Jdi na obsah Jdi na menu
 


----------------------------------------------------------------
Titulek:               Na Kubiceho zprávě něco je, přiznal ministr vnitra Bublan
Datum vydání:          15.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES
Autor:                 JAROSLAV KMENTA, JAN GAZDÍK


Na Kubiceho zprávě něco je, přiznal ministr vnitra Bublan 
Praha - Ministr vnitra František Bublan včera vůbec poprvé připustil, že část informací z takzvané Kubiceho tajné zprávy je velmi závažná a že se bude muset vyšetřit. Bublan to řekl těsně poté, co opustil Pražský hrad, kde o kontroverzním dokumentu jednal s prezidentem Václavem Klausem.
„Řekl jsem mu, že tu zprávu vidím jako kompilát dvou věcí. Jedna část je skutečně dobrým popisem vyšetřovaných kauz -jako je kauza biolíh, kauza Mrázek anebo ruský organizovaný zločin,“ prohlásil Bublan. Další část tajné zprávy však podle Bublana obsahuje neprověřené „balasty“.
Je to vůbec poprvé od vypuknutí aféry, kdy ministr alespoň částečně ocenil zprávu, se kterou přišel šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice.
Vláda Jiřího Paroubka včetně ministra vnitra totiž dosud zprávu spíše kritizovala, protože její součástí byly i neprověřené informace o Paroubkovi.
Pokračování na str. A2

Část zprávy je dobrá, říká Bublan
Prezident Klaus chce, aby policie prověřila z Kubiceho zprávy styky politiků s ruskou mafií

Pokračování ze str. 1
Mezi nepodloženými informacemi je třeba i to, že za vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka stojí lidé z premiérova okolí nebo že Mrázek údajně disponoval kompromitujícími informacemi na Paroubka (o sexu s nezletilou dívkou). Podle prezidenta Klause by se však policie měla při ověřování Kubiceho zprávy zaměřit na závažnější pasáže, kde se mluví o podezření, že jsou politické špičky napojené na organizovaný zločin.
Podle prezidenta Klause by neměla zpráva šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho upadnout v zapomnění. „Podezření vyslovená ve zprávě veřejnost i mě zásadně zajímají,“ řekl Klaus po jednání s ministrem vnitra Bublanem.
Kubice předal tajnou zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy poslancům branného výboru 29. května, což bylo týden před volbami. Krátce poté zpráva unikla na veřejnost a vyvolala poprask, protože kromě nedoložených informací o Paroubkovi v ní bylo detailně popsáno, jak se nechali někteří vlivní sociální demokraté z ministerstev dopravy a sociálních věcí zkorumpovat ruskou mafií.

„Vše jsem tam dávat neměl“

„Očekávám, že budou vyšetřena všechna podezření ze zprávy. Ukazuje i na velmi vážná podezření ohledně souvislosti těchto věcí (korupčních kauz) s jistými politickými špičkami či osobami blízkými politickým špičkám,“ řekl Klaus, podle něhož by nyní mělo pokračovat oddělování „zrna od plev“ z Kubiceho zprávy.
Bublan Klausovi slíbil, že závažné informace prověří. „Nic z toho všeho nezapadne,“ uvedl.
Jan Kubice však opětovně sklidil kritiku za to, že do zprávy zapracoval i nepodložené informace o Paroubkovi. „Některé výroky k premiéru Paroubkovi jsou naprosto o něčem jiném. Člověk si říká, proč se to tam objevilo. Většina vedlejších poznatků nemá tu hodnotu, aby se s tím dalo něco dělat. Někdy jsou to takové balasty,“ řekl Bublan.
Šéf ÚOOZ Kubice nyní s téměř třítýdenním odstupem od vypuknutí aféry připustil, že byla chyba dávat do zprávy neprověřené údaje. „S tou dnešní zkušeností bych to tam už možná nedával,“ prohlásil a vysvětlil, že tím chtěl jen doložit, v jakém stavu je vyšetřování korupční kauzy biolíh a vraždy Mrázka. (Zprávy o Paroubkovi našli detektivové při domovních prohlídkách nebo je získali od lidí z podsvětí.)
Na Kubiceho podalo do včerejška už osm lidí trestní oznámení. Mezi nimi je i premiér Paroubek, který se cítí informacemi ze zprávy poškozen. Kromě toho se bude prověřovat, jestli Kubice neporušil zákon, když odnesl zprávu rovnou poslancům. Kubice je přesvědčen, že se ničeho nedopustil a že neobešel ani nadřízené. „Než jsem se rozjel do parlamentu, volal jsem to policejnímu prezidentovi,“ uvedl.

„Podezření vyslovená ve zprávě veřejnost i mě zásadně zajímají.“
Prezident Václav Klaus


Titulek:               Policejní inspekce musí z vnitra pryč
Datum vydání:          15.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES

Autor:                 Martin Fendrych


Policejní inspekce musí z vnitra pryč
Hydepark

Má smysl přesunout Inspekci ministra vnitra, která je tu od toho, aby chytala zločince mezi policisty, mimo vnitro? Poté, co Jan Kubice, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, zveřejnil obavy, že inspektoři záměrně kriminalizují jeho detektivy, je to otázka znovu, a ne poprvé, hodně žhavá.

