Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Odposlechy znají lídra KSČM
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Střední Morava
Autor:                 MICHAL ŠVERDÍK
Strana:                1
ID:                    MF2006060106544754

Odposlechy znají lídra KSČM 
Podle detektivů figuruje lídr komunistů v korupčním skandálu * Černý: Je to účelový útok

Olomouc - Lídr komunistické kandidátky v Olomouckém kraji Alexander Černý figuruje v jednom z korupčních skandálů. Detektivové, kteří vyšetřují působení mafií v Česku, mimo jiné například kauzu biolíh či vraždu podnikatele Františka Mrázka, jsou přesvědčeni, že Černý šel na ruku jednomu z obviněných. Komunista Černý to odmítá.
Útvar pro boj s organizovaným zločinem svá tvrzení okolo Černého dokládá odposlechy telefonních hovorů mezi klíčovými aktéry korupční kauzy. Odposlechy posvětil soud.
V celé věci jde o to, že jeden z obviněných, olomoucký lobbista František Vybíral, Černého využíval k tomu, aby ovlivnil, kdo bude ředitelem Lesů České republiky. Ve firmě měl Vybíral podle odposlechů plánovat určité velké obchody.
Útvar pro boj s organizovaným zločinem k lídrovi komunistické kandidátky v Olomouckém kraji Alexanderovi Černému podle odposlechů telefonních hovorů zjistil toto: „Tuto osobu využívá Vybíral k zajištění podpory Vladimíru Blahutovi, aby jej dále nechali ve funkci generálního ředitele Lesů České republiky, neboť tam Vybíral má rozjetý velký kšeft.“

Vybíral a Černý se znají léta

Bývalý voják a lídr kandidátky KSČM v Olomouckém kraji Alexander Černý přiznal, že Vybírala zná několik desítek let. Oba ostatně za minulého režimu pracovali na Moravě jako vojáci z povolání. „Je pravda, že jsem s panem Vybíralem v poslední době několikrát hovořil telefonem. Bavili jsme se o přijímání zákonů ve sněmovně, o programu sněmovny, o běžných otázkách, o kterých se bavím s mnoha lidmi. Nikdy jsem se nepokusil cokoliv ovlivňovat a s jeho kauzami nemám nic společného,“ Černý.
Obsazení vedoucích postů ve firmě Lesy České republiky má na starosti ministerstvo zemědělství. Jeho mluvčí Libor Vacek připustil, že o podezření okolo poslance Černého ví.
„Ředitele Lesů České republiky jmenuje a odvolává ministr. Já osobně nevím o tom, že by pan poslanec Černý něco ovlivňoval. Nelze ale vyloučit, že se s ministrem, který často chodí do sněmovny, někdy setkal,“ připustil mluvčí ministerstva.
Pokračování na straně C2

Pokračování ze strany C1
Klice okolo Vybírala a Černého se nakonec Blahutu v pozici šéfa Lesů České republiky stejně udržet nepodařilo. „Bývalý ředitel Blahuta musel odejít kvůli pochybnostem okolo veřejných zakázek na lesní práce,“ vysvětlil mluvčí Libor Vacek.
Stanovisko obviněného Františka Vybírala se včera nepodařilo získat. Telefon v jeho bytě nikdo nebral a rovněž jeho brněnský advokát telefon po celé odpoledne nezvedal.
Přepisy odposlechů telefonních hovorů a další dokumenty zveřejnil na začátku týdne Radiožurnál na svých internetových stránkách poté, co se šéf Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Jan Kubice obrátil na parlamentní výbor pro obranu a bezpečnost, neboť se obával politických tlaků na vyšetřování zmíněných případů. Celá kauza vyvolala zemětřesení na české politické scéně. „Je to účelový útok proti levici a věřím, že vše bude vyšetřeno,“ horoval včera komunista Černý, který je členem významného parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost.
„Jsou to ale informace z odposlechů telefonních hovorů,“ reagoval jeden z detektivů útvaru.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava


Titulek:               Speciální tým prověří Kubiceho zprávu
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 Petr Janiš
Strana:                1
ID:                    PR2006060107016634

Speciální tým prověří Kubiceho zprávu
Vesecká chce šetřit únik informací * Vláda odsoudila postup šéfa ÚOOZ

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a policejní prezident Vladislav Husák se včera dohodli na vytvoření společného týmu, jenž prošetří obsah zprávy, kterou předal šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost.
Ve zprávě obvinil politiky ČSSD z kriminálního jednání. Tým, který budou podle policejního prezidia tvořit čtyři státní zástupci a čtyři kriminalisté, se v první řadě zaměří na utajované informace ve zprávě obsažené.
Materiál, který Kubice dal poslancům, obsahuje podle Vesecké důkazy z trestních spisů, které se teprve musejí vyhodnotit. Kauzy jsou podle zástupkyně čtyři.
„Předpokládám, že otázku zhodnocení těchto důkazů, jejich ověření, provádí policejní útvar. Dozor státního zástupce přispívá k tomu, aby veškeré informace, které byly předloženy z obsahu trestních spisů, byly potvrzeny, vyvráceny, aby bylo prokázáno, zda se jedná o objektivní skutečnosti či nikoli,“ poznamenala Vesecká.
Odmítla jakékoli závěry, připustila ale, že zveřejnění informací - důkazů „komplikuje další prověřování“.
Hodnotu informací v materiálu zpochybnil premiér Jiří Paroubek, když řekl, že největší problém vidí v tom, že jde o neukončené případy.
(Pokračování na str. 2)

(Pokračování ze str. 1)
„A relevance záležitostí, které tam jsou, tak je od drbů až po záležitosti, které samozřejmě svoji relevanci mají,“ připustil premiér.
Úřad Vesecké už třetím dnem zkoumá, zda se policisté z ÚOOZ i Kubice nedopustili trestného činu únikem utajovaných informací. Vesecká to uvedla po včerejším setkání s Paroubkem a s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem (US), které se neplánovaně protáhlo i na jednání vlády.
„Státní zastupitelství se zabývá vyhodnocováním, zda nedošlo ke spáchání trestného činu konkrétními osobami,“ řekla Vesecká a doplnila, že jde o únik informací z ÚOOZ. Její úřad zkoumá, zda se stal trestný čin, když média zveřejnila utajené informace.
Vláda včera ve svém usnesení vyjádřila znepokojení, že Kubice ohrozil důvěru v principy právního státu. Pro toto usnesení hlasovali podle informací Práva všichni přítomní soc. dem. ministři a všichni tři unionisté. Dva lidovci ze tří se zdrželi, jeden byl pro (údajně Cyril Svoboda), proti nebyl nikdo.
Na pondělním zasedání sněmovního výboru pro obranu se však lidovci a US ve shodě s ODS marně pokoušeli odhlasovat mj. stanovisko, že z materiálů předložených Kubicem vyplývají přesvědčivé poznatky o propojení organizovaného zločinu, nájemných vražd, korupce, vysoce postavených policistů, vysokých státních úředníků a některých představitelů ČSSD.
Ministr Němec ve své reakci po středečním jednání vlády uvedl, že Kubiceho tvrzení považuje za mimořádně závažná. Policie a státní zastupitelství je mají jednoznačně potvrdit nebo vyvrátit, aby se kauza nezneužívala v politickém boji.
Uvedl, že Marie Benešová ve funkci nejvyšší státní zástupkyně „často veřejně prezentovala zcela neověřené informace bez pádných důkazů v zájmu diskreditace nadřízených“. Podle Němce není divu, že tento postup našel následovníky.

***

USNESENÍ VLÁDY

Vláda vyjadřuje znepokojení nad nestandardním postupem prezentace analytické zprávy ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR a jeho úřadu a konstatuje, že takový postup ohrožuje důvěru v principy právního státu. Vláda ukládá ministru spravedlnosti (Pavlu Němcovi), aby bezodkladně a průběžně informoval předsedu vlády a vládu o postupu státního zastupitelství v případech uvedených v analytické zprávě, zejména s ohledem na:
* dodržení zákonnosti postupu ÚOOZ Policie ČR;
* výkon dozoru, dohledu, popř. jiných úkonů státních zástupců v případech uvedených v analytické zprávě.

Foto popis| Jiří Paroubek a Renáta Vesecká při včerejší tiskové konferenci.
Foto autor| Foto PRÁVO - Milan Malíček


Titulek:               Česko: Situácia sa zamotala
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Pravda
Rubrika:               Titulná strana
Autor:                 Andrej Matišák
Strana:                1
ID:                    PE2006060106503749

Česko: Situácia sa zamotala
PRAHA, BRATISLAVA - Už len jediný deň delí Čechov od rozhodovania vo voľbách. Obyvatelia včera mohli sledovať posledné kolo mocenského zápasu, v ktorom na seba narazili najvyššie váhové kategórie v českom politickom ringu, prezident Václav Klaus a premiér Jiří Paroubek.
Situácia sa pred hlasovaním ešte viac zamotala. Klaus poskytol rozhovor denníku Mladá fronta Dnes, v ktorom okrem iného povedal, že v osobe Paroubka vzniklo individuálne vládnutie jedného človeka nad vládou aj nad jeho politickou stranou. To je podľa prezidenta do značnej miery varovný jav.
Paroubek hneď zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej Klausovi vyčítal, že nie je nestranícky a že sa správa ako čestný predseda občianskych demokratov, nie ako prezident.
Analytici sa nezhodujú v tom, či je Klausov rozhovor jednoznačným potvrdením jeho nadpráce v prospech pravice. „Je jasné, na čej strane je. Je to ODS a ani sa to nijako nesnaží zastierať," povedal pre Pravdu politológ Jan Outlý.
„Klaus má svoje názory a netají sa nimi. Bolo by dokonca čudné, keby ich teraz menil, ak by sa k takým dôležitým veciam nevyjadril," tvrdí na druhej strane ďalší analytik Stanislav Balík.
Pokračovanie - s. 6

Dokončenie - s. 1
„Je otázka, či je to v prospech niekoho, ale dalo by sa povedať, že je to v neprospech sociálnej demokracie. Osoba prezidenta je v našej spoločnosti chápaná „polomonarchisticky". Tak nejako sa od nej očakáva, že sa bude k dianiu vyjadrovať. Nie sú zatiaľ dané nejaké štandardy, v akej forme," vyhlásil do tretice politológ Miroslav Mareš na adresu Klausových slov.

