíh, hrozí personální změny, nebo dokonce rozpuštění. Dva elitní detektivové tohoto týmu jsou podezřelí z finančních machinací a teď jim hrozí trestní stíhání. Policisté jsou přesvědčeni, že jde o snahu zbrzdit, či úplně zastavit vyšetřování.
Podle informací MF DNES je mezi stíhanými i Jaroslav Hruška z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jeden z hlavních vyšetřovatelů Mrázkovy vraždy a případu biolíh. Důstojníci z tohoto útvaru jsou přesvědčeni, že jde o účelovou snahu zpomalit, či zcela paralyzovat vyšetřování dvou největších letošních kauz. „Jdou po nás, protože jsme se při vyšetřování dostali až příliš blízko k politice,“ řekl MF DNES jeden z detektivů.
V případu biolíh jde přitom o korupci, v níž všechny nitky vedou do vysokých míst vládní sociální demokracie. Policie zatím letos v březnu obvinila z korupce tři vlivné sociální demokraty - dva z ministerstva dopravy a jednoho z ministerstva práce a sociálních věcí. O pár týdnů později oznámila, že s kauzou biolíh může souviset i vražda kontroverzního Františka Mrázka - úhlavního nepřítele ČSSD.
Ředitel Inspekce ministra vnitra Miroslav Borník včera řekl, že případ, který se týká detektivů z ÚOOZ, nemá politický podtext. „Nikdy bych se k tomu nepropůjčil. Ten případ jsme začali vyšetřovat v době, kdy žádná kauza Mrázek ještě nebyla. Jde o shodu náhod,“ tvrdí Borník.
Inspekce začala Hruškovy aktivity sledovat už loni v říjnu a v prosinci pak začalo na případ dohlížet i státní zastupitelství. Hruška je důstojníkem plzeňské expozitury ÚOOZ, ale letos v únoru ho vedení útvaru pověřilo, aby v Praze vedl tým operativců, kteří začali rozplétat Mrázkovu vraždu. Hrušku inspekce podezřívá, že si „přivydělával“ neoprávněným vykazováním cestovních náhrad ještě v době, kdy byl v Plzni. Společně s ním jsou pro finanční machinace vyšetřováni další tři policisté. Pozoruhodné však je, že i když kauzu vyšetřují již od loňského října, teprve minulý týden v úterý 16. května provedli inspektoři u Hrušky prohlídku a zabavili mu počítač a část dokumentů.
Za Hrušku a jeho tým se postavil šéf ÚOOZ Jan Kubice. „Dávám za ně ruku do ohně,“ prohlásil.

Důstojníci dostali výstrahu

Detektivové z ÚOOZ začali mít vážné problémy už před pár týdny, když se snažili dostat ke spisům, které jsou uloženy na jiném policejním útvaru - u protikorupční služby. Šlo o dokumenty dvou policistů, Oldřicha Koppa a Milana Dvořáka. Tito důstojníci byli úzce spojeni s kontroverzními podnikateli Františkem Mrázkem a Petrem Šebestou. (Oba byli zastřeleni nájemným vrahem.)
Detektivové si od toho slibovali, že jim to pomůže najít další informace, které by je dovedly k objednavatelům vražd. O spisy začala mít ve stejnou dobu zájem také inspekce. Jejich spor o to, kdo se dostane k těmto citlivým informacím dříve, nakonec muselo vyřešit až Městské státní zastupitelství v Praze. Dokumenty byly převezeny na jeho „neutrální půdu“ a detektivové z ÚOOZ a vyšetřovatelé z Inspekce ministra vnitra si pořídili identické kopie.
Potyčky s inspekcí začaly podle detektivů z ÚOOZ ve chvíli, kdy bývalá mluvčí útvaru Blanka Kosinová zveřejnila (po dohodě s vedením) oficiální zprávu, že ÚOOZ spojuje dohromady vyšetřování Mrázkovy vraždy a korupci za biolíh. Kosinová pak byla odstavena z funkce mluvčí a celý útvar dostal neoficiální výstrahu, aby „před volbami šetřili takovými zprávami“.
V kauze byl také vyměněn státní zástupce, který šel detektivům „na ruku“ a schvaloval jim odposlechy a přístup k citlivým dokumentům.

***

* Problémové kauzy

Leden 2006: Vražda podnikatele Františka Mrázka.

Březen 2006: Zatčení vlivných činitelů ČSSD za korupci v biolihu.

Duben 2006: Detektivové oznámili, že vražda Mrázka může souviset s kauzou biolih.

Květen 2006: Inspekce ministra vnitra zabavila u hlavního vyšetřovatele Mrázkovy vraždy a biolihu počítač; hrozí mu obvinění.