Jak pracuje policie v policii?

Smysl to má. Dokonce nové vládě, bude-li co k čemu, nic jiného nezbude. Inspektoři totiž dlouhodobě nebudí důvěru. Nezatýkají velké policejní zločince, o čemž nejdrastičtěji svědčí kauza Berdychova gangu měsíce probíraná před soudem.
Buď o nich celá léta inspekce vůbec nevěděla, nebo je to ještě horší: věděla a zavírala oči. Policie v policii však není s to pochytat ani malé zločince v uniformách, jak vědí řidiči, kteří strčili úplatnému dopravákovi nějakou tu tisícovku, aby nepřišli o papíry. A že jich je dost!
Inspekce se taky namočila do politiky. Vzpomeňme na podivné policejní týmy Stanislava Grosse, z nichž nejznámější byl Mlýn. I na něm se inspekce podílela, ale dodnes není jasné, na kom ta parta vlastně pracovala. Na policistech asi těžko, když nebyla složena výhradně z inspektorů.
Velké pochyby vyvolává i Kubiceho zpráva. Těžko se ubránit velmi silnému dojmu, že detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu byli „rozpracováni“, že na nich inspekce začala pracovat proto, aby nevyplulo na světlo boží, že se někteří politici sociální demokracie spojují se zločinci tvrdého kalibru.
Kubice má s inspekcí špatné osobní zkušenosti. Jeho dva detektivové (Zdeněk Macháček a Milan Mikeš) byli v roce 2000 posláni do vazby kvůli vykonstruovanému obvinění ministerské inspekce. Zdá se to dávno, ale není, věc není skončena dodnes. Soud totiž rozhodl, že Macháček a Mikeš nic neprovedli, ale právě role inspekce by měla být došetřena. Dosud nebyla. Takže v ní možná ještě dnes pracují lidé, kteří pomáhali na detektivy Kubiceho útvaru strojit past. Drsné. Podobných případů najdeme víc. Nejen v ústním podání policistů, ale i v médiích. Nelze přehlédnout, s jakou chutí jde inspekce právě po Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, tedy jednotce, kterou řídí bývalý disident a kde pracovalo nejvíc „nových struktur“ - polistopadových policistů. To znamená, že právě tady nefungovaly staré vazby. V některých případech (viz Macháček a Mikeš) inspekce zjevně pracovala na objednávku. Mimochodem by stálo za povšimnutí, jak se inspektoři obměňovali a kolik nových lidí v ministerské inspekci přežilo. Asi hodně málo.

Pod státní zastupitelství

Útvar, který má chytat zločinné policajty, nemůže zůstat pod vnitrem. Inspekce musí pryč. Co nejdřív.
Přesun jinam a výměna celého vedení by snad umožnily postupně vybudovat silný, na starých kontaktech nezávislý tým. Zpřetrhány by byly vazby, které se vytvářely po desetiletí.
Otázka je kam. Raději ne pod ministra. To se neosvědčilo. Inspekce by mohla pracovat pod státním zastupitelstvím, zcela mimo vnitro a alespoň trochu mimo přímý vliv politiků.

Inspekce ministra vnitra je namočená v politice. Vzpomeňme na tým Mlýn.

Foto popis|

O autorovi| Martin Fendrych, redaktor Týdne


Titulek:               Bublan vysvětloval Kubiceho zprávu
Datum vydání:          15.6.2006
Zdroj:                 Lidové noviny

Autor:                 čtk


Bublan vysvětloval Kubiceho zprávu
HRAD

PRAHA Prezident Václav Klaus přijal ministra vnitra Františka Bublana, aby se dozvěděl, jak pokračuje vyšetřování takzvané Kubiceho zprávy. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice krátce před volbami přinesl do sněmovny materiál, ze kterého vyplývají vážná podezření z propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní správy. Klaus nechce, aby tato zpráva upadla po volbách v zapomnění. Bublan prezidenta ubezpečil, že vyšetřování závažných případů, jež se objevily v Kubiceho zprávě, pokračuje „klasickým způsobem“. Uvedl, že Kubiceho zpráva je kompilát. Hlavu státu informoval, že část zprávy je skutečně dobrým popisem kauz, které jsou nyní předmětem vyšetřování. Druhá část zprávy ale obsahuje neprověřená obvinění, která mohou, ale také nemusejí být pravdivá, zdůraznil ministr.


Titulek:               Protiparoubkovci obléhali Václavák
Datum vydání:          14.6.2006
Zdroj:                 Blesk


Protiparoubkovci obléhali Václavák
PRAHA - Na dva tisíce demonstrantů se včera sešly na Václavském náměstí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD). Demonstrace se pod sochou svatého Václava konala už potřetí.

„Pryč s Paroubkem,” křičel téměř dvoutisícový dav. „Pan premiér byl pozván také, doufáme, že přijde,” řekl Blesku jeden z organizátorů a protikomunistický aktivista Jan Šinágl. Podle informací Blesku však premiér na demonstraci nedorazí. Akci přišli podpořit také zpěváci Jan Vyčítal, Jan Kryl, bratr zesnulého Karla Kryla, nebo bývalý pracovník BIS Vladimír Hučín. Ohlášen byl také šéf protikorupčního oddělení policie Jan Kubice. Do uzávěrky tohoto čísla však nedorazil.