Premiérova moc

Český prezident si naozaj servítku pred ústa nedával. „Žiadny iný predseda politickej strany a vlády okolo seba neuchopil takú moc, ako sa to podarilo jemu. Je to úplne nový fenomén na našej politickej scéne," povedal Klaus o Paroubkovi, neuviedol však priamo, aké nebezpečenstvo sa skrýva v tomto koncentrovaní moci. Súvisieť by to však mohlo s kauzou biolieh, ktorá prerástla do najväčšieho predvolebného škandálu. Práve ona dominuje zoznamu afér, ktoré sa podľa šéfa Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu Jana Kubice, snaží ovplyvňovať policajné prezídium, ministerstvo vnútra a premiér.
Celá česká politická súťaž sa práve touto kauzou vyhrotila do jednoznačného stretu medzi ČSSD a ODS. Po tom, čo sa obaja hráči na politickom poli obvinili div nie z rozvracania republiky, voliči by len ťažko prehltli horkú pilulku v podobe ich spolupráce. Keďže je však v politike možné takmer všetko, stále ostáva otvorený aj tento variant.
„Mohlo by sa stať, že sa napriek agresívnemu vystupovaniu proti sebe dohodnú. Nositeľmi ostrých slov sú najmä predsedovia. Ak by títo boli odsunutí do úzadia a strany by si vybrali, asi za pomoci prezidenta Klausa, vhodných vyjednávačov, nejaká veľká či dúhová koalícia by mohla vzniknúť. V tom je poetika politiky," myslí si politológ Zdeněk Zbořil.

Zelený problém

Povolebné české usporiadanie tak ostáva absolútne nepredvídateľné. Najmä po tom, čo podľa Zbořila nechuť ľudí z rôznych prezentovaných káuz môže nahnať vodu na mlyn komunistom. Dôležitým faktom samozrejme ostáva úspech či neúspech zelených v ich boji o poslanecké kreslá.
„Voliči však nemajú radi, keď sa priamo vnútri strany politici tesne pred hlasovaním hádajú," pripomína Zbořil v narážke na problémy v Strane zelených. Niektorí jej členovia chcú dokonca spochybniť výsledky volieb, pretože ich podľa predsedníctva mali vyškrtnúť z volebnej kandidátky. Ide o ľudí z ľavicovej frakcie zelených, ktorú vedie predsedníčka republikovej rady Eva Holubová. Tí sa postavili proti predsedovi strany Martinovi Bursíkovi. Holubová sa dokonca stretla s premiérom Paroubkom a dnes nepriamo vyzvala voličov zelených, aby odovzdali hlas radšej ČSSD a nie Bursíkovi.
Z kandidátky nakoniec zmizla len Holubová, pretože nikoho iného už vyškrtnúť nestihli. Predsedníctvo strany ju obviňuje z toho, že sa spojila so sociálnou demokraciou a svojím konaním poškoduje zelených.
Kým nedávno sa zdalo, že žiadna stabilná koalícia bez zelených nemôže vzniknúť, teraz to skôr vyzerá, že žiadni zelení v parlamente byť nemusia.

***

Prezident o premiérovi

Žiadny iný predseda politickej strany a vlády okolo seba neuchopil takú moc, ako sa to podarilo jemu.
Václav Klaus, český prezident

Foto popis| Prezident ČR Václav Klaus
Foto popis| Českí politici robia maximum, aby pred voľbami boli na očiach. Šéf ODS Mirek Topolánek sa na Vysočine predviedol ako mäsiar, pričom zákazníkom ponúkal špeciálne klobásy označené jeho menom.
Foto autor| FOTO: ČTK


Titulek:               SEVENDAYS
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 The Prague Post
Rubrika:               Titulní strana
Autor:                 
Strana:                1
ID:                    PE2006060107016601

SEVENDAYS
News & Notes

VETOES **The Chamber of Deputies overturned two presidential vetoes May 24 thanks to opposition votes from the Social Democrats and Communists. The chamber passed the new Labor Code as well as a bill for nonprofit hospitals. The chamber requires only a simple majority of 101 votes to overturn a presidential veto.

GAMBLING

**Czechs spent 90 billion Kč ($4.1 billion) on gambling in 2005, up more than 6 million Kč over 2004. Slot machines accounted for more than 55 percent of that total, and slots increased from 42,000 in 2004 to 52,000 in 2005. Prague had the most machines per capita, four times more than the entire Pardubice region.

FLOODS

**At least one person was reported missing after heavy rains pushed rivers to emergency levels May 29.
Rescuers near Tachov, west Bohemia, are searching for a 31year-old woman reportedly swept away by the Mže River.
Authorities have issued evacuation notices to towns near the CzechGerman border. Two months ago, flooding claimed nine lives and cost the state 5 billion Kč.

SHOOTER

**An unknown assailant has been shooting at people on trams in Prague with an airgun, according to television reports. One woman was hit in the thigh in Prague 5 and one man was hit in his stomach in Prague 9. Police have no trace of the shooter, but according to witnesses it may be a man around 30 years old.

INVESTIGATION

**Jan Kubice, director of the Police Presidium’s white collar-crime squad (ÚOOZ), said May 29 that organized crime is affecting politics. Politicians are trying to hinder the investigation of serious cases such as the murder of entrepreneur František Mrázek, he said. Prime MinisterJiří Paroubek refuted the accusations, saying Kubice is working with the opposition Civic Democrats.

GREENS

**The Green Party said it will remove eight people from its candidate list because they signed a document calling for a left-wing faction within the party and protesting against the Greens’ move closer to the right. Green Party Chairman Martin Bursík said the faction was an attempt to damage the party before the elections. POLLS **Opinion polls still vary greatly in their reading of voter preferences, indicating the elections will be very close. A May 24 Factum Invenio poll shows 28.5 percent favor the Social Democrats (ČSSD) and 27.8 percent are for the Civic Democrats (ODS), suggesting a ČSSD victory. An SC&C poll from May 26 shows a 30.8 preference for the ODS and only 24.2 percent for the ČSSD.

AID

**The Czech Republic promised to send 5 million Kč to aid the victims of earthquakestricken Indonesia. Czechs will not send any rescue teams. The death toll from the quake, which struck May 27, is at 5,427.
Some 200,000 people have been left without shelter. Aid is beginning to arrive but officials say not fast enough.


Titulek:               „Nechte Kočku na pokoji!“
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Události a politika
Autor:                 VÁCLAV DOLEJŠÍ, JANA BLAŽKOVÁ
Strana:                2
ID:                    MF2006060106524252

„Nechte Kočku na pokoji!“
Duel Paroubka s Topolánkem provázela nervozita z policejní zprávy. Premiér bránil svého přítele

Praha - Už potřetí se včera večer v televizním duelu střetli osobně Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. Přestože o třaskavé kauze těchto dní - zprávě elitního policisty Jana Kubiceho - v pořadu zazněla zmínka až nakonec, z obou lídrů od počátku vyzařovala nervozita. Dokumentuje to příhoda, která se odehrála krátce před začátkem přenosu: oba lídři nechali ve studiu televize Prima přepočítat židle určené pro své příznivce.
Šéfové ODS i ČSSD si totiž mohli do studia přivést přesně 135 stoupenců v oranžových a modrých dresech, ale před vysíláním nabyli dojmu, že druhá strana má více křesel.
Televize Prima netradičně politikům nabídla, že si mohou s sebou přivést dva poradce. Zatímco Topolánek si na pomoc přizval místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou a ústeckého primátora Petra Gandaloviče, premiér Paroubek nikoho. „Já žádné podpěrné sloupy nepotřebuji. Já si musím vědět rady sám,“ prohlásil Paroubek. Topolánek kontroval: „My nejsme strana jednoho muže, jsme tým.“
Atmosféra v pořadu moderovaném Michaelou Jílkovou připomínala bývalý Kotel: oba stranické tábory se překřikovaly, bučely a pískaly na konkurenta.
„Už se potí!“ křičeli sociální demokraté při reklamní přestávce na Topolánka, když ho přišla přepudrovat maskérka. „Nemá stupínek!“ volali zase občanští demokraté - a naráželi tak na štokrle, jež dala v minulém duelu Česká televize pod Paroubka, aby vypadal stejně vysoký jako Topolánek.
Témata debaty byla tradiční: rovná daň, školné, poplatky u lékaře a obří státní dluh.
„Já usiluji o liberální prostředí v naší zemi. Bez facek zezadu, bez nepodávání rukou, bez napadání našich poslanců,“ prohlásil Paroubek. Před plány ODS diváky postrašil: „Chceme reformy, ale ne aby z lidí tekla krev.“ Topolánek mu to oplatil, když pro změnu varoval, že se sociální demokracií se k moci vrátí i komunisté.
O druhé reklamní přestávce byli útočnější premiérovi příznivci, kteří v narážce na nedávný pohlavek, který uštědřil Miroslav Macek ministru Davidu Rathovi, skandovali: „Zbaběle a zezadu.“ Úplně nejvíc se však oba lídři rozohnili až ve chvíli, kdy debatu o svých programech opustili a začali mluvit o tématu číslo jedna těchto dní. Tedy o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a obvinění, s nímž v pondělí vystoupil elitní policista Jan Kubice.
Paroubek detektivovi spílal: „Pan Kubica je lhář, ať mě klidně zažaluje. Když tvrdí o panu Kočkovi (premiérův přítel - pozn. redakce), který provozuje matějskou pouť, že nechal zavraždit podnikatele Františka Mrázka, je to lhaní. Nechte pana Kočku na pokoji!“ křičel premiér.