Titulek:               Aféra Biolíh: citlivé volební téma
Datum vydání:          24.5.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny

Aféra Biolíh: citlivé volební téma
PRAHA, 24. 5. 2006

Největší korupční aféru posledních měsíců, v níž policie odhaluje zákulisí miliardového obchodu s biolihem, provází tolik rozporuplných informací, že chce do případu vstoupit i nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.
»Informací o skutečnostech, na které se ptáte, máme zatím málo. Vyžádáme si podrobnosti,« řekl HN mluvčí hlavní žalobkyně František Tlapák. Těch skutečností se v posledních dnech kolem kauzy, v níž figuruje hned několik sociálních demokratů, sešlo víc než dost: razie inspekce, odvolaná mluvčí, výměna žalobce.

Falešné cestovní příkazy

Aféra, v níž bylo obviněno již několik sociálních demokratů, odstartovala naplno zhruba před dvěma měsíci. Původně úplatkářský případ přivedl detektivy z Útvaru na odhalování organizovaného zločinu (UOOZ) až k nájemné vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, jenž byl znám svými kontakty ve vysoké politice i v státních bezpečnostních složkách.
Minulý týden ovšem v elitní jednotce provedla razii Inspekce ministra vnitra. Kriminalistům, kteří se na rozplétání vysoce citlivé aféry podíleli, inspektoři zabavili jeden počítač a desítky listin. »Jde o podezření, že při vykazování cestovních náhrad a nákladů docházelo k neoprávněnému čerpání finančních prostředků. Námi prověřovaná kauza nijak nesouvisí s vyšetřováním Mrázkovy vraždy,« odmítá ředitel inspekce Miroslav Borník, že by se jeho lidé snažili mařit vyšetřování tak závažné aféry.
Má pro to dva argumenty: případem se s vědomím státního zástupce zabývají od loňského prosince. A mezi podezřelými figurují jen dva členové speciálního týmu. Šéf UOOZ Jan Kubice se ovšem včera v rozhovoru pro televizi Nova podřízených zastal. »Naprosto za ně dávám ruku do ohně.«

Střídání stráží

Nejde ovšem o jediný podezřelý krok, který úřady v udělaly. Případ dostal na starost nový dozorující žalobce. Proč? »Je to z organizačních důvodů. S čistým svědomím můžu říct, že v tom není třeba hledat nic nekalého,« tvrdil včera žalobce Radek Klvaňa, který případ měl na starosti. Převzal jej od něj Martin Omelka, ředitel sekretariátu městského státního zástupce a tiskový mluvčí.
Poslední z řady zásahů má na svědomí přímo ministr vnitra František Bublan. Po jeho jednání s policejním prezidentem Vladislavem Husákem musela opustit post mluvčí elitního útvaru Blanka Kosinová. Důvod? Po dohodě s vyšetřovateli zveřejnila možné souvislosti mezi Mrázkovou vraždou a korupčním pozadím aféry Biolíh. »Mně jde o to, když na jednom případě pracují dva útvary, aby jeden útvar ty události nekomentoval a nekazil práci toho druhého útvaru,« tvrdil před čtrnácti dny Bublan, jenž je jedničkou ČSSD na Vysočině. Členy této krajské organizace jsou i dva z obviněných.
Když se HN včera snažily zjistit, jaký další útvar na případu pracuje, dostaly z policejního prezídia následující odpověď: »Žádné jiné útvary se podle našich informací tímto případem nezabývají.«
Současné třenice přitom připomínají situaci před volbami v roce 1996, tehdy policisté a státní zástupci otevřeně hovořili o tom, že dostali od nadřízených doporučení, aby citlivé případy nechali spát.
»Mohu sice rozhodnout ihned, ale zatím tak neučiním. Proč? To se mě zeptejte za měsíc,« uvedl tehdy žalobce Stanislav Pospíšil, který prověřoval dnes už legendární zásah v podniku U Holubů.

***

Kdo byl obviněn v korupční aféře Biolíh

Jan Hanáček

Předseda hodonínské ČSSD a šéf kabinetu místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha, obviněn z přijímání úplatku.

František Vybíral

Olomoucký lobbista a člen ČSSD, obviněn z přijímání úplatku a podplácení. Pomocí kontaktů ve státní správě získával zákulisní informace.

Josef Láznička

Tajemník Státního fondu dopravní infrastruktury a vlivný člen ČSSD, obviněn z přijímání úplatku.

Ludmila Schwarzová

Šéfka sekretariátu náměstka ministra dopravy a členka ústředního výboru ČSSD, rovněž obviněna z přijímání úplatku.

Rostislav Polák

Šéf kolínského lihovaru obviněn z podplácení. Zaslal 15 miliónů Vybíralovi, který mu podle policie pomáhal získat licenci na výrobu biolihu.

Miloš Červenka

Významný pražský realitní spekulant, jehož jméno figurovalo v aféře Pozemkového fondu, obviněn z podplácení

Kdo byl také u výslechu

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a exministr průmyslu Miroslav Grégr (ČSSD), místopředseda dozorčí rady Unipetrolu.

O autorovi| Radek Kedroň, www.ihned.cz/kedron.