Foto popis| Dva tisíce demonstrantů žádalo Paroubkův odchod z politiky
Foto autor| Foto Blesk - Jiří Hadač

Regionální mutace| Blesk - Čechy


Titulek:               Kubiceho zprávy poškodila všechny
Datum vydání:          14.6.2006
Zdroj:                 Blesk


Kubiceho zprávy poškodila všechny
Topolánek v redakci Blesku

PRAHA - Podaří se sestavit vládu? Nebudou předčasné volby? Jak je to vlastně s kauzou Kubice? Především to zajímalo čtenáře Blesku, kterým odpovídal šéf vítězné ODS Mirek Topolánek (50). Dostal dokonce i nabídku zaručených kompromitujících informací na člověka blízkého premiérovi Jiřímu Paroubkovi (ČSSD), Václava Kočku. „To se raději obraťte na policii,“ řekl mu Topolánek.

* Chtěla bych vědět, jak tu vládu budete sestavovat, když nemáte ty hlasy?

Božena ze Štětovic Vládu budeme sestavovat tak, jak to určili voliči, to znamená tři strany fakticky k tomu dostaly mandát, protože už před volbami deklarovaly, že v této pozici začnou vyjednávat. Naším přirozeným partnerem jsou všechny demokratické strany, které nebudou ochotny spolupracovat s komunisty.

* Vytáhli jste černotu na pana Paroubka...

My jsme nic nevytáhli, bylo to čtyři dny před volbami a byl to vysoký důstojník policie Jan Kubice, nikoliv ODS. Nás to poškodilo možná stejně tak, jako socialisty, protože tyhle věci před volbami nikomu neslouží.

* Jak je možné, že je odposlouchávaný prezident republiky Václav Klaus?

Mosnerová, Dobříš Já se ptám, proč je obecně odposloucháváno desetinásobně víc lidí než před několika lety. Pana prezidenta odposlouchávali v rámci nějakého pofidérního vyšetřování jiného člověka. Daleko horší problém je, že odposlechy pronikají na veřejnost. Musí být v režimu tajné. Je to ohrožení demokracie jako takové.

* Říkáte, že rovná daň bude výhodná. Na Slovensku je a pořád jim padá koruna.

Novotný, Praha 2 Rovná daň je pouze prostředek, ne žádný cíl. Nemůžete porovnávat Slovensko s Českou republikou, která na tom byla vždy lépe. Česká koruna připadá všem exportérům naopak vysoká.

* Uvažujete opravdu o velké koalici?

Jana Sigmundová, Praha O velké koalici neuvažujeme. Voliči dali hlasy ODS, aby provedli změnu. Velká koalice by zapříčinila například nevyšetření některých kauz a nárůst extrémistických stran.

* Mám malý obchod, tak mě zajímá, co bude dál s registračníma pokladnama…

Bartošová, Sokolov Jestli se nám podaří sestavit vládu, tak se okamžitě pokusíme navrhnout jejich zrušení nebo pozastavení. Podle toho, co bude průchozí. Tak, aby se ten proces neprodlužoval a lidi se na to mohli připravit. Ve třech poÚnik tencionálních koaličních stranách s jejich zrušením nebude problém.

* Proč dostávají poslanci statisícové odstupné. To jim není hanba?

Černíková, Neratovice Pokud jde o odstupné, má to svoji logiku. Ti lidé, třeba lékaři nebo advokáti, nemohli vykonávat svoji práci a těžko se vrací do svých profesí. Něco by dostávat měli. Jiná věc je výše toho odstupného. Víte, jsou poslanci pracovití a ti druzí. Mediální hvězdy jako třeba já většinou nejsou ti nejpracovitější.

* Teď je taková blbá patová situace. Pokud sestavíte vládu, podaří se vám prosadit ty zákony, které jste měl v úmyslu?

Pan Beneš z Teplic Těch možností moc není. Velkou koalici odmítáme, předčasné volby nechceme, když vytvoříme něco mezi tím, tak to jde vždycky přes dohodu se sociálními demokraty. Kompromis nebude vyhovovat všem. Některé věci prosadíme, spíš takové systémové, na kterých se shodneme i s těmi socialisty, oni jen neměli odvahu. Možná v oblasti bezpečnosti, protikorupčního boje, možná ve zdravotnictví, když se zbaví Rathova vlivu, podpora živnostníků, zjednodušení pro podnikatele.

* Kubice je podle mě férový člověk, myslíte si, že má nějaké důkazy?

Vy jste krmeni médii, že šlo o nějaká obvinění, není to pravda, ve zprávě jsou operativní poznatky, tam jsou třeba poznámky zavražděného Mrázka, ty věci můžou být podhozené, jsou neprověřené. Spis ale naznačoval, že je třeba ty věci šetřit. Ministerstvo vnitra a jeho inspekce bránily prošetření. To nikdy nemělo uniknout. Tam jsou věci tak evidentně absurdní, že bylo jasné, že jsou podvržené a že se nikdy nepotvrdí. Kubice je nepochybně férový policajt.