Foto popis| NAVZÁJEM SE NEPOSLOUCHALI. Zatímco moderátorce Michaele Jílkové v televizním duelu na Primě premiér Jiří Paroubek i opoziční lídr Mirek Topolánek naslouchali, sebe navzájem jako by neslyšeli. Každý si vedl svou.
Foto autor| FOTO: MAFA - DAVID NEFF


Titulek:               Policie jako prostředek v politickém boji
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (ohm)
Strana:                2
ID:                    HA2006060106493444

Policie jako prostředek v politickém boji
PRAHA - Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice nesouhlasí s ministrem vnitra Františkem Bublanem, který včera upozornil na komplikace, jež přinese zveřejnění dokumentů před poslanci z výboru pro obranu a bezpečnost.
Podle ministra tím budou znesnadněna vyšetřování jiných kauz. Bublanovi si prý už stěžovali ředitelé finanční a protikorupční policie Vladimír Zimmel a Miloslav Brych, kterým měla Kubiceho zpráva narušit vyšetřování jejich případů.
Z důvěrných dokumentů ÚOOZ podle jejího šéfa vyplývá, že vyšetřování kauz Mrázek, Čepro a biolíh je politicky ovlivňováno a organizovaný zločin je propojen s vysokými úředníky státní správy. Kubice včera řekl, že vyšetřování na zmiňovaných kauzách pokračují a jejich zveřejnění jim neublížilo. Největší pokrok prý policisté zaznamenali u vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka. Bližší podrobnosti k tomu ale Kubice odmítl uvést. »Policisté mají určité stopy, které prověřují, a je jich daleko více, než řekli parlamentní komisi,« prohlásil včera s tím, že celý případ s volbami vůbec nesouvisí. Odmítl tak podezření špiček ČSSD, že materiál zveřejnil po dohodě s ODS. Je prý apolitický a s politikou či volbami zveřejnění spisu nemělo nic společného. »Neznám ani žádné politiky z ODS,« dodal Kubice. S Kubiceho postupem ovšem nesouhlasí předseda Nezávislého odborového svazu policistů Milan Štěpánek. Podle něj šéf ÚOOZ vyvolal nedůvěru veřejnosti v policii, která se tak stává prostředkem v politickém boji.
Organizátor pražské Matějské pouti Václav Kočka zřejmě požádá policii o zajištění ochrany. A to právě kvůli Kubiceho zprávě, která mimo jiné hovoří o tom, že za vraždou Mrázka stojí právě Kočka. Podnikatel se bojí údajně toho, že kvůli vysoké odměně, kterou prý lidé kolem Mrázka vypsali na dopadení jeho vraha, může být v nebezpečí. Již prý jeho vnučka byla terčem verbálního útoku svých vrstevníků. Kočka včera také řekl, že je odhodlán bránit své dobré jméno soudní cestou, neboť Mrázka vůbec neznal. Kočky se včera zastal i premiér Jiří Paroubek.


Titulek:               Premiér: Kubice je prolhanec a křivopřísežník
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (trj)
Strana:                2
ID:                    PR2006060107016641

Premiér: Kubice je prolhanec a křivopřísežník
PRAHA - Premiér Jiří Paroubek včera znovu popřel, že by měl on či jeho známí cokoli společného s vraždou podnikatele Františka Mrázka.
„Co říká pan Kubice, tento prolhanec a křivopřísežník, mě vůbec nezajímá. Já jsem nikdy takový pokyn nedal, a i kdybych ho dával, tak to je tak úplně absurdní, že nemám jedinou věc, proč bych se k tomu chtěl vyjadřovat jinak, než jak to říkám,“ uvedl Paroubek.
Kvalitu informací šéfa Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho premiér ilustroval na spekulaci, že vraždu Mrázka provedl Václav Kočka z pražského Výstaviště. „Já si myslím, že ti hoši, kteří to připravovali, jsou takoví amatéři, že si dokonce ještě popletli i při té prezentaci toho Kočku staršího s Kočkou mladším, protože to by aspoň vypadalo trošku věrohodně,“ uvedl Paroubek a o Kočkovi starším později dodal: „To je poctivý člověk, který se živí tím, že organizuje Matějskou pouť“.

„Neměl motiv“

Podle něj by Kočkovi k vraždě chyběl motiv. Premiér si položil otázku, jaký mohl mít Kočka s Mrázkem spor. „O řetízkové kolotoče, nebo o lochnesku, nebo o autíčka na Matějské pouti? Já to nepochopím, protože pan Kočka 40 let nic jiného nedělá nežli Matějskou pouť, tak proč by, proboha, mordoval, když to tak řeknu, pana Mrázka. Nicméně, pan Topolánek toto řekl, že mám propojení s panem Kočkou, že je to jedna z hlav pražského podsvětí,“ uvedl premiér.
Václav Kočka starší je členem ČSSD. „Proto s ním tu a tam se vidím, proto s ním tu a tam spolupracuji i na volební kampani. Nic víc v tom není potřeba hledat. Pan Kočka, tak, jak se včera ukázal české veřejnosti, tak je člověk, který má všechny jiné zájmy, jen ne mordovat lidi,“ uvedl Paroubek.
Premiér řekl, že pokud policie Kočku viní z Mrázkovy vraždy, měl by být ve vazbě. Fakt, že Kočka nebyl ani obviněn, svědčí podle Paroubka o absurdnosti celého případu. „Předpokládám, že neoblafne český lid,“ shrnul premiér.
Poslanec US-DEU a vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek včera na Nově ke Kubicemu reagoval: „Je to charakterní člověk.“

Topolánek o Kočkovi mluvil už v únoru

K věci se vyjádřil i ministr zdravotnictví David Rath, jemuž dal před 14 dny facku člen ODS Miroslav Macek. Řekl, že má rád absurdní hry i dílo Franze Kafky. „V tomto duchu mám takový pocit, aby nakonec z Kočky nebyl Macek a aby nakonec tedy z Mrázka nebyl klíč ke švýcarskému kontu ODS, popřípadě klíč k privatizaci Knižního velkoobchodu,“ řekl Rath.
Na otázku, jaké má důkazy, že aféru inscenovala ODS, Paroubek odkázal na latinské úsloví „cui bono“ - komu slouží. „A to slouží jednoznačně ODS, tak přeci není možné říci, že pan Kubice nevstoupil do volební kampaně. On do ní prostě vstoupil.“
Šéf ODS Mirek Topolánek zmínil Paroubkovy kontakty s podsvětím a organizovaným zločinem pět dní před Kubiceho aktivitou. „Pan Topolánek neumí držet jazyk za zuby. Toto je přímý důkaz, že existovalo propojení mezi záměry ODS a pana Kubiceho, protože se objevilo ničím nepodložené obvinění.“
Premiér odkázal i na svou únorovou debatu s Topolánkem v ČT, kde šéf ODS použil Kočkovo jméno. Podle Paroubka se v kruzích blízkých ODS mluvilo o odpálení bomby před volbami.

Foto popis| Jan Kubice


Titulek:               Kubice naznačuje, že neřekl vše
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (ČTK, jt)
Strana:                2
ID:                    PR2006060107016646

Kubice naznačuje, že neřekl vše
Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice včera řekl, že zveřejnění důvěrných materiálů o práci policie na případu vraždy podnikatele Františka Mrázka, na korupční aféře kolem zakázek s biopalivy a pokusu podvodu na společnosti Čepro vyšetřování kriminalistů neohrozí.
Podle něj byla většina informací týkajících se všech tří kauz již médiím i podsvětí známa, stejně tak vyšetřovací verze policie. „Zkoumáme všechny informace obsažené v těch materiálech, myslím si, že by jejich zveřejnění neměl být problém. Vyšetřovací verze jsou stejně známy a podsvětí si o nich povídá mezi sebou. Není to nic nového,“ řekl Kubice. Doplnil, že prověřování všech informací k těmto kauzám a další práce kriminalistů na nich pokračuje. Konstatoval, že největší pokrok policisté zaznamenali u vyšetřování lednové vraždy kontroverzního podnikatele Mrázka. „Máme určité stopy, které prověřujeme, a těch stop je daleko více, než jsme parlamentní komisi řekli,“ prohlásil Kubice.
Nesouhlasí s názorem ministra vnitra Františka Bublana, který v rozhovoru pro včerejší Právo uvedl, že škody, které Kubice svým pondělním vystoupením před sněmovním branně bezpečnostním výborem způsobil, budou velmi vysoké. Bublan podotkl, že už se mu ozvali ředitelé finanční a protikorupční policie Vladimír Zimmel a Miloslav Brych, kterým zveřejnění citlivých informací narušilo vyšetřování jejich kauz.
„Nedokážu si to představit,“ reagoval Kubice na Bublanova slova o narušení vyšetřování jiných policejních útvarů. „Všechny tři případy, o kterých se dokumenty zmiňují, vyšetřujeme my. Pokud na nich dělá ještě někdo jiný, měli by nám to říct,“ podotkl šéf ÚOOZ.
„Podle toho, co mám v současné době k dispozici, mohu říct, že pan Kubice nemluví pravdu. Skutečnost je jiná a není pravda, že by na těchto věcech nepracoval nikdo jiný,“ reagoval pro Právo šéf finanční policie Zimmel.
„Určit, jak moc do dalšího vyšetřování zveřejnění zprávy zasáhne, je nyní velmi složité, ale rizika tu samozřejmě jsou. Dělat závěry by bylo nyní předčasné, ale každopádně to věci nijak nepomohlo,“ prohlásil Zimmel.