Foto popis| Ani nepříjemné Topolánka z klidu nevyvedly. Odpovídal jako protřelý politický profesionál.
Foto popis| Hodinový telefonický maratón Topolánka vyčerpal
Foto autor| Foto Blesk - Ladislav Křivan (2x)

O autorovi| Připravil David Hluštík

Regionální mutace| Blesk - Čechy


Titulek:               S trestními oznámeními se roztrhl pytel, Kubiceho případ se komplikuje
Datum vydání:          13.6.2006
Zdroj:                 Metro

Autor:                 ONDŘEJ FERRE


S trestními oznámeními se roztrhl pytel, Kubiceho případ se komplikuje
„Jsme zmatení,“ říká člen Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu

UŽ OSM TRESTNÍCH OZNÁMENÍ má „na krku“ šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)u
Jan Kubice. Může za to únik informací z tajné zprávy, kterou předložil sněmovnímu branněbezpečnostnímu výboru. Těsně před uplynulými volbami se vinou úniku veřejnost dověděla například to, že premiér Jiří Paroubek měl mít sex s nezletilou dívkou.

On nic, on policajt

„Ničeho nezákonného jsem se nedopustil ani já, ani nikdo z mých podřízených,“ brání se Jan Kubice a poukazuje na to, že zprávu předložil pouze poslancům, za samotný únik informací už zodpovědný není.
Ředitel ÚOOZ chtěl zákonodárce upozornit na prorůstání mafie mezi politiky a vysoké státní úředníky.

Zmatek v policejních šicích

Trestní oznámení na Kubiceho podal například Jiří Paroubek, jehož přátele kromě jiného zpráva dávala do souvislosti s vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Paroubkův známý urica, na jehož lodi mělo k sexuálním hrátkám s nezletilou dojít, dokonce zažaloval i Radiožurnál, který zprávu zveřejnil na svých stránkách. Zpolitizovaná kauza podle některých analytiků pomohla ODS k volebnímu vítězství. Na druhou stranu se ale zdá, že by mohla také řádně zdemoralizovat elitní policejní útvar.
„Pomalu přestáváme rozumět tomu, co se na útvaru děje,“ sdělil Metru jeden z detektivů ÚOOZ, který si nepřál zveřejnit své jméno, ale jehož totožnost je Metru známá. „Nevíme komu máme věřit, jestli je to nějaká politická hra, úlet anebo prostě průšvih,“ dodal detektiv.
Hlasy z odborných kruhů, které varují před tím, že se Kubiceho otevřenost může vymstít samotné policii, se tak zdají být pravdivější, než se v předvolebním kvasu mohlo zdát.


Titulek:               Detektiv z ÚOOZ je podezřelý z korupce
Datum vydání:          13.6.2006
Zdroj:                 Haló noviny
Rubrika:               Zpravodajství
Autor:                 (ohm, čtk)


Detektiv z ÚOOZ je podezřelý z korupce
PRAHA - Pracovníci celního ředitelství dali již loni v září inspekci ministra vnitra podnět k prověření jednoho z detektivů z policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zjistili, že policista se mohl dopustit korupce. Podezřelý kriminalista zÚOOZ je přitom podle dostupných informací klíčovým členem týmu, který vyšetřuje vraždu podnikatele Františka Mrázka.
Celníci prý vyšetřovali trestnou činnost vazebně stíhaného muže, který podle nich dlužil jednomu věřiteli větší finanční částku. Aby ji nemusel uhradit, využil údajně možností detektiva z ÚOOZ - na věřitele byl v té době v Polsku vydán mezinárodní zatykač, o čemž prý podezřelý věděl a zjistil, že věřitel přiletí do ČR. Předal tedy podle zdroje tuto informaci policistovi z ÚOOZ, který pak údajně zajistil zadržení věřitele na letišti. »Za to mělo dojít k neupřesněnému finančnímu vyrovnání, a nebylo to zřejmě pouze v tomto jednom případě, týká se to prý i dalších lidí,« uvedl zdroj.
Na začátku prosince pak inspekce začala podezírat čtyři policisty z plzeňské expozitury ÚOOZ ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, podvodu a přijímání úplatku. Pracovníci inspekce poté přišli i na to, že prověřovaní policisté zřejmě vykazovali a nechali si proplácet neúměrný počet přesčasových hodin, pohotovosti na pracovišti a finančních náhrad »fondu zvláštních finančních prostředků«. Fond policie používá na placení informátorů.
Ředitel ÚOOZ Jan Kubice včera všechny uvedené informace popřel. »Já o ničem podobném nevím, žádné podrobnosti mi nejsou známy,« reagoval Kubice.