Titulek:               Údaje vyvolaly v policii nedůvěru
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Právo
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 Pavel Blažek
Strana:                2
ID:                    PR2006060107016647

Údaje vyvolaly v policii nedůvěru
Je nemožné dopátrat se, co je a co není pravda v dokumentech, které šéf ÚOOZ Jan Kubice předal předsedovi sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Janu Vidímovi (ODS). Policejní mluvčí neodpovídají na dotazy věcně. Kubicem ve zprávě očernění policisté či pracovníci Inspekce ministra vnitra (IMV) popírají, co o nich Kubice sdělil.
„Není pravda, co o mně uvádí plukovník Kubice v materiálu. Není pravda, že jsem letos 17. února týmu ÚOOZ Pokr, který vyšetřuje vraždu podnikatele Františka Mrázka, sdělil, že tato vražda má politické pozadí, jmenoval v této souvislosti pana Stanislava Grosse a policisty Oldřicha Koppa a Milana Dvořáka,“ odpověděl včera pracovník Inspekce ministra vnitra (IMV) podplukovník Jaroslav Hlaváč.
Ten v popírání a pochybnostech není sám. Kriminalisté totiž pochybují o tom, že dokumentace o 40 stranách vychází ze skutečné znalosti spisů, které podle nich obsahují statisíce listinných materiálů.
Podle kriminalistů by měl jen spis týkající se Mrázka obsahovat více než 100 tisíc listinných materiálů. „Policie na Mrázkovi pracovala od roku 1981 do současnosti. Pro příklad uvedu, že zvláštní desetičlenný policejní tým ustavený v roce 1989 jen za tento jediný rok shromáždil kromě zvukových nahrávek, kamerové a fotografické dokumentace zhruba 10 tisíc listinných materiálů o Mrázkově trestné činnosti a jeho kontaktech. Už tehdy šly vysoko. Na vojenskou prokuraturu, tehdejší Ústřední výbor KSČ, ministerstva, Státní bezpečnost, hospodářskou kriminálku a jinam. Pro kriminálku Mrázek pracoval jako tajný spolupracovník pod evidenčním číslem B 5246,“ řekl kriminalista, který si nepřál být jmenován.
Dobře informovaný zdroj Právo upozornil, že desetičlenný tým byl na jaře 1990 rozpuštěn. „Kde dokumentace skončila, nikdo neví. Jisté je, že Mrázek těmi, kdo ji převzali, stíhán nebyl. Stalo se jen, že se do problémů dostal každý, kdo spolupracoval na jeho usvědčení,“ konstatoval. Kupříkladu Václav Dvořák z Kostelce nad Černými. lesy .
„V dubnu 1992 ho zastřelil nějaký Hájek z browningu FN 22. Šel do vězení pro jinou trestnou činnost. Po propuštění zmizel. Je asi tři roky pohřešovaný,“ dodal zdroj.


Titulek:               Biolíh: vyhozené miliony
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Rubrika:               Ekonomika
Autor:                 LUCIE TVARŮŽKOVÁ, JANA KLÍMOVÁ
Strana:                3
ID:                    MF2006060106534441

Biolíh: vyhozené miliony
Lihovarníci podle policie zaplatili za sjednání schůzky s Grégrem, který jim však nijak nepomohl

Praha - Tajná policejní zpráva s názvem Biolíh, jež v pondělí unikla na veřejnost a rozpoutala politické předvolební peklo, ukazuje, že při údajné korupci kvůli vládnímu programu na podporu biopaliv ani policie stále neví, k čemu vlastně měly údajné úplatky sloužit a kdo přesně peníze dostal.
Za korupci je přitom už od března stíháno osm lidí včetně představitelů lihovaru Bioferm Kolín a několika státních úředníků s členskou průkazkou ČSSD.
V důvěrné zprávě, kterou šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice předložil poslancům, je případu s biolihem, který dal celému současnému skandálu jméno, věnováno jen několik stran.
Kubice chce tajným materiálem prokázat, že politici vládní ČSSD zasahovali do policejního vyšetřování.

Úplatky z Kolína

Policejní fakta týkající se případu s biopalivy jsou následující: Na začátku letošního roku vyplatili představitelé soukromého lihovaru 15 milionů korun olomouckému lobbistovi Františku Vybíralovi, členovi ČSSD. Co jim za to slíbil a zařídil, však není zřejmé.
Verze policie mluví o tom, že vyplacené miliony sloužily k tomu, aby Vybíral šéfům kolínského lihovaru přes další své známé zprostředkoval schůzku s vlivným členem ČSSD Miroslavem Grégrem, bývalým ministrem průmyslu a obchodu.
Rozdělení peněz mělo podle Kubiceho zprávy probíhat tak, že si Vybíral nechal čtyři miliony korun pro vlastní potřebu a další milion rozdělil mezi dva státní úředníky, Josefa Lázničku a Ludmilu Schwarzovou. Ta měla zařídit schůzku s Grégrem.
Komu šlo dalších deset milionů, policie ve své zprávě ani nenaznačuje. V čem byl Grégr pro šéfy kolínské firmy tak cenný? Podle policie jim měl coby místopředseda dozorčí rady Unipetrolu zajistit, aby s nimi Unipetrol podepsal smlouvu na odběr vyrobeného biolihu a jeho přimíchávání do benzinu. Taková smlouva by kolínskému lihovaru pomohla k tomu, aby získal úvěr potřebný na výstavbu nové továrny. Obviněná úřednice ministerstva dopravy Ludmila Schwarzová připouští, že schůzku šéfů kolínské fabriky Jaromíra Janaty a Rostislava Poláka se svým dobrým přítelem Grégrem skutečně zařídila.
„Bylo to jen pracovní setkání, kde se s ním radili. Nic jiného. Pan Vybíral je pro mě naprosto neznámá postava,“ říká Schwarzová a bez dalších podrobností podotýká, že aféra „měla základ ve vyšších kruzích“. Podobně o schůzce mluví i Grégr. „S Janatou i Polákem jsem se skutečně přes paní Schwarzovou setkal, a to letos 6. ledna. Nemělo to ale vůbec nic společného s Unipetrolem a já také absolutně vylučuji, že by padla nějaká zmínka o penězích. To jsem také řekl policii,“ uvedl Grégr s tím, že s podnikateli následně 16. ledna uzavřel smlouvu o poradenství pro jejich projekt stavby nového lihovaru. O další tři dny později od nich dostal objednávku.
„Protože však pořád nebyla vládní koncepce podpory biopaliv, nemohl jsem dělat žádné kalkulace a také jsem od nich nevyfakturoval ani korunu. Celé je to nafouknutá bublina,“ tvrdí exministr.
Podle policejní zprávy také v únoru kolínští podnikatelé pochopili, že úplatek Vybíralovi byl zbytečný, a proto chtěli peníze zpátky. Ty však mezitím zmizely.

Klíčový Vybíral

Klíčem k celému případu je právě František Vybíral. Bývalý profesionální voják pobýval krátce před revolucí tři roky v Sovětském svazu a objevují se spekulace - i v tajné policejní zprávě - že měl v minulosti co do činění s tajnými službami.
„Scházíval se s Frantou Mrázkem (zavražděný podnikatel, pozn. red.) a vyměňovali si ty špionážní bláboly,“ říká bývalý Mrázkův společník Tomáš Pitr. Podle policie má Vybíral také kontakty na českou větev solncevské větve ruské mafie.
V lobbistických kruzích má Vybíral pověst mluvky, který jen málokdy opravdu dokázal něco zařídit. S médii už několik týdnů vůbec nekomunikuje. Přes prostředníka včera pouze vzkázal, že se k celé kauze vyjádří až po volbách.

* Kauza Biolíh
Kdo je kdo

František Vybíral Lobbista. Měl převzít úplatek 15 milionů. Včera vzkázal, že se ke kauze vyjádří až po volbách. Představitelé lihovaru Bioferm Kolín

Jaromír Janata a Rostislav Polák Šéfové kolínského lihovaru. Měli uplácet: ke kauze se nevyjadřují. Nepodařilo se je zastihnout.

Ludmila Schwarzová Úřednice. Zprostředkovala schůzku s exministrem Grégrem: „Schůzku jsem domluvila, ale jen se radili, o nic víc nešlo.“

Josef Láznička Úředník. Měl zkontaktovat Vybírala se Schwarzovou: „Je to děsivé, co o sobě čtu. Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat.“

Miroslav Grégr, exministr průmyslu a člen dozorčí rady Unipetrolu: „Je to nafouknutá bublina. Unipetrol nemám možnost ovlivnit a o penězích nepadlo ani slovo.“

Foto popis| DRAHÁ SCHŮZKA S GRÉGREM. Dle policie platili šéfové lihovaru v Kolíně za schůzku s exministrem.
Foto autor| FOTO: MAFA - DAN MATERNA


Titulek:               Kubice: Cesťáky jsou záminka
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Téma
Autor:                 VÁCLAV DRCHAL
Strana:                3
ID:                    LN2006060106513997

Kubice: Cesťáky jsou záminka
Šéf ÚOOZ Jan Kubice má s útoky na své lidi zkušenosti. Jeho podřízený Zdeněk Macháček strávil v neoprávněné vazbě 75 dní.

PRAHA Na cestovních příkazech se dá denně získat maximálně 140 korun. Dvě třetiny lidí se na jejich vypisování kvůli papírování stejně vykašle. Ve vinu svých lidí absolutně nevěřím. Je to nesmysl. Říká Jan Kubice, šéf elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který minulý týden oznámil, že práci jeho týmu sabotují politici.
Poslední kapkou pro Kubiceho vystoupení byla razie v plzeňské expozituře ÚOOZ 16. května. Pracovníci Inspekce ministra vnitra si tehdy odnesli materiály, které mají dokázat, že čtyři Kubiceho detektivové falšovali cestovní výkazy.
Hlavním úlovkem inspektorů má být Jaroslav Hruška, šéf týmu, který se snaží vypátrat, kdo zastřelil Františka Mrázka. Kubice ale považuje razii za záminku. Politici se podle něj snaží zarazit došetření Mrázkovy vraždy a kauzy biolíh. Druhá strana sporu to ale vidí jinak. „Prošetřování začalo už v říjnu a od prosince na něj dohlíží státní zástupce. Mrázek zemřel až v lednu,“ hájí se ministr vnitra František Bublan. Stejný názor má i šéf inspekce Miroslav Borník.
Kubice ovšem toto tvrzení zpochybňuje a nadále považuje prověřování svých lidí za cílený útok. „Ti lidé před tím dělali na dvou nebo třech souvisejících spisech. Myslím tím, že se věnovali té partě kolem pražského podsvětí,“ řekl včera LN Kubice. Jejich práce se proto podle něj dotýkala „těch samých lidí,“ kterým vadí vypátrání Mrázkova vraha.
„Česká republika je malá. Jak se dostanete k organizovanému zločinu, tak se pohybujete v okruhu nějakých dvou set lidí,“ říká Kubice.
Šéf ÚOOZ také nechápe, proč policisté přistoupili k razii až v době, kdy se vyšetřování vraždy pohnulo. „Když na tom dělají od října, nechápu, proč listinné materiály zajišťují až v květnu,“ kroutí hlavou.
Borník to vysvětluje stylem policejní práce. „Chtěli jsme, aby doběhlo čtvrtletí. Příkazy lze navíc vypisovat i měsíc dozadu, takže jsme se k tomu dostali až v květnu,“ tvrdí Borník. Víc kvůli neskončenému vyšetřování odmítl prozradit.
Ministr Bublan navíc dodává, že nešlo jen o „cesťáky“, ale i o mizení peněz z fondu na vyplácení informátorů. „Odhaduji to v řádech desetitisíců,“ upřesnil včera Bublan.
Neopodstatněnému útoku na své lidi čelil Kubice v minulosti už několikrát. Například v létě 1999 byl zatčen expert ÚOOZ na ruskojazyčné mafie Zdeněk Macháček. Ten čtyři roky předtím velel slavnému zásahu proti solncevské větvi ruské mafie v restauraci U Holubů.
Macháček strávil ve vazbě celkem 75 dní. Inspekce, žalobce i soudce totiž uvěřili, že vydíral celníka. Nakonec se ovšem ukázalo, že jde o smyšlenky, a Macháček byl plně očištěn. Pachuť ovšem zůstala. Macháček totiž od policie odešel. Kubice se pak nechal slyšet, že šlo o podařenou pomstu mafiánů.

***

„Ti lidé předtím dělali na dvou nebo třech souvisejících spisech. Myslím tím, že se věnovali té partě kolem pražského podsvětí,“ řekl LN Kubice.


Titulek:               Na aféru Kubice došlo až po hodině
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 Vojtěch Blažek
Strana:                3
ID:                    HN2006060106503560

Na aféru Kubice došlo až po hodině
POSLEDNÍ SOUBOJ V TV PRIMA

PRAHA, 1. 6. 2006

Do začátku přímého přenosu zbývá ještě pět minut a na obou lídrech je vidět, jak jsou nervózní. A to dokonce až tak, že v improvizované aréně, zaplněné zhruba 130 lidmi, nechávají pořadatele Posledního souboje na poslední chvíli přepočítat, jestli je v obou táborech příznivců stejný počet diváků. I na takové maličkosti mysleli šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek a jeho volební soupeř a předseda ODS Mirek Topolánek dva dny před volbami v duelu, který se včera večer odehrál v televizi Prima.
Už od začátku bylo jasné, že atmosféra v aréně bude bouřlivá a nejen kvůli moderátorce Michaele Jílkové bude připomínat někdejší Kotel z TV Nova.

Topolánek s poradci

Oba předsedové tentokrát nemuseli být na pódiu sami - měli možnost přivést si poradce. Zatímco Paroubek přišel do duelu sám, s Topolánkem přišla místopředsedkyně Miroslava Němcová a ústecký volební lídr Petr Gandalovič. »Je to kuriózní věc, když si někdo přivede s sebou dva lidi, aby ho podšprajcovali,« neodpustil si Paroubek. První témata jsou ale věcná: rovná daň, školství, zdravotnictví. »Vůbec nevíte, jak na rovnou daň půjdete. Je to nebezpečný experiment, který přinese zdražení potravin, vody a energií,« útočí Paroubek. »Potraviny zdraží, ale nejvíce postižené skupině, důchodcům, zvedneme důchody o tisíc korun,« slibuje vzápětí Topolánek. Oranžovo-modré publikum bouří, až ho musí moderátorka Michaela Jílková napomínat. Když je obecenstvo nejvíc »v ráži«, přichází pauza na reklamu. V televizních diskusích tohoto typu zřejmě poprvé. Okamžitě nastupují »roztleskávači« obou táborů a udržují publikum ve varu. »Nemá stupínek, nemá stupínek,« volají z modrého tábora ODS. »Už se potí,« posmívá se protější tribuna Topolánkovi.

O korupci až na závěr

Na korupci a aféru kolem vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a kauzu biolíh dochází trochu překvapivě až téměř po hodině. Paroubek stejně jako v posledních dnech hájí podnikatele Jana Kočku a brání se informacím ve zprávě, kterou poslancům z branněbezpečnostního výboru předložil šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.
»Pan Kočka není žádná hlava podsvětí. Obvinit slušného člověka je hnusné,« téměř křičí Paroubek. »Kubiceho tým se nesmí rozprášit a vše je potřeba vyšetřit, ať už bude po volbách situace jakákoli,« namítá Topolánek.
Duel končí a oba lídři mají poslední vteřiny na závěrečnou řeč. »Reformy ano, ale ne aby z lidí tekla krev, jak to chcete vy,« napadá ODS Paroubek. Topolánek zase cituje z mailu anonymního příznivce: »Chci zemi, kde nebudou vládnout komunisté.«

Foto popis| Ruku si tentokrát Jiří Paroubek s Mirkem Topolánkem podali hned v úvodu diskusního souboje.
Foto autor| FOTO: HN - FRANTIŠEK VLČEK

O autorovi| Vojtěch Blažek, www.ihned.cz/sidlo


Titulek:               Topolánek: Garantujeme svobodu
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Lidové noviny
Rubrika:               Volby 2006
Autor:                 PETR KOLÁŘ
Strana:                4
ID:                    LN2006060106513999

Topolánek: Garantujeme svobodu
Koalice 101 hlasů s KDU-ČSL je víc než jakákoli jiná větší koalice, říká šéf ODS Mirek Topolánek.

* LN V posledním týdnu jste mluvil o zneužívání represivních orgánů, když unikly vaše odposlechy z kauzy Kořistka...

(skáče do řeči) To se mýlíte, to není záležitost posledního týdne. Mě vadily už úniky odposlechů, které měly prokazovat korupci některých funkcionářů ve fotbale. Řekl bych, že tímto se otestovalo, že to je možné, že se nic nestane a nevyšetří. Pokračuje to úniky dokumentů, důvěrných a tajných materiálů. Odjinud to nemůže uniknout, než ze státního zastupitelství nebo policie. V tomto případě existují tak silné náznaky, že nemusím být ani přehnaně inteligentní, abych věděl, že tady existují vazby. To není normální, je to protiprávní, to se musí vyšetřit. To nesouvisí s mými odposlechy, protože já je ani neslyšel. Pokud by měla pokračovat tato vláda, nikdy se nic nevyšetří.

* LN Jiří Paroubek naopak kvůli zveřejnění zprávy plukovníka ÚOOZ Jana Kubiceho mluvil o zneužití policie ze strany ODS, dokonce použil termín spiknutí...

Samozřejmě, že Jiří Paroubek je v tuto chvíli velmi hysterický. Nevím, jak by ODS, která osm let není ve vládě, mohla mít na tyto složky vliv? Jak by je mohla infiltrovat? Tomu nerozumím.

* LN Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová dokonce uvedla, že se jedná o jakési stínové policisty stínového ministra vnitra Langra...

Ivan Langer i Jan Kubice by vám potvrdili, že se dříve nepotkali. Já pana Kubiceho viděl poprvé až v tisku. Samozřejmě to není pravda. A bývalá nejvyšší státní zástupkyně je součástí vlády talentovaných šibalů, kterou představil Jiří Paroubek před volbami. Je to stejně věrohodné, jako když to řekne pan Bublan, který za tu stranu kandiduje na Vysočině. Já chci jediné: aby vyšetřování standardně pokračovalo, aby ho neovlivnily ani volby a aby z tohoto pohledu bylo lhostejné, jestli po volbách nastoupí jedna nebo druhá garnitura. Protože krok plukovníka Kubiceho pokládám za výraz zoufalství, neboť to je naprosto elitní útvar, který jedenáct let sleduje ruskojazyčné mafie a je v tom úspěšný. A já se bojím, aby se tady neopakovala situace z doby pana Macháčka. Ten byl při objasňování podobných kauz obviněn, byl ve vazbě a nakonec s omluvou po několika letech skončil.

* LN Nicméně zpráva označená stupněm důvěrné unikla z branněbezpečnostního výboru sněmovny, v jehož čele stojí člen ODS Jan Vidím...

Tvrdí se, že jim to fotografovali přes rameno, nebo něco. Já nevím, já ji ani nečetl. Proto ji ani nehodnotím. Ale to, že branně-bezpečnostní výbor konstatoval, že se nic nestalo, ještě neznamená, že se nic nestalo. Podle toho, co jsem četl v médiích, jsou tam závažná podezření. Je špatné, že zpráva unikla, protože to může ohrozit vyšetřování. Ale jako celek to pokládám za výsledek politiky posledních vlád a infiltraci služeb a policie lidmi, kteří tam nemají co dělat.

* LN Před chvílí jste představili svoji smlouvu s občany Česka. Ta smlouva ale přece nebude z vaší strany nijak vymahatelná...

Smlouva je samozřejmě závěrečná nabídka občanům, aby nás volili. V kostce představuje kroky, které hodláme činit v jednotlivých oblastech i to, čemu chceme zabránit. Je to svým způsobem mandátní smlouva. My s ní spojujeme své personální působení v politice. Jestliže má ODS předsedu a čtyři místopředsedy, tak všichni berou osobní garanci za tento dokument. Za čtyři roky bude zcela zřetelně vidět, jestli jsme tu smlouvu splnili či ne. Od toho jsou volby, aby v nich pak náš výsledek ohodnotili.