Titulek:               Okřikování a zastrašování
Datum vydání:          13.6.2006
Zdroj:                 Blesk
Rubrika:               Politika
Autor:                 Ondřej Škoch
Strana:                2
ID:                    BL2006061306402916

Okřikování a zastrašování
KOMENTÁŘ BLESKU

Mlč, nevyšetřuj, a pokud něco nešťastnou náhodou zjistíš, běž s tím přímo za premiérem a do vlády! Toto poselství předala přes šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho vláda ČSSD do budoucna policii.
Té policii, jejíž vyšetřovatelé mají být zárukou toho, že špičky kterékoliv vládní garnitury neprorostou s organizovaným zločinem. Policii, jež má být nezávislá a měřit všem stejně.
Jan Kubice zjistil fakta pro vládu nepříjemná. Místo toho, aby byl oceněn za nestrannost, hrozí mu premiér, že »bude rád, když vyvázne s podmínkou«, přičemž zapomíná nejen na presumpci neviny.
Pokud šéf ÚOOZ opravdu chyboval nebo úmyslně měnil fakta, máme tu nezávislou justici. Ta bez premiérových laických rad kauzu vyšetří. A rozhodne o vině či trestu. Pro každého!

Foto popis|

O autorovi| Ondřej Škoch, skoch@blesk.cz


Titulek:               Pomsta Kubicemu
Datum vydání:          13.6.2006
Zdroj:                 Nový Čas


Pomsta Kubicemu
PRAHA - Šéf Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Jan Kubice, ktorý spôsobil svojou správou rozruch pred českými voľbami, musí čeliť až ôsmim trestným oznámeniam.


Titulek:               Nejchudší nejbohatší podnikatel
Datum vydání:          13.6.2006
Zdroj:                 Mladá fronta DNES

Autor:                 JAN JANDOUREK


Nejchudší nejbohatší podnikatel
Tomáš Pitr byl minulý týden odsouzen za daňové úniky k pěti letům odnětí svobody

Tomáš Pitr je považován za jednoho z nejbohatších lidí v Česku. Přitom tvrdí, že toho vlastně moc nemá.
Ve firmách, jejichž spoluvlastnictví je mu připisováno, prý působí jen jako poradce. Nemá údajně bankovní účet, ani doma, ani v cizině. Jenže se kamarádil se zavražděným podnikatelem Mrázkem a premiér Paroubek ho označil za nepřítele státu. Když mu hrozilo vězení, vrátil se na území republiky a dostavoval se k soudům.
Pokud skončí za mřížemi, chce obchodovat i odtamtud.

Tomáš Pitr si rozhodně nemůže stěžovat, že by se v posledních měsících nudil. Nemilé události pro něj vyvrcholily minulé pondělí 5. června, kdy byl odsouzen na pět let vězení za daňové úniky z roku 1994. Jak se vlastně stalo, že se před soudem ocitl člověk, který je považován za jednoho z nejbohatších českých podnikatelů?

Volejte 158

Už v listopadu loňského roku byl Pitr spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem odsouzen na osm a půl roku vězení. Byli obviněni z toho, že spolu s jinými lidmi uzavírali fiktivní smlouvy, aby získali neoprávněně odpočet DPH. Stát tak měli připravit o více než 58 milionů korun. Pitr sám měl státu údajně způsobit škodu 23, 5 milionu korun.
Tím skončila poslední fáze dvanáctiletého soudního maratonu, která začala loni 23. prosince, kdy byl na Tomáše Pitra vydán zatykač. Soudce Městského soudu v Praze to odůvodnil tím, že by Pitr mohl uprchnout do zahraničí. Policie tehdy také rozeslala tiskovou zprávu, která s přihlédnutím k tomu, že si v té době s podnikatelem pobývajícím v Alpách telefonovali novináři, zní trochu jako z grotesky:
„Policie ČR žádá veřejnost o spolupráci při pátrání po hledaném Tomáši Pitrovi, nar. 25. února 1971, trvale bytem ve Slatiňanech na Chrudimsku. Na jmenovaného vydal Městský soud v Praze příkaz k zatčení pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu, rovněž vydaného zmíněným soudem, pátrá policie po hledaném i prostřednictvím Interpolu. Tomáš Pitr je 175 až 180 cm vysoký, střední postavy. Má modré oči a krátce střižené rovné hnědé vlasy. Na adrese svého trvalého bydliště se jmenovaný nezdržuje a místo jeho současného pobytu není známo. Veškeré informace o hledaném sdělte policistům na kterékoli policejní služebně nebo telefonujte na linku 158.“
Nakonec nikdo na linku 158 volat nemusel, protože Pitr se do republiky začátkem ledna vrátil, složil kauci 15 milionů korun a odevzdal pas.

Od zeleniny k milionům

Ale zpět do nedávné historie. Kdo vlastně Pitr je a jak se stalo, že je náhle jednou z českých „lupičských celebrit“? Narodil se 25. února 1971. S ohledem na běžná občanská měřítka to nejdřív nevypadalo, že vůbec někdy udělá velkou kariéru. Nedokončil průmyslovku a školu opustil bez maturity. Zato se pustil do podnikání. Začátek byl skromný, prodával u stánku se zeleninou v Praze na Kačerově. Sám říká, že patřil mezi lidi, kteří v minulém režimu „pracovali s penězma“, což byla výhoda. V nedávném rozhovoru pro týdeník Reflex popsal svou tehdejší práci takto: „Například jste převzali kamion mandarinek a dvě palety jste mohli odepsat. Když jste byli dobrý zelináři a přebírali ty nahnilý, tak jste nevyhodili dvě palety, ale jen jednu. A tu druhou jste prodali. Řekněme za patnáct tisíc. To byly tehdy slušné peníze. Máma pracovala za dva a půl měsíčně.“
Pitr popírá, že by patřil ke skupině „veksláků“, ze kterých se později stali známí čeští podnikatelé. Podle něj to byla prostě skupina lidí, kteří se motali kolem tuzexů, policie je znala a oni zase znali mnoho lidí od policie. Tyto známosti jim zůstaly do dalších let.
První miliony si Tomáš Pitr vydělal, když se pustil začátkem 90. let do obchodu s rumem. Ta finta podle něj spočívala v tom, že kupoval rum v tuzexu, kde byl tehdy nezdaněný, a potom ho prodával dál, pochopitelně s přirážkou.
To však byl jen začátek. Postupně se z něj stal člověk, který stojí za miliardovými majetky. Po obchodech s rumem začal nakupovat obchodní domy na sídlištích, většinou z konkurzů. Dnes je jednou z ústředních postav potravinářského koncernu Setuza. Patří mu konzervárna Seliko, Balírny Marila a další podniky.
Svět byznysu je však také místem setkávání svérázných osobností. Mezi Pitrovy známé patřili například kontroverzní podnikatelé František Mrázek, který byl zavražděn, a Radovan Krejčíř, jenž uprchl před policií na Seychely.

Utopen v holandském oleji

V roce 1994 Pitr náhle dospěl k názoru, že už nemá cenu hromadit majetek. Nelíbili se mu podle jeho slov lidé, kteří se kolem pohybovali, a vůbec prý raději věci užívá než vlastní. Proto také ve „svých“ firmách funguje jako poradce.
Jeho jediným majetkem je prý motocykl Pionýr z roku 1959. Skeptičtější člověk by v tom však mohl vidět způsob, jak se vyhnout závazkům vůči finančnímu úřadu. To je kromě krácení daně Pitrův druhý prohřešek. Spočívá v tom, že podnikatel v roce 1992 neodvedl tři miliony daně.
Pitr tvrdí, že vše vzniklo nedorozuměním, když dovážel z Nizozemska jedlý olej. Nizozemci ho balili jednou do litrových a jindy do dvoulitrových lahví, cenu uváděli jako násobek litrů. Finanční úřad to podle Pitra nepochopil a usoudil, že Pitr prodává dvoulitrové lahve, které nikdy nekoupil, takže mu vypočetl daň asi tři miliony. Tu Pitr odmítl zaplatit, takže během let narůstalo penále. A když dnes uvede, že jeho příjem je dvacet tisíc měsíčně, finanční úřad si na něm mnoho nevezme. Tvrdí, že je člověk s nízkým platem a pouze do práce jezdí drahým autem. Ale vlastně ne tak moc drahým, jen za 2,8 milionu.
On sám údajně nemá ani bankovní účet.
Obyčejná trestní kauza, řeklo by se o dvanáct let starém případu, který byl zatím minulé pondělí uzavřen. Jenomže to zdaleka není všechno. Pitrova činnost se zdá být propletená s nejvyššími patry podnikání a politiky.
Pitr vystupuje za společnost Český olej. Té se pomocí kontroverzní smlouvy podařilo vystrnadit ze Setuzy stát a společnost úplně ovládnout. Stát má však za Setuzou čtyřmiliardovou pohledávku a celý podnik může skončit v konkurzu.

Trn v premiérově oku

Premiér Paroubek také Pitra a jeho skupinu Setuza obvinil z rozpoutání aféry kolem privatizace Unipetrolu. Té se Pitr účastnil přes firmu Seta, pro kterou pracoval polský lobbista Jacek Spyra. Právě Spyra se scházel s někdejším šéfem premiérova kabinetu Zdeňkem Doležalem, podezřelým, že od něj vyžadoval úplatek pět milionů korun.
Další nevoli vládních kruhů vzbuzuje jistě i to, že při domovní prohlídce našli policisté u Pitra materiály, které údajně kompromitují vysoce postavené členy ČSSD. Části jejich zjištění se ocitly i ve zprávě, kterou šéf elitního policejního útvaru Jan Kubice předal poslancům těsně před letošními volbami. Součástí těchto přepisů jsou i informace o soukromí jednoho z Paroubkových přátel. Povaha těchto informací je taková, že musí i těm, kdo nemají Paroubka rádi, znít jako za vlasy přitažený blábol. Ale proč asi Pitr doma takové věci měl?
Faktem je, že na Pitrovu adresu premiér řekl mnoho ostrých slov a dost se o něj zajímal. Paroubek tvrdí, že premiér se musí zajímat o to, že po světě si nerušeně cestuje občan, který má dluhy a jsou za ním nevyřešené vyšetřovací spisy. Podle Pitra jde však spíše o to, že za celou věcí jsou tlaky konkurenčních podnikatelů. Když byl tázán, zda má na mysli třeba skupinu Agrofert Andreje Babiše, uvedl, že to nemůže vyloučit ani potvrdit, protože na to nemá žádné důkazy.