* LN Několikrát jste veřejně deklaroval, že nejlepším povolebním uspořádáním je pro vás většina dvoučlenné koalice ODS s KDU-ČSL. Lidovci vám ale stejně neoplácí...

(skáče do řeči) Voliči mají absolutní právo vědět, s jakou stranou jsme ochotni se spojit a se kterou ne. Myslím, že veřejnost chápe, že ve chvíli, kdy se nám podaří vytvořit koalici s KDU-ČSL - případně i se zelenými, což by ale přineslo komplikace - tak budeme schopni naši předvolební smlouvu splnit. Protože program KDU-ČSL je konformní s naším. A věci, ve kterých se lišíme, prostě v naší smlouvě nejsou. My jsme si koalice vyzkoušeli na krajské úrovni a v dané chvíli to je řešení. Proto říkám, že dvojčlenná koalice 101 hlasů s KDU-ČSL je víc než jakákoli větší koalice, třeba se 120, 130 hlasy.

* LN Můžete říct třemi větami, proč by lidé měli volit ODS?

Garantujeme něco křehkého, co se nedědí a nelze to zabezpečit žádnou smlouvou, a to je svoboda. Jsme jedinou silou, která je schopna zamezit vstupu komunistů, ať přímo, nebo nepřímo, do vlády. V období relativního hospodářského růstu má každá reprezentace povinnost přijmout strukturální reformy, které nám umožní případně přijmout euro a zvýšit kvalitu života nejen krátkodobě, ale i středně a dlouhodobě.

***

Já chci jediné: aby vyšetřování standardně pokračovalo a aby ho neovlivnily ani volby, ani to, která garnitura po nich nastoupí

Foto popis| Obrana před komunisty. „Jsme jedinou silou, která je schopna zamezit vstupu komunistů, ať přímo, nebo nepřímo, do vlády,“ tvrdí Mirek Topolánek.
Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner


Titulek:               Kubiceho zpráva zmiňuje další úředníky
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Z domova
Autor:                 
Strana:                4
ID:                    HN2006060106503569

Kubiceho zpráva zmiňuje další úředníky
PRAHA, 1. 6. 2006

Dosud se o nich nevědělo. Nebyli obviněni a o jejich pochybné roli v korupční aféře Biolíh se ani veřejně nemluvilo. Od tohoto týdne je to jinak.
Řeč je o dalších státních úřednících, které v souvislosti s úplatkářskými praktikami zmiňuje zpráva, kterou v pondělí přinesl poslancům šéf útvaru pro boj s mafiemi Jan Kubice.

V hlavní roli Vybíral

Na jejich pochybné aktivity přišli vyšetřovatelé, když odposlouchávali telefon olomouckého lobbisty Františka Vybírala, hlavního aktéra aféry kolem biolihu.
Všichni přiznávají: »S Vybíralem se známe.«
A jedním dechem se dušují: »Úplatky jsme opravdu, ale opravdu nebrali.« RSDr. Jan Hyský je šéfem oddělení řízení a modernizace služeb zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí.
Jak zaznamenaly policejní odposlechy, Hyský s Vybíralem probírali možnost spolupráce společnosti Bioferm s firmou Seta Diesel.
»Seta Diesel nakontaktoval Hyský. Bioferm potřeboval smlouvu s nějakou velkou firmou k získání úvěru na stavbu nové továrny. Vybíral Hyskému sděluje, že když to dopadne, tak budou všichni tam, jak se domluvili. To znamená místa v dozorčích radách. Hyský mu sděluje, že to nemá říkat do telefonu, je přece úředník,« píše se v originálním dokumentu, který vypracoval Útvar na odhalování organizovaného zločinu.

Standardně nestandardní

Hyský připouští, že o podniku s Vybíralem jednal. »Vše šlo standardním postupem,« tvrdí Hyský.
A proč mu tedy Vybíral nabízel místo v dozorčí radě? »Z jeho strany jsem nezaznamenal ani náznak. nějaké dozorčí rady. To je z říše utopie,« ohrazuje se.
Jan Hyský není sám. V dokumentu figuruje i jméno dalšího úředníka z Ministerstva práce a sociálních věcí - Jaroslava Kruntoráda.
Ten s Vybíralem jednal o firmě NB Invest. »Za tuto schůzku Vybíral nabízel Kruntorádovi úplatek. Konkrétně hovoří o tom, že mu pošle bankovku,« píše se ve zprávě policejního útvaru.
Na jednání si úředník pamatuje, na bankovku nikoli. »K ničemu takovému nedošlo. Nevím, co to je za nesmysl,« tvrdí.
Rozhovor ale zachytily odposlechy. »To já vím, ale nevzpomínám si na nic takového,« trvá na svém Kruntorád.
Ani jednoho ze zmíněných úředníků nicméně vyšetřovatelé dosud z úplatkářství neobvinili. Proč?
»I když jsou takové rozhovory stokrát výmluvné, na obvinění to někdy nestačí,« říká jeden z policistů. A navíc: dokud ještě vyšetřovatelé mohli o případu informovat, vždy zdůrazňovali, že počet obviněných se bude postupně rozšiřovat.

Úřednický klídek

Úředníci tak mohou být zatím v klidu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené sociálním demokratem Zdeňkem Škromachem oficiálně o zprávě Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nic neví.
»Nemám informace o tom, že by někdo ze zaměstnanců ministerstva v kauze figuroval. Ani nevím, že by se to nějak řešilo,« říká mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Vedle úředníků ministerstva práce ještě detektivové zadokumentovali Vybíralovy schůzky s vládním zmocněncem pro Jihomoravský kraj Ladislavem Mackrlem, poslancem ČSSD Antonínem Sýkorou anebo jeho komunistickým kolegou Alexandrem Černým.
»Tuto osobu využívá Vybíral k zajištění podpory Vladimíru Blahutovi, aby jej dále nechali ve funkci generálního ředitele Lesů ČR,« připsali ke jménu poslance Černého kriminalisté.

Černý to ví nejlépe

»Do obchodních záležitostí pana Vybírala jsem nikdy žádným způsobem nezasahoval a o věcech, z kterých je obviněn, jsem neměl ani sebemenší tušení,« hájil se Alexandr Černý, který je lídrem komunistické kandidátky v Olomouckém kraji, ve včerejších Haló novinách.
Černý coby člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny přitom od počátku zprávu šéfa elitního policejního útvaru Jana Kubiceho zpochybňoval.
»Je to účelový kompilát,« tvrdí Černý.

O autorovi| Stranu připravili: Robert Břešťan www.ihned.cz/brestan Radek Kedroň www.ihned.cz/kedron Martin Mařík www.ihned.cz/marik


Titulek:               Berechtigte Vorwürfe oder Verschwörung
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Prager Zeitung
Rubrika:               Meinung
Autor:                 (um)
Strana:                4
ID:                    PE2006060107026994

Berechtigte Vorwürfe oder Verschwörung
BRENNPUNKT

Ist es Teil des Wahlkampfes oder das, was Politologen als die einmalige Chance zum Durchgreifen zwischen den Wahlen definieren? Der Chef der Spezialeinheit der tschechischen Polizei für den Kampf gegen das organisierte Verbrechen, Jan Kubice, hat schwer wiegende Beschuldigungen erhoben. Die von seinen Leuten verfolgte Aufklärung der Affäre Biokraftstoff würde vom Polizeipräsidium, dem Innenministerium und sogar vom Regierungschef beeinflusst. Der mögliche Zusammenhang: In der Affäre stehen drei hoch gestellte Mitglieder der sozialdemokratischen Partei unter dem Verdacht, Bestechungsgelder genommen zu haben.
Für die Version Einflussnahme spricht die Tatsache, dass zwei von Kubices Leuten von der Inspektion des Innenministeriums untersucht werden. Sie sollen bei der Abrechnung von Dienstreisen geschummelt haben. Für Kubice ist das ein Vorwand, die Untersuchung zu hintertreiben. Gegen diese Version und für den Verdacht, dass hier eine parteipolitische Suppe gekocht wird, spricht wiederum, dass Kubice mit seinen Anschuldigungen zuerst zum Vorsitzenden des parlamentarischen verteidigungs- und sicherheitspolitischen Ausschuss ging. Der ist Mitglied der Bürgerlichen Demokraten, der großen Konkurrentin der Sozialdemokratie. Zudem erlauben die von Kubice vorgelegten Beweise keine konkreten Schlüsse. Regierungschef Jiří Paroubek bezeichnet das Ganze denn auch „als eine von langer Hand vorbereitete Verschwörung“.
Nur: Kubice ist alles andere als ein Verschwörer. Er gilt als äußerst diskreter Profi, dessen Mitarbeiter unter anderem den Fall des Konkursrichters Berka und dessen Verzweigungen aufdeckten. Schon Premier Miloš Zeman wollte den ehemaligen Dissidenten loswerden. Dagegen stellte sich Präsident Václav Klaus. Vielleicht hilft Kubice diesmal das Machtvakuum zwischen den Wahlen. Václav Klaus zeigte sich jedenfalls besorgt und will Regierungschef sowie Innenminister persönlich zu den Vorwürfen befragen - schon in der Woche nach den Wahlen.