Na chvilku si „jít sednout“

Oproti listopadovému rozsudku byl Pitrovi a ostatním obviněným trest snížen, ale vězení většinu z nich nemine. „Původní tresty byly nepřiměřeně přísné s ohledem na dlouhou dobu, která uplynula od páchání trestné činnosti, a také na dosavadní bezúhonnost obžalovaných,“ nechal se k tomu slyšet jeden ze soudců.
Zatím to vypadá, že Tomáš Pitr bere blížící se odchod „za katr“ příkladně stoicky. Připouští, že si asi bude muset jít „na nějaký čas sednout“. Tu dobu však rozhodně promarnit nehodlá. Kromě právnického boje, pomocí něhož chce ještě rozsudek zvrátit, také doufá, že by si za mřížemi konečně dodělal maturitu. Prý by to potěšilo jeho rodiče. Navíc chce z vězení dále řídit své obchodování. Výkon trestu by měl nastoupit během několika měsíců. Když se bude dobře chovat, možná ho po dvou a půl letech zase pustí.

***

„Neuprchl jsem v době, kdy mi hrozilo osm a půl roku, teď mi hrozí jen pět, tak proč bych prchal. Zařídím se podle toho, že bych měl jít do vězení, co mi zbývá. Počítám s nástupem.“ Tomáš Pitr

* Tomáš Pitr

Datum narození: 25. února 1971
1989 - opustil před maturitou strojní průmyslovou školu
1991 - začal s podnikáním; po obchodování s rumem nakupoval obchodní domy, stal se jednou z ústředních postav koncernu Setuza; patří mu konzervárna Seliko, Balírny Marila a další podniky
1994 - začátek jeho sporů s finančním úřadem
listopad 2005 - odsouzen na 8,5 roku vězení za daňové delikty
23. prosince 2005 - zatímco byl na dovolené,byl na něj vydán zatykač; Pitr se dobrovolně vrátil do republiky
5. června 2006 - znovu odsouzen, trest byl zmírněn na pět let vězení

Foto popis| DODĚLÁ MATURITU. Tomáš Pitr chce ve vězení dostudovat.
Foto autor| FOTO: MAFA - DAVID NEFF


Titulek:               Inspekci na Inspekci!
Datum vydání:          13.6.2006
Zdroj:                 Lidové noviny

Autor:                 Janek Kroupa


Inspekci na Inspekci!
HORIZONT Šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho vedla k jeho vystoupení i závažná pochybení Inspekce ministra vnitra

Těsně před volbami předstoupil Jan Kubice, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) před branně-bezpečnostní výbor sněmovny a předložil zprávu, podle které organizovaný zločin prorostl do státní správy a navíc se kdosi snaží zabránit, aby jeho detektivové zjistili detaily.
Zřejmě každého napadla otázka, proč to asi udělal. Zbláznil se? Nebo je prostě lump a podílel se na dokonale promyšleném spiknutí policie, opozičních politiků, novinářů a dalších rozvracečů republiky, ve které se nám do té doby žilo tak bezpečně a krásně?

Měli by to být nejlepší z nejlepších

V poblázněné předvolební atmosféře poněkud zapadly důvody, proč do té doby loajální policejní důstojník s vizáží yettiho před poslanci vystoupil. Jeho činu totiž předcházelo několik událostí, které je dobré si připomenout.
Jejich společným jmenovatelem je instituce, jejímž hlavním úkolem je dohlížet na čistotu policejního sboru. Inspekce ministra vnitra má asi sto sedmdesát zaměstnanců, včetně sekretářek. Její důstojníci mají být ti nejlepší z nejlepších. Jejich prací je totiž bojovat proti policistům, kteří přešli na druhou stranu zákona. Měli by tak stát tváří v tvář dokonale vycvičeným a rafinovaným protivníkům. I proto jsou také vybaveni zvláštními pravomocemi. Mohou do tajných policejních spisů a policisté jim musejí při vyšetřování z cesty.
Moc inspekce však má i svá úskalí. Pokud se inspekční důstojník „zvrhne“, je pro něj velice snadné nepohodlného policistu odstranit, popřípadě naopak zlotřilému policistovi poskytnout dokonalou ochranu. Takového inspektora nemůže potrestat, nebo dokonce ani vyšetřovat, nikdo jiný než zase inspekce. V posledních letech se proto stává, že je inspekce nájemným nástrojem v boji i proti poctivým policistům. Za všechny se podívejme na několik případů.

Co se stalo předtím...