Foto popis|


Titulek:               Premiér, otec bouře
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Petr Kamberský
Strana:                8
ID:                    HN2006060106503602

Premiér, otec bouře
KOMENTÁŘE

Volební lídr ČSSD se, celkem pochopitelně, cítí dotčen a poškozen. Nechce nic než »dobro pro tuto zemi«, a přitom se teď jeho jméno nahlas skloňuje ve stejných větách, v kterých znějí slova úplatek, organizovaný zločin, nájemná vražda. V této souvislosti to zní paradoxně, ale je to tak: Celou »Kubiceho aféru« nechtěně spustil sám šéf ČSSD, když si čistil prostor pro závěr volební kampaně. Premiér si chtěl pojistit, aby obraz ČSSD nebyl poškozen; dosáhl pravého opaku.
Promyšlená, perfektně načasovaná kampaň běžela jako na drátkách. Makroekonomická čísla jsou úctyhodná; svářící se opozice působí občas zmateně a nevěrohodně; ve finále je připraveno i zveřejnění miliardové investice na Žatecku. Jediné, co mohlo premiéra ohrozit, byl zděděný kostlivec: kauza biolíh. Jiří Paroubek kvůli němu nechal vyloučit ze strany nejhůř namočené sociální demokraty. Pak si ale on a ministr vnitra - jak tvrdí detektivové a nikdo z ČSSD to přesvědčivě nevyvrací - přáli policejní mlčení.
Jenže právě tenhle krok vzbudil v detektivech hrůzu. Až příliš jim připomněl jiné případy, kdy jim vládní moc bránila v práci. Zabavení počítačů, výměna státního zástupce, vyšetřování kvůli desetikorunovým prohřeškům, to všechno jsou věci, v kterých předseda vlády pravděpodobně vůbec »nemá prsty«. Odstavením mluvčí Kosinové chtěl jen předvolební ticho - a vyvolal bouři.
Ten příběh ukazuje způsob, kterým předseda vlády uvažuje, jak chápe moc. Nedivme se mu. V takovém světě vyrostl, takový způsob práce ho vynesl až na šéfa nejmocnější strany, takovým způsobem udělal z rozhádané partaje favorita voleb. Ale přesně takový silový způsob uvažování možná přinese i jeho pád.
Jiří Paroubek si možná opravdu myslí, že Jan Kubice chystá puč. To však mnohem více než o Kubicem vypovídá o premiérově chápání demokracie: Vyhraj a diktuj.

O autorovi| Petr Kamberský, www.ihned.cz/kambersky petr.kambersky@economia.cz


Titulek:               Byla to předvolební pomsta plukovníka Kubiceho
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Hospodářské noviny
Rubrika:               Názory
Autor:                 Jan Macháček
Strana:                8
ID:                    HN2006060106503604

Byla to předvolební pomsta plukovníka Kubiceho
Podobně jako mnozí kolegové jsem přesvědčen, že pro Ministerstvo vnitra a policii bylo osm let vlády ČSSD až dost. Rozcházím se však s nimi v hodnocení celé »Kubiceho aféry« - jak je například včera na tomto místě formuloval Daniel Kaiser (Závěr z Kubiceho aféry: Je třeba odstavit Paroubka, HN 31. května).

Úředník placený z daní

Policejní velitel Jan Kubice má stále - jak se praví po anglicku - very good press, tedy pochvalné hodnocení v tisku.
Reportéři i komentátoři ho nejprve vždy označí za bezúhonného, dokonce elitního policistu, hrdinu zásahu proti ruským mafiánům v hostinci U Holubů, člověka, který »rozkryl Berdychův gang«. Zkrátka statečného evangelíka a »Rumlova muže«, kterého se před šesti lety dokonce zastal Václav Havel (jak se ten Rumlův a Havlův mravní kredit najednou hodí různým lidem do krámu!). Pokud snad někdo připustí, že jeho postup v případu »Biolíh« nebyl právě košer, následují většinou důkladné, téměř psychoanalytické rozbory jeho možných motivů.
Kubice měl opravdu důvody se ČSSD pomstít a také si to pěkně předvolebně načasoval. Policejní inspekce a různí konkurenční policisté a lobbisté mu házejí dlouhá léta klacky pod nohy. Miloš Zeman chtěl kdysi rozprášit jeho útvar a Kubiceho zástupce Zdeněk Macháček seděl před pěti lety půl roku nespravedlivě ve vazbě.
Jenže psychoanalytický portrét pana Kubiceho není vůbec důležitý. Kubice je vysoký státní úředník placený z našich daní a od takového se čeká, že se bude chovat slušně a nebude vstupovat do předvolební kampaně. Místo toho odevzdal čtyři dny před volbami poslancům materiál, ve kterém je předseda vlády označen za pedofila a dokonce iniciátora nájemné vraždy. Lze si vůbec představit odpornější, nechutnější osočení?
Kubice věděl, že celou složku poslanci ODS okamžitě a s chutí předají novinářům. Už druhý den prezentoval zmíněná tvrzení bulvární tisk a dál už bude vše běžet podle hesla na každém šprochu pravdy trochu. Kubice to udělal chytře. On tajné informace nevynesl - udělali to poslanci, ti však mají imunitu. Kubice byl možná donedávna slušný člověk, jenže slušný by měl člověk zůstat celý život. Minulostí si člověk budoucnost nekoupí.

Tak se píše zpráva?

Lze mít vážné pochybnosti také o profesionalitě útvaru. Byl opravdu zásah u Holubů tak skvělý? Není »Berdychův gang« zcela nesourodá skupina zkorumpovaných policajtů? Hlavně jde však o materiál, který Kubice předal poslancům. Plácá se v něm páté přes deváté, není v něm vůbec žádné analytické pojivo. Textu chybí označení důležitého, nepodstatného a lživého.
V guláši najdeme vše od solncevské mafie přes »osobu Kočka«, »pedofila« Paroubka a odposlechy Grosse a Přibyla o fotbale. Žádné grafy, žádné pavouky (ony také z toho guláše udělat nejdou). Takhle elitní útvar pracuje?
Pokud tyto »důkazy« předkládal Kubice opakovaně svým nadřízeným, nelze se divit, že mu je házeli na hlavu. Každý šéf soukromé firmy by svého podřízeného s podobně utříděným materiálem okamžitě vyhodil ze dveří.
Ale hlavně: v textu není nic, co nemohlo počkat do neděle.

Je to selektivní a staré

Jan Kubice patrně nemá ani tušení, jak mohl klepy z jeho zprávy citovat Mirek Topolánek už před deseti dny na Primě. A je asi jen úplná náhoda, že v textu se objevují odkazy pouze na politiky ČSSD a KSČM. Pánové Pitr s Mrázkem patrně nikdy nesbírali materiály na nikoho z ODS nebo KDU-ČSL.
Nenapadlo policisty, že Pitr mohl před domovní prohlídkou »kompromitující materiály« na Paroubka ve svém bytě narafičit? Mimochodem: byl to právě premiér, kdo po nástupu do funkce zkřížil plány »Pitrově a Mrázkově« Setuze. Je možné, že se mu to nyní vrací.
V materiálu není žádná aktualita. O korupčních podezřeních vůči sociálním demokratům Vybíralovi, Lázničkovi či Hamáčkovi (tajemník vicepremiéra Škromacha) víme už tři měsíce.
A že Přibyl telefonuje policistům? Vždyť je z esenbácké líhně, možná ani jiné kamarády nemá. A především: jsou lidé jako Přibyl nebo Hanáček špička ČSSD?

Tehdy to bylo jinak

Na rozdíl od kolegy Daniela Kaisera si nemyslím, že mezi aférami ODS a ČSSD je »rozdíl jako mezi kapsářem a kasařem«.
Když se v 90. letech kradly stamiliardy a tunelovaly banky a fondy, neunikaly na veřejnost z policie žádné kompiláty ani odposlechy. Je koneckonců známo, že policie v 90. letech proti tunelářům nic nedělala a na státním zastupitelství se hrály karty. A mobilních telefonů bylo málo. Když František Chobot a podobní finanční piráti financovali ODS, nebylo vyšetřování členů vládní strany vůbec myslitelné. Dnes - zaplaťpánbůh -myslitelné je a také se děje.
Hlavní výsledek aféry: ode dneška lze publikovat o komkoli cokoli; stačí to prohnat parlamentem a zajistit si beztrestnost.
Relativizovat lze vše. Jak mi řekl jeden známý: A jak ty víš, že Paroubek není pedofil a Kočka není vrah? Politická kultura v této zemi dostala smrtelnou ránu.

Foto popis|

O autorovi| Jan Macháček, www.ihned.cz/machacekj jan.machacek@economia.cz


Titulek:               Príde Limonádový Joe II?
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Hospodárske noviny
Rubrika:               Názory a analýzy
Autor:                 Peter Turčík
Strana:                10
ID:                    PE2006060106513918

Príde Limonádový Joe II?
KOMENTÁRE HN

Predvolebná kampaň v Českej republike nabrala začiatkom týždňa neuveriteľne prekvapivý smer. Už sa zdalo, že obidvaja hlavní rivali - česká sociálna demokracia a Občianska demokratická strana - totálne vyčerpali svoj arzenál klasických i podpásových predvolebných trikov a praktík. Vyzeralo to na to, že po víkendovom televíznom súboji Jiří Paroubek verzus Mirek Topolánek sa všetko dostane do stavu „predvolebného kŕča“. Tesne pred volebným moratóriom si aj tí najtrúfalejší mágovia volebných štábov veľmi dobre zvážia, akú muníciu vypália do nepriateľského tábora.
O prekvapenie veľkého kalibru sa však postaral špičkový policajný dôstojník Jan Kubice. V pondelok pred členmi bezpečnostného výboru priamo i nepriamo obvinil lídrov vládnucej sociálnej demokracie, vrátane premiéra Paroubka, z pokusov ututlať vyšetrovanie korupčných afér a s nimi prepojených nájomných vrážd.
V prvom momente sa tento mlčanlivý a médiám sa vyhýbajúci policajt, ktorého chcel už pred šiestimi rokmi vyzliecť z policajnej uniformy Miloš Zeman, stal neohrozeným hrdinom dňa. Začalo to ako v známom filme Limonádový Joe - gentleman v bielom obleku príde vyčistiť Augiášov chliev v gangstrami ovládanom mestečku Stetson City.
Kubice sa zrazu stal mediálnou hviezdou - človek, ktorý možno za celú doterajšiu policajnú kariéru povedal novinárom asi päť rozvitých viet. Ku cti mu slúži, že situáciu nezneužil, aj keď asi už vie, že v polícii nadobro skončil, nech dopadnú voľby v prospech ODS či ČSSD. Topolánkovci si ho tam nemôžu nechať už len preto, že by sa to mohlo brať ako odmena za pomoc v predvolebnej kampani, tí druhí ho vyzlečú z policajnej uniformy v tej istej minúte, ako volebná komisia ohlási víťazstvo ČSSD. Urobili tak už s minimálne troma policajtmi, ktorí sa začali vŕtať vo veciach, ktoré mohli poškodiť sociálnej demokracii.
Vráťme sa však k českému filmu storočia. Tam sa z dediča limonádového impéria Kolaloka a syn vykľul prešibaný obchodník, ktorý naostatok s gangstrami a distribútormi whisky uzavrel obchod a začali spolu vyrábať „whiskolu“. Aj v prípade Kubice ide o alkohol - rozbuškou je kauza biolieh, a tými zlými sú vraj ľudia blízki ČSSD a Topolánek a spol. vraj ponúkajú voličom iba mravnú limonádu. Uvidíme, či víťaz volieb začne od pondelka nalievať národu iba kolaloku, alebo príde na scénu Limonádový Joe II.