V roce 2000 byli zatčeni a posláni do vazby dva policisté ÚOOZ Zdeněk Macháček a Milan Mikeš. Bývalý celník Balín totiž prohlásil, že jej vydírali. Aféra se rozběhla o to silněji, že oba policisté byli ústředními postavami v boji proti ruskému organizovanému zločinu. Strávili několik měsíců ve vazbě, rodiny se jim rozpadly a u policie museli skončit. Na vyšetřování se mimo jiné podíleli právě důstojníci Inspekce ministra vnitra.
Po několika letech soud prohlásil, že trestný čin se nikdy nestal. Balín lhal a vyšetřující orgány se podílely na manipulaci. Macháček s Mikešem přišli o všechno. K policii se nikdy nevrátili. Dodnes se nikdo nenamáhal zjistit, proč a kdo oba policisty zničil.
Další případ se odehrál o rok později. Popisoval mi ho klíčový muž celého příběhu David Berdych. Dnes je souzen za únosy a loupeže. Před soudem spolu s ním stojí i několik vysoce postavených policejních důstojníků v čele s majorem Josefem Opavou. David Berdych se poprvé do vazby dostal už v roce 2001 a o spoluúčasti policistů chtěl mluvit už tehdy. Po několika dnech za ním do vazby přišel inspekční důstojník Miroslav Milec.
Berdych chtěl mluvit o tom, jak policisté spolu s ním přepadávali podnikatele, jak jim dávali tipy a jak je chránili před jinými policisty. Jaké ale muselo být jeho zděšení, když spolu s Milcem přišel i Josef Opava, právě ten policista, proti kterému chtěl vypovídat. Berdych popisoval, jak ho Opava objal a do ucha mu pošeptal, že jestli chce žít, ať už ho nikdy nenapadá nic tak hloupého jako vypovídat proti nim.
Berdych se poučil a mlčel dalších několik let. Podobný postup podplukovník Milec zvolil i u dalších, kteří proti gangu policistů a zločinců chtěli vypovídat. Co za to Milec dostal, nevíme. Možná dokonce nic. Josef Opava, kterému měl Milec jít po krku, byl totiž jeho spolužák, třeba šlo jen přátelskou pomoc...
O poměrech na inspekci mi vyprávěli i někteří její bývalí a současní důstojníci. Za všechny jeden příklad. Oldřich Luger býval náměstkem. Jednou za ním přišli jeho nadřízení a dali mu úkol. „Říkali mi, že za každou cenu musím zlikvidovat Vladimíra Ustyanoviče, ať na něj něco najdu, cokoli,“ popisoval jednání Luger.
Vladimír Ustyanovič byl velitelem zásahové jednotky v Ostravě. Na inspekci vznikl tým, který hledal. Nenašel sice nic, ale soustavným tlakem donutil Ustyanoviče od policie odejít. Po několika letech Oldřich Luger ve firmě Ustyanoviče, který nikdy nebyl stíhán, nastoupil. Ať už se celá událost odehrála jakkoli, všechny varianty jsou špatné. Buď se inspekce snažila zničit poctivého policistu, nebo ho její náměstek kryl. V každém případě nebyl nikdo nikdy za nic potrestán.
Toto všechno Jan Kubice jistě věděl, když se dozvěděl, že inspekce podezírá detektivy, kteří řeší miliardové zločiny, z falšování cestovních dokladů za pár korun. Zřejmě ho neuklidnilo, že po několika dnech si inspekce vzpomněla, že jsou ještě navíc podezřelí z podvodu a přijímání úplatků. Nikomu nesdělila obvinění, jen jsou podezřelí, jinak nic. Reakci Kubiceho všichni známe.

...a co by mělo následovat

Inspekce ministra vnitra bohužel dnes nefunguje. Je to způsobeno několika důvody. Prvním z nich je fakt, že většina důstojníků jsou bývalí policisté, kteří si buď vyřizují účty, nebo nechtějí stíhat kamarády.
Druhým důvodem je sama podstata řízení inspekce. Jejím nadřízeným - stejně jako policejního prezidenta - je totiž ministr vnitra. Kdyby inspekce náhodou přišla na nějaký velký případ, odpovědnost by měl nést i ministr. Není proto jednodušší na nic nepřicházet?!
Posledním důvodem nefunkčnosti je její malost. Sto sedmdesát zaměstnanců, z toho možná stovka inspektorů-detektivů, je prostě málo. Když od toho odečteme lumpy v řadách inspekce, číslo se může ještě zmenšit. Zcela jistě jsou na inspekci i poctiví důstojníci. Jen není nějak zřejmé, kteří přesně to jsou.
O řešení se přitom mluví už několik let, jen na něj nikdo nenašel odvahu. Inspekci vyjmout z gesce ministra vnitra a podřídit ji kupříkladu pod Nejvyšší státní zastupitelství. Oprostit od hloupostí, jako jsou právě aféry kolem cestovních dokladů nebo pokutových bločků -to může v klidu řešit policie sama.
V tuto chvíli má však inspekce jedinou možnost. Začít odhalovat samu sebe, její kapacitu by to jistě plně vytížilo. Pak se třeba sama pozavírá a bude moci vzniknout něco nového.

***

Moc inspekce má i svá úskalí. Pokud se inspekční důstojník „zvrhne“, je pro něj velice snadné nepohodlného policistu odstranit, popřípadě naopak zlotřilému policistovi poskytnout dokonalou ochranu.

Foto popis| Důvody Jana Kubiceho. V poblázněné předvolební atmosféře poněkud zapadly důvody, proč do té doby loajální policejní důstojník před poslanci vystoupil. Jeho činu totiž předcházelo několik událostí, které je dobré si připomenout, píše Janek Kroupa. Na snímku šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice (vpravo) a předseda poslaneckého výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím.
Foto autor| Foto LN - Pavel Wellner

O autorovi| Janek Kroupa, reportér TV Nova