Copyright| Copyright Ecopress, a.s. Pri materiáloch označených značkou agentúry Copyright prislúcha agentúre. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie, vystrihovanie a šírenie textu, fotografií, grafov, vrátane údajov v elektronickej podobe len s predchádzajúcim písomným súhlasom vydavateľa.

Foto popis|

O autorovi| Peter Turčík, pturcik@hnonline.sk


Titulek:               Špatná paměť páně Kubiceho
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Komentáře - názory - polemika
Autor:                 Olga VONDRÁKOVÁ
Strana:                11
ID:                    HA2006060106493516

Špatná paměť páně Kubiceho
K »objevu století« došel v minulých dnech šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, když v souvislosti s veřejným nařčením vládních špiček ze zasahování do vyšetřování závažných kauz konstatoval, že organizovaný zločin prorůstá do státní správy.
Tento »objev« má pořádný háček. Letos tomu bude přesně deset let, kdy propukla tzv. olomoucká kauza, kdy v podstatě hned na jejím počátku byl již zmíněný pan Kubice svými podřízenými z olomouckého pracoviště ÚOOZ na to, že organizovaný zločin prorůstá do státní správy, opakovaně upozorňován. Na rozdíl od současnosti však tehdy byla u vlády ODS, která dotyčného na post šéfa ÚOOZ dosadila, a těmi, kdož byli podezřelí ze zapletení se s organizovaným zločinem, byli prominenti ODS, případně osoby s touto stranou spřízněné. A tak tehdy místo toho, aby šéf ÚOOZ »bil na poplach«, případně urychleně spěchal za předsedou výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, zvolil páně Kubice úplně jiný přístup. Nejenže se nepostavil »za své lidi«, jak tomu alespoň navenek činí nyní, ale olomoucké pracoviště ÚOOZ nechal rozprášit a jednoho z detektivů dokonce vazebně stíhat, i když právě na vedení ÚOOZ v Praze (prý údajně v jednom šéfovském šuflíku) skončil úřední záznam dotyčného detektiva o konkrétních poznatcích, že se připravuje diskreditace jeho osoby. Cílem samozřejmě bylo, aby se znemožnilo další pokračování vyšetřování tzv. olomoucké kauzy. Ta, jak mj. zjistila i poslankyně KSČM Zuzka BebarováRujbrová, která se kauzou dost podrobně zabývala, a následně i speciální parlamentní vyšetřovací komise, byla opravdu o prorůstání zločinu do státní správy a vyšetřování směřovalo k tehdejším vládním špičkám. A znovu si dovoluji připomenout, že v letech 1996 a 1997 to byla právě ODS, kdo byl u moci. Dodávat, že i tehdejší postup šéfa ÚOOZ byl příčinou toho, proč se nikdy tzv. olomoucká kauza nedošetřila a viníci unikli potrestání, je skoro asi zbytečné, když o tom jsme v HaNo již psali mnohokrát.
Porovnáme-li si však postup či přístup páně Kubiceho před deseti lety a dnes, je zřejmé, že dotyčnému buďto příliš neslouží paměť, a nějak si nepamatuje, resp. nechce pamatovat, že v obdobné situaci před deseti lety se zachoval zcela jinak, než nyní. Azcela zákonitě se nabízí otázka, proč tomu tak je? Případně, v čí prospěch či neprospěch dotyčný koná?

Foto popis|


Titulek:               Mobilizují všichni
Datum vydání:          1.6.2006
Zdroj:                 Ekonom
Rubrika:               Události
Autor:                 JIŘÍ KOUDA
Strana:                20
ID:                    PE2006060106493365

Mobilizují všichni
Domácí politika Do volebních hrátek zasáhla policie. Nikdo neví, jak to ovlivní výsledek voleb.

Gangsterský pokus o volební zvrat, případně spiknutí části policie a ODS proti ČSSD za pomocí pučistických metod. Tak dramaticky označili představitelé ČSSD informace ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, které byly zveřejněny jen čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny. Kubice naopak tvrdí, že právě tímto nestandardním způsobem čelí politickým tlakům ve velkých kauzách, v nichž do státní správy prorostl organizovaný zločin.
Prologem k celé záležitosti bylo, že Kubice předložil část materiálu o situaci šéfovi sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Janu Vidímovi (ODS). Ten okamžitě svolal jednání výboru. Několik desítek minut před jeho zahájením dostali členové výboru další, tentokrát podstatně obsáhlejší materiál Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), podepsaný Janem Kubicou. Ten byl už zařazený do kategorie »D« neboli důvěrné.
Úřad, který Kubice vede, se v současnosti zabývá třemi největšími případy. Jeden, s krycím názvem Antropoid, se týká vražd a podvodů v ruskojazyčné zločinecké struktuře, korupčními aférami okolo biolihu a Lesů ČR. Kauza se jménem Pokr hledá pozadí vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a akce Loreta má objasnit útok na společnost Čepro při obchodech s ropnými produkty. Kubice ve svém veřejném materiálu tvrdí, že v poslední době došlo ze strany Policejního prezídia ČR, Ministerstva vnitra ČR a předsedy vlády ČR k »určitým omezením činnosti útvaru«, a to se snahou ovlivnit vyšetřování všech tří kauz.
Šéf ÚOOZ však obešel úřední postup, neinformoval své nadřízené, ani státní zástupce, ale obrátil se přímo na sněmovní výbor. Už minulý týden si ho však pozval ministr vnitra František Bublan, aby získal k případným podezřením podklady. K tomu nedošlo, o podezřeních jednal až výbor Poslanecké sněmovny. Po sedmi hodinách prosadili poslanci ČSSD a KSČM, kteří tu jsou v převaze, usnesení, že důvěrný materiál neobsahuje žádné důkazy o ovlivňování vyšetřování ÚOOZ ze strany ministra vnitra, policejního prezidenta či premiéra. Nicméně dodali, že materiál přesto obsahuje »řadu vážných podezření, která musí být nadále důsledně šetřena«. Menšina poslanců ODS, KDU-ČSL a US-DEU pak rozdala své stanovisko, podle něhož z předložených informací vyplývají přesvědčivé poznatky o propojení organizovaného zločinu, nájemných vražd a korupce s vysoce postavenými úředníky, policisty i některými představiteli ČSSD.
Sociální demokraté poukazují na propojenost Kubicovy akce se špičkami občanských demokratů a jejich snahou kriminalizovat svého největšího politického rivala. A naznačují vazby na stínového ministra vnitra ODS Ivana Langra, který ovšem řekl, že na jednání výboru viděl šéfa ÚOOZ poprvé. Nějaké kontakty s ODS však asi existovaly, protože když policie zatýkala poradce předsedy ODS Marka Dalíka, prý nalezla vizitku Jana Kubiceho.
Je nesporné, že při vyšetřování získávají příslušné policejní útvary velké množství informací z nejrozmanitějších zdrojů, včetně historek z podsvětí. Například na vraždu podnikatele Mrázka existuje několik verzí, některé se přitom vzájemně vylučují. Zatím však se teprve prověřují a důkazy chybějí. Proč ovšem tajný materiál propírá pouze jména spojená se sociální demokracií (včetně jednoho komunisty)? Přičemž podle informací Ekonoma policie prošetřovala na stejné úrovni více než 500 lidí. Vyšetřování kauzy biolíh či Lesů ČR se táhne již několik měsíců a na místě je otázka, proč Kubice přichází se svým obviněním jen čtyři dny před volbami.
Premiér Paroubek se navíc ani nemůže bránit věcně, protože v předložených materiálech není - stejně jako v případě ministra Bublana - žádný důkaz směřující na jejich osoby. Na druhé straně se však objevila velmi závažná podezření na celou řadu lidí z politiky či ze státní správy, kteří jsou členy ČSSD.
Této situaci se mohl zřejmě premiér vyhnout, pokud by byl stejně razantním buldozerem v personálních otázkách ve vztahu k justici a policii, jak to umí v jiných oblastech. Těžká kriminalita spojená s mafiemi musí narazit nejen na čistě kriminalistické metody, ale i na tvrdou politickou vůli. Předznamenáním dnešních skandálů možná bylo propuštění nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a odchod jejího náměstka Jaroslava Fenyka. Podle informací Ekonoma se po těchto změnách někteří státní zástupci začali obávat dominového efektu. Navíc po Krejčířově útěku muselo odejít také několik zkušených policistů z antikorupční jednotky. Z Kubicova materiálu navíc plyne, že mezi tzv. elitními útvary dochází právě v současnosti k těžkým sporům. Což na výboru potvrdil i ministr Bublan.
Funkční období Poslanecké sněmovny tedy skončilo překvapivě výbušným jednáním výboru pro obranu a bezpečnost. Úvod k ještě ostřejšímu konfliktu těsně před volbami?

Foto popis| Jan Kubice chce čelit údajnému ovlivňování
Foto autor| FOTO ČTK